agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni484Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-06-2014, 06:32   #301
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Geçen yıldan dikkatimi çeken bir hanımeli. Oldukça yoğun bir çiçeklenme var. Ancak kokladığım zaman nedense hanımelinin yoğun kokusunu alamadım.

Name:  DSCF4302.jpg
Views: 3207
Size:  72.3 KB

Name:  DSCF4307.jpg
Views: 2374
Size:  74.4 KB

Name:  DSCF4313.jpg
Views: 2224
Size:  71.9 KB

Name:  DSCF4308.jpg
Views: 2213
Size:  74.3 KB

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2014, 22:29   #302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Geçen yıldan dikkatimi çeken bir hanımeli. Oldukça yoğun bir çiçeklenme var. Ancak kokladığım zaman nedense hanımelinin yoğun kokusunu alamadım.

Eklenti 499724

Eklenti 499725

Eklenti 499726

Eklenti 499727
Sayın Muda, geçen gün ben de bahçenin dışında doğal olarak yetişmiş bir hanımeli buldum. Kokusu gerçekten güzel. Diğeri kadar yoğunmuydu bilemiyorum. Dikenli çalıların arasından çıkmış bu nedenle çok yaklaşamadım. Net görünmese de çalı formlu gibi geldi bana.
Sizin fotoğrafladığınız hanımeliyle aynı gibi.

Eklenen Resimler

YeniGine, Muda, Milla ve 2 kişi beğendi.
gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 19:08   #303
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Sayın Muda, geçen gün ben de bahçenin dışında doğal olarak yetişmiş bir hanımeli buldum. Kokusu gerçekten güzel. Diğeri kadar yoğunmuydu bilemiyorum. Dikenli çalıların arasından çıkmış bu nedenle çok yaklaşamadım. Net görünmese de çalı formlu gibi geldi bana.
Sizin fotoğrafladığınız hanımeliyle aynı gibi.
Sayın Gökselcetin. Sizdekinin kokmasına sevindim. Benim gördüğüm çiçekler ve yaprakları aynı sizdeki gibi idi. Ancak ben koku alamadım. Bazı bitkiler farklı zamanlarda koku veriyorlar. Acaba o şekilde çiçeklerin kokmadığı zaman koklamış olabilirim.

gokselcetin ve Jakin beğendi.
Eski 21-11-2014, 19:23   #304
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bu yıl az da olsa tohumlarını paylaşabildiğim Kış Hanımeli' si (Lonicera fragrantissima) nihayet ilk çiçeklerini göstermeye başladı. Nisan ayı ortasına kadar koku bombardımanı başladı artık

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 15:38   #305
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Bunlarda benim kış hanımelim.Yaklaşık 20 gündür çiçekli. İki tanesi büyük saksıda. Bir tanesi yerde.O yeni çiçeklenmeye başlıyor.

Eklenen Resimler

abk, Lonicera, Muda ve 7 kişi beğendi.
ERKEN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2015, 16:26   #306
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Kış hanımelisi bende de vardı, kokusu daha zayıf ve alışıldık hanımeliye göre daha limoni bir koku. Bir de çiçekleri çok ufak, üstüne balını da yiyemiyorsunuz. O yüzden pek sevemedim

Şu an iki hanımelim var biri beyaz sarı olan tür diğeri 301 nolu mesajdaki varyete. ilk tür çok yoğun açıyor ve buram buram kokuyor. Diğer pembe çiçek yapraklı türü daha görmedim ama resimlerdeki gibi açarsa mis gibi olur. Hanımelinin kokusu hiçbir çiçekte yok. Karanfil olsun, sümbül, olsu, gardenya, yasemin olsun hepsi güzel ama hanımeli başka

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 08:17   #307
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Selamlar Şu sıralar Hanımeli için çoğaltma zamanı çelik topraga daldırıldığında köklenme kolay oluyor.

cörekotu, hira ve Jakin beğendi.
HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2015, 13:06   #308
Ağaç Dostu

Tohumdan yetiştirdiğim tatar hanımelinin ilk çiçekleri.

