agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni2850Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2007, 22:09   #61
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Eski çiçekler er geç dökülecek, yenileri çıkacaktır merak etmeyin. Benim bu sene aldığımın ilk yeni çiçeği şimdilerde açmakta Az su-bol güneş! İşte, bir begonvil ne ister sorusunun cevabı

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2007, 19:46   #62
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2007
Şimdilik az su veremiyorum aslında diplerine alisyum ektim çünkü, onlarda bi çiçek açsın dediğiniz gibi yapacağım Bu arada toprağında güneş görmesi gerekiyormu, yaprak kısımları saat 14 e kadar güneşte ama toprak kısmı o kadar güneş almıyor. Bir sorun olurmu?

tweetysth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2007, 15:15   #63
Yeni Üye

ufuksinel's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2006
2005 yazında Bodrumdan gelirken getirdiğimiz ve geçen yıl 3-4 kez açan begonvilim ne yazık ki bu yaz hiç çiçek vermedi yardımlarınızı rica ediyorum. Güneşli bir yerde tutuyorum az su veriyorum buna rağmen sonuç alamadım. Öneriler için şimdiden herkese teşekkürler.

ufuksinel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 10:14   #64
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tweetysth Mesajı Göster
Şimdilik az su veremiyorum aslında diplerine alisyum ektim çünkü, onlarda bi çiçek açsın dediğiniz gibi yapacağım Bu arada toprağında güneş görmesi gerekiyormu, yaprak kısımları saat 14 e kadar güneşte ama toprak kısmı o kadar güneş almıyor. Bir sorun olurmu?
Tweetysth,
Ben de bir amatör yetiştirici olduğum için kesim bir cevabım yok, ama önemli olan yapraklardır gibi geliyor bana

Eski 27-06-2007, 10:15   #65
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufuksinel Mesajı Göster
2005 yazında Bodrumdan gelirken getirdiğimiz ve geçen yıl 3-4 kez açan begonvilim ne yazık ki bu yaz hiç çiçek vermedi yardımlarınızı rica ediyorum. Güneşli bir yerde tutuyorum az su veriyorum buna rağmen sonuç alamadım. Öneriler için şimdiden herkese teşekkürler.
Çiçekli bitkiler için olan besinlerden vermeyi deneyin. Belki işe yarar.

Eski 27-06-2007, 19:05   #66
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Begonvillerimin çiçekleri birer birer kuruyup dökülmeye başlamıştı zaten ama çok sağolsun dün temizliğe gelen yardımcımız balkonu yıkarken kovanın dibindeki suyu foş diye begonvillerime boca etmiş. Suyu şiddetli bir şekilde hep aynı noktaya döktüğü için fidelerin köklerinde kocaman kocaman 2 oyuk oluşmuş. Tabii diplerine ektiğim ve mini mini filizlenmeye başlayan alisyumlardan hiç bahsetmiyorum, çoğu ortada yok! Bu arada pembe olanın üzerinde kalan son 2 çiçekte bizim hoyrat yardımcının üstün çabalarıyla dökülmüş!!! Kendisine laf anlatmakta mümkün olmuyor, birde bilmiş ki sormayın. Yani şimdi revamı bu yaaa??? O kadar uğraş, et tam çiçekler filizlensin alakasız biri gelsin hepsini yok etsin! Olacak iş değil. Bahçelerdeki çiçekleri koparanlara zaten her zaman sinir olmuşumdur ama şimdi o çiçekleri yetiştirenleri çok daha iyi anladım, gerçekten sinir bir durum (

Eski 28-06-2007, 09:40   #67
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba tweetysth,

Haftasonları Mersin'e gidiyor musunuz bilmiyorum ama Mersin/Tece'den Adana'ya doğru otobana girerken çok büyük bir fidanlık var, ismi hatırımda değil şu an.Geçen sene her boyda her renkte çeşit çeşit gelinduvağı vardı, o kadar farklı renkte Gelin Duvağı başka fidanlıkta görmedim buralarda, yolunuz düşerse bir uğrayın derim Hırpalanan bitkinize dostlar getirebilirsiniz.

4 Nisan'da kendi gelin duvağımdan çelik almış, toz hormon da kullanarak köklenmeye bırakmıştım.Geçen ay içerisinde köklendi ve en dipten de patladı, büyüyor.Aslında yukarıdan patlasa daha iyi olacaktı ama bitki çalışsın diye bunu da koparmadım, bayağı büyüdü.Gelecek sezon onu kopartır, yukarıdan patlayan bir gözü büyütürüm.

