agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni105Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-12-2012, 22:56   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2012
sardunya

merhabalar,
benim balkonumda sakız sardunyalarım var. Havalar soğudu içeriye alacağım.Fakat yerim olmadığı için merdiven altında plastik doğrama ile kapalı bir dölüm var bir tek camı var oradan azdaolsaışık alıyor. sizce sakıncası olurmu ?geçtiğimiz yıl sardunyalarım don du. bunlarında yok olmasını istemiyorum . birde çeliklemeyi bilmiyorum anlatırmısınız ?

NUR_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 07:53   #92
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Dün akşam n'olur n'olmaz diye hepsine poşet geçirdim.Sabaha kar yağmış.Umarım birşeyleri yoktur.Sabah erkenden çıktım.Bakamadım. Selamlar.

ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2012, 08:22   #93
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Benim sakız sardunyalarımın çoğu balkon serasındalar.
Bir tane sakız sardunya ise,yine açık balkonda;ama üzerine kar-yağmur gelmeyecek bir yerde duruyor.Üzerinde poşet de yok.Bakalım dayanacak mı?

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 14:08   #94
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Bu başlığın 77. mesajında anlatılan yöntemle, 5 Aralık 2012 tarihinde saksılardaki sardunyalarımı topraktan söküp kökleri çıplak vaziyette bir kutu içinde karanlık ortamda muhafazaya almıştım. Bugün itibariyle kutu içinde 3 ay ve 20 gündür beklediler. Bugün kutuyu açtım.

Görüntü aşağıda.
Name:  IMG_6943.JPG
Views: 4459
Size:  42.8 KB

En üsttekiler sarkan sardunyalar idi. Bunları kuruyan yapraklardan temizledim. Dalları buruşmuş yerlerinden budayarak yeşil olan bölüme kadar temizledim.

Name:  IMG_6944.JPG
Views: 4502
Size:  53.7 KB

Sürpriz. Kutuda, toprak ve ışıkla hiç teması olmayan dallarda yeşil ve canlı yapraklar var.

Name:  IMG_6945.JPG
Views: 4256
Size:  46.1 KB Name:  IMG_6946.JPG
Views: 4259
Size:  48.1 KB Name:  IMG_6948.JPG
Views: 4295
Size:  49.6 KB

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 14:12   #95
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Hepsi eski saksılarına yeniden dikildi. Toplam 8 kök Sardunya vardı. Hepsinin gövdeleri canlı görünüyor. Bir tek ceylan gözü denilen türde şüpheliyim. Buna rağmen onu da saksısına diktim. Bahçeye çıktılar ve mevsimin güzellikleri olan Sümbül, Nergis ve Muskarileri seyretmeye başladılar. Tarife göre 3 hafta sulanmaması gerekiyor. Saksı toprakları zaten nemliydi. 3 hafta sonra son durumlarını da paylaşacağım.

Eklenen Resimler

Eski 24-03-2013, 15:20   #96
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Merhabalar,

Benim sardunyalarımda bahçedeler. Kar başlayana kadarda çiçekliydiler. Kar soğuklarından önce her birinde çelik aldım ve saksıya diktim. Donarlarsa sardunyasız kalmayayım diye.Ana sardunyalarım bahçedeler ve kışı sağsalim atlattılar. Üzerlerine herhangi bir korunak koymadım. Aslında 5 litrelik su şişelerini kesip üzerlerine kapatacaktım ama kar yağınca düşüncemi gerçekleştiremedim. Buna rağmen sardunyalarım kışı firesiz atlattılar. Aldığım çeliklerde köklendiler.

Henüz temizlik ve budama işlerini yapmadığım için fotoğraflarını çekmedim. Bakımlarını yaptıktan sonra fotoğraflarını yüklerim.

