agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni2850Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2014, 00:16   #1141
Ağaç Dostu

hanımeli's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Sayın tiryaki bende anlam veremedim güneyde en sıcak,en rüzgarısız alana bile diktim kurudu.belki toprak yapısındandır,bu sene büyük bir saksıda deneyeceğim ve kışın içeri alacağım,Ayvalığı biliyorum siz çok zor birşeyi başarmışsınız tebrik ederim doğrusu.

hanımeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 17:07   #1142
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-09-2012
çanakkale merkezde evimin balkonunda yetiştirdiğim begonvillerin 3 saat kadar önce çektiğim fotoğrafları .3 ay önce satın aldığım peyaz/pembe ve kırmızı olan tamamen yapraksızdı ve çok cılızdı aldığımda. şuan peyaz/pembe ilk çiçeklerini açtı kırmızı olanda ilk çiçeklerini açmaya başladı. 9 ay önce satın aldığım sarı renk olan şuanki boyutunun yarısı kadardı . aldığımda üzeri bu şekilde çiçek doluydu . bu 4. çiçek açışı. çiçeklerini döker dökmez tekrar yeni çiçekleri çıkıyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ahmet emre : 24-02-2014 saat 17:12 Neden: fotofları çektiğim zamanı ekledim
ahmet emre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 12:28   #1143
Ağaç Dostu

ilksenozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
adalarda oturan forun üyemiz yok mudur?
ada begonvili arıyorum...

ilksenozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 13:46   #1144
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Bütün sayfaları inceleme fırsatım olmadı.Okuyabilseydim mutlaka cevap bulurdum.O nedenle soruyorum arkadaşlar begonvilimin saksısı çok küçük ne zaman değiştireyim.

Düzenleyen ayseldeniz : 25-02-2014 saat 13:47 Neden: imla
ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 14:10   #1145
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn ayseldeniz, begonvil bitkisinin kök kısmı çok hassas malumunuz. Şimdilerde saksı değiştirmek bence uygun, ancak kökleri zedelemeden saksıdan çıkarmak lazım. Aksi halde bitkinizi kaybedersiniz. Ben bir kaç begonvil kaybettikten sonra şöyle çözüm buldum. Küçük plastik saksıda olan bitkiyi saksıdan çıkarmadan altındaki delikleri makas ile büyütüp , büyük saksının içerisine küçük saksıyla beraber dikiyorum.

Yok saksınız plastik değil de toprak veya seramik saksı ise bir süre bitki toprağını sulamayın, susuz kalan toprak saksı kenarlarından kendini bırakıp kalıp halinde çıkabiliyor. Kolay gelsin.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 07:40   #1146
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Sayın Lonicera begonvili saksım plastik.Önemli olan saksıdan kalıp halinde çıkarıp geniş saksıya almak mı?Kök kısmındaki toprağı dağıtmadan çıkarıp geniş saksıya almayı başarırsam birşey olmaz o zaman. Teşekkürler

Eski 26-02-2014, 13:02   #1147
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Evet kök kısmındaki toprak kesinlikle dağılmamalı. Kalıp halinde çıkarabilirseniz çok iyi olur. Yok çıkmayacak gibiyse bahsettiğim yöntemi deneyebilirsiniz. Bu arada kalıp şeklinde çıkarabilirseniz alt kısmına bakın, eğer sarmal şekilde kök yumağı varsa keskin bir bıçakla kökü sarsmadan yüzeyden kesmeye çalışın. Kök uçları kesilen bitki uyarıldığı için kök gelişimi daha hızlı ve güçlü olacaktır.

Emine Akman beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 13:44   #1148
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Lonicera çok teşekkürler. Söylediklerinizi uygulayacağım.Çok dikkatliyimdir.İnşallah başarırım. Sağolun.

Eski 15-03-2014, 13:05   #1149
Ağaçsever

glorya's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Sn ayseldeniz, begonvil bitkisinin kök kısmı çok hassas malumunuz. Şimdilerde saksı değiştirmek bence uygun, ancak kökleri zedelemeden saksıdan çıkarmak lazım. Aksi halde bitkinizi kaybedersiniz. Ben bir kaç begonvil kaybettikten sonra şöyle çözüm buldum. Küçük plastik saksıda olan bitkiyi saksıdan çıkarmadan altındaki delikleri makas ile büyütüp , büyük saksının içerisine küçük saksıyla beraber dikiyorum.

Yok saksınız plastik değil de toprak veya seramik saksı ise bir süre bitki toprağını sulamayın, susuz kalan toprak saksı kenarlarından kendini bırakıp kalıp halinde çıkabiliyor. Kolay gelsin.
bu kış bitkim çok yaprak verdi. Şuan da hala yeni yeni yapraklar çıkarıyor. Saksı değişimi yapsam yapraklar zarar görür mü acaba?

glorya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2014, 10:22   #1150
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Ben Lonicera'nın tavsiyelerine uyarak ancak cumartesi değişirebildim.Plastik saksıdan dağıtmadan çıkarmayı başardım .Uç kökleri traşladım.İki gündür iyi.Yalnız benim çiçeğimde yaprak yoktu hala yok ne olur bilmem.Dökülse bile kendini toparlar diye düşünüyorum.