Selamlar,

Eklenen Resimler

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2007, 13:56   #68
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Evet sanırım bahsettiğiniz yeri biliyorum sanırım ama içerisine giripte dolaşmak kısmet olmadı malesef. Madem dediğiniz gibi en kısa zamanda tavsiyenizi değerlendireceğim. Teşekkürler

Eski 02-07-2007, 13:55   #69
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
merhaba tweetysth,

4 Nisan'da kendi gelin duvağımdan çelik almış, toz hormon da kullanarak köklenmeye bırakmıştım.Geçen ay içerisinde köklendi ve en dipten de patladı, büyüyor.Aslında yukarıdan patlasa daha iyi olacaktı ama bitki çalışsın diye bunu da koparmadım, bayağı büyüdü.Gelecek sezon onu kopartır, yukarıdan patlayan bir gözü büyütürüm.

Selamlar,

Köklendirmek için yaptıklarınızdan bahseder misiniz? Suda mı beklettiniz? Işık, sıcaklık, ortam nasıldı? Üstüne birşey kapattınız mı? Ve de bu toz hormon nerelerde bulunabilir, adı nedir?
Soru yağmuruna tuttum biraz kusura bakmayın
Ben de Antalya'dan begonvil çelikleri aldım da. Bir tanesi de pembe-beyaz ebruli, hiç görmemiştim. O yüzden köklenmeleri için neler yapmam gerektiğini öğrenmek istedim.
Çok teşekkürler.

Eski 12-07-2007, 11:02   #70
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Arkadaşlar ufak birer fideyken aldığım begonvillerim geçtiğimiz ay bir hayli serpilip bol bol yapraklanmış ve yeni dallar uzatmaya başlamıştı. Son bir kaç gündür bu dallarda ve yapraklarda bir yumuşama farkettim ve bugun boyunlarını bükmeye başladılar. Bunun nedeni ne olabilir? Havanın aşırı sıcak olması, az sulama, fazla sulama neden olabilir? Gözüm gibi bakmaya çalışıyorum ve bu hallerini görünce çok üzülüyorum . Bu arada diplerine tohum ektiğim için hergün sulamak durumundayım ama çok fazla vermemeye dikkat ediyorum. Fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olacağım...

Eski 12-07-2007, 11:54   #71
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Normal şartlarda aşırı susuzluk dışında begonvillerde bu durum görülmez. Saksıdalar mı yoksa yerdeler mi? Hergün sulamanızın etkilerini bilmek açısından bunu öğrenelim. Bir de fotoğraf koyun, bakalım.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2007, 12:02   #72
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Köklendirmek için yaptıklarınızdan bahseder misiniz? Suda mı beklettiniz? Işık, sıcaklık, ortam nasıldı? Üstüne birşey kapattınız mı? Ve de bu toz hormon nerelerde bulunabilir, adı nedir?
Soru yağmuruna tuttum biraz kusura bakmayın
Ben de Antalya'dan begonvil çelikleri aldım da. Bir tanesi de pembe-beyaz ebruli, hiç görmemiştim. O yüzden köklenmeleri için neler yapmam gerektiğini öğrenmek istedim.
Çok teşekkürler.
merhaba,

Sorunuzu görmemişim, kusura bakmayın.

Toz hormonu Selahattin Bey'den almıştım, toz hormonu almak ile ilgili bir başlık var forumda, şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Suda bekletmedim, 45 derecelik açıyla kestim çelik olacak parçayı, toz hormana bulayıp, fazlasını silkeledikten sonra, ince bir çubukla torf içerisinde açtığım deliğe yerleştirdim, sonra torfu sıklaştırdım.Saksının ağzını streç filmle iki yandan sardım ama tamamen kapatmadım, hava alması için filmin ortasında bir parmak kadar açıklık bıraktım.Bu streç film hem suyun kaybını azaltıyor hem de toprağın biraz daha sıcak kalmasını sağlıyor.
Sonra torfu nemli tutarak bekledim sadece.

Kök oluştuktan sonra, Mine Hanım'ın tavsiyesi ile tonik verdim, çok iyi geldi sanırım.

Sıcaklık o aralar 25-30C gibi idi yanılmıyorsam buralarda.Doğrudan güneş almayan ama bol ışıklı bir ortamda beklettim.

