agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni515Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-08-2009, 00:44   #1
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Susak (Su Kabağı)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selis
...

Gece ''Susak'' dediğiniz ''Su kabağı'' yani büyük olanlarından.. Sizin fotodaki iki renkli olan ''Süs kabağı''..
Bunun başka bir ismi var mı? Beni bu ikilemden kurtarın..
Doğru, su kabağı diye linkini verdiğim, Acarextt03'ün çekip yüklediği fotoğraftaki iki renkli süs kabağı, iş arasında yanlış link iliştirmişim.

Gerçek, öz, su kabaklarımızın (Lagenaria siceraria) fotoğrafı ise aşağıda:

Susaklarımız bebekken çekilip, hobi bahçemizin sayfasına (2009) 139 no'lu mesaja iliştirilen fotoğraftır.

gece
küçük güzeldir, şimdi kocamanlar ama yetişkin fotoğrafları uzakta diyen forum kişisi!

Manisa_lee beğendi.
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2009, 10:24   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-04-2009
Sevgili arkadaşlar, balkonda su kabağı yetiştirmek istiyorsanız öncelikle çok büyük bir saksıya dikmeniz gerekiyor.Ben bu yıl terasımda çok sayıda tohum ekmiştim.Boylarının aşırı büyümesine rağmen çiçekler bir türlü kabağa dönmedi.Sorun saksının büyüklüğüymüş. Bir arkadaşım kocaman çam saksısı vermişti.Elimde kalan son kabağı ona diktim.Bende merakla bekliyorum. Çiçekler kabağa dönerse sizlere fotoğraflarını yayınlayacağım.

aysegulo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2009, 12:57   #3
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Merhaba,
Bu da benim çiçeklerini nazlı geline benzettiğim su kabağım

Eklenen Resimler

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2009, 17:54   #4
Ağaçsever

Arkadaşlar benim su kabağımın yapraklarında da küf gibi bir şey var.Hiç kabakta vermedi.Acaba bitki hastalıklı olduğu için mi kabak vermedi?
Name:  13082009186.jpg
Views: 49092
Size:  19.2 KB

Eski 22-08-2009, 19:00   #5
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Evet, yapraklarda hastalık ortaya çıkınca kabak oluşumu tamamen sona erdi. Bitki canlıyken her gün yedi-sekiz kabak oluşuyordu. Demek, küfe benzer hastalığa karşı dayanıksız bir bitki. Bu işin çaresi mutlaka, forumda bir yerlerde vardır. Benim bitkimde de kabaklar gelişmiyordu. Yukarıdaki notları okursanız, hastalığı bertaraf ettikten sonra kabakları geliştirebilirsiniz.

yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2009, 15:51   #6
Ağaçsever

Arkadaşlar kabağımın yapraklarının yakından çektiğim fotoğrafını yüklüyorum.
Hala kabak vermiş değil.Yapraklarda küf gibi birşey var.Ne olabilir sizce?
Name:  23082009211.jpg
Views: 46673
Size:  19.4 KBName:  23082009212.jpg
Views: 46416
Size:  18.6 KB

Manisa_lee beğendi.
Eski 25-08-2009, 19:00   #7
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Bunlar da benim şeftali ağacının tepesinde yetişen susaklarım. Ağacın altından geçmeye korkuyorum.

Eklenen Resimler

Manisa_lee beğendi.
sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2009, 10:39   #8
Ağaçsever

Sayın sakagun susaklarınız gerçekten çok güzel görünüyorlar.Sanki fotoğraftan gördüğüm kadarıyla sizin yapraklarınızda da küf var gibi.Ama sizin kabaklarınız oluşmuş. O zaman yapraklardaki küfün kabak oluşumuyla alakası yokmu acaba?

Eski 26-08-2009, 18:38   #9
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Ben de ilk defa yetiştiriyorum aysegulo. Dediğiniz gibi benim yapraklar da beyazlaştı. Bir tek kökte 4 su kabağım var. Aşağıdaki 2 tane daha büyük.

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 12:10   #10
Yeni Üye

melexima's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Galeri: 6
merhaba,

Su kabağını serada yetiştiren var mı ya da deneyen oldumu?

Konuya iliskin bilgisi olan arkadaslarin mesaj atmasini rica ederim.

