agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni79Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2007, 11:00   #1
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Saksıda sardunya düzenleme

İyi günler,

Sizlerle sardunyaların saksılara ekimi konusunda birşey paylaşmak istiyorum. 2 sene önce bir yurtdışı seyahatinde sokakta dolaşırken bahçeli bir evin balkonunda harika çiçekler gördüm. Uzaktan tam seçemediğim için zili çaldım, kendimi tanıttım, çiçeklerini çok beğendiğimi ve müsaade ederlerse görmek istediğimi söyledim. Evin hanımı beni kabul etti kahve ıkram etti ve sohbete başladık. Konu çiçekler olunca çok kolay oluyor.

Çiceklerin hepsi sardunyaydı fakat saksılar o kadar doluydu ki saksıları bile göremiyordum sırf koca koca çiçek kümbetleri ve harika şeyler dikkatle izledim.

Bizim o büyük 505 ve 508 nolu saksılara 3 er 3 er ekmişler.

Yani bir büyük saksının ön tarafına kırmızı sakız arkasına da 2 adet yine aynı tondan kırmızı normal sardunya ekmiş.

Sakız aşağıya sarkıyor normaller de yukarı doğru büyüyor dolayısı ıle saksı hiç gözükmüyor saadece harika bir çiçek demeti seyrediyorsunuz.

Eve dönünce hemen denedim şimdi ön balkonumuzda ki uzunluğu 18 m tam tarif ettiğim şekilde tam 16 adet renk renk sardunyalarım mevcut her gören de bayılıyor.

Düzenleyen Güler : 02-09-2008 saat 19:57 Neden: imla hatası
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 14:31   #2
Moderatör

Güler's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,

Bahçemdeki sardunyalarımdan iki resmi sizinle paylaşmayı denedim. Umarım resimler yüklenmiştir.

Sevgiler

Name:  Resim 279-2.jpg
Views: 9761
Size:  29.0 KB

Name:  Resim 278-2.jpg
Views: 9696
Size:  26.0 KB

Selim orhan beğendi.
Eski 22-05-2007, 14:34   #3
Moderatör

Güler's Avatar

Name:  Resim 230.-2jpg.jpg
Views: 9602
Size:  40.1 KB

Eski 05-06-2007, 11:17   #4
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Sevgili selen
Site arkadaşlarımıza güzel sardunyalarımın resimlerimi göndermek istedim ama başaramadım. Senin çektiğin resimler de 009 ve 0017 de güzel onları sen gönderebilirmisin acaba teşekkürler.
İşte o güzelliklerden ilki;
Name:  DSCF0009.jpg
Views: 10458
Size:  64.8 KB

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 11:19   #5
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Bu da ikinci bir güzellik;

Name:  DSCF0017.jpg
Views: 9626
Size:  59.0 KB

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 01:09   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Shot with E6 at 2007-08-13
Bu da başka biri.

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2007, 10:19   #7
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Güler Hanım döktürmüşsünüz.
Maşallah.Çok güzeller.Nasıl böyle güzeller.Benimkiler içerde cam önunde.Sanırım açık hava seviyorlar.Baksanıza sizinkiler resmen kudurmuş.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 11:00   #8
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili şengül,
Haklısın, çok sıcak sevmiyorlar. Benim dünürüm Bodrum'da ona her sene saksı saksı hazırlayıp veriyorum ama bir türlü başaramıyor. Orada gezdiğim seralarda da çok güzellerine rastlamadım.

Eski 14-08-2007, 11:08   #9
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili elfogi,
Ben kışın limonluğa alıyorum. Sakızları da temizliyorum ama budamıyorum. O yüzden 1.5m den daha uzunlar. Saksılarım büyük.505-508 numara.
20 günde bir yaprak gübresi veriyorum. Sık sık da sulamıyorum. Toprakları kuruyunca suluyorum. Ama her sene saksıdan tamamen toprakları ile çıkartıp, saksıya yeni toprak ilave ediyor, kök üzerindeki toprakları da hafifçe alıyorum.
Tabii bütün bu işlemler Nisan ayında oluyor. Velhasıl ben onları öpüp seviyor, konuşuyorum, onlar da beni memnun ediyor.

