agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni105Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2008, 21:35   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nurbahar Mesajı Göster
Evet ben de don uyarısına göre hareket ediyorum. Kar olmadan mart ayında bile donabiliyorlar.

Denize yakın olanlar bu konuda daha şanslı. Ben de denize uzak değilim ama yükseklik de çok önemli. Aşağıda site giriş kapısı ile ev arası 2 derece farkediyor. Şimdilik sardunyaları örtmedim ama tümünü güney cephede kuytu bir duvar dibine taşıdım.
Sevgili, Nurbahar arkadaşım üzerini örtmen önemli değil, güney cephede üzerine kar, kırağı,birde kuzeyden esen poyraz rüzgarı almasın bir sorun yaşayacağını, sanmıyorum.Haa birde çok soğuk havalarda sulama yapma, hele akşam üzeri hiç sulama,kolaygelsin.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2008, 21:46   #32
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Sn Başbahçivan, geçen sene de bu güney cephede sakladım. Karlı ve donlu zamalarda üzerini örttüm ama havalandırmayı ihmal edince bir çoğu da gitti. Koyduğum yer kesinlikle kuzey rüzgarı almıyor, kuytuda kalıyor ve üzerinde çıkma olduğu için de yağmur, kırağı almıyor. Bu durumda hiç örtmezsem (karlı havalar dışında), don riskine girer miyim? Sulama konusuna dikkat ediyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2008, 21:59   #33
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nurbahar Mesajı Göster
Sn Başbahçivan, geçen sene de bu güney cephede sakladım. Karlı ve donlu zamalarda üzerini örttüm ama havalandırmayı ihmal edince bir çoğu da gitti. Koyduğum yer kesinlikle kuzey rüzgarı almıyor, kuytuda kalıyor ve üzerinde çıkma olduğu için de yağmur, kırağı almıyor. Bu durumda hiç örtmezsem (karlı havalar dışında), don riskine girer miyim? Sulama konusuna dikkat ediyorum.
Sevgili Nurbahar ist neresindesin bilmiyorum ama, anlattığınıza göre yerleri gayet uygun.Yinede akşamdan don olacağı belli olduğu zaman, üzerlerine ince bez, yani çarşaf gibi bi şeyle örtseniz yine yeterli olacaktır.Teşekkürederim, saygılarımla.

Eski 25-12-2008, 10:57   #34
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Sardunya kış bakımı

Sayın başbahivan, size sormak istediğim bir soru var. Biliyorsunuz Aydın sıcak bir şehir. Bizler kış aylarında çiçeklerimizi balkondan içeri almak ihtiyacı duymayız.Özellikle güneye bakan balkonumdalar. Ancak 1-2 günden bu yana -3 lere düşen sıcaklık beni korkuttu ve hepsini içeri taşıdım. Isıtılmayan bir odada sabah güneşi alacak şekildeler... Sardunyalarım 1-2 ay önce dikildiği için daha yeni, etkilenmelerini istemedim ama kaktüslerimi bile içeri aldım. Begonyalar,küpeliler sümbüller de dahil...Sizce kışı içeride geçirmeleri onları olumsuz etkiler mi sardunyalarım özellikle havadar olmak mı isterler? İlginiz için şimdiden teşekkürler...

Düzenleyen Nejla K. : 25-12-2008 saat 10:59 Neden: imla kuralları
Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2008, 19:22   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Kış için sardunyalarımı ılık bir yere aldım. Fakat ışık biraz az. İnşallah donmadan kışı geçirirler.

zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2008, 19:39   #36
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Zooteknist, ışığın az olmasının sakıncası yok, karanlıkta da kalabilir. Kışın bu şekilde bırakırsanız uyuyorlar, baharda yapraksız oluyorlar ama kısa zamanda yeni yapraklar çıkıyor. Uyku döneminde serin yerdeyseler su istemiyorlar.