Selamlar,

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2007, 16:28   #73
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Makinem ağrızalandı ne yazikki fotograflarını koyamıyorum. Bitkilerim geniş ve derin saksılar içinde. Bugün suyu biraz daha bol verdim sanki biraz toparlanmış gibiler. Hiç çiçekleri yok bu arada, ilk aldığımda bir kaç çiçek vardı sonra onlar kuruyup döküldü ve yenileri açmadı.

Eski 13-07-2007, 17:19   #74
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Bugün bişey farkettim, dallardaki yumuşama güneş aldığı saatlerde meydana geliyor ondan sonra düzeliyor. Dış mekan bitkisi olduğu için güneşten kaynaklanabileceğine hiç ihtimal vermemiştim ama nedeni o olabilir mi dersiniz?

Bu arada o yukardaki kelimeyi (ağrızalandı!!!) nasıl yazmışım ben öyle ya kafam başka yerdeydi heralde. Bu berbat hata için özür dilerim hepinizden

Eski 14-07-2007, 10:54   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Merhabalar,
2 sene evvel Ayvalık'tan getirdiğim begonvilim geçen sene hiç çiçeklenmemişti.
Bu sene onları 10 gün bırakıp tatile gittim, döndüğümde beni bu görüntüyle sevindirdiler. Sizlerle paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

bahar66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2007, 19:09   #76
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Benim de bir begonvilim var. Sizin dediğiniz şekilde yaprakları yumuşuyor. Fark ettim ki havanın çok sıcak ve boğuk olduğu zamanlarda oluyor susuz kalmadığı halde. Akşam üstü olunca da düzeliyor. Ben de sıcağa bağladım ama bilemiyorum belki başka sebebi de vardır.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 11:09   #77
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Benim begonvilim daha geçen hafta açmaya başladı tek tük.Bu yıl geç kaldı ama gelecek yıl için umutluyum.Şu anda saksıda.Ama kış dönemi beni düşündürüyor.Donmaması için içeri alacağım.Ama yazlıkta kalacak.Ben iki haftada bir gidebilirim.Havasız bir evde,iki haftada bir sulanarak,üstelik soba,kalorifer... benzeri hiç bir ısıtıcı olmadan dayanabilir mi çiçeklerim?Komşum çiçeklerini bodruma koymuş geçen yıl.Bodrumlarımız nemli ve karanlık.Sera gibi oldu,diyor komşum ama bana hiç mantıklı gelmedi.Karanlık bir ortamda yeşil bitkiler dayanabilir mi ki?Kışlık eve de taşımam mümkün değil.Begonvil,japon gülleri,sardunyalar,küpe çiçekleri,hatta nilüferler....O kadar çok çiçeğim var ki, bunları kışlık eve taşımam mümkün değil.Bu konuda bana düşüncelerinizi iletirseniz sevinirim.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2007, 17:22   #78
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Sevgili abk;
Bence içeri almayın begonvillerinizi, dış mekan bitkisi sonuçta içerde pek mutlu olacağını sanmıyorum. Donmaması için yapabileceklerinize gelince, yazlığınız nerede bilmiyorum ama bir bahçıvandan bitkileri sıcak tutmak için toprağın üstünü koyun gübresi ile kapladıklarını duymuştum, aynı zamanda bu bilgiye ağaçlar.net tede rastlamıştım yanlış hatırlamıyorsam. Denemeye değer diye düşünüyorum...
Begonvilinize sağlıklı bir kış diliyorum umarım üzücü durumlar yaşamazsınız.
Sevgiler...

Eski 15-09-2007, 19:39   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Sevgili abk
2 yıl önce aynı sorunu yaşadım. Bir kış boyunca çiçekler boş bir evde ısıtma olmadan ve çok seyrek sulanarak kaldılar. Sonuçta: Begonvil bütün yapraklarını döktü baharda yeniden yeşerdi. Küpeli, sardunya, ortanca, süs narı, yasemin daha aklıma gelmiyor ama hiçbiri ölmedi. Çoğu yapraklarını döktü. Hepsi ışık alan bölgelerdeydi. Eskişehir Tekirdağ'a göre daha soğuk bir iklime sahip bence birşey olmaz.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 13:21   #80
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Sevgili Tweetysth ve Sevgili Sempe;
Her ikinize de ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Koyun gübresini duymuştum ama bahçede ekili olan çiçeklere uygulanıyor sanıyorum.Benim çiçeklerim saksıda.Sempe'nin aynı deneyimi yaşamış olması da bana moral verdi.Yapraklarını dökseler de ölmedikleri sürece sorun yok.Geçen kışı hiç kar yağmadan geçirmiştik.Bu yıl da çok sert bir kış geçireceğimizi sanmıyorum.
Tekrar her ikinize de teşekkürler...