Düzenleyen melexima : 12-09-2009 saat 15:04 Neden: soru değişikliği
melexima Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 14:28   #11
Yeni Üye

melexima's Avatar

Su kabakları ile ilgili bildiğim kadarı ile cevaplamaya çalışayım.

1.Toprağın Ph5 degeri yüksek olması gerekir.
2.Tohum seçimi mutlaka kabağın ucundaki dallardan değil ilk çıkan yerden hasat edilmeli ve bu kabağın tohumu kullanılmalı gerçi bu hemen hemen tüm bitki ve sebze ekiminde böyledir.
Mutlaka max. günde 6 saat sabah güneşini görecek sonrası gölge
3.Leonardit toprak düzenleyici kök güçlendiriciyi tavsiye edebilirim ama henüz kargo ile gelen kitabı Ekim Sapı Devrimi "Masanobu FUKUOKA" okuduktan sonra kullanmayın derim. Bir Üstadın, Gerçek bir çiftçinin Okunası kitabı..
4.Filizlenip yapraklar gelişmeye başladıktan sonra önce açan çiçek erkek çiçektir hemen altında dişi çiçek açar ve işte muhteşem an tozlaşma gerekleşir artık kabak dökmeye başlar.
5.Sulama, 3 günde bir. Hayvan gübresine bayılır.
6.Çiçekleri akşam açar yöneticisi Ay'dır.
7.Kurutma ve Hasat, mutlaka dalında kurutun, kuruma yaşadığınız şehirin nem oranına göre değişkenlik gösterebilir.
8.Kuruttuktan sonra üzerindeki küfü bulaşık teli ile bir kova içinde dilerseniz bir iki damla çamaşır suyu da atarak yıkarsanız pırıl pırıl bir yüzey çıkar.
9.Lamba yaparken mutlaka içinin iyice liflerden temizlenmesi gerek yoksa lambanız yanar ve maximum 25 watt ampul kullanın

Düzenleyen melexima : 12-09-2009 saat 15:33 Neden: metin düzeltme
Eski 31-10-2009, 10:13   #12
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2006
Su kabaklarımın üçüde ayrı şekillerde. Tarla faresi kabaklara zarar veriyor, sayı olarak 10 ad geçer sağlam kalanlarla yetinecegim.Tohunlarını aldığımda isteyen arkadaşlara dağıtabilirim.

Eklenen Resimler

Manisa_lee beğendi.
cihan_as Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 10:28   #13
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Fotoğrafını eklediğim kabaklar kendi aralarında ayrı tür olarak ayrılıyormu?
hepsine birden Susak (Su Kabağı) adlandırılıyor?

Eklenen Resimler

Manisa_lee beğendi.
Eski 31-10-2009, 11:17   #14
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Cihan Bey, bu kabaktan çok güzel Kuğu olur.

Asya Ceylan beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 19:07   #15
Ağaç Dostu

cihan_as's Avatar

Kuğu yapmak için ne gibi işlemlerden geçmesi gerekiyor? Kabak boyamaya elverişli boyalar hangi marka olmalı, çekirdeklrini çıkartmam için kesme işlemi yapılıyormu bu konularda bilgi sahibi olursam elimde degişik şekillerde kabak var. Üzerinde çalışmalar yapabilirim.

Eski 02-11-2009, 17:30   #16
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Susaklarımın son durumu

Name:  resimlerim 858.jpg
Views: 49834
Size:  71.0 KB

Yaklaşık 15 taneler. Birkaç tanesi kuruyacakmış gibi sararıyor sanki! Önerileriniz üzerine koparmadım. Toprakla temasını kesmek için, uçları çatallı sopalar ile biraz yukarı kalkmalarını sağladım. Çünkü dallarına tutundukları söğütleri ilkbaharda budamıştım. O nedenle dallar ince geldi. Kabakların ağırlıklarını taşıyamadıklarından yerlere kadar sarkmışlardı.

