agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni2850Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-05-2007, 08:25   #31
bir yasemin birde ful

Rukiye Çetin's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2006
merhaba...
bir arkadaşım çiçekçiden bir begonvil almış. Sizin begonvillerinizin aksine onunki bodur görünümlü. Sanırım özel şekil verilmiş. Eve geldikten sonra yapraklarını döktü, çiçeklerin rengi açıldı ve sağlıksız görünüyor. Ne yapabiliriz?

Rukiye Çetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 17:00   #32
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Yazın dışarıda bol güneş alan yere koyun. Begonvil aslında ev içi bitkisi değildir. Fakat İstanbul, Bursa vb.. kışları sert geçen yerlerde sadece kışın içeriye alın. Ben İst. da bahçemde kışın sardığım ve sıcak tutsun diye dibine bol yanmış gübre koyduğum halde yaşatamadım. Büyük boy saksıda yazın dışarıda kışın içeride bol güneş alan yerde bakmak en doğrusu sanırım. Sıcak iklimlerde bakımı aslında çok kolay. Aslında iklime uygun bitki almak en güzeli
Kolay gelsin...

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 15:02   #33
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
Buda benim begonvilim. 12 senelik kapalı balkonumda duruyor. Balkon full güneş alıyor. Toprağı kurudukça su veriyorum. Bir de sulama yaptığımda fıskiye ile suluyorum. ( Yağmur gibi )bakımı kolay bir bitki . Ama sanırım soğuğa dayanıklı değil. Ne de olsa Akdeniz ve Ege yöresinde daha çok yetişiyor.

Eklenen Resimler

cyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 08:29   #34
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Cool

Daha garibimin dibinde başka tohumdan ürettiğim " Çan çiçeği" var. Aman maşallah gözüm gibi bakıyorum. Sabah ilk işim balkonuma çıkıp onları görmek. Topraklarını karıştırmak, su püskürmek. İnanılmaz mutlu oluyorum. Hele birde yaseminim açsın ohhh deymeyin keyfime....

Eski 22-05-2007, 10:07   #35
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cyucel Mesajı Göster
Daha garibimin dibinde başka tohumdan ürettiğim " Çan çiçeği" var. Aman maşallah gözüm gibi bakıyorum. Sabah ilk işim balkonuma çıkıp onları görmek. Topraklarını karıştırmak, su püskürmek. İnanılmaz mutlu oluyorum. Hele birde yaseminim açsın ohhh deymeyin keyfime....
Çan çiçeğinin tohumu ne zaman ektiniz cyucel? Ben de Mart ayında ektim tohumları Ağustos ayında nihai yerlerine yerleştirin bir dahaki seneye Temmuz ayında açacak yazıyor etiketinde. Bir fotoğrafını ekleyebilir misiniz? Benimkiler henüz 5 cm. kadar.

Eski 22-05-2007, 12:03   #36
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE777 Mesajı Göster
Merhaba
Begonvilimin saksısını değiştirmek istiyorum acaba şu ara uygunmudur?Bir de burada bauhaustaki gibi çeşit çeşit toprak olmadığından migrosta satılanlardan alsam ve ona diksem olur heralde değil mi?
Sırf torfu seveceğini sanmıyorum. Ben torf, bahçe toprağı ve kum karıştırdım ve de sevdi sanırım. Hatta aldığımda içinde olduğu poşet neredeyse sırf incecik bir kumla doluydu. Aman dikkat tuzlu deniz kumu olmasın.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 18:57   #37
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Teşekkürler gilan
Torf aldım ama kumu bilemedim benimkinin de toprağı çok kumluydu ziyan etmeden torfla karıştırdım hepsini bende, şu an iyi durumda.Kumu dere yatağından falan mı alsam acaba bilgin var mı?

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 09:28   #38
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2007
Merhaba,
Ben adanada yaşıyorum, malum bizim buralarda begonvil çok rahat yetişiyor. Her yer begonville kaplı desem abartmış olmam Ama burda daha çok mor ve az miktarda pembe renkli olanları mevcut. Ben beyaz, kırmızı, sarı **** turuncu gibi değişik renklerde olanlarından arıyorum. Acaba nereden bulabilirim **** elinde olupta bana gönderebilecek olan varmı?
Aslında yazlıkta tüm bu renklerden mevcut ama ağaç şekline gelmiş begonvillerde fide olurmu olursa nasıl olur nasıl alınır bilmiyorum ( Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz lütfen?
Hepinize sevgiler...