Eski 22-09-2007, 00:11   #81
Ağaç Dostu

petulya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-09-2007
resim linki ekledim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deportivo Mesajı Göster
Begonvilin mor renkli ve bol dikenli olan benim yabani olarak nitelendirdiğim
bir türü var,bu tip begonvil doğaya uyumlu her türlü şartlarda varlığını koruyor.
Don olaylarında bitkinin üst kısmı donuyor ancak malçlama ile kök korunabilinir ise seneye tekrar büyüyor.
Bu anlattığım cins Söke-Milas yolu üzerinde görülebilir.Bunlar ise kendi başına korunaksız ,ayrıca rüzgara ve soğuğa açık konumdadır.
Davutlar ve Kuşadası çevresindeki seralar ve çiçekçiler bu türü satmazlar.Begonvil istediğinizde 0 derecede köküyle birlikte donarak ölen melezlerini satarlar.Bunlar çok gösterişli turuncu,pembe.sarı,beyaz ve iki renklidir.
Begonvili ve yaşadığınız ortamın hava ve rüzgar şartlarını bilemezseniz bu cinsi
alır benim yaptığım gibi en güzel güneşli yere diker,çocuğunuza bakar gibi bakar
gübresini eksik etmez dallarına nazar boncuğu dahi koyarsınız.( ben öyle yaptım )
Ancak kış gelir sadece 1 gün -5 derece soğuk görür ve o gece köküyle birden
3 metre büyüttüğünüz begonviliniz hayata veda eder.
Benim bahçemdeki begonville ile olan ilk maceram.Şu anda doğal ortamdaki
yani yol üzerindeki begonvilden aldığım 3 adet çelik köklendirme hormonu kullanılmadan saksıda köklendi birde ısrarla bu cins begonvili isterseniz bulup fidesini getiriyorlar.Nazlılar çünkü her sene donucak ve sizde onlardan her sene bahçenize begonvil alacaksınız.Sanki tek yıllık çiçek!
Çiçekçileri ve seraları gezerken bu değişik renkli varyeteleri satın alıp büyük
bir hayranlık ve mutlulukla bahçelerine dikenlerin bir kış sonrası üzüntülerini
görebiliyorum.

Sanırım bahsettiğiniz mor renkli bol dikenli yabani tipi ekteki linte bulunan italyan tipi begonvil olsa gerek...www.moplants.com/blog/?cat=18

petulya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2007, 15:26   #82
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abk;152016. Begonvil, [B
japon gülleri[/B], sardunyalar,küpe çiçekleri,hatta nilüferler....O kadar çok çiçeğim var ki, bunları kışlık eve taşımam mümkün değil.Bu konuda bana düşüncelerinizi iletirseniz sevinirim.
Merhabalar

Arkadaşlar cevap vermiş, ben de tecrübemi aktarayım. (Ben Barbaros'tayım.)

Maalesef Japon güllerinin hiç şansı yok.
Onlar ya kışlık eve gidecek ya da seneye yenileri alınacak.

Benim begonvil, saksıda, boş bir evde kışı geçirdi, şimdi hala çiçekli.
(Sadece yabani veya orijinal diyebileceğimiz mor-erguvan rengi olanlar için geçerli bu bilgi.
Aşılı denen pembe, beyaz, karışık renkliler için ümit yok.)
Sardunyalar bahçedeyse, fazla dalları kesip üzerine toprak doldurmak, kökleri dondan koruyor.
Sakız sardunyaları ise mutlaka (sıcak yerde) korumak lazım, yoksa donarlar.
Nilüfere bir şey olacağını sanmam çünkü zaten suda, gölde, derede, havuzda yaşayan bir çiçek.

Yine de son karar sana ait.

Kolay gelsin.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 08:25   #83
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Sayın Balıkçı;
Sanırım japon güllerimi taşyacağım,çünkü gelecek yıl tekrar almak istemiyorum.Siz Barbaros'ta dondurduğunuza ve benim yazlık da Tekirdağ'ın İstanbul girişinde olduğuna göre başka alternatif gözükmüyor şimdilik.Diğer çiçeklerimi yazlıkta ama içeride bırakmayı düşünüyorum.Bu yıl da sıcaklık geçen yıl gibi olursa,kışı rahat atlatabilirler diye düşünüyorum.
İlginize teşekkürler.....