Düzenleyen Orhan Özbilgiç : 02-11-2009 saat 17:50 Neden: noktalama hatası.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 23:56   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2009
Ben küçükken gecekondu evde oturuyorduk. Minik bit bahçesi vardı. Çok iyi anımsarım, bahçemizde süs kabakları olurdu. Bana onu anımsattığınız için çok teşekkür ederim.

zuzum75 beğendi.
keskinmercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 03:40   #18
Ağaç Dostu

Smyrna's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melexima Mesajı Göster
sevgili orjin şiddetli rüzgarlar geliyor. Bir bir tavsiyem daha olacak kilotlu çorapla bağlayabilirsin. Kilotlu çorabın içine geçirip uzun kalan kısımlarını çardakta sağlam olan yere bağlayabilirsin.
melexima merhaba, bu yıl çift boğum su kabağı ekeceğim. bahçemde sabah güneşini alan bölge kuzeye bakıyor ve kuvvetli rüzgarlar var. rüzgarla gelen deniz tuzu bitkiye zarar verir mi?

Smyrna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2010, 18:41   #19
Yeni Üye

melexima's Avatar

su kabağı

sevgili cezmingk, Kuzey rüzgarına bakan bölgeye ekmemekte fayda var. Eğer max. 6 saat güçlü güneş alıyorsa problem değil..Deniz tuzu için önerebileceğim Ziraat ilaçları satanlarda mevcuttur Leonardit sıvı olanını kullanmanız (organiktir)
mineral,kök güçlendirici ve topraktaki tuz oranını düşürür. Ph değerini yükseltir. Kabak için çok önemlidir.

sevgiler,

Eski 20-02-2010, 14:21   #20
Ağaç Dostu

Smyrna's Avatar

Teşekkür ederim Melexima, bir süredir permakültür çalışmaları ile ilgili bilgilenmeye çalışıyorum. Meyvelitepe'nin blogunda http://meyvelitepe.typepad.com/meyve...ik-bah%C3%A7e/ cocopeat ve leonardit ile ilgili yazıları okuduktan sonra , leonardit'in ne olduğunu google'dan araştırmaya başladım ve yukarıdaki soruma verdiğin cevabı buldum eğer siteyi nasıl kullanacağımı öğrenebilseydim aynı gün verdiğin cevaba zaten ulaşacakmışım neyse doğru iz üzerinde olmama pek sevindim. Bir haftamı aldı ama bu arada pek çok şeyi de öğrenmiş oldum. Yine de çok teşekkür ederim. Birazdan çıkıp toprağımı verimli hale getirmek için cocopeat ve leonardit almaya gideceğim. Ayrıca bahçemi de geleneksel yöntemlerle ekmek yerine sebze yatakları hazırlamaya karar verdim. Bu şekilde geçen yıllara göre daha çok verim almayı amaçlıyorum. görüşmek dileğiyle, urla'dan selamlar.

Eski 20-02-2010, 14:37   #21
Yeni Üye

melexima's Avatar

Belkide okumuşunuzdur. Size bir kitap tavsiyem olacak.
Masanobu Fukuoka nın - Ekim Sapı Devrimini okumanızı tavsiye ederim.
Doğa ya bakışınızı değiştirecek bir kitap.

sevgiler,

Eski 20-02-2010, 17:29   #22
Ağaç Dostu

Smyrna's Avatar

Evet duymuştum. En büyük sıkıntılarımdan ayrık otlarına başka gözle bakmaya başladım artık. İnternetten sipariş ettim. Tekrar teşekkürler

Eski 10-06-2010, 13:41   #23
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Geçen yıl gördüğüm ve bir kameriye üzerine sardırılmış susakların tohumlarını bu yıl bir site üyemizden temin ederek ektim. Çimlendiler ve büyümeye başladılar. Dik formda iplere sardırarak yetiştirmeye çalışacağım. İstediğim yüksekliğe geldiklerinde yatay olarak devam edecekler. Kabakların 2 metre kadar yüksekten birer ampul gibi sarkmalarını planlıyorum. Hem de altlarında kalan maydanozları örtmelerini engellemek istiyorum.

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 16:23   #24
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Büyümeye devam ediyorlar. Çiçek oluşumları başladı. İki kökten şimdilik 5 ayrı dal oluştu.

