agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni105Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2010, 02:21   #61
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Tüm sakız sardunyalarım dondu ve hepsini budamak zorunda kaldım. Aşağı yukarı 40 kök sardunya heba oldu bir gecede. İçlerinden kurtulan olup olmadığıda belli değil. Tüm saksıları budayınca kel kaldı kökler iyicene. Karar verdim bu evde ne çiçek oluyor ne bir şey. İçerdeki çiçeklerimde teker teker beni terkediyor. Bahar ile birlikte bakacağız kalan sağlar bizim diyerek yolumuza devam.

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 18:01   #62
Ağaç Dostu

turko-g's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2009
Güler Hn,
Sararan çiçeklerime her bakışımda özellikle sardunyalarıma (bir kaç aylıklarda var) Siz aklıma geliyorsunuz; Güler Hn'ın limonluğa kaldırdıkları yaza sağlıklı giriyor ben sizleri kapalı balkona bile koymuyorum en sonunda atacağım sizi balkona tehditlerimi çiçeklere savuruşumu görseniz.
Hatta iki tanesi (clivia ve kılıç) altlarına saksıları sizin gibi ters koyarak kapalı balkonda yerini aldı.

turko-g Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 18:27   #63
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Yılların emektarısınız siz çiçek bakmada Güler hanım o nedenle tedbirini mutlaka almışsınızdır. Umarım o güzelim sakızlarınıza bir şey olmamıştır.

Bu sene benim çiçeklerimle ilgili olarak felaket senem oldu. Önce çok hazırlıksız fırtına yaşadık. Değil balkona çıkmak kapıyı aralayıp bakamadım bile. Gece koca saksılarım balkon kenarından uçtular. Gündüz güç bela toparladık . Baktım aşağıdaki saksılarda çiçekler köklerinden sökülmüş. Kestim, budadım, toparladım. Sağlamları canlandırdım kendilerine geldiler. O kadar güzel sardım ki soğuktan korumak için mümkün değil bir şey olması diyordum. Yıllarca öyle sarıp sarmalamadan büyüttüm kışı geçirdim. Olmadı. Yaşadığım yerde -9; -10 derece soğuk hiç hatırlamıyorum ben. Öyle bir don yaşamadım yirmi sekiz yıldır oradayım. Üç beş tane sakız dışında hiç bir şey kalmadı. Ne top sardunya ne ceylan. Sakızlara da içeri aldığım için bir şey olmadı.

Yeniden başlayıp yola devam edeceğiz yaşadıklarımızı ders hanesine yazarak.

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 21:20   #64
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili sevim.K, Manyas'da saksı çiçeklerimi limonluğa taşıyorum her kış. Limonlukta uyuyan soba da var. Bu seneye kadar idare ettiler. Ama bu sene -12 yi görmüş Manyas, hiç böyle soğuk olmamıştı. Ara sıra sobayı yakmasını rica ettiğim delikanlı da askerde, o da yok. Yani ısıtılmadan nasıl dayanmış olabilirler hiç bilemiyorum.
İstanbul'da benimle beraber olan çiçekler güzel, kapalı balkon ısısını +10, +12 den aşağı hiç düşürmedim. Bu yüzden Clematisler de bahar sanıp bir güzel açtılar.
Neyse olan oldu artık, yine de inşallah büyük hasar yoktur.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 22:26   #65
Yeni Üye

gordesli's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2009
Merhaba,
Ben kış başında bütün sardunyalarımı içeriye almıştım fakat bundan pek hoşlanmadılar bütün yapraklarını döktükleri halde durmadan çiçek açıyorlardı,
bende büyük saksıdakileri yeniden balkona çıkardım, yarın poşete saracağım.
içerdekileri ise bu sabah kontrol ettim ve hepsinin taze yapraklar sürdüğünü gördüm, bu iyi mi kötü mü bilmiyorum
kış görmeden bahar geldi mi sandılar acep?

