agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni4014Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-04-2009, 23:32   #1711
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Aman abla yeni yerlerine almadan önce takviye falan yapma anında bozulmaya başlıyorlar. Ben hala uğraşıyorum birini iyileştirme sürecindeyim. Yer değişikliği yaparken toprağa koyun gübresi karıştırın bu çok iyi geliyor.

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2009, 23:45   #1712
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ev sahibim olan zarif hanım bahçeye diktiğim yegane sellukamı yolup atmış ot diye, on kere de söyledim aman dokunmayın, diye.
Kökü ve iki parmak kadar bir sürgünü kalmış, umarım oradan ilerler.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 00:03   #1713
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Memet bey,
Sizin Selluka maceralarınız da seri oluşturacak Tohum yanlış çıktı, bahçıvan budadı, sera budadı, çelik alamadınız vs vs. Şimdi de bu. Herşeye rağmen bir Selluka'nızın olması bile azminizi takdir etmeye yeterli...
Sizin gibi bir yeşil parmağın onu yaşatacağını düşünüyorum.

Benim miniğin yapraklarında nokta gibi renk değişimleri olmaya başladı. Kırmızı örümcekten şüpheleniyorum ama lup olmadığı için inceleyemiyorum. Bu kadar minikken arapsabunlu solüsyon uygulanır mı ki? Sanki yaprakları çok narin; spreyle bile küsüverecek gibi. Lup almak için beklersem müdahaleye gecikebilirim ve önlem amaçlı bu uygulamayı yapmayı düşünüyorum. (Şu hastalık olayından insanda, hayvanda, bitkide hep nefret etmişimdir)

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 00:06   #1714
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Şüphelenmkele vakit kaybetmeyin. Hemen ilaçlayın ve devam ettirin. Bir ilaçlamayla yetinmeyin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 00:22   #1715
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Name:  S6301676.jpg
Views: 730
Size:  30.1 KB
Name:  S6301677.jpg
Views: 958
Size:  26.1 KB

İlk fotoğrafta gözle görmediğim siyah noktalar çıkmış. Kargo ile gelirken toprak bulaşmıştı yapraklara, bunların hala o topraklar olduğunu sanıyorum.
Sarı noktalar için fazla mı evham yapıyorum sizce? Her koşulda arapsabunu+zeytinyağı uygulaması yapmalı mıyım? Yoksa wp kükürt mü önerirsiniz?

Eski 13-04-2009, 10:07   #1716
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Bana öyle geliyor ki, sellukalar çimlendikten sonra fazla güneşi sevmiyorlar, hafif gölge bir alanda daha rahat olabileceklerini düşünüyorum.
Benim sellukalarım dış ortama almadan daha sağlıklıydılar.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 18:34   #1717
Ağaçsever

trocona's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2008
Çimlendirmeyle uraşıyorum ben hala ve tohumlarımdan bitanesi inadından vazgeçti ve kendini gösterdi
İnşallah böyle devam eder...

Eklenen Resimler

trocona Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 20:39   #1718
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

294 nolu mesajdaki sellukamın son hali. Herhangi bir olumsuz durum oluşmadı henüz.

Name:  DSC05502.jpg
Views: 903
Size:  34.4 KB
Name:  DSC05503.jpg
Views: 947
Size:  57.1 KB

Eski 14-04-2009, 21:23   #1719
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Selluka

Yarın nisan ayının 15 i ben bendeki bütün sellukaları yani hem bu seneki tohumdan cıkanları hemde geçen seneki ana sellukayı açık havaya cıkardım
Gece hava sıcaklığı 8 ila 10 arası ve önümüzdeki 15 gün daha aşağı düşmeyeceğini hava tahmin raporundan öğrendim
Sizden yarından itibaren bu yazı nerede ciçek açmasını arzu ettiğiniz yere sellukanızı cıkarabilirsiniz
İstanbulda poyraz rüzgarı almayan yarım gün güneş alan bir yer uygundur
Bol çicekli ve kokulu sellukalar dilerim Selamlar