Sudenur, YeniGine ve SUDEM beğendi.
Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 16:08   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sardunyalar kökleriyle çıkarılıp kapalı kutuda muhafaza edilmezler. Bence çok yanlış uygulama.
Bahçede olan bahçede, saksıda olan saksıda kalır ve hiç birşey olmaz.
Olsa olsa yapraklar çok soğukta donar.
Şu anda hiç içeri almadığım sardunyalar tomurcukta.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 17:48   #98
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Sardunyalar kökleriyle çıkarılıp kapalı kutuda muhafaza edilmezler. Bence çok yanlış uygulama.
Trabzon için söyledikleriniz doğru olabilir. Ankara'da iki yıl içinde iki kez ev içinde ve dışarıda naylon serada sardunyalarını kaybedenler alternatifler arar. Bunu da bulur. Size göre yanlış olabilir. Bırakın belki yararlanacak birileri çıkar. Kuzeyin soğuk ülkelerinde gördüğümüz o güzel Sardunyalar nasıl yaşıyor sanıyorsunuz. Ön yargılı olmayalım.

Eski 24-03-2013, 18:05   #99
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sayın k_donmez, o eklediğiniz videoyu halen hatırlıyorum. Ben dediğim gibi cesaret edemezdim. Ama bunu forumda ilk uygulayan da siz oldunuz sanırım. Bakalım bahar ve yaza doğru gelişimleri nasıl olacak? Bu uygulamanız sonucu gelişmeleri bize aktarın, neticeyi bizlerle de paylaşın lütfen.

k_donmez beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 18:42   #100
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Sayın k_donmez, o eklediğiniz videoyu halen hatırlıyorum. Ben dediğim gibi cesaret edemezdim. Ama bunu forumda ilk uygulayan da siz oldunuz sanırım. Bakalım bahar ve yaza doğru gelişimleri nasıl olacak? Bu uygulamanız sonucu gelişmeleri bize aktarın, neticeyi bizlerle de paylaşın lütfen.
İçeride de, dışarıda da öleceklerdi. Bu kış pek sert olmadı ama geçen kış -30 civarına indik. Yaşatmanın bir yolunu bulduysam, sadece mutlu olurum. Gelişmeleri paylaşacağım Sayın Cymbelina.

Eski 24-03-2013, 19:11   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
İçeride de, dışarıda da öleceklerdi. Bu kış pek sert olmadı ama geçen kış -30 civarına indik. Yaşatmanın bir yolunu bulduysam, sadece mutlu olurum. Gelişmeleri paylaşacağım Sayın Cymbelina.
Sayın k_donmez, içeri de niçin ölüyor, pek anlayamadım?
Zengardenden bir kaç çeşit sardunya aldım, kargo ücreti dahil olunca epey de pahalıya mal oldu.. Yaz sonunda ya kapalı balkon yaptırıp oraya taşıyacağım ya da ev içinde muhafaza edeceğim.. sizin yöntem başarılı olursa onu da deneyebilirim, gelişim aşamalarınızı takipteyim..

YeniGine beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 19:20   #102
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Sayın k_donmez, içeri de niçin ölüyor, pek anlayamadım?
Zengardenden bir kaç çeşit sardunya aldım, kargo ücreti dahil olunca epey de pahalıya mal oldu.. Yaz sonunda ya kapalı balkon yaptırıp oraya taşıyacağım ya da ev içinde muhafaza edeceğim.. sizin yöntem başarılı olursa onu da deneyebilirim, gelişim aşamalarınızı takipteyim..
Sayın Sudenur,
Kişisel gözlemim olarak yazıyorum. Sardunyalar ev içindeki durgun hava ve sıcağı sevmiyorlar. İki- üç saksı iken kışı içeride geçirdiler ve önce uzun, rengi kaçmış yapraklar çıkardılar. Sonra da kurudular. Belki benim evimden kaynaklanıyordur. Dışarıda naylon sera yapıp muhafazaya aldıklarım da geçen kışın aşırı soğuğunda dondular. Geçen yıl sayıları da artınca alternatif bir yöntem aradım. Bunu uyguladım.