gordesli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2010, 22:45   #66
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Tamam, seralardan alırız ama genelde seralarda satılan sardunyalar bodur cins oluyor. Ben de bodurlarını sevmem, alıştığım eski iri yapraklı iri kafalı çiçek açan ve boylanan cinsleri.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 09:18   #67
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili sevim.K, Manyas'da saksı çiçeklerimi limonluğa taşıyorum her kış. Limonlukta uyuyan soba da var. Bu seneye kadar idare ettiler. Ama bu sene -12 yi görmüş Manyas, hiç böyle soğuk olmamıştı. Ara sıra sobayı yakmasını rica ettiğim delikanlı da askerde, o da yok. Yani ısıtılmadan nasıl dayanmış olabilirler hiç bilemiyorum.
İstanbul'da benimle beraber olan çiçekler güzel, kapalı balkon ısısını +10, +12 den aşağı hiç düşürmedim. Bu yüzden Clematisler de bahar sanıp bir güzel açtılar.
Neyse olan oldu artık, yine de inşallah büyük hasar yoktur.
Güler Hanım,
Benim sakızlar kış bahçesinde, 2 tarafı boydan boya cam olan, yalıtımı da hiç iyi olmayan, camların arasından rüzgar esen bir yer. Ankara da bu sene -15'i gördü, kış bahçesi eksi sıcaklıklara düştü ama sakızlar hiç sorun yaşamadı. Bodur sardunyalarsa çiçek üstüne çiçek açıyor. Belki içinizi rahatlatır.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2010, 14:13   #68
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Benim sardunyalarım da soğuktan etkilendiler. Donan kısımlarını budadım. Bakalım yeniden sürgün verecekler mi?
Çok sevinçliyim. Budadığım sardunyalar minik sürgünler vermeye başlamış. Demek ki kökleri dondan etkilenmemiş.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2010, 10:49   #69
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Tamam, seralardan alırız ama genelde seralarda satılan sardunyalar bodur cins oluyor. Ben de bodurlarını sevmem, alıştığım eski iri yapraklı iri kafalı çiçek açan ve boylanan cinsleri.

Güler hanım büyük bir ihtimalle sera sera dolaşmak gerekmeyecek Hele sizin sardunyalarınıza kapalı yerde oldukları için hiç bir şey olmamıştır.

Nihayet cesaretimi topladım havanın da yumuşak olmasından istifade ederek saksılarıma baktım. Çiçeklerim ne halde diye. Bazı sardunyalarda sadece uç dallarda donma olmuş. Bazılarında hiç bir şey yok. Yapraklar gitmiş bir tek.

Tabi ceylan için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bu yaz renk renk ceylan alıp büyütmek istiyorum hangi renkleri bulabilirsem

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2011, 22:45   #70
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Ankara güzelleri, İzmir'e alışmaya çalışıyorlar.

İzmir'lilere sorum şu, acaba sardunyalarımı ne zaman içeri alsam, yoksa balkonun korunaklı bir köşesinde, dışarıda yaşayabilirler mi?. Onları kaybetmek istemem. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 07:32   #71
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Bence İzmir de içeri almaya gerek yok birşey olacağını sanmıyorum. Zira benimkiler İzmir de yaşarken dışarıdalardı

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2011, 14:17   #72
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinci Mesajı Göster
Ankara güzelleri, İzmir'e alışmaya çalışıyorlar.

İzmir'lilere sorum şu, acaba sardunyalarımı ne zaman içeri alsam, yoksa balkonun korunaklı bir köşesinde, dışarıda yaşayabilirler mi?. Onları kaybetmek istemem. Teşekkürler.
Don harici balkonda korunaklı bir yerde durabilirler. Geçen kışı benimkiler balkonda geçirdi. Don olacağı zaman, içeriye fakat ısıtılmayan bir odaya aldım, don geçince yine balkona çıktılar.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2011, 21:44   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2011
sayın, forum dostları aranıza yeni katıldım.sardunyaları görünce mutlu oldum, ankara da yaşıyorum bu yaz bahçeye sardunya diktim gelişmeleri iyi oldu fakat çoğunluk açamadı, şimdi kış gelmek üzere sardunyaları dışarıda bırakmayı düşünüyorum. yardımlarınızı bekliyorum

asilolçun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 12:29   #74
Ağaç Dostu

ayseldeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2011
Bahçeye ilk defa diktim.balkondaki sardunyalarımı içeriye alma şansım yok.Bahçedekilerin ve balkondakilerin üzerine naylon örtsem koruyabilir miyim acaba?Buralarda çok kara kış olmuyor ama ben yine de bilenlerin fikrini alayım.

ayseldeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 13:08   #75
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Don olduğu zaman geçici olarak naylonlarsınız, onun dışında sorun olacağını zannetmiyorum.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2011, 16:58   #76
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-07-2011
Ben bahçeye hiç dikmedim, komşularım dikti ve kar düşünceye kadar dayandılar, neredeyse Ocak ayına kadar. (geçen yıl)
Daha önce de çiçekçide yaşlı bir beyefendi sardunyaları bahçeye diktiğini, kışın köklerini koruyarak yaşattığını söylemişti.

Eklenen Resimler

milaca2010 beğendi.
Azelia Kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 16:44   #77
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Kıştan korkanlar ve bitkilerini kaybetmek istemeyenler için bir koruma yöntemi. 3 ay süreyle bitki topraktan sökülüp kutu içinde saklanıyor. 3 ay sonra yeniden saksıya dikiliyor. Canlanıp büyümeye başlıyor. Bu yöntemi deneyen var mı? Ben bu yıl deneyeceğim. Videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Overwintering Geraniums | Garden Gate Magazine

k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2012, 21:15   #78
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın k_donmez,

Bahsedilen yöntemi biraz farklı denedim. Loş ve serin bir ortamda bir kısmını ipe asarak, bir kısmını da boş saksı içinde tutarak sakladım. Başarı oranı çok düşük oldu. Tekrar yeşerenler ise çok geç yapraklandı, çiçek açması zayıf ve geç oldu.

Başarının düşük olması ortamın nem oranı ile ilgili olabilir. Ben kuru ortamda sakladım; nem oranı biraz daha yüksek olan bir yerde saklasam belki daha iyi sonuç alabilirdim.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 17:28   #79
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Sayın k_donmez,

Bahsedilen yöntemi biraz farklı denedim. Loş ve serin bir ortamda bir kısmını ipe asarak, bir kısmını da boş saksı içinde tutarak sakladım. Başarı oranı çok düşük oldu. Tekrar yeşerenler ise çok geç yapraklandı, çiçek açması zayıf ve geç oldu.

Başarının düşük olması ortamın nem oranı ile ilgili olabilir. Ben kuru ortamda sakladım; nem oranı biraz daha yüksek olan bir yerde saklasam belki daha iyi sonuç alabilirdim.
Sayın Üzüm, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
Ben bugün Sardunyaları söktüm. Ankara'da eksi ısılar başladı. Videodaki gibi kapalı koli içinde muhafaza edeceğim. Dikkat ettiyseniz bitkileri kökü yukarıda kalacak şekilde kutuya yerleştiriyorlar. Başka bir yerde de bu bitkilerin ayda bir kez bir saat süreyle su içerisinde bekletildiğini okumuştum.
Önceki yıl sardunyaları eve aldım. Yaprakların çoğunu döküp, cılız birer kalıntı haline dönüşüp öldüler. Geçen yıl dışarıya küçük bir sera yaptım. -30 civarı ısıya düşünce her şey dondu. Sardunyalar da öldü. Bu yıl bu yöntemi deneyeceğim. Sonucu paylaşırım.

Eski 05-12-2012, 17:48   #80
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sayın k_donmez,

Eklediğiniz videoyu ben de izledim ancak ben biraz riskli buldum. Muhtemelen birden fazla sardunyanız vardır, bu yöntemi hepsinde mi deneyeceksiniz yoksa bir iki tanesinde mi? En azından bir tanesini kutuya koymadan, saksıdan çıkarmadan gene içeri almak daha iyi olabilir, ne olur ne olmaz düşüncesiyle.

