agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni59Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-06-2012, 22:40   #61
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Sardunyada 1 litre suya 1 fincan soda koyup onunla sularsak çiçeklenme yapar mı? Soda denilen maden suyudur herhalde (yemek sodası diye bazen bahsediliyor).
Mine Pakkaner'in çok eski bir yazısında bir yerlerde okumuştum, maden suyunu tavsiye etmiyor, bitkilerimiz için uzun vadeli çözümlerin daha doğru olacağını söylüyordu.
Kısa süreli çözümlerle bitkiye çiçek açtırmaktansa gübre, besin takviyesini düzenli yapıp bitkinin kendi doğal süreciyle çiçek açması daha mantıklı ve doğru bence de. Sonuçta bitkilerimizi illa çiçek açsın diye zorlamak da bir çeşit eziyet.

Ben bu konuda çok rahat davranıyorum, öğrendiğim takvime göre besin takviyesi yapıyorum, çiçek açmazsa da kendisi bilir. Onlara her zaman söylüyorum, nasıl rahat ediyorsanız öyle davranın, ben sizin yeşil yapraklı hâlinizi de çok seviyorum.

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 10:21   #62
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sorularım çok o yüzden numaralandırdım

1. Burada anılan esmer pirinç yerine bildiğimiz normal beyaz pirinci deneyen oldu mu acaba? Normal pirinç kullanabilir miyiz esmer pirinç yerine aynı etkiyi sağlamak için?

2. Önceki mesajlarda gözüme çarptı. Kahve telvesi aynı etkiyi sağlıyor mu ve nasıl kullanılıyor?

3. Bu uygulamalar için mevsim farkeder mi? Mevsim gözetmeden yapabilir miyiz?

4. Bir de son bir soru: esmer ya da beyaz pirinç ile birlikte limon tuzu eritilmiş su ile sulama uygulaması ve/ ve ya kahve telvesi aynı anda yapılabilir mi? Yoksa ikisi de aynı etkiyi göstereceğinden fazla mı gelir?

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2013, 23:58   #63
Ağaç Dostu

seyfi0505's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2011
Kahve telvesi pirinç suyu falan zavallı çiçeği yakacaksınız ben senelerdir sardunya yetiştiririm
ne kahve telvesi ne pirinç suyu verdim bir çay kaşıgı gübre verin veya bir litre suda bir çay kaşıgı gübreyi eritin 7-8 saksıya pay edin kolay gelsin. Saygılar

seyfi0505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 01:00   #64
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın seyfi0505 bir çay kaşığı gübre demişsiniz; peki o gübre nedir; yani çiçek coşturan sıvı gübre gibi mi?

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 12:17   #65
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyfi0505 Mesajı Göster
Kahve telvesi pirinç suyu falan zavallı çiçeği yakacaksınız ben senelerdir sardunya yetiştiririm
ne kahve telvesi ne pirinç suyu verdim bir çay kaşıgı gübre verin veya bir litre suda bir çay kaşıgı gübreyi eritin 7-8 saksıya pay edin kolay gelsin. Saygılar
Yok artık, niçin yakalım Sayın Seyfi0505? Birşey olmaz, zaten bu tür şeylerin konuşulmasının sebebi de doğruya ulaşmak. Farkındaysanız ben sadece soru yönelttim, hadi hemen herkes bunları yapsın demedim Ben kesin net bir sonuca ulaşamadığım için henüz bu sorularımdakini denemedim. Hatta Sayın Maki01'e de danışmıştım, sağolsun o da cevap vermişti

Sizin o kıskandıracak güzellikteki sardunyaların sırrını da öğrendik böylece)) Hazır alınan gübreler dışında neler yapılabilir, alternatif bakım için neler yapılabilir gibi noktalar üzerinde kesin ve net olmak kaydıyla bilgi aktarabiliriz.

Bir de şu açıdan düşünün, çeşitli sebeplerle dışarıdan gübre almak imkanımız yoksa, buradan da belki faydalanabiliriz.

Ayrıca her sardunya sizinkiler gibi efendi, aklı başında değil Benimkilerden 2 tanesi artık 1 yılı aştı, çiçeklenmiyorlar, saksıları ateşe vereceğim sonunda o olacak!

Alternatif bakım anlamında verebileceğiniz püf noktaları varsa lütfen onları da ekleyin.

Eski 18-02-2013, 15:32   #66
Ağaç Dostu

seyfi0505's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın seyfi0505 bir çay kaşığı gübre demişsiniz; peki o gübre nedir; yani çiçek coşturan sıvı gübre gibi mi?
Sayın YeniGine kompoze gübrelerden nasıl olursa olsun ama hızlı bir kavanoza 1 litre su koy içinde erisin erimese havan dövecegi gibi bir sopa ile içerisinde bastırarak kırın gübreleri çalkalayın elinizde humik fulvik asit karışım varsa üzerindeki doza göre verin Saygılar.