Eski 20-03-2014, 12:12   #1151
Ağaçsever

glorya's Avatar

açıkcası benim de bitkimden pek ümidim yoktu. Bir hevesle alıp geldiğim çiçek önce bütün çiçeklerini sonra da tüm yeşil yapraklarını döktü. Sivas'ta olduğum için herkes boşuna çabaladığımı söyledi.. Disiplinli bir çalışmayla begonvilimi kutardım. Gün aşırı ortalama 2 su bardağı su verdim ve hergün kuru bedenine spreyle su sıktım.. Derdi buymuş meğer diyorum.. Yapraklandı ve gelişimi hızlandı.. Hatta Aynı çiçekten annemin evinde de vardı, aynı yöntemlerle onun begonvili çiçek bile açtı hem de bu mevsimde Begonvil aşırı sabır ve itina disiplin isteyen bir kız sabredin

Eklenen Resimler

Düzenleyen glorya : 20-03-2014 saat 14:59
Eski 24-03-2014, 11:37   #1152
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Minik minik kızararak yaprak vermeye başladı.Umarım böyle devam eder.Sayın glorya sizinki de iyi görünüyor.

glorya beğendi.
Eski 24-03-2014, 22:17   #1153
Ağaçsever

glorya's Avatar

Teşekkür ederim ancak ne zaman çiçek açar bilemiyorum.. Hala yaprak büyütmeye devam ediyor..

Eski 25-03-2014, 11:26   #1154
Yeni Üye

şubat's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2013
Dün pazarda çiçekçide begonvil görünce alsam mı, almasam mı diye tereddüt ettim ama,
annemin katkılarıyla 10 tl ye bir tane aldım.
Aslında saksıda daha büyük olanı vardı ve sadece 5 tl farkla ama
eve götürmek sıkıntı olacaktı malesef alamadım onu.

Poşette olduğunda büyük bir saksıya alamak kolay olur sanırım,
çünkü saksı değiştirmek sıkıntılıymış...

Bu kadar çiçekle tekrar ev değiştirmek nasıl olacak bilmiyorum,
Malesef sonsuza kadar burada oturamayız...
kiracı olmak zor iş

şubat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 13:14   #1155
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Bu mevsimde çelik tutar mı?Elimde 2 tane çelik var.Tutarsa ne yapmalıyım?

Eski 04-04-2014, 21:44   #1156
Yeni Üye

fatih_ts61's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2011
İstanbul'da bu çiçeğin olduğu park veya bahçe var mı acaba...

fatih_ts61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 10:03   #1157
Ağaç Dostu

Muallim's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi glorya Mesajı Göster
Teşekkür ederim ancak ne zaman çiçek açar bilemiyorum.. Hala yaprak büyütmeye devam ediyor..
Sayın glorya,

Büyümeğe başladıysa yakında çiçek verir,

Esenlikler dilerim.

glorya beğendi.
Muallim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 10:18   #1158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2013
herkese selam, begonvili saksıda yetiştirenleri okuyorum da burda. begonvil saksıda yetiştirilmesi için uygun bir bitki değil. bodur türleri mevcut belki onlar büyükçe bir saksıda yetiştirilebilir. begonvil bahçe bitkisidir. metrelerce büyür. yıl boyu renkli kalan çok iyi bir sarmaşıktır. eğer bahçeniz yoksa ya hiç uğraşmayın **** bodur türünü bulmaya çalışın.

aydindeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2014, 11:20   #1159
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Begonvilimdeki yapraklar büyümeye başladı.Sanırım saksı değiştirme işlemim başarılı oldu.Teşekkürler Lonicera.

Eski 21-04-2014, 00:21   #1160
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2014
Merhabalar, Begonvil çiçeğini bu sene ilk kez gördüğümü ve bu kadar renginide ilk kez duyduğumu söylersem beni ayıplamayın lütfen. Yaşadığım il bazında bu tip çiçek hiç yoktur, forumu okuyunca neden görmediğimi tanımadığımı anladım. Soğukta donan ve ölen hassas bir bitki türü Şimdiye kadar bulunduğum ilde kışlar -20 leri gören bir yerdi.. Artık Antalya'da, yaşıyorum ve farklı bitki örtüsünü görüp hayran oluyorum doğal olarak.

En başından beri okuyorum bu konuyu ve bugün 2 farklı yerden kendimce çelik aldım ve pet şişede köklendirme çalışması denedim Sonucu ne olucak bekleyip göreceğiz.

