agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni105Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2013, 10:43   #121
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Kışı bir kutu içinde,
ışık, su ve toprak olmadan geçiren sekiz kök sardunyamı 24 Martta
yeniden toprakla buluşturmuştum. Aradan 6 hafta geçti. Sekiz kökten
dördü yeniden canlandı, yaprak çıkarmaya başladı. Canlananlardan üçü
sakız sardunya türü, biri ise normal sardunya. Bu gün çektiğim
resimlerini ekliyorum. Diğer dördünü kontrol ettiğimde ise tamamen
kurumuş olduklarını gördüm. Benim için başarılı oldu. Önceki yıllarda
tüm sardunyalarmı kaybetmiştim. Bu kez yarısını kurtarmayı
başardım.
Ne kadar şaşırdım anlatamam.. Böyle birşeye asla cesaret edemezdim

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2013, 00:13   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Hepsini kapalı yere taşıdım bakalım ne olacak bu kış sonunda sardunyalar...

Eklenen Resimler

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2013, 14:14   #123
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Balkonuma sera yaptım .Naylonun altında çok iyi durumdalar.

ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 16:34   #124
Ağaç Dostu

glcn06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2012
ankarada yaşıyorum büyük saksılarda sardunyalarım var. yıllardır balkonda duruyorlar. balkon cam balkon. çok soğuklarda balkondaki sular bile donuyor. sardunyalarımı hiç içeri almıyorum daha doğrusu saksıları büyük olduğu için alamıyorum. keyifleri çok yerinde sürekli çiçek açıyorlar. sadece fazla sulamıyorum donmasınlar diye. 15-20 günde bir çok az su veriyorum. umarım bu kışıda sorunsuz atlatırlar.

yağmur beğendi.
glcn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2014, 16:50   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bahçeden camlı bölmeye alınan sardunyalar çok keyfliler. Yeni yapraklanmalar başlamış. Bunda iyi giden havalarında epey etkisi var herhalde.

Daha önce içeri aldığım saksıdaki beyaz sardunya ise çiçekler açmaya devam ediyor. Hafta sonu gittiğimde azda olsa su veriyorum.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2014, 17:32   #126
Yeni Üye

nurani's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2014
Ben yeni bir üyeyim,kendimce bir bahçe oluşturma gayretindeyim,işe balkonlardan başladım,sardunyalara çocukluğumdan beri hayranlığım vardır gerçekten çok seviyorum onları ama kışı nasıl atlatacağız bilmiyorum zarar görmelerinden çok korkuyorum,sardunyalarla ilgili bütün konuları okuyorum 2 gündür,inşallah zararsız geçiririz kışı,budamaya bile kıyamıyorum,terasa aldım onları,cananlarımı ve ıtırımı da budamak lazım m,çok korkuyorum budarsam ölecekler gibi geliyorı

nurani Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 17:04   #127
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Arkadaşlar soguk vuran sardunyalarıma ne yapmam gerekli derin budama mı?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 18:39   #128
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sardunyadervis Mesajı Göster
Arkadaşlar soguk vuran sardunyalarıma ne yapmam gerekli derin budama mı?
hocam çok kötü olmuş, ama allahtan sardunya çok dayanıklı bitkidir, aynısı benim başıma gelmişti, toprak seviyesine kadar don etkilemiş olsa bile toprak Altından tekrar patlatıyo, nerdeyse hiç sulamayin, suyu kesin üç beş gün orta Sıcak bi yerde bekletin, ölü yaprakları çıkartın, dallara dokunmayın nerden patlayacagı belli olmaz, bu şekilde inşallah kurtarırsiniz

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2015, 21:48   #129
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

sardunyadervis's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Horanlı66 teşekkur ederim açıklama için

sardunyadervis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 14:16   #130
Yeni Üye

ankateleği's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
ankarada yaşıyorum üç tane saksıda sardunyam var kış başlayınca hemen evin içine aldım kaloriferimizde yanıyor sabahları tam güneşin vurduğu bir masanın üstüne koydum ama herhangi bir budamada yapmadım alt yaprakları ve bazı dalları sararıyor ve sadece kocaman kocaman yaprak çıkartıyor bir kere çiçeklenecek oldu ama daha açmadan kurudular ne yapmam gerek şimdi budasam olur mu yoksa üst katımız var yakmıyoruz orayı, oraya mı koyayım bir işlem yapmadan tüm gönderileri okudum kafam karıştı şimdiden teşekkürler.

ankateleği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2015, 20:15   #131
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sayın ankateleği, budama ile ilgilli başlık yardımcı olabilir:

Sardunyada budama

Alt yaprakların sararması yaprak iyice olgunlaşıp yaşlandığı, ömrünü tamamladığı için olabilir. Ben bu tür yaprakları gördüğüm anda bitkiden koparıp atıyorum. Yani iyice kahverengiye dönmesini bile beklemiyorum. Benim uygulamam bu yönde. Ancak imkanınız varsa, fotoğraf çekip koyarsanız sararmanın nedenine dair daha net fikir verilebilir (Sardunya veya Sardunya hastalıkları başlığına).

Ayrıca sardunyalarınızın büyüklüğünü görmüş oluruz - ki bu da, budama için daha iyi fikir verir. Gerek bile olmayabilir.

Açmadan kuruyan tomurcuk durumunu ben de yaşadım, sebebini ben de bilmiyorum. Yakın zamanda oldu hatta, balkondan kış için içeri almış olmama bağladım bunu ben. İçeri aldığımızda alışmaları biraz zaman alabiliyor ve onlar da kendilerince tepki veriyor. Bununla ilgili sardunya başlığındaki son mesajım:

Sardunya (Pelargonium sp.)