sardunaki ve yağmur beğendi.
Eski 14-08-2007, 14:22   #10
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Ankara bu yıl sıcaklıklarda tropikal bölgeleri geçti galiba. Benim zavallı sakızların, sizinkilerle hiç ilgisi yok, dersiniz ki sanki başka bir bitki çeşidi. Sıvı gübrelere dayanamayıp, açmaya çalışıyorlar ama bir iki açıp, çiçekler kuruyuveriyor.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 14:30   #11
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili nevsune,
Zannımca sardunyalar bütün gün güneş sevmiyor. Ya sabah güneşi ya öğleden sonraki onlara yetiyor. Benim balkonum öğleden sonra güneş alıyor. Çok sıcak aylarda Ağustos'ta mesela çiçekleri ya geri çekiyorum ya da pergoladan aşağı hafif bir perde indiriyorum. Hani seracılar gölgelik olarak kullanırlar yeşil rafyadan yapılmış delikli gibi bir şey. 3-4 saat sonra perdeyi kaldırıyorum.

Eski 14-08-2007, 17:04   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
sevgili Güler
Çok haklısın,her ne kadar sardunya güneş sever deseler de yarı gölgede olanlar daha güzel gelişiyor.
Bunlar da benim sakızlarım;

Eklenen Resimler

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 21:11   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Sonbaharda bunu paylaşırız;

Eklenen Resimler

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 21:44   #14
Moderatör

Güler's Avatar

Bende de hem bayrak kırmızısı hem de siyaha yakın bordo olanından mevcut. Herikisini de bu sene edindim. O yüzden daha ufaklar. Eğer beklerseniz sizlere seneye verebilirim. Full gibi açanlar değil mi?

Ferdacığım çok güzeller. Beğendim. Sallanan saksıların o çuha gibi olan yerlerinden de sarksınlar istiyorsan metodunu biliyorum sana anlatabilirim. O zaman saksı hiç görünmüyor saadece çiçekler ve yapraklar göze çarpıyor.

Eski 15-08-2007, 09:17   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Sevgili Güler saksı için yöntem nedir anlatırsanız çok sevinirim.

ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 10:54   #16
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili ceviz ağacı,

Saksı için yöntem nedir? demekle saksıda nasıl yetiştiriyorsun diyorsun değil mi?

Benim sardunya saksılarım büyük,505 veya 508 numara. O yüzden her saksıda 3 kök sardunya var.

Mesela; Beyaz bir sakız sardunyayı öne arkasına da 2 tane yine beyaz normal sardunyayı ekiyorum. O saksı sırf beyaz sardunya oluyor.

Toprakları iyi su geçiren cinsten olsun, torf koyma su nemini anlıyamıyorsun(ben torfu yalnız tohumdan fide yetiştirirken kullanıyorum)

Parmağını saksıya batır eğer kuru geliyorsa su ver. Sardunyalar güneş sever ama bütün gün değil, çok su da kök çürüklüğü yapıyor kökünden sapına doğru bir kahverengilik görürsün.

Ya sabah güneşi veya akşam güneşi alsınlar, eğer hep güneş alan bir yerde ekili iseler saksıları güneşten çekebilme imkanın varsa birkaç saat çok sıcaklarda aşırı güneşten çekmeyi dene, imkanın yoksa biraz komik gelecek ama gazete kağıdından yaptığın külahları başlarına 4-5 saatliğine geçir.

Çiçeklerin solmuşlarını tohum almıyacaksan saplarının köklerinden temizle, sararan yaprakları topla.

Toprağın yeni ise bütün sezon boyunca 2 defa vitamin versen yeter. Marketlerde satılıyor. Ben sezon başında toprağı tazelerken 3x15 koyuyorum. Daha sonraları 15-20 gündebir yaprak gübresi fıs fıslıyorum ama akşam geç saatlerde yoksa güneş yaprak üzerindeki damlaları yakar ve yapraklarda lekeler oluşur.

Sakızlarda budama yapmıyorum, diğer normal sardunyalarda da çok uzunlarını kesip eşe dosta dağıtıyorum.

Başka sormak istediğin varsa elimden geldiğince yardımcı olurum.

İlknur, aysozbek ve ykolko beğendi.