Eklenen Resimler

abk, Lonicera, sevoş ve 7 kişi beğendi.
Eski 09-03-2015, 13:34   #309
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn ERKEN48, yıllardır sürekli tohumdan çimlendirme denemesi yapıp bir türlü çimlendiremediğim bitkidir bu. Bilmiyorum tohumlar bayat mıydı? Aronia için de çok uğraşmıştım ama onda başarıyı yakaladım sonunda. Sizinki tohumdan kaç yıl sonra çiçeğe durdu? Güle güle büyütün.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2015, 13:53   #310
Ağaç Dostu

iki yılın sonunda çiçek açtı. Daha çok küçük. 70-80 cm. ancadır. Ben 4 kök yetiştirmeyi başardım. Bızdolabında soğuklatma için koyduğum tohumları kontrol ettiğimde tohumlardan 5-6 tanesinin tanesinin çimlendiğini gördüm.diğerleri çürümüştü.Çimlenenlerde incecik 5-6 cm uzunluğunda kıl gibi bir gövde oluşturmuştu. Ancak hayata tutundular.Benimde bir türlü çimlendşremediğim ylang ylang.

Lonicera beğendi.
Eski 09-03-2015, 17:32   #311
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster

Eklenti 499724

Eklenti 499725

Eklenti 499726

Eklenti 499727
Sayın Muda bu renginden bende gördüm. Kokmuyordu. Sarı-Beyaz çiçeklileri kokulu.

Muda ve Jakin beğendi.
çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2015, 10:16   #312
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Sayın Muda bu renginden bende gördüm. Kokmuyordu. Sarı-Beyaz çiçeklileri kokulu.
Sayın çiçeksever;

Muhtemelen önünden geçiyorsunuz. Afjet merkezinin bahçesinde. Mükemmmel görüntü. Birde koku olsaymış süper olacakmış. Sarıbeyaz çiçeklilerinin dışında kırmızımsıbeyaz çiçekli olanları da kokulu. Geçen yıldan bahçe içinde olan ve çok az üzerlerini örttüklerim köklenmiş. Onları beş altı parça yapıp kendi yerime götürdüm. İsterseniz onlardan birini size verebilirim. Köklenmeleri iyi durumda. Bu yıl yetişmese bile gelecek yıl muhtemelen çiçeklenirler.

Eski 10-03-2015, 10:49   #313
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Teşekkürler. Benim hanımeli yan duvara sıçrayıp orayı kaplamıştı. Ben onlara kestim. Sadece ön çitte bırakacağım. Yan çitin orada lale ve beyaz zambaklarım güneş almıyordu.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2015, 15:38   #314
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Ara sıra tohumdan yetiştirme ile ilgili cümleler kurulmuş ama havada asılı kalmış, genellikle çelikle üretim (haklı olarak) tercih edilmiş.
Ben de birkaç hanımeli çeliği köklendirmeye çalışıyorum ve gözlemlerime göre şimdilik fena gitmiyorlar (3,5 haftalıklar henüz) ama komşumun hanımelisi öyle çok meyve tutmuştu ki birkaç tane alıp tohumlarını çıkarttım.
Tohumları yıkayıp kuruttum ve hiç beklemeden toprakla buluşturdum, çimlenme engelli tohumlar olduklarını bildiğim halde umutla bekledim...

Yaklaşık bir ay sessiz sedasız beklediler ve 2 hafta kadar önce tohumlarımdan biri çimlendi, bir hafta sonra da bir diğeri... Dün biri daha çimlendi, yani özetle 20-30 tohumdan 3 tane çimlendirebildim, bunu da başarı sayıyorum

İlk çimlenen hanımeliciklerim artık ikinci çift gerçek yapraklarını çıkarttılar, fotoğraflarını (kaliteli bir çekim olamasa da) paylaşmak istedim, belki tohumdan yetiştirmek isteyenlere bir umut olur

Name:  Hanımelicik.jpg
Views: 1683
Size:  65.3 KB

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2015, 14:36   #315
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Bebek hanımelilerim büyüyor

Name:  Enzimden sonra-1.jpg
Views: 1629
Size:  33.0 KB

Eski 29-04-2015, 22:21   #316
Ağaç Dostu

Bu yıl dökülen tohumlardan çıkanları yolmaktan bıktım .geçen yıl nerdeyse hiç çıkmamıştı. Kışın soguk gecmesinden mi oldu acaba.

