agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni484Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-08-2015, 13:52   #331
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Yenı yapraklardakı sararma devam edıyor mu? Bu sararma bıtkı gelısımını cok yavaslatır. Mumkunse tek yaprak ıle cekım yapıp fotografı yukleyın. Dedıklerınıze gore demır eksıklıgı olabılır.

masal_naz beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 14:50   #332
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz Mesajı Göster
benım fıdecıklerım *** kışı atlatırız
Ben bu mesajınızı görmeden yorum yaptım, sararmaları fark etmemişim. Sn. İsmail Kuzucu güzel tespitte bulunmuş. İçeride duruyorsa hanımelileriniz, bir de açık havaya çıkarımanızı öneririm...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 19:16   #333
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Question

Mesajınızı yeni gördüm, yapraklar iyice sarardı ve oldukça sert.
Açık balkonda duruyor

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 19:19   #334
Ağaç Dostu

Saksısı küçük geliyor olabilir mi?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 02-09-2015, 19:24   #335
Ağaç Dostu

Aldığımdan beri hiç yeni yaprak çıkarmadı sarardı soldu. Aldığım yerle ilgili sorun olabilir mi?

Eski 02-09-2015, 19:38   #336
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Aldığımdan beri hiç yeni yaprak çıkarmadı sarardı soldu. Aldığım yerle ilgili sorun olabilir mi?

Canım yukarıdaki Sn İsmail Kuzucu'nun mesajı senin hanımelin içindi sanırım. Bana göre de demir eksikliğine benziyor. Hanımelinin böyle bir sorunu olduğunu açıkçası ben bilmiyordum. Topraktan kaynaklanan bir sorun gibi. Bitki hastalıklarından anlayan arkadaşlar yardımcı olurlarsa daha iyi olur...

masal_naz beğendi.
Eski 02-09-2015, 19:49   #337
Ağaç Dostu

Tez zamanda yardımcı olurlarsa sevınırım bitkim kuruyor

Eski 25-09-2015, 23:09   #338
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2015
hanımeli, aşırı büyüyebilen bir bitkidir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nuaymu Mesajı Göster
Hemen de bir soru sorsam?
Bahçe işlerine yeni başlayan biri olarak... bir plan dahilinde bahçe düzenlemeye çalışıyorum ve elbette bazı konularda kararsız kaldım. Balkonum bahçedeki asıl yerlerine geçirmek için sabırla baktığım çiçeklerle doldu. Bir kısmının yeri şimdiden belli ama hanımeli konusu beni düşündürmeye başladı. Doğrusu hanımeli konusunda topladığım bilgiler yetersiz. Bu sarmaşığı evin ana giriş kapısının yanına dikmeyi düşünmüştüm baştan, böylece kokusunu verandadan dahi duyabilecektik. Ama çok arsız olduğunu ve arı çektiğini okudum. Eşim ve çocuklarımın arılara karşı allerjisi var. Bu yüzden bahçe girişine, biraz uzağa dikmeyi düşündüm. Sorum şu:
Hanımeli, clematis gibi hafif bir sarmaşık mıdır yoksa bahçe tellerine ağırlık yapıp o tellerin eğilmesine sebep olur mu? İlaçlama isteyen bir sarmaşık mıdır, böceklenir mi? Tam güneşte kalabilir mi?
Bir soru dedim ama birçok oldu
Şimdiden teşekkürler.
Benim bahçemdeki hanımeli eksi 5 derecelerde gayet mutlu yaşıyor. Sizin sorunuzun cevabını biraz geç olmakla birlikte yazayım. Uzunca bir süredir budama yapmadığım bahçemdeki hanımelilerin sardıkları ağaç dallarının kuruduğunu ve altlarında çok kalın bir ölü dal tabakası oluşturduğunu belirtmeliyim. Bugün fırsat bulduğum için budama yapmaya çalıştım ama mümkün olmadığını görünce belli bir yükseklikten yukarısını tamamen kesmeye karar verdim. Uzmanı değilim ama yıllardır bahçemde gayet güzel kokular saçan ve bütün komşuların teşekkür etmesine vesile olan bu bitki yerini severse azmanlaşabiliyor. Bende iki cins var ve artık birbirlerine girdiği için bahardan sonra kışa kadar çiçek oluyor ve şu anda dahi üzerleri çiçekli. Kokması ise sanırım belli saatlerde oluyor. Ben suladığım zaman koktuklarını da biliyorum. Eğer budama işini benim gibi üç, beş sene geçmeden yapabilirseniz başedebileceğiniz güzel bir bitki. Ama yukarı uzama eğilimi çok aşırı bir bitki olduğu için çitin alt kısımlarından ziyade üst kısımlarına yığılacaktır ve tam bir kapatma yapması zaman alabilir. Bunun için sün-rgünleri elle yönlendirmek ve uygun budama yapmak gerek kanaatindeyim.
İlaçlama hiç yapmadım. Arı ve diğer böcekler için mükemmel bir polen toplama kaynağıdır. Bugüne kadar tek bir arının burada otururken beni veya başkasını sokmadığını belirtmeliyim ama. Güneşe dayanıklıdır, hiçbir şey olmaz. Büyüdüğü zaman susuz zamanları bile atlatabilir rahatlıkla. Selamlar.