YeniGine beğendi.
Eski 18-02-2013, 15:40   #67
Ağaç Dostu

seyfi0505's Avatar

Alıntı:
Yok artık, niçin yakalım Sayın Seyfi0505? Birşey olmaz, zaten bu tür şeylerin konuşulmasının sebebi de doğruya ulaşmak. Farkındaysanız ben sadece soru yönelttim, hadi hemen herkes bunları yapsın demedim Ben kesin net bir sonuca ulaşamadığım için henüz bu sorularımdakini denemedim. Hatta Sayın Maki01'e de danışmıştım, sağolsun o da cevap vermişti

Sizin o kıskandıracak güzellikteki sardunyaların sırrını da öğrendik böylece)) Hazır alınan gübreler dışında neler yapılabilir, alternatif bakım için neler yapılabilir gibi noktalar üzerinde kesin ve net olmak kaydıyla bilgi aktarabiliriz.

Bir de şu açıdan düşünün, çeşitli sebeplerle dışarıdan gübre almak imkanımız yoksa, buradan da belki faydalanabiliriz.

Ayrıca her sardunya sizinkiler gibi efendi, aklı başında değil Benimkilerden 2 tanesi artık 1 yılı aştı, çiçeklenmiyorlar, saksıları ateşe vereceğim sonunda o olacak!

Alternatif bakım anlamında verebileceğiniz püf noktaları varsa lütfen onları da ekleyin.
Sayın Cymbelina Sardunyanızı budama yapıyormusunuz topragını değiştirin ve güneşli bir yere koyun ama çok su vermeyin haftada bir yeter sardunya gübre bile atmasanız yine çiçek açar ama gübrede verirseniz daha ok tomurcuk ede edersiniz. Mart ayından itibaren gübrelemeye başlayın ayda bir çay kaşıgı gübre veriyorum saksının boyutuna göre oran azalıp çogalıyor byük saksılara iki ay kaşıgı atıyorum ben ama mutlaka budama yapınız. Saygılar

Eski 18-02-2013, 15:50   #68
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Çok teşekkürler sağolun Sayın Seyfi0505, hazır gübre haricinde başka önerileriniz de olursa seve seve istifade etmek isterim.

O halde bir zahmet bir de şuraya baksanız, sevabına

Sardunyada budama

Sudenur ve YeniGine beğendi.
Eski 20-02-2013, 02:36   #69
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Sayın YeniGine kompoze gübrelerden nasıl olursa olsun ama hızlı bir kavanoza 1 litre su koy içinde erisin erimese havan dövecegi gibi bir sopa ile içerisinde bastırarak kırın gübreleri çalkalayın elinizde humik fulvik asit karışım varsa üzerindeki doza göre verin Saygılar.
Sayın seyfi0505 ben bu gübreleme olayından bir türlü birşey anlayamadım. Bildiğim bir büyükbaş hayvan gübresi bir de Çiçek Coşturan dedikleri su ile karıştırılan sıvı gübre. Benim anlayabilmem, uygulayabilmem için belirli bir marka, isim verebilir misiniz? Ayrıca verebileceğiniz marka, isim güller için de geçerli olabilir mi?

Eski 26-02-2013, 02:04   #70
Ağaç Dostu

seyfi0505's Avatar

Re: arkadaş

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sayın seyfi0505 ben bu gübreleme olayından bir türlü birşey anlayamadım. Bildiğim bir büyükbaş hayvan gübresi bir de Çiçek Coşturan dedikleri su ile karıştırılan sıvı gübre. Benim anlayabilmem, uygulayabilmem için belirli bir marka, isim verebilir misiniz? Ayrıca verebileceğiniz marka, isim güller için de geçerli olabilir mi?
Sayın YeniGine Vilmorin marka tüm çiçekli bitkiler için yazıyo kutusunda ben ondan kullandım 10 cm boyutunda bir saksıya ayda bir çay kaşıgı atabilirsin daha büyüklerine 2-3 çay kaşıgı atabilirsin çok çabuk çözünüyor Güllere en güzeli hayvan gübresi ama15x15x15(adı üç onbeş) gübre var her yerde var topraktaki güllere gülün etrafını çapalayıp gülün iki karış etrafına iki tatlı kaşıgı topragın altına gelecek şekilde daire şeklinde serpin kapatın ve hemen sulayın ama kesin su verin.Saygılar.