Tüm renkleri hayranlık uyandıran bir bitki ve insanın her rengine sahip olası geliyor. Okuduklarımdan öğrendiğim çelişkili bilgilerden anladığım ise çok nazlı ama çok dayanıklı mutlaka kurusada büyük badere atlatsada yaşayabiliyor olması.
Somon rengine, beyaz rengine , mor, pembe renklerine sahip olmak ilk hedeflerimde bakalım hayırlısı..

Ç İ Ç E K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2014, 12:26   #1161
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Merhaba arkadaşlar, buradan okuduklarımla bende pet şişede köklendirme çalışması denedim. Sormak istediğim şey ben 0,25 Lt. lik su şişelerie dikim yaptım acaba çokmu ufak bilemedim elimde onlar vardı o an kullandım. Ne dersiniz olur mu yoksa sakıncası var mı ?

Eski 23-04-2014, 12:29   #1162
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Birde geçen gün bisiklet binerken yol kenarında turuncu renk ağırlıklı ama pembemsi yapraklarıda olan bir begonvil gördüm ve hemen durup köklendirmek için çelik aldım onlarıda diktim bakalım ya tutarsa ) hayırlısı inşallah. Fakat bir evin bahçesinde değildi bildiğimiz kaldırımın gerisinde öyle doğal kendiliğinden oluşmuş gibiydi şaşırdam hatta olabilirmi böyle birşey?

Eski 23-04-2014, 12:31   #1163
Ağaçsever

Ç İ Ç E K's Avatar

Eklemeyi unutmuşum birde yeşil olan yaprakları ilginçti sizlerin resimlerindeki gibi değil, yani normal yaprak formundan farklı olarak tam uc kısmı sivrilmiyor aksine içe kesik gibi duruyordu bunun nedenini bilen varmı acaba ?

Eski 05-05-2014, 19:01   #1164
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Kırmızıya çalan koyu pembe ve yeşil yaprakları ile baktıkça seyretmeye doyamadığımı farkettim.

Bahar ne güzel, eğer yaşamınızda bitkilere yer varsa bahar başka güzel.

Name:  Bougainvillea.jpg
Views: 1789
Size:  64.5 KB

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2014, 22:50   #1165
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Arkadaşlar benim beş yıldır kırmızı açan begonvilim var bol güneşli balkonda yaz kış yaşıyor bir süre güneşli kapalı balkona aldığımda oldu sorun şu ki bendeki begonvil ne yaptıysam hep kışları açıyor. Kasım aralık hatta ocak ayında sebebini merak ediyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz.

çuha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2014, 23:30   #1166
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çuha Mesajı Göster
Arkadaşlar benim beş yıldır kırmızı açan begonvilim var bol güneşli balkonda yaz kış yaşıyor bir süre güneşli kapalı balkona aldığımda oldu sorun şu ki bendeki begonvil ne yaptıysam hep kışları açıyor. Kasım aralık hatta ocak ayında sebebini merak ediyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz.
Budama ile ilgili olabilir. Bitkiyi buduyor musunuz, ne şekilde bir budama yapıyorsunuz?

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 15:33   #1167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Merhaba
Adım Aşkın yeni üye oldum.Antalya da güney doğu cephesi olan balkonumda begonvilim var.Öğlen saat 13 e kadar güneş gören bir yerde begonvilim var.7 günlük bir seyahatimiz oldu.Geldiğimde begonvilimin çiçekleri kurumuş,buruşmuş ve yaprakları dökülmeye başlamıştı.Özellikle yeni çıkan yaprakları dökülüyor ne yapmalıyım ?

Aşkına Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 07:58   #1168
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Merhaba Aşkın hanım,
Forumumuza hoş geldiniz..Begonvilinizin çiçeklerinin kurumuş olmasının hiçbir önemi yok, aksine daha çok çiçek açmasını sağlamak için çiçeklenmeyen begonvilleri yapraklarının pörsüyene kadar susuz bırakarak bitkiye şok yaratıp daha sonra sulayarak bitkinin bolca çiçek açmasını sağlarlar. Bu yöntem bir çok çiçekli bitki için böyle olup, çicekli bitkilerin bolca sulanması onların boy ve sürgün yaprak vermeye teşvik eder, susuzluk ise bitkide stres yaratıp üreme hormanlarını harekete geçirerek çiçek acmasını ve tohum yapıp soyunu sürdürmesine teşvik eder.

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2014, 13:00   #1169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2014
Balkonuma buyuk bir saksi ve sarmasik begonvil diktim. Sikintim su yaprak biti sanirim cicegin gonca kisimlarinda siyah ve sivri ayakli bitler türedi ne yapabilirim acaba?

romduyy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2014, 18:28   #1170
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Budama ile ilgili olabilir. Bitkiyi buduyor musunuz, ne şekilde bir budama yapıyorsunuz?
Çok büyük bir begonvil değil, çiçekleri döküldükten sonra boyu 60 cm kalıcak kadar buduyorum.

çuha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024