Düzenleyen peremeci : 25-09-2015 saat 23:09 Neden: fotoğraf yükleyemedim
peremeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2016, 10:13   #339
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Budayıp 65 lt.lik saksıya aldığım hanımelimde sürgünler son hız. Gerçekten azman

Eklenen Resimler

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 14:18   #340
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Gelişigüzel budayıp uzun saksıya sapladığım kış hanımelisi(Lonicera fragrantissima ) çelikleri uyanmaya başladılar. Bakalım köklenme yüzdesi ne kadar olacak?

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 12:48   #341
Ağaç Dostu

geçen yaz almış olduğum hanımeli fidesi yukarıda da eski hali var iki fideydi biri normal hanımeline benziyor ama bu eklediğim tuhaf sanki yapraklarını benzetemedim hanımeli mi?

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2016, 12:57   #342
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
geçen yaz almış olduğum hanımeli fidesi yukarıda da eski hali var iki fideydi biri normal hanımeline benziyor ama bu eklediğim tuhaf sanki yapraklarını benzetemedim hanımeli mi?
Hanımeli bu

Yaprakları tırtıklı, koyu renkli vs. diyorsanız, ilk sürgünlerde bu şekilde dalga geçiyor Hanım bizlerle Belki çiçek rengi biraz farklıdır diğerinden, kırmızıya çalıyordur, çiçeğini açınca anlaşılır

Eski 11-03-2016, 13:05   #343
Ağaç Dostu

bir tanesini içeri almıştım o içeride sürgün verdi onun yaprağı normal belki dediğiniz gibi farklı renklidir bakalım balkonda hanımeli nasıl gelişicek ne olursa olsun en sevdiğim çiçektir kendisi mecbur balkonumda yaşamaya alışıcak

Eski 11-03-2016, 13:10   #344
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
bir tanesini içeri almıştım o içeride sürgün verdi onun yaprağı normal belki dediğiniz gibi farklı renklidir bakalım balkonda hanımeli nasıl gelişicek ne olursa olsun en sevdiğim çiçektir kendisi mecbur balkonumda yaşamaya alışıcak
Hanımeli balkonda da iyi gelişiyor. Saksısı en azından 5 litre olsun bak sen nasıl atıyor kollarını sağa sola Daha küçük saksı daha küçük Hanımeli demek ama çiçek açma performansı hakkında fikrim yok...