narincir beğendi.
tweetysth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 23:35   #39
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE777 Mesajı Göster
Teşekkürler gilan
Torf aldım ama kumu bilemedim benimkinin de toprağı çok kumluydu ziyan etmeden torfla karıştırdım hepsini bende, şu an iyi durumda.Kumu dere yatağından falan mı alsam acaba bilgin var mı?
Ben inşaat malzemeleri satan biryerden aldım ama zaten dere kumu diye aramıştım, dolayısıyla dere yatağından direk alma şansınız varsa alın derim

Emine Akman beğendi.
Eski 24-05-2007, 23:43   #40
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tweetysth Mesajı Göster
Merhaba,
Ben adanada yaşıyorum, malum bizim buralarda begonvil çok rahat yetişiyor. Her yer begonville kaplı desem abartmış olmam Ama burda daha çok mor ve az miktarda pembe renkli olanları mevcut. Ben beyaz, kırmızı, sarı **** turuncu gibi değişik renklerde olanlarından arıyorum. Acaba nereden bulabilirim **** elinde olupta bana gönderebilecek olan varmı?
Aslında yazlıkta tüm bu renklerden mevcut ama ağaç şekline gelmiş begonvillerde fide olurmu olursa nasıl olur nasıl alınır bilmiyorum ( Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz lütfen?
Hepinize sevgiler...
Yukardaki yazıları okuduysanız begonvili çelikle üretmek zormuş. Pazara falan bakmanızı öneririm. Genelde o yörenin bitkileri pazarlarda oluyor.

Eski 28-05-2007, 00:52   #41
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tweetysth Mesajı Göster
Merhaba,
Hepinize sevgiler...
Begonvilin dikenli mor olanından üç çelik aldım.Üzerinde birkaç yaprak bıraktığım
odunsu çelikti sanırım aylardan nisandı.Üç çeliğin ikisi tuttu ve yeni sürgünler verdi.
Sevgili tweetysth sizin istediğiniz renkteki begonviller kıyı egede olmama rağmen
yaşamıyor.Geçen sene bir gece -5 derece oldu,her türlü tedbiri almama rağmen bitki kökü dahil dondu.Bunun rengi pembe idi.
Sizin istediğiniz renklerde Davutlardaki pazarımıza geliyordu yaşamadığı için pek dikkat etmedim.Bügün pazar vardı ama yazınızı yeni gördüm önümüzdeki hafta bir arayayım bulursam yardımcı olmayı isterim.Bol çiçekli günler.

Oyaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2007, 15:23   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2007
Question herkese selamlar.

merhaba arkadaşlar..ben yeni bir üyeyim ve bu da ilk mesajım..önce kendimi tanıtayım.ismim tuğrul sönmez..43 yaşındayım..ağaçları ve bitkileri seviyorum ve sonucu burdayım..aslında buraya bonsai ile olan ilgimden ötürü girdim..fakat kısmet begonvil ile ilgili yaşadığım soruna yardım istemekmiş.geniş ve büyük saksında neşesi yerinde olan be nisan ayında satın alınıp büyümeye başlamış ve devamlı iç mekanda tuttuğum begonvili artık bahçeye çıkarmıştım.ve güzel bir çamın yanına almıştım(saksısı ile)fakat begonvilde hızla değişiklikler başladı..tabi kötü yönde..yaprakları hızla siyahlaşıyor ve kurutulmuş nane yaprağı halini almakta..48 saattir olan bir olay..hemen yine içerimi alayım?sanırım rüzgarı sevmiyor..bulunduğu yer rüzgarlı..ne dersiniz?ama içeridede çiçek açmayacağını söyleyenler var..böyle bir durum..
hoşçakalın...

TUĞRUL SÖNMEZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2007, 16:05   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Tuğrul Sönmez:
A- kuru nane yaprağına benzer görünüm ile birlikte yeşil renk de kayboluyorsa ;
1- köklerdeki su azalmış demektir.
2- güneş ışığı altında bahçeyi sularken bunun da yapraklarını sulamış ve yaprak yanıklığına neden olmuş olabilirsiniz.
3- rüzgarın kurutucu etkisi ile birlikte ağacın kök ve yaprak dengesi bozulmuş olabilir.
4- Güneş ışınları aktivasyonu arttırmış ve besin maddeleri eksik veya yetersiz geliyor olabilir.

B-Kuru nane yaprağına benzer görünümle birlikte yaprak yeşilliğinde hiç bir sorun yoksa ;
direkt olarak rüzgardan etkilenmiş yaprak deformasyonu sözkonusudur. Bunun çözümü de albette bitkiyi eski yerine geri alaıp tedrici olarak ve alıştırarak dışarı çıkarmaktır.