Eski 27-12-2008, 07:23   #37
Ağaç Dostu

begonvil 14's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Boluya kar yağdı ve geceleri -10 civarında soğuk oluyor.Güney cephesine koyduğum sardunyalarımın olduğu odanın camı buz tutmuş.Üstüne poşet geçirdim..
Alt katta babannemin evi var fakat oturan yok.Alt kattan üst kattan soba yandığı için oturma odası ve mutfak biraz ılık.Çiçeklerimi oraya camın önüne alsam olur mu?

begonvil 14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2008, 07:31   #38
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Begonvil 14, camın önüne demekle iç kısım mı, dışarısı mı anlayamadım. İç kısıma koyarsan problem olmaz. Camın önü çok soğuk olursa içeriye de koyabilirsin, kışın kötü olabilir ama baharda toparlanır.

Eski 27-12-2008, 11:06   #39
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Arkadaşlar Bayburtta çok soğuk biliyorsunuz ama ben sardunyalarımı okuldaki küçük odama aldım ve kalorifere çok yakınlar. Güneşli olduğu zamanda güneşleniyorlar. Hepside çok canlı ve açmaya devam ediyorlar. Bu arada arkadaşlarıma göndermek için diktiğim çeliklerde çok sağlıklılar...

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2008, 21:57   #40
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nejla K. Mesajı Göster
Sayın başbahivan, size sormak istediğim bir soru var. Biliyorsunuz Aydın sıcak bir şehir. Bizler kış aylarında çiçeklerimizi balkondan içeri almak ihtiyacı duymayız.Özellikle güneye bakan balkonumdalar. Ancak 1-2 günden bu yana -3 lere düşen sıcaklık beni korkuttu ve hepsini içeri taşıdım. Isıtılmayan bir odada sabah güneşi alacak şekildeler... Sardunyalarım 1-2 ay önce dikildiği için daha yeni, etkilenmelerini istemedim ama kaktüslerimi bile içeri aldım. Begonyalar,küpeliler sümbüller de dahil...Sizce kışı içeride geçirmeleri onları olumsuz etkiler mi sardunyalarım özellikle havadar olmak mı isterler? İlginiz için şimdiden teşekkürler...
Sevgili arkadaşım sardunya genelde dış mekan bitkisi ama kışın dondurucu soğuklardan etkileniyor,evimizin güney yönünde poyraz (kuzeyden esen )rüzgarı almasın üzerine kar,kırağı yağmadığı müddetce birşey olmaz sulamasını sabah hava ılımaya başlayınca yapın akşam saatlerinde sulama yapmayın,toprak iyicene kurumadan sulama yapmayın fazla su çürütür, ayrıca kaktüs,begonya ve küpeli çiçeklerini içeri al, sümbüller dışarıda kalsın daha iyi olur.Teşekkürederim

Eski 05-01-2009, 23:59   #41
Ağaç Dostu

SAHIRE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 27
Aaah ah çok dertliyim havalar iyi gidiyordu sakız sardunyalarım el kadar yapraklar çıkarıyordu, ben de ilginç bir şekilde soğuğu sevmeye başladıklarını düşünürken, olanlar oldu ve bir baktım donmuşlar Hemen içeri aldım ama kurtulurlar mı....çok az bir ihtimal ile....umarım

SAHIRE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2009, 01:34   #42
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Eğer yaprakları donduysa sorun olmaz. Birkaç santim bırakıp budayın bahara kadar eski halini alır tekrar. Meraklanmayın.

Eski 02-11-2009, 19:16   #43
Ağaç Dostu

RİKO's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2009
sardunyalar balkondaysa kışın sarmalı mıyız onları ?

RİKO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2009, 20:15   #44
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Üzerlerine kar yağmasa iyi olur. Kuytu bir köşeye alıp biraz korusanız iyi olur.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 22:30   #45
Ağaçsever

deniz90's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Merhaba arkadaşlar,
Size bir sorum olacaktı. 7 tane klasik sardunyam ve 4 tane de sakız sardunyam var. Malum Ankara'da geceler soğumaya başladı. Bende ayazlar başlamadan önce, sardunyalar evde de yaşar ve 12 ay çiçek açar, bilgilerine dayanarak hepsini içeri aldım.Tahmin ettiğim gibi hepsinin yaprakları sararmaya başladı. Malum kombi de yanıyor. Sanırım ısı değişiminden oldu bu sararmalar.
Geçen sene sardunyalarımı ısıtılmayan bir odaya koymuştum ve durumlarıda fena değildi. Size sorum tekrar sardunyalarımı ısıtılmayan bir odaya mı taşıyayım yoksa biraz sabredip oda ısısına adapte olmalarını mı bekleyeyim. Şimdiden cevabınız için teşekkürler...

deniz90 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2009, 22:36   #46
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Isıtılmayan oda uygun olacaktır.