Eski 24-03-2013, 19:53   #103
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Trabzon da bu sonucu alıyorsanız çok şanslısınız Sevgili Benol Hanım..

Sardunyalar Ankara da donuyorlar. Ev içinde kuruyorlar..

Ancak kapalı balkonda bu yıl çelikler alarak yaşatabildim. Aydınlık ve ısıtılmayan ortamda yaşayabildiler..

Denemek için terasta naylon üçgen yaşam alanı gibi korumaya aldığım bölgede bile sardunyalarım donup, kurudular..

k dönmez arkadaşımızın uygulama sonuçlarını ben de takip edeceğim. Teşekkürler..

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 20:51   #104
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Umarım başarılı olursunuz sayın k_donmez, ben de sonuçları merak edenlerdenim. Saksıyı toprağıyla karanlık bir yere alıp, sulamamaktan çok farkı yok diye düşünüyorum.

Adana'da yaz sıcaklarında sardunya yaşatmak çok zor oluyor. Mevsimlik çiçek gibi Temmuz, Ağusta neredeyse tamamını kaybediyorum.Temmuz , Ağustos aylarında içeriye taşıyarak yaşatmayı deneyeceğim.

k_donmez, YeniGine ve SUDEM beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 09:56   #105
Ağaçsever

denizcem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Yukarıda ki yorumları okuyunca ne kadar şanslı olduğumu yeniden farkettim...Sakarya' nın ikliminde kışın bile bahçede, toprağında buraktığım sardunyalarım yaza daha bir güzel çıkmışlardı...Saksıda ki sardunyam ise kış boyunca çiçek açtı... Sanırım ben çok şanslıyım bu konuda...

Eklenen Resimler

maki01, olcim, Sudenur ve 7 kişi beğendi.
denizcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 16:50   #106
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Bu, kışın ev ortamında yaşanan kurumadan kastımız nedir? Mesela birkaç yaprağın sararıp kuruması mı? Yoksa gövdenin de tamamen sararıp kuruması mı acaba? Kışın salona pencereye koyuyoruz, şimdilik bir sorun yaşamadık çok şükür. Ama zaman zaman hastalık gibi birşeyler oluyor, bu son zamanlarda oldu, acaba bu kuruma denen şey öyle birşey mi ?

Bir de buradan çıkaracağımız sonuç şu sanırım: kış için bakım konusu bölgeden bölgeye değişiyor demek ki, hatta şehirden şehire. Hatta yazın bile farklı tepki veriyor demek ki bizim keratalar

Sevgi beğendi.
Eski 25-03-2013, 18:01   #107
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Sardunyaları kışın koyduğunuz salon camının yanında kalorifer peteği var mı?

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 18:05   #108
Ağaç Dostu

Sevgi's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2012
Galeri: 6
Haklısınız sn. Cymbelina,

Bahçeli eve taşınmadan önce sardunyaları balkonda saksıda yetiştiyordum. Evelki sene kışın çok soğuklarda hepsini kaybetmiştim. O zamana kadar herhangi donma kuruma olmamıştı.
Geçen sene yazdan beride bahçede yetiştiriyorum. Bu kış biraz korktum acaba donarlarmı diye. Soğuklar başlamadan önce birer çelik aldım. Yukarıda da yazmıştım. Çelikleri aldığım içinde kar bastırdığında çok endişelenmedim. Bir deneyim elde etmek için.
Sonuç iki yıl önceki sardunyalar saksıda ve kökleri çok korunaklı olmadıkları için dondular. Bahçedekiler saksıdakilere göre bir nebze daha şanslı. Çünkü kökler toprağın altında. Saksıdakilere göre daha sıcak ortamdalar. Dallar kurusada kökler toprağın altında korunuyorlar.Bazı dalları kurudu ama şimdi yeni sürgünlerle keyifleri yerine gelmeye başladı.