Düzenleyen Güler : 15-08-2007 saat 10:55 Neden: Harf hatası
Eski 15-08-2007, 11:28   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Sevgili Güler ,
Bu kadar sabırla uzun uzun anlattığın için çok teşekkür ederim . Ben sardunyaları bahçede uzun çiçekliğim var oraya diktim ama hiç iyi sonuç alamadım yaz sonu geldi hala toparlanmadılar kışın onları saksıya alıp ev içinemi alsam.Az sonra fotoğraf eklerim . Sizin bahçeniz mükemmel görünüyor elinize sağlık .

Eklenen Resimler

ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 12:41   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Galeri: 92
Yıllarca bir komşumun balkondaki sardunyalarına bakıp bakıp imrendim.Hem hiç boyları uzamıyordu,hem de her daim çiçekli idi.Sonradan öğrendim ki özel bir sardunya imiş aldıkları.Florya'da bir seradan alıyormuş.Bu sene mayıs başında ben de gittim o seraya.Bu sardunyalar İsrail'den geliyormuş.Hem sakız hem normal aldım balkonum için.Hakikaten boyları en fazla 20cm.oluyor.Sürekli çiçek açıyor.Kuruyan çiçekler kesinlikle dökülmeyip üstünde kalıyor.Tohum da yaptı ama ben nasıl alacağımı bilmiyorum.Seradaki hanımın söylediğine göre Şubat sonu budamam lazımmış ki yeni sene bol çiçek versin.Şimdiden bir kaç komşuma rezervasyon yaptım çelik için.İsteyan olursa Şubat sonu gönderebilirim.
Bir de Güler hanım torf kullanmayın demiş.Benim sardunyaları zaten serada saksılara dikmişlerdi.Ama ben diğer çiçeklerimi hep Bauhaus'tan aldığım genel kullanım torfuna dikiyorum.Başka topraklarla da karıştırmalı mıyım Güler hanım.Yardımcı olursanız sevinirim.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 13:02   #19
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Sevilay,
Bahsettiğin sardunyalar zannederim bodur cinsi. Yalova'da Ak Doğa serasında da bulabilirsin. Ben eskiden annelerimizin büyüttüğü cinslerden yani normal boy atanları tercih ediyorum. Bauhaus'dan aldığın toprak saadece torf değil, karışım. İyi netice veriyorsa kullan tabii. Ben kendim hazırlıyorum.

Eski 15-08-2007, 13:34   #20
Moderatör

Güler's Avatar

Ceviz ağacı,
Bence sardunyalar saksılarda daha iyi oluyor, hatta tenekelerde bile. Kışa doğru mutlaka korunacağı bir yere alman veya toprakda iseler kısaca budayıp muhafaza etmen gerekiyor. Saksıları eve alamazsan bile, o yuvarlak yuvarlak bombeleri olan naylonlar var ya saksıyı ona sar, sonra muhafazalı bir yere koy.Toprakta kalandan daha iyi netice alabilirsin zannederim.

Eski 15-08-2007, 13:48   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Guler Mesajı Göster
Sevgili şengül,
Haklısın, çok sıcak sevmiyorlar. Benim dünürüm Bodrum'da ona her sene saksı saksı hazırlayıp veriyorum ama bir türlü başaramıyor. Orada gezdiğim seralarda da çok güzellerine rastlamadım.
Güler Hanım moralimi bozma. Sakız sardunyalarını çok seviyorum. Kıbrıs'ta havalar serinlemeye başladı. Acaba diyorum topraklarını değitirip yenilesem açarlar mı.

şengül akalınlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2007, 21:46   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2007
selam aranızda yeniyim buradan okuduğuklarımla sardunyalarım formlarına kavuştu bu arada ceylanlarım hala açıyor bir kaç resim paylaşıcam

Eklenen Resimler

avcı66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 19:55   #23
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Benim sakızlar

Name:  P1012625.JPG
Views: 9441
Size:  53.3 KB

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 20:16   #24
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili elfogi, sakızların güzel güle güle tadını çıkart. Bemin ki sadece bir fikir. Bu uzun saksılardan ziyade yuvarlak derin saksılar daha iyi olmuyor mu? Ben böyle uzun saksılara sümbül, crocus, nergis gibi soğanlı bitkileri veya ipek, lobelya gibi ufak köklü çiçekleri ekiyorum. Dedim ya sadece bir fikir.