Eski 20-03-2016, 19:39   #345
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-03-2013
Merhabalar , Yaklaşık 2 metre boyunda geçen sene diktiğim Hanımeli bu sene bol miktarda ince sürgünler verdi.Hanımeli 1.5 metre yüksekliğinde bir duvarın dibinde daha yukarılara ulaşabilsin diye 2.5 metrelik 1 metre genişliğinde tel örgülü platform yaptırdım ve hanımelinin dibine koydum.Şimdi sorum şu ; hanım elinin uzamış sürgünlerini buket haline getirip platforma ortadan sabitleyip bir bütün halinde mi uzamasını sağlamalıyım , ya da sürgünler tek tek ayırıp tel örgülere ince bir tel ile iliştirip geniş bir alana mı yaymalıyım ? sizce hangi halde yaparsam daha dolgun daha fazla çiçeği olan bir sunum elde etmiş olurum selamlar...

fatihs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2016, 12:36   #346
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2016
Merhabalar. Birkaç gündür mahallede sokak sokak dolaşarak hanımeli arıyorum. Çiçekleri hanımeliye benzeyen bi bitkiden birkaç dal aldım ama bunun yaprak yapısıyla forumdaki hanımeli bitkilerinin yaprağı farklı gibi duruyor. Acaba bu hanımeli midir

Name:  PhotoPictureResizer_160325_133228921-480x640.jpg
Views: 1946
Size:  59.2 KB

melih146 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2016, 20:27   #347
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Bugünlerde hanimeli çelik alsam acaba tutarmi,renkli cam şişe de Köklenme daha başarılı oluyor gerçekten,kızımın 8 Mart ta getirdiği tek bir gül dalı şu an yeni sürgün veriyor ve köklenmek uzere.

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 08:45   #348
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-04-2016
Ben çok merak ediyorum araştırdım ama bulamadım hanımeli tohumlarını. Çiçeklerini yeni açtı kısa bir süre sonra dökecek muhtemelen. Neresinde dır arayıp duruyorum (

Bayrakgil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 09:38   #349
Ağaçsever

Hanimeli tohumu nasıl olur

Merhaba arkadaşlar bilgisi olup cevaplayacak var mı acaba. Bulunduğum şehi rin bir çok yerinde hanımeli yetişir . Çelikten alıp çoğaltmak çok zor enkazından benim için. Bugün bir post ta tohum ürettiği ve ordan ektiğini yazmış bir arkadaş . İlk defa duydum açıkçası.... sorum hanımeli nun neresinde tohumu olur. Acaba. Çiçekler yakında dökmeye başlar kaçırmak istemiyorum açıkçası

Eski 27-05-2016, 11:51   #350
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bayrakgil Mesajı Göster
Ben çok merak ediyorum araştırdım ama bulamadım hanımeli tohumlarını. Çiçeklerini yeni açtı kısa bir süre sonra dökecek muhtemelen. Neresinde dır arayıp duruyorum (
Tohumlar siyah renkli yuvarlak meyvelerin içinde oluyor, şu dönem henüz meyveleri görünmez, sonbaharda bakarsanız daha anlamlı olacaktır.

Aşağıdaki fotoğrafta hanımeli meyvelerini görebilirsiniz (fotoğraf alıntıdır).

Name:  wm_normal_15488-kasim010.jpg
Views: 1698
Size:  57.5 KB

esemeral beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2016, 15:54   #351
Ağaçsever

çok tsk ederimmm guzel bır bılgı oldu sayenizde cok guzel bir bilgi ogrendim

A_NOMAD beğendi.
Eski 18-06-2016, 22:12   #352
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
bugün çok güzel koktu bi dalını kopardım suya koydum yarın toprağa ekicem bakalım inşallah tutar kokusu harika

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2016, 15:53   #353
Ağaçsever

pajero's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2011
Talking

Merhabalar, dün bir hanımeliden bir tane tohum aldım. Bu gün içini açtığımda 10 kadar minik tohum çıktı. Bu tohumları çimlendirmek istiyorum ama bilgim yok nasıl yapılacağı konusunda. Tohumların kurutulması gereklimi yoksa hemen torfa yatırabilirmiyim?

