agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni4014Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2013, 13:57   #3691
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Basudin kullanmıştım, tavsiye edebileceğiniz bir ilaç var mı Sayın H_doğan. Şu kırmızı örümceklerden bıktım bir yıldır, kaktüslerime de zarar veriyorlar.
Sn. ERKEN48'in önerdiği ilaç uygundur. Abamectin 18 g/l içerikli bir ilaç Torpedo. En fazla kullanılan ilaçlardan biri kırmızı örümcek için. Bir uygulama yetmeyebilir çok yoğunsa. 250 cc'lik ambalajları olması lazım. Ucuz bir ilaç.

sakdag beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 15:50   #3692
ivy
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2009
ev içi selluka

Bu siteden yanlış hatırlamıyorsam 3-4 sene önce selluka tohumu edinmiştim. Adını hatırlayamıyorum ama tekrar teşekkürler. Ev taşıma, bebek derken tohumlar unutuldu gitti. Depoda kalan bir koliyi karıştırırken birden zarfı görünce şimşekler çaktı. Çünkü yeni evimizin deposu acayip rutubetli, küflü bir yer ne yaptıysak çözemedik sorunu. Hatta o kadar ki kışın dışarıda yağmur yokken depoda yağmur yağabiliyor neyse büyük bir hayal kırıklığıyla açtım ki zarfı ne göreyim hiç birşey olmamış tohumlarıma. 1-2 ay sonra toprağa ektim. Edindiğim zaman çok araştırmıştım ekim tekniğini. Zımparalamalar filan hepsini biliyordum ama unutmuşum. Benim survivor tohumların hepsi çimlenmesin mi?
Buraya kadar herşey süper. Şimdi fidelerim sırıkları sardıkça beni de korku sarmaya başladı. Aslen Söke'li olmama rağmen Isparta'da yaşıyorum ve kışın sellukaları nasıl koruyacağım bilmiyorum. Tabii ki bahçeme dikmedim fideleri saksıdalar fakat evin içinde nasıl özgürce sarmaşıcaklar? nasıl büyüyecekler? ev içine sabitlersem yazın dışarıya çıkaramam ki. Nereye tutturmam gerekiyor? bilemiyorum. Ev içinde büyüttüğünüz sellukalardan fotoğraf gönderir misiniz?
Hiç bilemiyorum nasıl olacak. Lütfen yardım edin.

ivy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 20:34   #3693
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-07-2011
Merhaba arkadaşlar,
Benim sellukam mayıs ayında bir çok çiçek tomuru vermesine rağmen sadece 2-3 tanesini açabildi gerisi maalesef döküldü. Geçen sene yine mayısta tohumdan yetiştirmiştik, eylülde 1-2 çiçek vermişti, bu sene daha çok verir diye umuyorduk. Çiçek tomurlarının neden döküldüğünü ve bu sene eylülde tekrar açıp açmayacağını çok merak ediyorum. Tecrübeli arkadaşlar bilgi verebilirse çok sevinirim.

Teşekkürler, selamlar.

delielveli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 13:28   #3694
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delielveli Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,
Benim sellukam mayıs ayında bir çok çiçek tomuru vermesine rağmen sadece 2-3 tanesini açabildi gerisi maalesef döküldü. Geçen sene yine mayısta tohumdan yetiştirmiştik, eylülde 1-2 çiçek vermişti, bu sene daha çok verir diye umuyorduk. Çiçek tomurlarının neden döküldüğünü ve bu sene eylülde tekrar açıp açmayacağını çok merak ediyorum. Tecrübeli arkadaşlar bilgi verebilirse çok sevinirim.

Teşekkürler, selamlar.
Çiçek dökülmesi potasyum eksikliğinden ya da havaların hızlı ısınıp soğumasından olabilir.

delielveli beğendi.
kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 14:17   #3695
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2011
link vermek serbest mi bilmiyorum ama (eğer yasaksa şimdiden özür dilerim, temin etmek isteyen olabilir diye düşündüm)
ZARİF MUHTEŞEM KOKULU SELLUKA Sarmaşık Tohumu GittiGidiyor'da 89148645
burada görüp de hayran olduğum selluka tohumlarını sipariş edeceğim. evim 7. kat ve kuzey-batıya bakan bir balkonum var. orada yetiştirmeyi düşünüyorum ve size bir kaç sorum olacak;
1) şimdi eksem tutar mı?
2) balkonda yetiştirmem mümkün mü?
3)balkonum öğlen 12 den itibaren batana kadar güneş alıyor işe yarar mı?
4)kışın mutlaka ölecek mi ?
(bitki yetiştirmek konusuna çok acemiyim şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim)