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2009, 23:22   #1720
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sayın Ahmeter,
Rica etsem Selluka forumundaki fotoğraflarımı inceler misiniz? Kırmızı örümcek olduğuna kanaat getirip, ıslanabilir kükürt uygulaması yaptım. Telaş, panik halindeyim. Bir iki kez fıs fısladığım halde, beyaz lekeler bıraktı kükürt.
İlk kez kullandığım için bu beyaz lekeler normal midir bilmiyorum. Lup aldım ama kalitelisini bulamadığım için, incelememden sonuç çıkaramadım. Kükürt aynı zamanda besin görevi gördüğü için güllerimden sonra Selluka'ma da uygulayıvermiştim önleyici faaliyet olarak.
(bir yıl önce çiçekler için böylesi telaş yapacağımı söyleselerdi, deli derdim onlara)

Eski 14-04-2009, 23:59   #1721
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Selluka

Sayın turuncuhis bende nerelerde olduğunuzu merak ediyordum
Bitkiyi derhal YARIN SABAH dışarı cıkaran bitkinizde hiçbir hastalık yok
Hiçbir ilaç uygulaması yapmayın yeni çıkan yapraklar düzgün ve temiz cıkacak
İnşallah bu tavsiyeler beni mahcup etmez Selamlar

Düzenleyen ahmeter : 15-04-2009 saat 00:00 Neden: harf hatası
Eski 15-04-2009, 00:42   #1722
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Her gün 15-30 dakika arası güneşte tutuyorum sayın Ahmeter. Bu hafta lodos ve poyraz çok sert. O nedenle nihai yerine almayacağım. Haftaya hava raporuna göre karar vereceğim.
Nokta şeklinde sararmalar ve elime gelen minik tanecikler üzerine saatlerce okudum forumdaki her tür bilgiyi. Kükürtün hem besin, hem koruyucu olduğuna karar verdim. Çok büyük bir hata yapmamışımdır umarım. Bilgi çorbası oldu beynim Galiba bitkilerimle fazla uğraşıyorum. Hergün üç fide, iki viyolü güneşe taşıyıp, sonra tekrar içeri taşımaktan kafayı yedim galiba

Eski 15-04-2009, 23:26   #1723
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Bu açık hava kısmını şimdilik kapalı balkonun camlarını açarak yapsak sellukayı memnun edebilir miyiz?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 08:02   #1724
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Selluka

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
Bu açık hava kısmını şimdilik kapalı balkonun camlarını açarak yapsak sellukayı memnun edebilir miyiz?
Neden olmasın hemen bu gün tatbik edin bitkinin geliştiğini göreceksiniz

Eski 17-04-2009, 09:32   #1725
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Selluka

Selluka bir dış mekan bitkisi olduğundan bu günleri muhakkak dışarıda geçirmesi icap ediyor gecenin nemi gündüzün güneşi üzerinde olacak bitki pişkin hale gelecek
Evin içinde olanlar yavaş gelişiyor ve çiceğe gelme ihtimalleri zayıf
Bu gün 17 nisan dün gece yağan yağmurdan sonra dışarı olanlarda gelişme gözlen görülüyor evin içinde olanlar beklemede Hepinize ıyı günler dilerim

Eski 19-04-2009, 18:08   #1726
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Selluka

Selluka

Eklenen Resimler

Eski 19-04-2009, 18:20   #1727
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Selluka

2008 aralık ayında ekilen tohumlardan cıkan sellukaların son durumu
Bir saksı içinde 2 selluka fidesi görüldüğü gibi 2 metre uzunluğunda kamışların ucundan sonra birbirlerine sarıldılar
Bu netiçe İstanbul iklimi şartlarında meydana geldi her bölgede daha değişik sonuçlar cıkaçağı pek tabii
2009 0cak ve şubat aylarındaki fideler henüz daha küçük
İyi günler Selamlar

Eski 21-04-2009, 17:32   #1728
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sellukam bir yaprak daha veriyor. Sanırım bundan sonrası çorap söküğü gibi gelecek. Bir süredir dışarıda tutuyordum kendisini. Sanırım artık dışarının havasına iyice alışmıştır.

Eklenen Resimler

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 13:58   #1729
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sayın ahmeter,
Sarı noktaların kırmızı örümcek belirtisi olduğunu düşünüp sıvı kükürt uygulamıştım ya(bir kaç fıs fıs kadar); işte o yapraklar, üzerindeki kükürt izleri temizlenmediği gibi kurumaya başladı. Taze gelenler gayet canlı bir renge sahip.
Acaba yaşlandığı için mi o yapraklar kuruyor? Eğer bu doğal döngü değilse bir dahaki zararlı mücadelesinde kükürt kullanmayacağım. Bu nedenle soruyorum.