Benim naçizane deneyimlerim ve gözlemlerim.

maki01, Sudenur ve Cymbelina beğendi.
Sevgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 19:21   #109
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Kızlar hemen cevap vereyim ikinize birden Ben foruma üye olmadan da önce, baharda havaların ısınmasıyla balkona, kışın gelmesiyle de içeri alıyorum, yani içgüdüsel olarak diyeyim Biraz pipirikliyim, pimpirikli mi ne işte Balkonda bırakamam ölürler diye.

Evde de kışın tabi kalorifer yanıyor. Genelde de petekler camın hemen altında. Onun da negatif etkisi olur mu bilmem. Oluyordur belki de ama güneş görsün diye pencereye koyuyoruz. Şimdi yazarken aklıma geldi aslında, kışın evde tutacak isek, illa pencere önü mü olmalı? Yoksa gene salonda pencereden uzak, ne bileyim sehpa üstü, masa üstü gibi bir yere mi koyuyorsunuz? O zaman da işte gene ışık alır ama direkt güneş ışığı olmaz diye düşünüyor insan. Bir de galiba pek düşünmeden, otomatikman evde fazla yer kaplamasın diye mi oraya yöneliyorum acaba? Bu son soru kendime oldu ama

Zaten şu kalorifer de ayrı birşey yani, başka bitkileri de kurutur, pencereye koymayın deniyor.

Eski 02-05-2013, 21:53   #110
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Kışı bir kutu içinde, ışık, su ve toprak olmadan geçiren sekiz kök sardunyamı 24 Martta yeniden toprakla buluşturmuştum. Aradan 6 hafta geçti. Sekiz kökten dördü yeniden canlandı, yaprak çıkarmaya başladı. Canlananlardan üçü sakız sardunya türü, biri ise normal sardunya. Bu gün çektiğim resimlerini ekliyorum. Diğer dördünü kontrol ettiğimde ise tamamen kurumuş olduklarını gördüm. Benim için başarılı oldu. Önceki yıllarda tüm sardunyalarmı kaybetmiştim. Bu kez yarısını kurtarmayı başardım.

Eklenen Resimler

Eski 03-12-2013, 11:57   #111
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2013
Şu an tamda bu konunun aktif olması gerekiyor değil mi?Sevgili ahestenin bana gönderdiği canım çiçekleri kaybetmemek adına ordan oraya gezdirip duruyorum.İçlerinde sakız ve klasik tür sardunya var.hepsi şu an yeşil yapraklı ve tuttular.Ama malum havalar soğudu..Donacaklar diye korkumdan eve aldım.Kaloriferli ortamdalar.Sabah işe gelirken baktım yapraklarda sararmalar olmuş.
Kaybetmekten çok korkuyorum.Bana bir fikir verirmisiniz?Derin plastik bir kasam var.Onun içine koyup üzerini poşetle felan kapasam da balkona koysam olurmu ki acaba?

SUDEM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 12:54   #112
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Sayın sudem,

Sardunyalar iç mekan bitkisi değiller, o yüzden kış aylarında ev icinde kötü olma riskleri yüksek. Oturduğunuz sehir iklimi çok soğuk mu geçiyor tam bilmiyorum ama ben bu seneye kadar( Balıkesir'de otururken) hep balkonda bıraktım. Çok soğuk havalarda saksıların üzerine naylon poşet geçirdim. Hatta çok soğuk havalarda geceleri üzerlerine eski örtülerden filan örttüm, bu biraz fazla olabilir ama, hiç kayıp yasamadım. Çok soğuklarda topragının ıslak olmamasına dikkat ederseniz, aksi taktirde daha kolay donar, sorun çıkacağını zannetmiyorum. Güneşli havalarda naylonu çıkartıp havalandirdim.baharla birlikte de budama yapınca gayet sağlıklı bir sekilde sürgün veriyorlar. Köklerini korumak icin toprak üstüne gübre de koyabilirsiniz nacizane benim uygulamalarım bunlar. Umarım Yardimci olabilmisimdir.