Eski 07-11-2009, 19:45   #47
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Üzerlerine kar yağmasa iyi olur. Kuytu bir köşeye alıp biraz korusanız iyi olur.
Sevgili Güler, sardunyalarımı üstü kapalı terasın iç kısmına alacağım, üzerine kar düşmez ama ısının eksilerde olacağı kesin, yine de güneşli günlerde güneşi görebilecekler.

Buna rağmen naylon örtü altına almalımıyım? Bu gün havalı naylonlardan on metre aldım zaten ama hava çok güzeldi, ben de sarmaktan vazgeçtim, biraz daha çıkarsınlar Sonbahar güneşinin tadını diye.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2009, 19:54   #48
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Adalet, sitede okuyorum bazı arkadaşlar balkonlarının kuytu bir yerine çekiyorlarmış saksılarını ve sarmıyorlarmış. Hiç bir şey de olmuyor diyorlar.
Ben kendi sardunyalarımı limonluğa alıyorum ve hiç sulamıyorum. Bu durumda uykuya yatıyorlar.
Ama balkonda tutarsan ara sıra yağmur suyu veya kar suyu gelebilir. Isı derecesi de eksilerde olursa, ıslat toprak çabuk donar ve bitkine zara verir diye düşünüyorum.
Yine de sen bilirsin ama ben olsam havalı balonlu naylonla sarardım, ama dikkat et de naylon bitkiye değmesin. Saksıya birkaç sopa daldır, etrafından dolaştır.
Sanıyorum pratik bahçe bilgilerinde bununla ilgili bir fotoğraf yüklemiştim.

Ben de daha limonluğa almadım, havalar güzel gidiyor.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2009, 16:51   #49
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Son onbeş gündür Kırıkkale de havalar gayet soğudu sardunyaları çok güneş almayan bir odaya almıştı annem.Dün akşam baktık ki çoğunluğu yapraklarını sarartmış.Bu gün bir çırpırda tüm sararan yaprakları temizledik..Sadece temizlemeklede kalmadık birazda sıvı besin verdik.Fakat işin ilginç yanı sardunyalarımız bu soğuk havaya rağmen her yerinden çiçek vermeye devam ediyor...Biraz yaprak artışı için ne yapmam gerekli

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2009, 18:52   #50
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umıt79 Mesajı Göster
Son onbeş gündür Kırıkkale de havalar gayet soğudu sardunyaları çok güneş almayan bir odaya almıştı annem.Dün akşam baktık ki çoğunluğu yapraklarını sarartmış.Bu gün bir çırpırda tüm sararan yaprakları temizledik..Sadece temizlemeklede kalmadık birazda sıvı besin verdik.Fakat işin ilginç yanı sardunyalarımız bu soğuk havaya rağmen her yerinden çiçek vermeye devam ediyor...Biraz yaprak artışı için ne yapmam gerekli
Sayın arkadaşım ısı ve ışık sağlaman gerekir.

Düzenleyen Başbahcivan : 28-11-2009 saat 20:53
Eski 20-01-2010, 15:56   #51
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Benimkileri dondan etkilenmesin diye içeri almıştım.Yaprakları döküldü.Bir ara resim eklerim.Yukarda arkadaşın biri yazmış.Kışın sulamıyorum diye.Nasıl bu doğru mu?

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 19:13   #52
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
Benimkileri dondan etkilenmesin diye içeri almıştım.Yaprakları döküldü.Bir ara resim eklerim.Yukarda arkadaşın biri yazmış.Kışın sulamıyorum diye.Nasıl bu doğru mu?
Hiç sulamadan olmaz bulunduğu ortama göre değişir sardunyalar zaten suyu sevmez toprağının nemli olması yeterli bunun kontrolünü de en güzel parmağımızla bakmamızla anlaşılır.