Bugün yağmur serpintisi alacak şekilde ayarladım yerini. Bir haftadır da gece gündüz balkonda tutuyorum. Gündüzleri tam gün güneş alıyor. Nazlanıyor zilli ama aslında keyfi iyi. Sadece beni telaşlandırıp, ilgi çekmek istiyor

Eski 22-04-2009, 15:26   #1730
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Arkadaşlar bende Selahattin beyden 4 tane selluka tohumu almıştım. Güzelce torfa koyup suladım ve camın önüne koydum.
Ev arkadaşlarımdan biri pencere açayım derken benim iki bardağı yere düşürdü, bende tohumları aradım bulamadım , tüm toprağı japongülü olan saksıma attım.
Penceremin önünde kalan sellukalardan biri çürüdü diğeri de Allah nazar etmesin filizlendi.
Aradan epey geçtikten sonra japongülümün toprağını eşelerken filizlenmiş sellukamı buldum ve bir adım yanında da daha filizlenmemiş tohum duruyordu.

Nasıl sevindiğimi inanın anlatamam. Şimdi bu iki tohumu tekrar torfa aldım ve suladım. Umarım bunları kaybetmem.

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 16:12   #1731
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Bayburt soğuklarından kurtulmaya hazırlanan sellukam. Mümkün oldukça güneşle yüzleştiriyorum. Genelde de iç tarafta durduğu için pencereyi açıyorum. Üstten dış havayla rahatlıyor. Bir de kol atmaya başlasa başka birşey istemiyorum valla...

Name:  DSC05553.jpg
Views: 1642
Size:  57.5 KB

Eski 22-04-2009, 18:56   #1732
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

selluka

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TuruncuHis Mesajı Göster
Sayın ahmeter,
Sarı noktaların kırmızı örümcek belirtisi olduğunu düşünüp sıvı kükürt uygulamıştım ya(bir kaç fıs fıs kadar); işte o yapraklar, üzerindeki kükürt izleri temizlenmediği gibi kurumaya başladı. Taze gelenler gayet canlı bir renge sahip.
Acaba yaşlandığı için mi o yapraklar kuruyor? Eğer bu doğal döngü değilse bir dahaki zararlı mücadelesinde kükürt kullanmayacağım. Bu nedenle soruyorum.

Bugün yağmur serpintisi alacak şekilde ayarladım yerini. Bir haftadır da gece gündüz balkonda tutuyorum. Gündüzleri tam gün güneş alıyor. Nazlanıyor zilli ama aslında keyfi iyi. Sadece beni telaşlandırıp, ilgi çekmek istiyor
Sayın Turuncuhis selluka fide halinde iken yaprakları cok hassas kırmızı örümçeği gözünüzle gördügünüz zaman evvela o yaprağı kopartın ilaçlama yapılabilir ancak cok caresiz kalındığı vakit kükürt de nerden cıktı işte o zaman bütün bitkinin keyfini kacırmış olursunuz [ bebekler için bebek şampuanı ]
Kolay gelsin iyi günler

Eski 22-04-2009, 19:04   #1733
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orkun Kırcı Mesajı Göster
Bayburt soğuklarından kurtulmaya hazırlanan sellukam. Mümkün oldukça güneşle yüzleştiriyorum. Genelde de iç tarafta durduğu için pencereyi açıyorum. Üstten dış havayla rahatlıyor. Bir de kol atmaya başlasa başka birşey istemiyorum valla...

Eklenti 74050
sAYIN KIRCI zor bir iklimde durum gayet iyi kol atması havaların ısınmasına bağlı ben muhtelif ortamlarda değişik yerlerde sellukaları tutuyorum en iyi netice aldığım yer sera cünki gece ve gündüz ısısı diğerlerinin bulunduğu yerlere göre daha yüksek diğerler yavaş büyüyorlar .Kolay gelsin

Eski 22-04-2009, 23:20   #1734
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Arkadaşlar birazdan soracağım soru bazılarına komik gelebilir ama 2 gündür kafamı çok karıştırıyor. Sayın Ahmeter'in gönderdiği selluka fidem, nazar değmez inşallah, 1 metreyi geçti. Ben bir hesaplama hatası yaparak sellukamın saksısına sarılması için 1 metrelik bir çubuk koymuştum, selluka bütün çubuğa sarıldı , şimdi 10 santimlik bölümü boşta ve uzamaya devam ediyor. Çubuğu değiştirmeye cesaret edemiyorum çünkü sürgünün kırılmasından korkuyorum. Yanına yeni bir çubuk koyup ona mı sardırmalıyım, ya da sizin bir tavsiyeniz var mı? Acil önerilerinizi bekliyorum, cevaplarınız için şimdiden teşekkürler....