merve_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 22:48   #3696
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2011
merhabalar
geçen yıl buradaki ücretsiz paylaşımdan benim payıma da üç tohum düşmüştü, geçen yıl haziran gibi elime geçti hemen ektim bir tanesini büyütebildim ama çiçek vermemişti, kışı da budadım ama balkonda bıraktım saksı büyük olduğu için, bu yıl da üç tohumum vardı üçüde çimlendi ikisini kayınvalideme verdim çanakkalede yazlığın bahçesine dikti, benim de geçen yıl ki ile birlikte iki köküm var, epeyce maceradn sonra dün ilk kez tomurcuk gördüm, inşallah hepsi açarsa bu yıl bende tohum dağıtabilirim)

egülnur beğendi.
denizhoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2013, 23:38   #3697
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keopstr Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar,ikinci resimdeki acaba tomurcukmu? Bu sene tohumdan ürettiğim sellukam çiçek açarmı?
ustalar daha iyi bilir ama bana sürgün gibi geldi, daha net bir fotoğraf olsa tam anlaşılabilir,
sürgünlerin ucundan kırmak açmasını tetikliyor arkadaşların dediği gibi

keopstr beğendi.
Eski 02-08-2013, 23:45   #3698
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merve_k Mesajı Göster
link vermek serbest mi bilmiyorum ama (eğer yasaksa şimdiden özür dilerim, temin etmek isteyen olabilir diye düşündüm)
ZARİF MUHTEŞEM KOKULU SELLUKA Sarmaşık Tohumu GittiGidiyor'da 89148645
burada görüp de hayran olduğum selluka tohumlarını sipariş edeceğim. evim 7. kat ve kuzey-batıya bakan bir balkonum var. orada yetiştirmeyi düşünüyorum ve size bir kaç sorum olacak;
1) şimdi eksem tutar mı?
2) balkonda yetiştirmem mümkün mü?
3)balkonum öğlen 12 den itibaren batana kadar güneş alıyor işe yarar mı?
4)kışın mutlaka ölecek mi ?
(bitki yetiştirmek konusuna çok acemiyim şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim)
kendi deneyimlerimle yardımcı olmaya çalışayım,
1- bu yıl için geç kalınmış olabilir, en azından şimdi ekilen tohum çiçek verecek duruma gelmeyebilir
2- 3 -bende balkonda yetiştiriyorum sizinki gibi 12'den sonra akşama kadar güneşli ve sellukam mutlu görünüyor, köküne doğrudan güneş almasın diye saksı kenarına büyükçe bir tahta koydum, yaprak ve sürgünleri güneş alsın diye demirlere sardırdım, (geçen yıl kapı kenarına sardırmıtım belkide tam güneş almadığı için açmadı)
4- ben geçen yıl yaklaşık yarım metreden budadım ve üzerine kar yağmur gelmeyecek kuytu bir yere aldım havaların ısınmasıyla sürgün verdi, bu yıl bdarken daha uzun bırakmayı düşünüyorum

Latif beğendi.
Eski 15-08-2013, 03:07   #3699
Ağaç Dostu

keopstr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Sanki bir sorun var gibi...

Arkadaşlar 2 tane sellukam var birisi Bahçede saksıda diğeri balkonda...
Bahçede olan tomurcuk verdi,yaprakları gayet güzel resiminide ekledim ilk resim.Ancak Balkonumdaki tomurcuk vermemekte inat ediyor veya bir sorun var gibi...Yaprakları sanki solmuş,tozlu gibi duruyor...yardımlarınızı bekliyorum...

Eklenen Resimler

keopstr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2013, 11:40   #3700
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi keopstr Mesajı Göster
Arkadaşlar 2 tane sellukam var birisi Bahçede saksıda diğeri balkonda...
Bahçede olan tomurcuk verdi,yaprakları gayet güzel resiminide ekledim ilk resim.Ancak Balkonumdaki tomurcuk vermemekte inat ediyor veya bir sorun var gibi...Yaprakları sanki solmuş,tozlu gibi duruyor...yardımlarınızı bekliyorum...
Sanırım kırmızı örümcek sorunu yaşıyorsunuz. Acil olarak ilaçlama yapmanız gerekir...

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2013, 14:03   #3701
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Kırmızı örümceğe kükürt veya neemazal kullanabilirsiniz. Kırmızı örümcekler, sellukanın en büyük düşmanı.