Eski 02-02-2010, 10:10   #53
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Galeri: 2
Sonbaharda geniş bir kaba sardunya çelikleri dikmiştim. Hepsi tutmuş ve biraz büyümüşlerdi. Kış bastırınca üzerlerine büyük bir karton geçirmiştim dondan etkilenmesinler diye. Bir ara havalar düzelince üzerini açmıştım, güneş alsın hava alsın diye sonra unutmuşum tekrar örtmeyi. Ayaz vurmuş, yaprakları ve hatta gövde adeta haşlanmış. Tekrar canlanırlar mı, yoksa öldüler mi sardunyalarım?

Düzenleyen _kardelen_ : 02-02-2010 saat 10:11 Neden: yanlış yazılan kelimeler
_kardelen_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2010, 18:10   #54
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _kardelen_ Mesajı Göster
Sonbaharda geniş bir kaba sardunya çelikleri dikmiştim. Hepsi tutmuş ve biraz büyümüşlerdi. Kış bastırınca üzerlerine büyük bir karton geçirmiştim dondan etkilenmesinler diye. Bir ara havalar düzelince üzerini açmıştım, güneş alsın hava alsın diye sonra unutmuşum tekrar örtmeyi. Ayaz vurmuş, yaprakları ve hatta gövde adeta haşlanmış. Tekrar canlanırlar mı, yoksa öldüler mi sardunyalarım?
umarım birşey olmamıştır köyde bazı hanımlar sardunyaları topraktan çıkarıp serin yerlerde bekletiyorlar bahara kadar benim balkondakiler malesef örtü altında donmuş ama bu yıl -12 -15 oldu ki bu şartlarda yaşamaları zaten zor

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2010, 18:54   #55

kumyaka2010's Avatar

Giriş Tarihi: 27-12-2009
Umit 79 !
Benim sardunyalarım açıkta .Toprak gubreli sanki fışkırıyor .Ben onları senelerce bu havaya alıştırdım .Bu donda bile birşeyler olmadı . Sizde her sene biraz soguha alıştırınız . Birde saksıları buyuk tutunuz . Yarı guneşte tutunuz . Hiçbir çiçek direk guneşi sevmiyor . Sizlerle beraber 4 kişiyede yolladım , daha 5 kişi var . Biraz havaların duzelmesini bekliyorum . Selamlar.

kumyaka2010 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2010, 13:00   #56

kumyaka2010's Avatar

Bugunkar yagıyor , balkondaki sardunyalarım karlar altında kaldı . Daha bahceye inmedim ne olacagını bilmiyorum . Selamlar .

Eklenen Resimler

Eski 03-02-2010, 13:08   #57

kumyaka2010's Avatar

İkinci resim.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Eski 03-02-2010, 13:46   #58
Ağaç Dostu

turko-g's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2009
Sayın Kumkaya2010,
Bizler köklendirmek için gözünün içine bakalım siz kar altında bırakın. Keşke üzerlerini kapatsaydınız naylon veya koli kartonu ile.

turko-g Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2010, 13:58   #59

kumyaka2010's Avatar

Sayın turko !
bahcedekilerine bakmadım . Onları uzun zaman sonra soguha alıştırdım .Yalnız karları temizlemek lazım . Yaprakları bozuyor . Selamlar .

Eski 08-02-2010, 11:35   #60
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Arkadaşlar, şu soğuk kış günlerinde sardunyalarınızı güzelce koruyunuz.
Havalı naylonlara mı sararsınız, içeri mi taşırsınız bilmem ama mutlaka gözünüz üzerinde olsun.
Özellikle ceylanlar eksi derecelere dayanamıyorlar, onları mümkünse iç mekana alın, sakızlar ve top sardunyalar daha dayanıklı yine de onları da sarıp sarmalayın, altlarına karton, tahta vs. gibi soğuk geçirmeyecek malzemeler koyun.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024