Eski 01-05-2015, 18:44   #317
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Yoğun kokulu Tatar hanımeli tohumlarının bir kısmını soğuk uygulama yapmaya üşendiğim için saksıya ekmiş kasım ayında dışarı koyarak soğuklama işini tabiat anaya havale etmiştim.
Nisan da bitti, beş ay geçti hâlâ çimlenmediler. Umudu kesince kalan tohumları nemli torfa yatırıp buzdolabı poşetine koydum ve dolabın sebzelik kısmına kaldırdım. Üç ay soğuklanacak sonra da ekilecek.

Lonicera ve YeniGine beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 20:46   #318
Ağaç Dostu

nuaymu's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2015
Hemen de bir soru sorsam?
Bahçe işlerine yeni başlayan biri olarak... bir plan dahilinde bahçe düzenlemeye çalışıyorum ve elbette bazı konularda kararsız kaldım. Balkonum bahçedeki asıl yerlerine geçirmek için sabırla baktığım çiçeklerle doldu. Bir kısmının yeri şimdiden belli ama hanımeli konusu beni düşündürmeye başladı. Doğrusu hanımeli konusunda topladığım bilgiler yetersiz. Bu sarmaşığı evin ana giriş kapısının yanına dikmeyi düşünmüştüm baştan, böylece kokusunu verandadan dahi duyabilecektik. Ama çok arsız olduğunu ve arı çektiğini okudum. Eşim ve çocuklarımın arılara karşı allerjisi var. Bu yüzden bahçe girişine, biraz uzağa dikmeyi düşündüm. Sorum şu:
Hanımeli, clematis gibi hafif bir sarmaşık mıdır yoksa bahçe tellerine ağırlık yapıp o tellerin eğilmesine sebep olur mu? İlaçlama isteyen bir sarmaşık mıdır, böceklenir mi? Tam güneşte kalabilir mi?
Bir soru dedim ama birçok oldu
Şimdiden teşekkürler.

nuaymu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 00:45   #319
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-06-2015
Kac zamandir bu hanimelini cogaltma pesindeyim.3 gun once 5 tane celik aldim.onlari torfa daldirdim.biraz once baktigimda,bir celikte 2 tabe cicek var ve bu cicekler cok taze ve guzel kokuyorlar.koklenmis olabilir mi acaba ?? Saygilar

asukacs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2015, 14:52   #320
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Tohumdan yetiştirdiğim bebek hanımelilerimi artık birbirlerinden ayırdım, saksıda kalan tek hanımeliciğimin (en çelimsiz olanı) son durumunu ekliyorum

Name:  Hanımelicikler-7.jpg
Views: 1910
Size:  54.5 KB

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asukacs Mesajı Göster
...3 gun once 5 tane celik aldim.onlari torfa daldirdim...koklenmis olabilir mi acaba?...
Hanımeli çeliği 3 günde köklenmez maalesef...

O çiçeklere aldanmayın, çeliğiniz dönem nedeniyle 'zaten başlamış olan' çiçeklenme döngüsünü (içinde kalan son enerjiyle) tamamlamaya çalışıyor.

Mevcut enerjisini bu şekilde harcadığı için köklenme çok daha zor olur, zaten bu nedenle çiçeklenme dönemlerinde çelik almak önerilmiyor...

h_dogan, Lonicera ve Milla beğendi.
Eski 10-06-2015, 15:21   #321
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Tohumdan yetiştirdiğim bebek hanımelilerimi artık birbirlerinden ayırdım, saksıda kalan tek hanımeliciğimin (en çelimsiz olanı) son durumunu ekliyorum

Eklenti 558336

Hanımeli çeliği 3 günde köklenmez maalesef...

O çiçeklere aldanmayın, çeliğiniz dönem nedeniyle 'zaten başlamış olan' çiçeklenme döngüsünü (içinde kalan son enerjiyle) tamamlamaya çalışıyor.