Bahçe ortamı daha iyi olduğu için hastalıklara daha zor yakalanıyorlar, saksıdakiler ise nazlı oluyor.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2013, 20:38   #3702
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
İlk sene açmaz mı yani, beklemiyelim mi?
Bitkim 5-6 koldan ilerliyor, her biri 3-4 metre oldu.
Tamamen ve gün boyu güneş alan bir pozisyonda.
Umarım sürpriz yapıp açar.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2013, 20:58   #3703
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
İlk sene muhakkak açar, on beş ağustostan sonra çiçeklenme dönemi. Gübreyi ihmal etmeyin,fosfor ve potasyum.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2013, 21:12   #3704
Yeni Üye

difenbahya's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2013
Merhabalar
Benim bir sorum olacak. Yaz başında sağolsun Nevin Hanımın gönderdiği sellukam müthiş bir hızla uzamaya devam ediyor ama dip yapraklarının üzerinde pütür pütür bir yüzey oluştu. Ve canlı yeşil olan renkleri zamanla açık yeşile dönmeye başladı. Gün içinde tam güneş alan açık balkonda saksıda duruyor. aksatmadan suyunu be besinini veriyorum. Bu bir sorun mudur? Kaybetmekten çok korkuyorum. Lütfen bilgisi olan yardım edebilir mi?

difenbahya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2013, 14:31   #3705
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Selluka Haziran ayında çiçeklendi.Gayet güzel çiçekleri oldu.Küçükte olsa tohumlarını aldım. Hatta tohumlar küçük olduğundan çimlenirler mi diye üç tanesini gelişigüzel ektim.2 tanesi çimlendi.İşin güzel tarafı sürgünlerin ucunu kırdığımdan mı bilmem şimdi yeniden her taraf yeni sürgün, tomurcuk ve çiçek oldu.

Eklenen Resimler

ERKEN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2013, 21:38   #3706
Ağaçsever

Heyecanla bekliyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 31-08-2013, 22:34   #3707
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Galiba en sonunda ben de kavuşuyorum güzel kokulu çiçeğime. Ocak toplantısında Sevgili Zafer İnandıklı'dan aldığım çeliklerden 3 (yazile üç!) tanesini balkonumda binbir ihtimamla yetiştirdim. Eşimin tabiriyle çocuklarıma göstermediğim ilgiyi gösterdim. önce beyaz sinek, sonra kırmızı örümcek ve en sonunda saksıdaki küçük kurtlarla,her çeşit ilaca rağmen,kaybettim.Açgözlülüğümden yalnız birini apartman bahçesine dikmiştim. İşte bu!

Eklenen Resimler

egülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2013, 22:52   #3708
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Komşu bahçedeki kuru dala (güneye ) doğru yöneldi. Üzeri tomurcuk dolu. Yarın Bodrum'a gidiyorum ve umudum döndüğümde hiç değilse koklayacak birkaç çiçek bulmak. Çok teşekkürler sevgili Zafer bey ve forumda deneyimlerini paylaşan tüm ustalar. İnşallah daha güzel fotolar da yükleyebilirim.

Eklenen Resimler

egülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2013, 11:51   #3709
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
selluka

Yaktın beni
İstanbulda eylül başı selluka açıyor Kelebeklerin sevgilisi , güzelliğini ve kokusunu herhalde farkediyorlar
Yetiştirip çiçek açtıranları .tebrik ederim

Eklenen Resimler

Düzenleyen ahmeter : 03-09-2013 saat 11:55 Neden: ek
ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2013, 11:56   #3710
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-05-2013
benım sellukam bu sene yetişti 5 mt boyunda fakat bır haftadır dıpten baslayarak yaprakları sararıp dusmeye basladı ne yapmalıyım lutfen yardım edın kaybetmek ıstemıyorum sellukamı

Düzenleyen orka84 : 04-09-2013 saat 11:57 Neden: yanlıs harf kullanımı
orka84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2013, 14:13   #3711
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Benim sellukalarım da, bu günlerde daha bir yoğun çiçekleniyorlar. Galiba serin havaları sevdiler..

Name:  24-024.jpg
Views: 895
Size:  72.9 KB

Name:  28-028.jpg
Views: 826
Size:  71.7 KB

Name:  30-030.jpg
Views: 805
Size:  61.3 KB

Name:  1-043.jpg
Views: 832
Size:  71.7 KB

Eklenen Resimler

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2013, 14:27   #3712
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orka84 Mesajı Göster
benım sellukam bu sene yetişti 5 mt boyunda fakat bır haftadır dıpten baslayarak yaprakları sararıp dusmeye basladı ne yapmalıyım lutfen yardım edın kaybetmek ıstemıyorum sellukamı
Sayın orka84;
Endişelenmeyin. Büyük olasılıkla sellukanız saksıda. Önce saksı nın toprağının kaymağını bir tornavida ile kırarak yumuşatın. Sonra; Nasıl bir gübre bulabiliyorsanız (Yanmış ahır veya koyun gübresi varsa bir çay bardağı kadarını, bir maşrapa suda iyice eritip, suyunu posası ile birlikte saksı toprağına dökün.)
Yoksa, çiçek coşturan vari sıvı gübre varsa yarım kahve fincanı kadarını, yine maşrapada suyla karıştırarak verin.
Bitkiniz güçlenecek ve daha az yaprak dökecektir.