YeniGine ve SUDEM beğendi.
Eski 26-02-2013, 02:17   #71
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Sayın YeniGine Vilmorin marka tüm çiçekli bitkiler için yazıyo kutusunda ben ondan kullandım 10 cm boyutunda bir saksıya ayda bir çay kaşıgı atabilirsin daha büyüklerine 2-3 çay kaşıgı atabilirsin çok çabuk çözünüyor Güllere en güzeli hayvan gübresi ama15x15x15(adı üç onbeş) gübre var her yerde var topraktaki güllere gülün etrafını çapalayıp gülün iki karış etrafına iki tatlı kaşıgı topragın altına gelecek şekilde daire şeklinde serpin kapatın ve hemen sulayın ama kesin su verin.Saygılar.
Sayın Seyfi, çok teşekkürler. Bahsettiğiniz Vilmorin marka sıvı mı, katı mı? Ben zaten 4 aydır ordan burdan hayvan gübresi topluyorum. Ama Üç onbeş midir bilemiyorum. Yani sanırım dediğiniz Üç onbeş de aynı isimle satılıyor?
Benim gidebildiğim tek bir yer Koçtaş. Umarım orada vardır?. Teşekkürler.

Eski 05-04-2013, 15:07   #72
Ağaç Dostu

s-bilge's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2012
Alıntı:

kahve telvesi kompost olarak kullanılıyormuş. sardunya , orkide, kamelya gibi bitkilerde asitliği arttırıyormuş.kahve telvesini starbuckslarda ücretsiz olarak veriyorlarmış isteyince. sanırım özellikle kireçli suyu olanlar sardunyayla sıkıntı yaşıyor. asitli toprağı seviyormuş çünkü

YeniGine ve Gardenias beğendi.
s-bilge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2013, 15:32   #73
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
bir
arkadaşım bir 2.5 lt. bir şişeye 1 yemek kaşığı pekmez karıştırarak
sardunyaları suladığını ve bu işlemin çok işe yaradığını söylüyor,bu ne
kadar doğru olur arkadaşlar? deneyen oldumu? sardunyaları gercektende
çok güzel, tomurcuk ve çiçekten ibaretler fakat ben cesaret edemiyorum sardunyalarım en gözde çiçeklerim derim ya her zaman

Gardenias beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2014, 23:15   #74
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sardunyalara Roa naturA nasıl iyi geliyor mu? Deneyen var mı? Sn hira gübre
Olarak melas kullanımı var pekmezde melas yerine kullanıyorlar birde esmer şeker kullanıyorlar ciceklenme için

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2014, 13:20   #75
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Sn. Cymbelina sormuş, beyaz pirinçte kullanabilirmiyiz diye fakat kimsenin bu konuda bilgisi yok galiba. Ben bu semtte esmer pirinç falan bulamam. Beyaz pirinç kafama takıldı yedeği olan sardunyalarımın birinde deneyeceğim bunu.

Eski 23-05-2014, 15:31   #76

sardunyadervis's Avatar

Beyaz pirinci suda bekleyip o su ile suladıklarını duydum,çbirde pilav yapmadan önce yıkanman suyunda atmıyorlarmış onunla suluyorlarmış, ve o suyu bekletecek laktik asitli gubre yaptıklarıda vardı forumda
Pirinç Yıkama Suyundan Laktik Asit Bakteri Serumu Eldesi

Bu linkte yazıyor

Eski 28-05-2014, 19:23   #77

sardunyadervis's Avatar

Dogal npk kaynakları alternatif olarak değerlendirile bilir

Doğal NPK ve İz Element Kaynakları,doğal mineraller | Doğanın ve Toprağın Dostu

Eski 29-07-2015, 21:24   #78
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Bazı sardunyalarıma kaktüs besini verdim bugün sonucu paylaşırım

Eski 31-08-2015, 23:28   #79
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Sardunyalarda kaktüs besini takviyesi ters tepki yaratmadı. Çokta bayılmadılar ama.

Şeker ve çay kullandıklarını yazan arkadaşların söylediklerine istinaden bardakta kalan çayımın dibini döktüm birine. Yamuldu yavrucak

Eski 28-04-2016, 10:03   #80
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
SARDUNYALARA ÇİÇEK ACTİRMANİN FORMULU:
Sardunyalarin bol acmasi icin dibine 2-3 çorba kasigi Magnesium Sülfat koyun. Hızla tomurcuklanip bolca acacaklardir. Sardunyalarin renklerinin koyulaşıp guzellestigi, hızla serpildigi de çabası. .
Bu da bizim diyarlardan bir sardunya..

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen Gardenias : 29-04-2016 saat 17:06
Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 10:05   #81
Ağaç Dostu

Gardenias's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gardenias Mesajı Göster
SARDUNYALARA ÇİÇEK ACTİRMANİN FORMULU:
Sardunyalarin bol acmasi icin dibine 2-3 çorba kasigi Magnesium Sülfat koyun. Hızla tomurcuklanip bolca acacaklardir. Sardunyalarin renklerinin koyulaşıp guzellestigi, hızla serpildigi de çabası. .
Bu da bizim diyarlardan bir sardunya..

Herkese bol çiçekli sardunyalariyla güzel bir gün dilerim...

YeniGine, ibocandan ve Jakin beğendi.

Düzenleyen Gardenias : 29-04-2016 saat 17:07
Gardenias Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024