agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni515Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-08-2019, 14:03   #271
Ağaç Dostu

sungurak's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Galeri: 2

sungurak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2019, 14:04   #272
Ağaç Dostu

sungurak's Avatar

Muda beğendi.
Eski 08-08-2019, 14:05   #273
Ağaç Dostu

sungurak's Avatar

Muda beğendi.
Eski 08-08-2019, 14:06   #274
Ağaç Dostu

sungurak's Avatar

Muda beğendi.
Eski 08-08-2019, 14:07   #275
Ağaç Dostu

sungurak's Avatar

Eski 04-09-2019, 12:41   #276
Ağaç Dostu

sungurak's Avatar

...vee hasat zamanı

Muda beğendi.
Eski 13-10-2019, 10:52   #277
Yeni Üye

Fethiyeli2019's Avatar

Giriş Tarihi: 13-10-2019
Su kabağı üretimindeki püf noktalarına yanıt arayışı

Herkese selam, adımdan da anlaşılacağı gibi Fethiye'de yaşıyorum. Su kabağı veya diğer adıyla susak işlemeciliği ile yarı amatör yarı profesyonel ilgileniyorum. Henüz üretimim olmasa bile bu bahar başlamayı planlıyorum ancak tecrübe eksikligim olduğundan tecrubelerinizden faydalanabilirsem daha başarılı olacağıma inanıyorum.
İnternetten edindiğim bilgiler çerçevesinde bazı bilgilerim olsa da tecrubelerinize çok ihtiyacım olduğu açıktır.
Öncelikle sukabağının don görmemesi için ilkbaharda bölgemde yetiştiren arkadaşlardan ilk ekimin hangi dönemde yapılması bilgisine ihtiyacım var. Meteoroloji bilgilerinden Şubat ayının ikinci haftasından sonra uygun olduğunu düşünüyorum ama emin değilim.
Çevremdeki köylere yaptığım ziyaretlerde genellikle güzel bir doğal görüntü için veya gölgelendirme oluşturmaya yönelik ekilen sukabakları pek özen görmediğinden hem şekil hem büyüklük hemde et kalınlığı açısından 3-4 milimetre gibi ince oluşumlarda olduğundan pek üzerinde calisilmiyor. Bu nedenle küçük bir alanda kendi kabaklarimi yetiştirmek istiyorum.
Bilgileriniz ve tecrübeleriniz çerçevesinde her bilgiye ihtiyacım vardır. Yardımcı olursanız memnun olurum.
Öncelikle 50 santim aralıklarla demir ve tel bir bahce çiftine dikmeyi planladığım ve hayvan gübresi ile güçlendirmeyi düşündüğüm kabaklar için hangi cins tohumdan en çok et kalınlığı alabilirim. Ayrıca hem et kalinligi hemde büyüklük olarak en başarılı cins hangisidir ve biliyorsanız yazdığınız cinsin Latince adı nedir.
İkinci olarak her ne kadar doğal bir ürün yetistirilsede simetri yapmış olduğumuz uğraşta çok önemlidir. Simetriyi maksimize edebilmek için ne önerirsiniz?
Son olarak anladığım kadarı ile gelişimi tamamlamak için erken dikim ve geç hasat yapılması gerekiyor ancak bu uzun sürede hangi ilaçlar ile korumalıyız ve bir bitkide maksimum kaç kabak olmalı ki iri kabaklar hasat edebilelim.
Ayrıca eğer tecrübesizliğim nedeni ile yazmayı unuttuğum püf noktaları var ise lütfen paylaşır mısınız?
Herkese şimdiden teşekkürler...

sungurak beğendi.
Fethiyeli2019 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2019, 21:28   #278
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Susak (Su Kabağı) ağacı

Name:  Susak (Su Kabağı).jpg
Views: 595
Size:  62.2 KB

Komşum uzun kabaktan sonra bu yıl etkinlikten gelen tohumlardan su kabağı yetiştirmeye çalıştık. Ancak tohumları çimlendiremedik. Aşağıdaki komşumuz çimlendirmiş. Ondan bir kısım fideler aldı. Onları iki güne bir sulayarak ve çardak ve ağaç üzerine tırmanmasını sağlayarak büyüttü. Bizim iklimde olmaz derken çok güzel susaklar yetişti. Yanmış hayvan gübresi, sulamayı iyi yapma ve çardak sistemi olduğu zaman su kabakları kalın ve güzel büyüyorlar. Diğer faktörlerin yanında güneşi de iyi alması gerekiyor. Bu ağacın üzerinde bulunan iri çift boğumlular en verimli olanlar oldu. Dört tane yetişti. Beşinciyi büyütemedi. Gölgede kalan tek bir tane büyütebildi. Diğeri ise iki tane büyüttü. Ne kadar besin, su ve güneş olursa o kadar kalın ve büyük susaklar yetişiyor.

Mesut Temiz ve sungurak beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2020, 19:34   #279
Ağaç Dostu

sungurak's Avatar

2020 model susaklarımız
[IMG][/IMG]

Mesut Temiz ve tachem beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024