SUDEM beğendi.
züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 13:06   #113
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Sevgili Züleyha,
Ne kadar da açıklayıcı olmuş.Esasen bu başlığı baştan beri okudum ama o kadar değişik yöntemler dile gelmiş ki kafam karıştı.Eve gider gitmez hemen balkona korunaklı bi yere koyayım.Bu arada sulama yapacak mıyım?En son geçtiğimiz cumartesi sulamıştım.Umarım koruyabilirim çiçeklerimi?

Eski 03-12-2013, 13:19   #114
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Sulama için güneşli günleri seçerseniz, ve sabahtan sularsanız daha iyi olur. Sardunyalar çok suyu sevmez normalde de. Toprağı kuruyunca sulamanız yeterli olacaktır. Kış aylarında su ihtiyacı azalacaktır. Çok su köklerin çürümesine ya da geceleri toprak ıslak kalacağı için mantar hastalıklarına sebep olabilir.

olcim ve SUDEM beğendi.
Eski 03-12-2013, 13:29   #115
Ağaç Dostu

SUDEM's Avatar

Anladım.teşekkür ederim yardımlarınız için..Umarım herşey yolunda gider ben de baharda çiçeklerimi paylaşırım.

Eski 03-12-2013, 13:36   #116
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Yalnız çok soğuk havalar her zaman için risktir. Donma problemi yaşayabilirsiniz. Aslında en güzeli kapalı balkonda kışı geçirmeleri eğer varsa. Siz yine de çok soğuk havalarda dikkatli olun Benimkiler donmadı ama aşağıdaki mesajlarda sardunyaları donan arkadaşlar olmuş

hüzün ve SUDEM beğendi.
Eski 17-12-2013, 20:03   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Arkadaşlar sardunya başlığında da sordum ama, burada tekrarlayayım, ben içeri almıştım sardunyalarımı, kalorifer yanmayan bir odaya, aşağıdan itibaren dalları kurumaya başladı. -7 ye kadar düştü gece sıcaklığı bu sene burada. Donarlar diye korktum. Ama balkonlara bakıyorum da bazı sardunyalar duruyor hala, acaba gene dışarıya mı çıkarsam, bir de bahara doğru budasam mı sardunyalarımı? Kaç dereceye kadar dayanabilir soğuğa?
Bunlar da resimleri:

Eklenen Resimler

bay tömürcek ve SUDEM beğendi.
turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 20:07   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
1. resim dışarıdaki halleri(gündüz çekimi), 2. de içerideki(gece çekimi, o yüzden biraz karanlık).

Eklenen Resimler

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2013, 22:47   #119
Ağaç Dostu

bay tömürcek's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Bu dökülmeler gayet normal ablacım abartı bir dökülme değil Kış gelince dökülüyor yaprakları içeriye almışsın biraz da içerde olduklarından dökülmüştür onlar ama dursunlar içerde ısıtılmayan yerde. Denizli çok soğuk bu aralar sabahları don oluyor dışarda belki donarlar.

bay tömürcek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2013, 09:15   #120
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Bahçede saksıda duran sardunyalardan bir tanesini soğuklar başlamadan önce evin önündeki camlı kapalı bölmeye aldım. Diğerleri bahçedeler. Hepsi çok iyi güneş alıyorlar. Bahçedekilerde çiçek yok ama yapraklar genelde sağlıklı durumda. Kapalı bölümde ki ise çiçeklenmeye başladı. Henüz bir kere çok soğuk oldu ama test ne yapacağımı belli etti. Hepsini camlı bölüme taşıyacağım bu hafta sonu.

Geçen yıl bahçedeki tüm sardunyalarımız donmuştu. Hepsini bu yıl yaz başı baştan ürettim.

turkanatalay beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024