Bir de çelik ile çoğaltma konusunda tecrübem 0, istanbul'da yaşamaktayım buraya kargo ile çelik gönderilirmi? Yolda hayatiyeti devam eder mi?

pajero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2016, 16:18   #354
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pajero Mesajı Göster
Merhabalar, dün bir hanımeliden bir tane tohum aldım. Bu gün içini açtığımda 10 kadar minik tohum çıktı. Bu tohumları çimlendirmek istiyorum ama bilgim yok nasıl yapılacağı konusunda. Tohumların kurutulması gereklimi yoksa hemen torfa yatırabilirmiyim?...
Tohumları 1-2 gün kurutup hemen ekebilirsiniz. Derine ekmemeye gayret edin ve topraklarını nemli tutun, üstlerini streç folyo ile kapatmanız çimlenme sürecini hızlandıracaktır. Kolay gelsin

Çeliklerin kargoya dayanacağını sanıyorum ama emin olmadığım için sizi yanıltmak istemem.

çiçeksever ve pajero beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2016, 09:21   #355
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2016
Alıntı:
Merhabalar, dün bir hanımeliden bir tane tohum aldım. Bu gün içini açtığımda 10 kadar minik tohum çıktı. Bu tohumları çimlendirmek istiyorum ama bilgim yok nasıl yapılacağı konusunda. Tohumların kurutulması gereklimi yoksa hemen torfa yatırabilirmiyim?

Bir de çelik ile çoğaltma konusunda tecrübem 0, istanbul'da yaşamaktayım buraya kargo ile çelik gönderilirmi? Yolda hayatiyeti devam eder mi?
bu tür sarmaşıklarda tohumdan çoğaltmayı pek tercih etmiyorlar çiçeklenmesi uzun sürdüğü için, hanımelinin özelinde net değilim ama mor salkım ve yaseminde durum bu şekilde. genelde çelikle çoğaltıyorlar. Tohumu ekip epey süre çiçeklenmesini beklemek yorucu olabilir.

pajero beğendi.
hakki_caliskan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2016, 10:08   #356
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
...

Hanımeli bitkisi nadir bulunan bir bitki değil. Sonbaharda pek çok Hanımeli sahibi bitkisini budayacaktır. Size en yakın bulabildiğiniz Hanımeli sahibine danışın, eminim istemediğiniz kadar çelik elde edersiniz. Kargo ile uğraşmanıza ve düşünmenize gerek yok bence...

pajero beğendi.
Eski 07-09-2016, 21:52   #357
Ağaçsever

pajero's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2011
Cevaplarınız için teşekkürler, dediğiniz gibi etrafa bakındım ve işyerime çok yakın bir hanımeli gördüm. Sahibinden izin alarak bir iki dal almak istiyeceğim. Bu konuda çelik alma ile ilgili bir video varmı bildiğiniz. youtube taraması yaptım ama bulamadım belki sizin bildiğiniz bir kaynak vardır.

Çekirdekleri deneme amaçlı olarak çimlendirmek istiyorum çünkü tohum çimlendirme tecrübesi kazanmak için denemek şart.

A_NOMAD beğendi.
pajero Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2016, 19:13   #358
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Gelişigüzel budayıp uzun saksıya sapladığım kış hanımelisi(Lonicera fragrantissima ) çelikleri uyanmaya başladılar. Bakalım köklenme yüzdesi ne kadar olacak?
Saksınızın derinliği ve litresi ne kadar?

ilkerk88 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2016, 11:38   #359
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Kurda kuşa yem olmadan tüm tohumları topladım, nasipse önümüzdeki yıl 5-10 kişiye yetecek kadar paylaşmaya çalışacağım.

Eklenen Resimler

Milla, A_NOMAD, TCM ve 2 kişi beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2017, 14:35   #360
Ağaç Dostu

ParlakYıldızlar's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2015
Merhaba,bende karşımızdaki evler yikilinca bahçesindeki hanimeli nden bir kısmı köklü hanimeli alabildim,dikimi ni yaptim bakalım nasıl olucak,onunla da kalmadım tabi seftali ağacından çelik aldım ve yumru köklü iki bitki aldim ne olduklarını bilmiyorum bekleyip gorucegiz. Maalesef 2 tane ceviz ağacı ve bilmediğim birkaç agaci da kestiler ne yazikki,şimdi boyu 5 metreyi geçen bir palmiye kaldı orta yerde.

ParlakYıldızlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024