Eklenen Resimler

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2010, 15:28   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2010
merhaba arkadaşlar.bende su kabağı yetiştiriyorum kabakların boyları bayağı uzadı ama bir türlü meyve vermiyor.dahadoğrusu meyve veriyor ama baş parmak kadar olunca çürüyor nedeni ne olabilir acaba.Yardımlarınızı bekliyorum!..

eşkiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2010, 01:56   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2010
Merhabalar. Ben de iki yıldan beri susak yetiştirmeye çalışıyorum. Ama Eşkiya ile aynı dertten muzdaribim. İlk defa geçen sene ektim. İki kök susağım vardı. Birçok küçük susak çıktı, ama biraz büyüyünce çürüdü hepsi. Sadece iki tane susak hasat edebildim geçen sene. Sağlıkla bir şekilde kuruttum. Tohumlarını aldım ve bu sene yine ektim. Şimdi yaklaşık 6-7 kök susağım var. Bol gübreli toğrağa ektiğim için çok çabuk büyüdüler (bu arada, kullandığım gübre doğal koyun gübresi). Çok fazla uzadılar, sağlıklı görünüyorlar. Yaklaşık 1-1,5 ay önce susaklar da çıkmaya başladı. Parmak kadar olup çürüdüler. Ancak bu sene biraz daha şanslıyım. Şimdi sağlıklı görünen iki tane kocaman, birkaç tane de ampul büyüklüğünde susağım var. Onlar da büyüyünce sanırım 4-5 tane susak hasat edebileceğim. Yalnız, daha fazla susağa sahip olmak istiyorum. Bu parmak kadar olup da çürüme olayını nasıl engelleyebilirim?

Burak Kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2010, 09:16   #27
Ağaç Dostu

sungurak's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Galeri: 2
çürüyen susaklar

Değerli arkadaşlar merhaba,kişisel tecrubelerimden söylemem gerekir ki
bunun temel sebebi
fazla veya aşırı sulama.Sulamayı 3-4 günde bir yaparsanız bol bol meyva bağladığını da görürsünüz.Bunun yanında tabi ki de bölgenizdeki arı populasyonu da önemli işi garantiye almak için elle tohumlama yaparsanız veriminiz artar.erkek çiçekle dişi çiçeği siz buluşturun .arı yoksa meyva da yok.unutmayın.saygılar sunuyorum.

sungurak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2010, 15:32   #28
Yeni Üye

s.a arkadaşlar.burakcım yorumun için teşekkürler.Demekki bu deneyimi sende yaşamışın.Ama yinede ii atlatmıssın en azından bi kaç tane meyve almıssın.ben daha bu sene ektim daha yeni yeni tekrar meyve vermeye başladı.bakalım artık hayırlısı.
Sangurak tecrübelerini paylaştığın için teşekkürler üstat.Dediğin gibi baya bol suluyordum kabakları artık azaltırım.Ayrıca tohumlama konusunu biraz açsan ii olur, teşekkürler !..

Eski 20-07-2010, 02:02   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2010
Çok teşekkür ederim Sungurak! Tohumlama işi çok güzel görünüyor. Susaklarımın etrafında arılar bol, ama en kısa zamanda deneyeceğim. Sulama işine gelince... Ben her gün bol bol suluyorum kabaklarımı. Çok fazla ikilemde kaldım bu konuda. Eskiden susak yetiştiren bazı teyzelere sordum. Kimisi bu çürüme işi için "Az suluyorsundur. Adı üstünde su kabağı. Bol bol sulamalı," dedi. Kimisi de "Susak çok fazla sulanmaz. 2-3 günde bir sulamalı," dedi. Dediğin gibi yapıp azaltacağım suyu. Tekrardan teşekkür ederim. )

Eşkiya, rica ederim. Haklısın, ben senden daha şanslıymışım. Çok hevesli olduğum için, şu anda elimde bulunanlar tatmin etmiyor beni. Daha fazla olsun istiyorum. İnşallah senin de susağın olur bu yıl. )

İyi akşamlar!

Burak Kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 17:56   #30
Yeni Üye

sangurak teşekkürler.Resimdekilerin aynısını uygulayacağım inşallah meyve alırım.sayende burakla baya bilgi edindik.Ama kafama bişi takıldı sayın sangurak,kabaklar yeni yeni meyve vermeye başladı demiştim ya,yazın ortasına geldik.Polenleme işinide halledebilirsem bu yaz meyve alabilirmiyim acaba ?..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024