Eski 23-11-2007, 14:57   #25
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
Güler hanım kışın sardunyaları soğuktan korumak için neler yapıyorsunuz.
Sizinkler harika görünüyor.

cyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2007, 13:30   #26
Moderatör

Güler's Avatar

cyucel, Sardunyalarımı limonluğa alıyorum. Almadan evvel hepsini tek tek elden geçiriyorum, yani iyi bir bakım yapıyorum. Bozulan yapraklarınıtemizliyorum, bol bol su veriyorum. Altındaki tabaklarada sular taşıyor. İyice süzülüyor. Alt tabaklarını kaldırıp limonluğa alıyorum. Limonluğun zemini taş. Boydan boya iki katlı gazete seriyorum. Sakızların yere değmemesi için başka boş büyük bir saksıyı ters koyup sakız sardunya saksısını onun üstüne oturtuyorum. Çok soğuk olduğunda limonluktaki uyuyan odun sobasını yaktırıyorum. Ayda bir defa su veriyorum ama az. Bahara kadar orada bekliyorlar.
Baharda işler başlıyor. Her çiçek tamamen toprağı ile saksıdan çıkıyor. Saksının içi iyice fırçalanarak yıkanıyor. Yeniden hazirlanan iyi toprak yarısına kadar saksıya konuluyor, kökler temizlenip kuruyan dallar yapraklar toplanıp yeniden ekiliyor. Önce iyice bir sulanıyor sonra ikinci sulama bol vitaminli suyla yapılıyor. Bir gün çok güneş almıyan bir yerde bekletildikten sonra balkondaki yerlerine yerleşiyorlar. Benim her seneki işlerim bu. Bu temizleme anında da ayırdığım kökleri başka arkadaşlara vermek üzere saksılara ekiyorum ki benim saksılarımı rahat bıraksınlar dallarını kırmasınlar diye.....

MaynaVira beğendi.
Eski 27-11-2007, 16:06   #27
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
O güzel bilgilerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Sizin Çeliklerden bende almak isterim. Benimde ön balkonum kapalı ama çok güneş almıyor. Arka balkonum da kapalı full güneş görüyor. Sanırım iyi bir tanzim yapmam lazım. Güneş sevenler sevmeyenler diye. Ön balkonum panjurluydu sırf çeçekler güneş görsün diye camekan yaptırdım. Bozulsunlar istemiyorum. Tekrar bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Düzenleyen Ophrys : 28-11-2007 saat 22:58 Neden: Hediye buketleri için lütfen kahveyi kullanın
cyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2007, 08:27   #28
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Cyucel, Gülgün, nacrun nasılsınız?
Manyas'ta olduğum için mesajlarınızı ancak şimdi okuyabildim. Bildiklerimi sizlerle paylaşmak kadar güzel ne olabilir benim için.
Limonluğa aldığım sardunyalar ılık yeri bulunca o kadar güzel açmışlar ki görmeliydiniz. Makinamı götürmüştüm ama pil şarj aletini İstanbul'da unutunca fazla resim çekemedim.
Bu arada limonluğa bir de 10 cm lik bir de çekirge girmiş, bir iki sardunyanın yapraklarında delikler açmış bulup da defedene kadar epeyce uğraştım, şunu da itiraf edeyim; Ağaçlar net'e üye olmadan ve bu sayfalarda yazılanları okumamış olsaydım o çekirgeyi hiç düşünmeden öldürürdüm, ama şimdi zarar vermeden dışarı atmanın yollarını aradım durdum.
Sevgili Sebo'nun tırtılını okumuştum da.

Eski 18-06-2008, 14:28   #29
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
İstanbul Bakırköyde gecen sene diktigim Sardunyalarım. Kışı cok rahat geçirdiler, bahar aylarında bir güzel budamasını yaptık işinin ehli biriyle. Sahibi oldugum Cafenin önüne diktim, tek sorunum yazın camın fazla yansıma yapması ve sardunyaların biraz bozulma gecirmeleri. En iyi dönemleri nisan 15- haziran 15 ve eylül 15 kasım 15... eger bunlardan çogaltma yapılabiliyorsa isteyen ugrayabilir. Bakırköy Gelik Restoranın karşısında wein Cafe.( bakırköy Deniz otonun sol çapraz karşısında kalıyor.

Eklenen Resimler

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 18:27   #30
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Sardunya

Sakız sardunyalar

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024