Emine Akman beğendi.
sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 10:10   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-05-2007
ilgilendiğiniz için ve cevabınız için samimi teşekkürlerimi iletirim öncelikle..dün bu sorunumu ilettikten sonra akşam saatlerinde begonvili eski yerine aldım hemen..sanırım kendini toparlayacak..inşallah muvaffak olurum..
sağolun....

TUĞRUL SÖNMEZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 21:56   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Begonvilin tohumdan üretilmesinin çok zor olduğunu duydum. Bu doğru bir bilgi midir?

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 11:55   #46
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Çelikten bile üretilmesi çok zor , değil ki tohum imkansız gibi.

Eski 01-06-2007, 12:02   #47
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Yazlıktaki begonvilim çiçeklenmiş.Ben tüm yaz sular dururdum niye bu çiçek açmıyor diye üzülürdüm.Bu siteyi keşfettikten sonra anladım ki begonvil sulandıkça yaprağa gidiyormuş.Bu yaz artık fazla sulamamaya karar verdim.Yazlıkta temizlik yapmaktan resmini çekmeye vakit bulamadım.Bir dahaki gidişimde resmini çekeceğim

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 22:27   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cyucel Mesajı Göster
Çelikten bile üretilmesi çok zor , değil ki tohum imkansız gibi.
Hay Allah! Şahane begonvil tohumları sattıklarını görmüştüm bazı sitelerde... Boşuna uğraşacakmışım. Neyse başka türlü edineceğiz demek ki...

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2007, 22:33   #49
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Ben yıllarca çelikten üretmek için uğraştım durdum ama nafile .Bir komşum 30 çelik yaptı 2 tanesini üretebildi.Çelikler genelde mart ayında alınıyormuş .Çelik yapacağın dalı plastik şişeye dikip üstünede plastik şişeyle kapatacakmışız .Bir kaç yerine şişle delik açıp sera ortamı yapınca 30/2 oranında köklenme oluyor.Ben baktım bu iş olmuyor 2 yıl önce hazır köklenmişini aldım.5 Yıl çelik için uğraştıktan sonra pes ettim

Eski 02-06-2007, 13:22   #50
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Begonvilin mor renkli ve bol dikenli olan benim yabani olarak nitelendirdiğim
bir türü var,bu tip begonvil doğaya uyumlu her türlü şartlarda varlığını koruyor.
Don olaylarında bitkinin üst kısmı donuyor ancak malçlama ile kök korunabilinir ise seneye tekrar büyüyor.
Bu anlattığım cins Söke-Milas yolu üzerinde görülebilir.Bunlar ise kendi başına korunaksız ,ayrıca rüzgara ve soğuğa açık konumdadır.
Davutlar ve Kuşadası çevresindeki seralar ve çiçekçiler bu türü satmazlar.Begonvil istediğinizde 0 derecede köküyle birlikte donarak ölen melezlerini satarlar.Bunlar çok gösterişli turuncu,pembe.sarı,beyaz ve iki renklidir.
Begonvili ve yaşadığınız ortamın hava ve rüzgar şartlarını bilemezseniz bu cinsi
alır benim yaptığım gibi en güzel güneşli yere diker,çocuğunuza bakar gibi bakar
gübresini eksik etmez dallarına nazar boncuğu dahi koyarsınız.( ben öyle yaptım )
Ancak kış gelir sadece 1 gün -5 derece soğuk görür ve o gece köküyle birden
3 metre büyüttüğünüz begonviliniz hayata veda eder.
Benim bahçemdeki begonville ile olan ilk maceram.Şu anda doğal ortamdaki
yani yol üzerindeki begonvilden aldığım 3 adet çelik köklendirme hormonu kullanılmadan saksıda köklendi birde ısrarla bu cins begonvili isterseniz bulup fidesini getiriyorlar.Nazlılar çünkü her sene donucak ve sizde onlardan her sene bahçenize begonvil alacaksınız.Sanki tek yıllık çiçek!
Çiçekçileri ve seraları gezerken bu değişik renkli varyeteleri satın alıp büyük
bir hayranlık ve mutlulukla bahçelerine dikenlerin bir kış sonrası üzüntülerini
görebiliyorum.

begoonville beğendi.
Eski 02-06-2007, 15:00   #51
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Bir tüyo vereyim aldığım çiçekçi yazlıktan dönerken **** havalar soğumaya başladığında dibine koyun gübresi koy demişti.Koyun gübresi kökü sıcak tutuyormuş,toprağın üstüne bolca koyun gübresi koydum.Bu yıl üçüncü yılı hala yaşıyor ,sanırım bendeki yabani dediğinizden zira öyle gösterişli çiçeklenme olmadı yaprakları ve çiçekleri gördüklerimden küçük.Öyle demet demet salkım halinde çiçek yok üstünde

Eski 07-06-2007, 15:24   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Küresel ısınma begonvillere yaramış galiba.Senelerdir gözünün içine baktığım begonvil ilk defa böyle açıyor

Eklenen Resimler

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 19:13   #53
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ferda Hanım Yalova'da mı İstanbul'da mı begonviliniz? Ben yaşatamadım, kışı atlatamadı.