Mevcut enerjisini bu şekilde harcadığı için köklenme çok daha zor olur, zaten bu nedenle çiçeklenme dönemlerinde çelik almak önerilmiyor...
Hadi ya. Bi cimlendiremedim su hanimelini

Eski 10-06-2015, 15:33   #322
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asukacs Mesajı Göster
...Bir cimlendiremedim su hanimelini
Çimlendirmekten kastınız sanırım 'çelik köklendirmek', eğer öyle ise buraya tıklayarak çelik köklendirme ile ilgili başlığımızdan faydalanabilirsiniz.

Yok eğer gerçek anlamı olan 'tohum çimlendirme' manasında kullandıysanız, ben tohumları dalında olgunlaşmış olan bir bitkiden almıştım ve hemen ayıklayıp-kurutup nemli toprağa ekmiştim. Yaklaşık bir ayda çimlendiler

Eski 10-06-2015, 22:27   #323
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Yoğun kokulu Tatar hanımeli tohumlarının bir kısmını soğuk uygulama yapmaya üşendiğim için saksıya ekmiş kasım ayında dışarı koyarak soğuklama işini tabiat anaya havale etmiştim.
Nisan da bitti, beş ay geçti hâlâ çimlenmediler. Umudu kesince kalan tohumları nemli torfa yatırıp buzdolabı poşetine koydum ve dolabın sebzelik kısmına kaldırdım. Üç ay soğuklanacak sonra da ekilecek.
Keşke söylediğiniz **** genelde söylendiği gibi yoğun kokulu olsaydı. Koku yok denecek kadar az. Hele kış hanımelinin yanına bile yanaşamaz. Ben kendi adıma konuşayım boşuna uğraşmışım.

Lonicera beğendi.
Eski 17-06-2015, 14:39   #324
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2013
Merhaba arkadaşlar. 50x60 mt. ebatında bir bahçem var. İç kısmı için henüz bir karar verememiş olsam da dışını tel örgü ile çevirdikten sonra bir sarıcı ile kapatmayı düşünüyorum. Hanımeli bu konuda aklıma ilk gelen çiçek zira küçüklüğüm kokusuna aşina olarak geçti ve adeta hastasıyım

tel örgüyü biraz amatör olarak uygulayacağım, toprağa l ya da kutu profil gömüp (dipten 50 cm kadar) tel örgüyü cırt kelepçe ile bağlayacağım.

Sorum şu, bu şekilde oluşturulmuş bir tel örgü dibine ne mesafede hanımeli fideleri dikmeliyim ki tel örgüyü rahatça örtsün ve yine bu mesafe ne olmalı ki bu yapı bitkinin ağırlığını taşısın. Kesin mesafeler beklemiyorum sizden. Hanımeli gelişimini gözlemlemiş olanlar tahmini de olsa bir şey söyleyebilirler sanırım. Şimdiden çok teşekkür ederim

futuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2015, 10:07   #325
Yeni Üye

Dostlar 6 hanımeli çeliğimde 3 Cm köklenme oldu. Şimdi bahçeye aktarabilr miyim çelikleri ?

Eski 23-08-2015, 14:48   #326
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
benım fıdecıklerım *** kışı atlatırız

Eklenen Resimler

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 11:09   #327
Ağaç Dostu

aldığım fidede hiçbir değişiklik yok geç büyüyen bir bitki mi? saksısı küçük geliyor olabilir mi? kendisi de sertçe bir şey

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2015, 12:36   #328
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Hanımeli (genel olarak yetiştirilen türleri) yaprak döken bir sarmaşık. İlkbaharda sürgün verip yapraklandığı dönem en hızlı geliştiği dönem oluyor, sonra büyüme git gide yavaşlıyor, kış mevsimi uyku dönemi. Biraz daha büyük bir saksı ve gübre verirseniz kışa kadar biraz daha gelişir diye düşünüyorum ya da kış sonu-ilkbahar gibi daha büyük bir saksıya alın.

masal_naz beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2015, 13:00   #329
Ağaç Dostu

peki kışı dışarıdamı geçirsinler tam duraklama döneminde aldım sanırım

Eski 31-08-2015, 13:09   #330
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Kışın soğuklardan korunmak istemiyor, bahçe bitkisi sonuçta. Ama sizinki daha küçük olduğu için tam bilemiyeceğim. İstanbul'da yetiştiren arkadaşlar cevaplarsa daha sağlıklı olur...

masal_naz beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024