agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni107Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2016, 17:25   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2016
uzun zamandır bu konuya yazılmamış, biraz canlandırayım
bu bitkinin mağdur ettiği insanlardan biriyim, nasıl kurtulurum diye ararken bu konuyu buldum, insanlar nasıl yetiştiririz diye çabalıyor ben kurtulmaya çalışıyorum.
ilk başta kendimden şüphe etmeye başlamıştım ki diğer mağdurların paylaşımlarını görünce rahatladım.

bir süre bakımsız kalmış köy evimizin arka bahçesinin büyük bir kısmında bu bitkiden var, sarıldığı birçok ağacı kuruttuğu yetmiyormuş gibi bahçe tabanının bir bölümünü kaplamış , bazı kısımlarda yürümekte bile zorluk yaşıyorum. ağaçlardaki sarmaşıkları köklerinden kestim ama her gittiğimde yeni dallarla karşılıaşıyorum

bu bitkiden nasıl kurtulabilirim? arkadaşlarım yabani ot ilacı atmamı tavsiye ediyor fakat çok sayıda meyve ağacı olan bir bahçe ayrıca önümüzdeki süreçte bostan yapmayı planlıyorum toprağı zehirlemekten korkuyorum. doğal yolla nasıl kurutulacağım konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum. en kısa zamanda bahçeye ait fotoğraf eklemeye çalışacağım.

zynlsnl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2016, 17:50   #122
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zynlsnl Mesajı Göster
uzun zamandır bu konuya yazılmamış, biraz canlandırayım
bu bitkinin mağdur ettiği insanlardan biriyim, nasıl kurtulurum diye ararken bu konuyu buldum, insanlar nasıl yetiştiririz diye çabalıyor ben kurtulmaya çalışıyorum.
ilk başta kendimden şüphe etmeye başlamıştım ki diğer mağdurların paylaşımlarını görünce rahatladım.

bir süre bakımsız kalmış köy evimizin arka bahçesinin büyük bir kısmında bu bitkiden var, sarıldığı birçok ağacı kuruttuğu yetmiyormuş gibi bahçe tabanının bir bölümünü kaplamış , bazı kısımlarda yürümekte bile zorluk yaşıyorum. ağaçlardaki sarmaşıkları köklerinden kestim ama her gittiğimde yeni dallarla karşılıaşıyorum

bu bitkiden nasıl kurtulabilirim? arkadaşlarım yabani ot ilacı atmamı tavsiye ediyor fakat çok sayıda meyve ağacı olan bir bahçe ayrıca önümüzdeki süreçte bostan yapmayı planlıyorum toprağı zehirlemekten korkuyorum. doğal yolla nasıl kurutulacağım konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum. en kısa zamanda bahçeye ait fotoğraf eklemeye çalışacağım.
Vakti zamanında yeterince tanımadığımız bir bitkiyi dikip sonra da onu kendi haline bırakırsak, güçlüyse gelişir, güçsüzse ölür. Her iki durumda da suçlu ararsak suçlu biziz, cahilliğimiz veya takipsizliğimizdir (bir ihtimal de geçmişte, gelişmesi veya ölmesi işimize geliyordur)...

Doğada hiçbir bitkinin ayakları yoktur ve dolayısıyla insanlardan daha hızlı değildir Sarmaşığınızı sürekli takip edip köklerseniz zamanla o da vazgeçecektir ağaçlarınıza sarılıp, bahçenize yayılmaktan. Böyle bir durum karşısında kimyasallara başvurmayın!

naturedesign beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2017, 02:49   #123
Yeni Üye

ascasl's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2017
Bir kaç yıl önce koçtaş yapı marketten aldığım minyatür hederam solup gitmişti,bakamamıştım.Nedense bu tarz yerlerden aldığım bitkileri güzel büyütemiyorum Neyse,tam yeni bir hedera alıp yetiştirmeye niyetlendim ki,iyi ki burayı okumuşum..Tecrübeleriniz ve yazıp paylaşmanız için teşekkür ederim.

ascasl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2018, 11:37   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2018
Evde hedera bakımı, saksı seçimi..

Merhaba,

Dün bir marketten sağlıklı gibi görünen bir hedera bitkisi aldım. Direkt ışın almayan fakat aydınlık olan odama, kitaplığın üst rafına koydum.

Bitki şu an yaklaşık 8-9 cm derinlikte, yaklaşık 9-10 cm çapında küçük bir saksıda duruyor. Aldığımda böyle bir saksıdaydı. Bitki de küçük zaten şu an Öyle henüz aşağılara doğru yönelmiş durumda değil.

Şu durumda saksısını değiştirmem, büyütmem gerekir mi?
Eğer şimdilik gerekmiyorsa, kendisi için daha uygun bir saksıya geçme zamanını nasıl anlayabilirim?

Güzel günler dilerim..

MELİSVENÜS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2018, 09:14   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Hedera'nın satışı bence yasaklanmalı. Doğaya kaçma ve yerel ağaç türlerini öldürmesi bir yana, şehir içinde de yetiştiği zaman yapılara verdiği zarar aşıkar. ABD'de pek çok eyalette satışı yasaklanmış olan bu bitki, Washington eyaletinde zararlı ot olarak tanımlanmıştır. Ne yazıkki ülkemizde ise bu bitkiyi belediyeler sağa sola ekiyorlar (bkz. Atatürk Havalimanı ve bölgesindeki alanlar).

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2019, 18:05   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2019
Merhaba,

Kuruyan hedera helixi kurtarma şansı var mı sizce? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
ilkingokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2019, 22:36   #127
Ağaçsever

naturedesign's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkingokce Mesajı Göster
Merhaba,

Hedera dış mekan bitkisidir. Dekorasyon amacıyla iç mekanda tutmanın sonucu bitki ölür. İç mekan saksı bitkisi kesinlikle değildir.

naturedesign Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2019, 05:27   #128
Ağaç Dostu

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilkingokce Mesajı Göster
Merhaba,

Ne ölçüde kuruduğuna bağlı olarak, kurtarma şansınız olabilir... Bol sulayın, yapraklarına her gün su püskürtün ve saksının üzerine şeffaf bir poşet geçirerek aydınlık ama doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde tutun.. Gövdede canlılık varsa bir süre sonra yeni yapraklar verecektir...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019