Eski 07-06-2007, 19:27   #54
Ağaç Dostu

Begonvilim Yalova Armutluda Limon.Gemlik körfezi İstanbuldan daha ılıman oluyor.Buna rağmen geçen seneler soğuklardan bayağı hırpalanmıştı.Bu mevsimde bu seneki kadar coşkun olmamıştı hiç.

Eski 07-06-2007, 23:45   #55
Ağaç Dostu

Oyaman's Avatar

Ferda Hanım kutlarım sizi,bulunduğunuz bölge itibarı ile gerçekten iyi koru-
muşsunuz ve çok iyi durumda.Begonviliniz benim yabani olarak tanımlayabildiğim
mor renkli bol dikenli olan cinsidir sanıyorum.
Seracılardan öğrendiğim teknik bir bilgiyi aktarayım size;
Beş yaşına kadar begonvili koruyabilirseniz ( dona karşı ),kök ve gövde yapısının
gelişmesiyle soğuğa ve dona karşı daha dayanıklı konuma gelmektedir.

Eski 08-06-2007, 00:04   #56
Ağaç Dostu

sayın deportivo
Bu begonvil 4 yaşında,eskiyıllarda da 4-5 yaşına kadar yaşayabilen begonvilim olmuştu,çok sert bir kışta dondu. onu bodrumdan getirmiştim,hala resimlerini saklıyorum;

Eklenen Resimler

Eski 11-06-2007, 12:06   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-06-2007
Question Begonvil hakkında

Merhabalar, aranıza yeni katıldım. Bugün bir sitede begonvil için " asıl bulundukları güney yörelerimizden alınıp başka yerlere götürülmemesi, bulunduğu yerde daha güzel oldukları vs. bir yazı okudum. Begonvil aşığı biri olarak yaşadığım şehir olan Bursa da neden sahip olamayayım anlayamadım. Çünkü 7 yıl önce Bodrum dan getirdiğim parmak boyunda bir kök bugün 2.5 metre ve inanılmaz güzel çiçekler açmakta. Kış yaklaşınca özenle apartman içine taşıdığım, bahar yaklaşınca yine öpe koklaya balkona taşıdığım, her akşam yapraklarını sevdiğim bu çiçeği taaa Bodrum dan Bursa ya getirdiğim için suçluluk mu duymalıyım? Söyler misiniz lütfen, kötü birşey mi yaptım ben?
Saygılarımla.

Uğur Özdemir

Begonvil04 beğendi.
ugur ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2007, 17:31   #58
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Sonunda istediğim oldu, belediye serasından biri pembe biri beyaz 2 begonvil fidesi aldım. Pembe olan baya bi gelişmiş ve çiçeklenmiş, beyaz olan biraz daha küçük ama oda çiçeklenmiş. 2 büyük saksının içine seracının önerdiği perlit, gübre, vitamin ve torf karışımı topraklarla birlikte yerleştirdim. Seranın içi çok sıcak olduğu için yeşil yaprakları biraz yanmıştı onlarıda temizledim, şimdi yeni yapraklar çıkmaya başladı bile. İnşallah sağlıklı şekilde büyüyüp tüm balkonu kaplarlar, bende zevkten dört köşe onları izlerim )
Bu arada bişey sormak istiyorum. Begonvilleri balkona yerleştirdiğimden beri güvercinlerin pek bir ilgisini çekti. Acaba bir zarar verirler mi???

Eski 15-06-2007, 01:41   #59
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Sonuçta dış mekan bitkisi olduğuna göre zarar göreceklerini sanmıyorum. Güle güle büyütün

Eski 17-06-2007, 18:32   #60
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Çok teşekkür ederim ) Çiçekleri bir miktar döküldü aslında ama umarım yenileri çıkar. Bu arada diplerinede kırmızı alisyum tohumları ektim. Henüz sadece 4 gün oldu ama tohumlar çatlamış mini mini filizler çıkmaya başlamış bile, nasıl mutlu oldum nasıl mutlu oldum anlatamam

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024