Videoda arada bir kutuyu açıp kontrol edin diyordu hatırladığım kadarıyla, gerçi kış sonunda tekrar dikim için çıkardığında bana o göre o sardunya ölmüş gözüküyor. Yaşam belirtisi var vb deniliyor hatta yaprak çıkartıyor 6 hafta sonra ama gene de o gövdenin görüntüsü çok hoş gelmedi bana. 6 haftasonra çıkan yapraklar da biraz minik ve cılız gibi. Ben denemeye cesaret edemezdim. Ama inanın sizin bu yöntemi yapmanızı merakla takip edeceğim. Hatta mümkün olursa aşamaları da fotoğraflayıp paylaşabilrseniz çok iyi olur, sizin elde edeceğiniz sonuç videodakinden çok daha iyi bile olabilir.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 19:27   #81
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Bu bir nevi, kalem alma gibi. Aşı yapmak için gözler uyanmadan senelik sürgünlerden pişkin olanları alınıp, kuma gömülür. Ve ilkbaharda ağaçlara su yürümeye başlayınca uyanmamış bu kalemler kullanılır.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2012, 21:31   #82
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Sayın k_donmez,

Eklediğiniz videoyu ben de izledim ancak ben biraz riskli buldum. Muhtemelen birden fazla sardunyanız vardır, bu yöntemi hepsinde mi deneyeceksiniz yoksa bir iki tanesinde mi? En azından bir tanesini kutuya koymadan, saksıdan çıkarmadan gene içeri almak daha iyi olabilir, ne olur ne olmaz düşüncesiyle.

Videoda arada bir kutuyu açıp kontrol edin diyordu hatırladığım kadarıyla, gerçi kış sonunda tekrar dikim için çıkardığında bana o göre o sardunya ölmüş gözüküyor. Yaşam belirtisi var vb deniliyor hatta yaprak çıkartıyor 6 hafta sonra ama gene de o gövdenin görüntüsü çok hoş gelmedi bana. 6 haftasonra çıkan yapraklar da biraz minik ve cılız gibi. Ben denemeye cesaret edemezdim. Ama inanın sizin bu yöntemi yapmanızı merakla takip edeceğim. Hatta mümkün olursa aşamaları da fotoğraflayıp paylaşabilrseniz çok iyi olur, sizin elde edeceğiniz sonuç videodakinden çok daha iyi bile olabilir.
İki yıllık denemelerimde bitkilerimi kaybettim. Bu sene de kaybedebilirim. Kurtarmanın bir yolunu bulursam ne mutlu bana.
Kuzey ülkelerinde bol sardunyalı evler var. Kış formüllerini araştırırken onları da inceledim. Her ihtimale karşı birer ikişer dalı da suya koyup ev içinde bekleteceğim. Annem böyle uyguluyor ve her bahar yeni sardunyaları oluyor. Bendekiler ölecek olursa anneme müracaat edeceğim. Allah ona sağlık ve ömür versin.

Eski 05-12-2012, 23:18   #83
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Amin, cümlemizinkine

Eve alınan sardunyaların ölmesine şaşırdım ama ben, ne yalan söyleyeyim. Kışın evde, bahar-yaz aylarında balkondaki gibi olmuyorlar ama ölmüyorlar da neticede.

Ayırıp suya koyacağınız dallar tüm kış boyunca mı suda kalacak? Epey uzun bir süre bu, çürümesin? Annenizin ellerinden öperiz, o nasıl bir uygulama yapıyor?Başka bir sebeple ben de 2-3 dal suda bırakmıştım uzun müddet ama öyle 2-3 ay gibi bir süre değildi. Yedeklediğiniz sürece dilediğiniz denemeyi yapmakta sorun yok elbette.

Eski 05-12-2012, 23:35   #84
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sardunyalarımın hepsi hâlâ çiçekli, yazın bile bu kadar güzel çiçeklenmediler. Birkaç gün önce boşlukları gübre ve toprakla doldurdum. Hepsi dışarıda saksıda bundan sonra (budama, çelik alma) gibi yani yapmam gereken şeyler var mı? Havalar iyice soğuyunca üstü kapalı otoparka alacağım onları inşallah.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 20:21   #85
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Amin, cümlemizinkine

Eve alınan sardunyaların ölmesine şaşırdım ama ben, ne yalan söyleyeyim. Kışın evde, bahar-yaz aylarında balkondaki gibi olmuyorlar ama ölmüyorlar da neticede.