Eski 30-09-2007, 23:20   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
20 senedir İstanbul'a Güneyden her türlü sıkıntı ile getirdiğim begonville çeliklerini canlı tutmayı başaramadım. Balkonum Doğu Batı yönünde güneş ve rüzgar alan bir balkon. Belki küresel ısınmadan dolayı artık İstanbul'da da yetişir begonviller. Bu vesile ile İstanbul'da bunu başarabilmiş herkesi kutlarım.

deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 00:52   #85
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
Güneye bakan bahçelerde yetişiyor. En azından Erenköy de ve çevresinde yetişen bahçeler var. Bu seneye kadar Datça dan gelen rozetler de yetişmiyordu. Bu sene rozetler balkonumda son derece sağlıklı olarak yetişti. Hala çiçek açıyorlar.

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 09:47   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Begonvil ve japon gülünün Bursada da dışarıda yaşama şansı yok. Ben her ikisinden de denedim. Fakat donmaktan kurtaramadım.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 10:43   #87
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Eyüp Bey, eğer begonvilyanızın gövdesini önce hayvan gübresi katılmış saman, sonra jüt çuval, sonra da naylonla sarar ve kışı öyle geçirtirseniz bahara tekrar sürüyor, çiçekleniyor. Ancak japon gülleri için bu zor. İzmir'de sahil kesiminde bile, dona açık yerlerde, çok sert kış koşulları olursa, sarsak da yaşatamıyoruz.

Emine Akman beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 21:24   #88
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Mine Hanım
Verdiğiniz bilgi için teşekkürederim. Bu sene de Marmaristen bir adet begonvil ve bir adet japon gülü getirdim. Onları saksılara diktim. Havalar soğuyunca kapalı ortama alacağım.
Sarma işini bahçemdeki portakala yapıyorum fakat zavallı bitki her sene veya iki senede bir donuyor, baharda tekrar yeşeriyor. Bir türlü çiçek açacak boya ulaşamadı.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 21:53   #89
Ağaç Dostu

sinaninci1's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Galeri: 1
Herkese selam
Bir ay once bodrumdan gelirken katmerli birtane getirdim bahceye diktim ( torbadaydi) simdi biraz keyifsiz gibi havalarin sogumasindan dolayi yapraklarda sararma goruyorum ama dikler hatta yarin arkadasim ikinci begonvilimi getiriyor kirmizi beyez acani istedim onu bu sene icerde tutmayi dusunuyorum bilgiye ihtiyacim var
Yalovada guneye bakan bir binanin bahceden dorduncu katina kadar cikmis olanini gordum ondanda celik almayi dusunuyorum belki o iklim sartlarina alismistir diye dusunuyorum ne deriniz
Saygilar

sinaninci1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 23:30   #90
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sinaninci1 Mesajı Göster
Herkese selam
Bir ay once bodrumdan gelirken katmerli birtane getirdim bahceye diktim ( torbadaydi) simdi biraz keyifsiz gibi havalarin sogumasindan dolayi yapraklarda sararma goruyorum ama dikler hatta yarin arkadasim ikinci begonvilimi getiriyor kirmizi beyez acani istedim onu bu sene icerde tutmayi dusunuyorum bilgiye ihtiyacim var
Yalovada guneye bakan bir binanin bahceden dorduncu katina kadar cikmis olanini gordum ondanda celik almayi dusunuyorum belki o iklim sartlarina alismistir diye dusunuyorum ne deriniz
Saygilar
Begonvilin pembe rengini Kuşadasında yaşatamadım.-5 derecede dondu.
Bol dikenli olan yabani mor rengini ise geçen kış hiç sarmadım , üst kısım dondu
ancak kök sağlamdı tekrar sürdü şu anda 3 metre boyunda.
Yalova şartlarında bahçede sağlam kalacağını sanmıyorum,ancak dipten budayıp kök kısmını gübre ,saman ve kuru yapraklar ile örterseniz donmasını
engelleyebilirsiniz , baharda tekrar boy atar.
Kırmızı beyaz olanı ise saksıya dikip içeride korumanızı tavsiye edebilirim.
Bende bu sene Mine Hanımın tavsiyesini gövde için deneyeceğim.Koruyabilirsem inşallah seneye özlediğim 6 metrelik bir Begonvilim olur.

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024