Eski 04-09-2013, 14:37   #3713
Yeni Üye

tesekkur ederım gubre olarak dogal koyun gubresı kullandım. evet saksıda balkonumda duruyor kaybedıcem dıye cok korkuyorum

Eski 04-09-2013, 16:16   #3714
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Sayın orka84;
Korkmayın. Alt yapraklarının sararıp dökülmesi normal bir durum. Yeter ki, tüm yaprakları birlikte solup kurumasın!

Eski 04-09-2013, 18:39   #3715
Yeni Üye

ama yukarıya doğru ilerliyor maalesef bu aksam dedıklerınızı uygulayacagım bakalım sonuc ne olacak

Eski 05-09-2013, 11:04   #3716
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Tohumdan yetiştirmeye çalışıyorum. Biraz büyüdükten sonra ölüyor.Arkadaşlar sellukanın yetişmişini bulmak zor mu?Çelikten yetiştirmek daha kolay değil mi?Çok istediğim halde büyütemedim.Bu sayfaya girip açmış sellukaları görünce moralim bozuluyor.

ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 21:06   #3717
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Durum raporu

Sn.Zafer İnandıklı,
emanetlerinize gözümüz gibi bakıyoruz. İlk resimdeki İstanbul'da, balkonumda. Sakin, sessiz köşesinde pineklerken birden atağa geçti. Çok kısa zamanda inanılmaz uzadı. Hala da uzamaya, demirlere sarılmaya devam ediyor. Yegane balkonum kuzeye baktığı için ona pek de güneşli bir ortam veremiyorum ama gene de keyfi yerinde gözüküyor. Güneşsizlikten sanırım, henüz açmadı. Ama olsun, ben sellukamı çok seviyorum
Diğer resimdeki Bodrum şubemizde ikamet ediyor. O gerçekten neşeli. 5-6 metrelik bir duvara bir çırpıda tırmanıp çiçekler açmaya başlamış. Maalesef çiçeklerini ben ordayken göremedim ama sağolsun annemler beni resimsiz ve habersiz bırakmıyorlar
Tekrar çok teşekkürler...

Ve bir soru: Havalar soğuyunca saksıyı sarmam gerekir mi? İstanbul'un soğuğuna dayanır mı? Teşekkürler...

Eklenen Resimler

Düzenleyen pomodoro : 05-09-2013 saat 21:18 Neden: Soru ekledim
pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 21:25   #3718
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Sıcak iklimde olmamızın avantajı olsa gerek 1,5 yaşındaki selluka güzel gelişti.Haziran-Temmuz arası çiçeklenmeyi tamamladı. Şimdi resimlerde görüldüğü gibi yeniden tekrar sürgün ve çiçek doldu.Eski yapraklarda yavaş yavaş sararmaya başladı.

Eklenen Resimler

ERKEN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2013, 22:51   #3719
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayseldeniz Mesajı Göster
Tohumdan yetiştirmeye çalışıyorum. Biraz büyüdükten sonra ölüyor.Arkadaşlar sellukanın yetişmişini bulmak zor mu?Çelikten yetiştirmek daha kolay değil mi?Çok istediğim halde büyütemedim.Bu sayfaya girip açmış sellukaları görünce moralim bozuluyor.
Alırsanız çiçek açtırma ihtimaliniz çok az. Nisan-temmuz arası almalısınız yetişkin olarak.

Ne kadar erken alırsanız çiçek açma zamanına kadar o kadar fazla gelişmiş olur ve çok çiçek açar. Tavsiyem saksı yerine bahçeye dikin ve sarılacak bir yer gösterin, ihtiyacı olduğu zamanlarda su verin ve besin.

Saksıda beslemeye büyütmeye çalışıyorsanız mutlaka hatalı bir şeyler yapıyorsunuz, nerde hata yaptığınızı bulmanız gerek. Sulamayı abartıyor olabilirsiniz.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2013, 16:37   #3720
Ağaç Dostu

pomodoro's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2012
Galeri: 5
Beklenen an geldi, güzeller açtı

Eklenen Resimler

pomodoro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024