Ayırıp suya koyacağınız dallar tüm kış boyunca mı suda kalacak? Epey uzun bir süre bu, çürümesin? Annenizin ellerinden öperiz, o nasıl bir uygulama yapıyor?Başka bir sebeple ben de 2-3 dal suda bırakmıştım uzun müddet ama öyle 2-3 ay gibi bir süre değildi. Yedeklediğiniz sürece dilediğiniz denemeyi yapmakta sorun yok elbette.
Sayın Cymbelina,

Bitkileri söktüm ve ağzı kapalı karton kutudalar. Birkaç dal ayırıp suya koydum.

Annem kopardığı dalları mutfakta aydınlık pencere önünde kış boyunca cam bardakta suda tutuyor. Kök yapmalarını takip ediyor. Üstünde hiç yaprak kalmamış canlı bir dal, köklenmiş durumda baharı bekliyor. Baharda toprağa dikiliyor. Kutuya girenlerin çogu onun ürettikleriydi. Bu yaz harikaydılar.

Eski 06-12-2012, 21:18   #86
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Arkadaşlar,

Size daha önce başıma gelen bir olayı anlatayım sardunyaların ne kadar kolay bitkiler olduğunu görmek açısından güzel bir olay. Birkaç sene önce sonbaharda balkondaki sardunyaları budayıp, budadıgım odunsu dalları kurutup daha sonradan bitkilere destek olarak kullanmak için bir kenara ayırmıştım. Bir kış boyu bu dallar soğukta ve açıkta balkonda kaldılar. Bahar geldiğinde gözlerime inanamadım, çünkü durdukları köşede üzerlerinde ufacık yapraklar çıkmaya başlamıştı. Ben kurusunlar diye beklerken onlar kendiliğinden canlandılar. Tabi kıyamadım ve iş yerinin bahçesine diktim bir sürü sardunyam oldu. Ama bu bahsettiğim boylanan tür sardunya, bodur türlerde böyle bir performans sergileyeceğinden çok emin değilim.

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 22:19   #87
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Sayın Züleyha, o yapraklanan dallar saksıda dik vaziyette toprağa saplı filan değildi o halde, öyle mi? Sardunyanın dayanıklı olduğunu biliyordum ama savaşçı çıkmış sizdekiler Allah'ın hikmeti, sakınan göze çöp batar hesabı, bazen de çiçeklensin, güzelleşsin, hastalanmasın diye her gün tepesinde olsak da kaybedebiliyoruz.

Bu suda bekletme olayını da anlamıyorum, şans işi sanki. İlk örneğini verdiğim suda bekleyenler ölmedi, diktik, gayet güzel şu an hayattalar, çok şükür, aman nazarım da değmesin, maaşallah diyeyim. Ancak bu yaz, (itiraf etmiş olayım) 3 dal bende olmayan renk sardunya çaldım, farklı zamanlarda, herhangi birinin özel bahçesinden de değil. Çok yeşil olmayan, odunsu dalların tuttuğunu biliyorum. Benim (ç)aldıklarım nispeten pek odunsu değildi. Denemek maksatlı 2 tanesini suda beklettim, birini bekletmeden direkt saksıya diktim. Suda bekleyenler - 1 dakika şimdi yazarken hatırladım, 4 dal çalmışım, farklı seferlerde Eh heh höh, neyse, detaylara takılmayalım. 2 dal suda köklenmedi, çürüdü gitti. Saksıya direkt sokuverdiklerimden de biri yaşadı, diğeri de kurudu gitti - dediğim gibi hepsi hemen hemen aynı şekilde yeşilimsiydi, fazla odunsu değillerdi. Yani sanırım şansımıza kalmış tutup tutmayacağı.

Eski 06-12-2012, 22:41   #88
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Hayır sayın Cymbelina, balkonda duvara dayalı biçimde toprakla hiçbir bağlantıları yoktu.

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 23:09   #89
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Nasiplerinde varmış demek ki yaşamak savaşçı sardunyalarınızın Teşekkürler yanıt için.

Eski 06-12-2012, 23:14   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-07-2011
Rahmetli babaannem sardunyaları kış gelince evin bodrumuna atardı. Karanlık ortamda kışı geçirir, baharla birlikte uyanırlardı. Şimdi bende kış gelince evin çatısına koyuyorum. Işık fazla yok loş bir ortam. Geçen sene böyle yapmıştım hiç kaybım olmadı.

zafer1326 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024