Ancak altını çizeyim, orada konu biraz farklı - kuzey cepheli ev ve güneş.

Şunu da belirteyim, kafanızın karışması normal çünkü herkes kendi şartlarına göre farklı davranabiliyor. Örneğin benim yaptığım bir uygulama bir başkasının çiçeğinde aynı sonucu vermeyebilir. Biraz da deneme- yanılma yoluyla öğreniyoruz zamanla. Kaldı ki, ben de dahil hiçkimsenin yazdıkları "kesin yapılması gereken" gibi algılanmamalı - bence. Herkesin evinin konumu, odanın ne kadar güneş aldığı, bulunduğu şehir ve iklim vs farklı.

Isıtılmayan üst kat ve şu an bulundukları odanın hangisinin daha iyi olacağını da belki siz tayin edebilirsiniz. Birden fazla saksınız olduğuna göre, bir tanesini yukarı koyup neticeyi gözlemlersiniz, önümüzdeki kış için de fikir verir size.

Bir de minik bir not: cümlelerde nokta ve virgül kullanarak yazarsanız daha iyi olur, okurken zor olabiliyor bazen - daha rahat anlaşılır mesajınız.

sinbas beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2015, 10:05   #132
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2014
Sardunyalarımı İstanbul'da havalar iyice soğuyunca içeri almıştım, yaklaşık 40 gündür evin içerisindeler. Alıştılar, çiçek bile açıyorlar.

Tekrar dışarı alma zamanı nedir? İkbaharı mı beklemek lazım, yoksa daha önce alınabilir mi? İçeriye de iyice alıştıkları için etkilenmelerinden de korkuyorum.

gmzokumus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2015, 15:02   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2015
Bu kışın istanbul'a yağan karı yaşayanlar bilir. benim sardunyalarım balkonda ve tepelerinde poşetlerle kışın karını atlattılar.hiç bir şey olmadı. iki saksımın poşeti rüzgardan uçmuştu onlar öldü malesef. kar ve don olayı kalktıktan sonra poşetlerini de çıkardım şu an tomurcuktalar .

efeege ve Laleci_03 beğendi.
sardünya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2015, 10:37   #134
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Sardunyaları kışlık yerlerine alan oldumu ? Benimkiler hala balkonda.. Hava çok güzel malum.

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2015, 11:04   #135
Ağaçsever

Sabihas's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Sn Hira,sardunya saksılarım aralık ayının ortalarına kadar dışarıda kaldılar (İstanbul'da balkonda). Geçen aralıkta ince ince yağan ilk kar, üzerlerine geldi biraz ama bozulmadılar. Şimdi Eskişehir'deyim, burada da sardunyalarım halen balkondalar.

Sabihas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2015, 16:27   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2015
İstanbul'da hava bir iyi bir kötü olduğu için çiçeklerimi açık balkon-kapalı balkon arası taşıyıp duruyorum Şimdilik maşallah iyiler, umarım kış boyu böyle devam ederler. Yavrular köklendi, tohumlar çıktı

Tohumlar kuruduktan sonra hemen ekmeli miyim yoksa şubat-martı beklemeli miyim?

sinbas, efeege, Milla ve 3 kişi beğendi.
cagatayz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2019, 14:12   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2019
Fide sardunyalar

Merhaba, gerçi uzun zamandır burada hareket olmamış ama bilgilerinize ihtiyacım var. Benim fide sardunyalar in var sıvı gübre vermiştim ama ölçüsünü ayarlayamamisim galiba yapraklarında (alt yapraklar) minik curumeler var yakmış olabilir miyim, birde ne yapmalıyım bu durumda. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Aceminaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 11:12   #138
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aceminaz Mesajı Göster
Merhaba, gerçi uzun zamandır burada hareket olmamış ama bilgilerinize ihtiyacım var. Benim fide sardunyalar in var sıvı gübre vermiştim ama ölçüsünü ayarlayamamisim galiba yapraklarında (alt yapraklar) minik curumeler var yakmış olabilir miyim, birde ne yapmalıyım bu durumda. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.
Suyla bitkiyi bolca sulayın su saksının altından akıp gitsin ( kısaca toprağı suyla yıkayın ) Baktınız bitki düzelmiyor tamamen toprağını değiştirin
Birde bitkilere kışın değil bitki gelişmeye başladığı zaman besin , gübre vb verilir. ( İlkbaharda )
GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2019, 18:55   #139
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Suyla bitkiyi bolca sulayın su saksının altından akıp gitsin ( kısaca toprağı suyla yıkayın ) Baktınız bitki düzelmiyor tamamen toprağını değiştirin
Birde bitkilere kışın değil bitki gelişmeye başladığı zaman besin , gübre vb verilir. ( İlkbaharda )
Merhaba çok teşekkür ederim siflera toprağını bol suyla yıkadım dediğiniz gibi, bir hafta kadar toparlamazsa toprağını değiştiririm. O kadar acemiyimki çiçek bakımı konusunda gübreleme ne zaman yapılır bilemedim inşallah oldurmem fidelerimi.

Eski 13-02-2019, 18:56   #140
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aceminaz Mesajı Göster
Merhaba çok teşekkür ederim siflera toprağını bol suyla yıkadım dediğiniz gibi, bir hafta kadar toparlamazsa toprağını değiştiririm. O kadar acemiyimki çiçek bakımı konusunda gübreleme ne zaman yapılır bilemedim inşallah oldurmem fidelerimi.
İnşAllah düzelir merak etmeyin zamanla öğrenirsiniz

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2019, 21:04   #141
Yeni Üye

Sardunyalarim toparladı, toprağını degistirmeme gerek kalmadı tekrar teşekkür ederim

siflera12 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024