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 23:56   #1735
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Selluka

Güzel ve yerinde bir soru sellukanızı artık bütün yazı gecireceği ve çicek aç
masını arzu ettiğiniz yere koyabilirsiniz
Dikmiş olduğunuz sopanın ucuna bir ip bağlayın bu ipe sarılmaya devam etsin
diğer ucunu herhangi bir yere bağlayın
En güzeli ilk defa sırık koyduğunuz zaman 2 metre olması daha uygun
Son koyduğum resimde görmek mümkün Selamlar

Eski 23-04-2009, 01:20   #1736
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Teşekkur ederim cevabınız için ama bir sorum daha olacak sayın Ahmeter. Balkonum güneybatıya bakıyor ve öğleden sonra oldukça yakıcı güneş oluyor yazın, bu balkona koysam sellukaya zararlı olur mu, yoksa hiç balkona çıkarmayayım, içerde güneş alan bir yerde mi dursun?

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 11:18   #1737
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Selluka için ortam

Bitkiyi şimdiden dış ortama alıştırmak lazim zaten bitki dış mekan bitkisi
Evin içinde tutulan bitkide büyüme yavaş oluyor ve en kötüsü çiceğe gelmiyor
Dış hava 10 derecenın altına düşmediği taktirde dışarda kalabilir
Bu sene ilk tecrübeniz denemeleriniz size bilgi kazandıracak bitki sıcakdan ziyade soğuktan korkuyor Selamlar

Eski 23-04-2009, 18:39   #1738
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Hiç de komik değil sevgili Züleyha; ben çubuk batırmaya korkuyorum saksıya köklere zarar vermek korkusuyla
Benim onu koyacağım yer de yazın yakıcı güneş alıyor. Sayın ahmeter'in önerdiği gibi daha büyük boş bir saksı ile koyacağım ki; saksı çok ısınmasın. İzmir çiçeği İzmir'in kavurucu sıcağını ister fikrimce. Forumda da tam güneş istediği yazıyordu.

Sayın ahmeter, Gül'ümdeki külleme için aldığım kükürtün paketinde "fungusit ve kırmızı örümcekler için" yazıyordu. Şimdi bana söz verdiği halde Selluka vermediği gibi, bu ilacı uygulamamda sorun olmayacağını söyleyen ziraatçimi paralamayı düşünüyorum
Neyseki yeni yapraklar pırıl pırıl.
Bu hafta geceleri içeri alacağım Selluka'mı. Havalar soğuduğu gibi, rüzgar da sertleşti. Çok narin olduğu için rüzgardan korumam gerek.

Eski 24-04-2009, 20:29   #1739
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Selluka yetiştirilmesi

Bu günlerde sellukalar hızlan kol atmaya devam ediyor bazı ufak öneriler
Kolun sarılması için kamış sopa . sopanın uzunluğu 2 metre olursa cok uygun .saksıya dikerken kamışın bitkinin sağ tarafına saplanması
Bitkiden cıkan kolu bağlamaya gerek yok kendisi sarılıyor
Dışarı cıkarıldığında 2 saksı iç içe koyulmasında fayda var kökleri sıcak toprak sevmiyor iyi günler kolay gelsin

Eski 26-04-2009, 15:00   #1740
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sayın ahmeter,
Dün İzmir'deki Selluka toplantısına fideciğimi götürdüm ve teşhisim doğrulandı. Kırmızı örümcek varmış. Kırmızı örümceğe karşı etkili kükürt kullandığım için yapraklar hasar gördü.
Hem zararlı hem de mücadelesi zarar veriyor fideme.
Ne saçma bir durum oldu. Arapsabunlu solüsyon deneyeceğim bugün.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024