agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni438Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-10-2012, 18:32   #271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
Bu çelikleri 14 eylülde dikmiştim. Birinci resimdeki sakız sardunya çeliği köklenmiş mi diye bakarken köküne zarar verdim Tekrar yerine diktim. Sizce bu çelik yeni sürgün veya yaprak verir mi?

İkincisinin durumu daha iyi. Onun kökünü de kontrol ettim. Köklenmiş

Çelik çok uzun arkadaşım toprak üstünde 2 göz kalması yeterlidir.

Bilge Kerem beğendi.
Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2012, 22:00   #272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Sayın Başbahcivan, şu an köklenmiş durumdalar. Uzun olmasının bir zararı olur mu? Gelişimini hızlandırmak için neler yapmalıyım? (Isı,ışık,hava sirkülasyonu,gübre)

Bilge Kerem beğendi.
polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2012, 18:45   #273
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Başbahcivan, şu an köklenmiş durumdalar. Uzun olmasının bir zararı olur mu? Gelişimini hızlandırmak için neler yapmalıyım? (Isı,ışık,hava sirkülasyonu,gübre)
Değerli arkadaşım, köklenme olduysa yapacak birşey yok. Yinede ikişer göz olacak şekilde kesmenizde fayda var. Saksılara biraz daha toprak doldurmanızı tavsiye ederim. Toprak kurumadığı müddetçe sulama yapmayın, çünkü asrdunyalar suyu pek sevmez. Birkaç tane de saksı içine gazoz kapağı, çivi ya da vida parçaları atmanızı tavsiye ederim. Topraktaki bitkinin demir ihtiyacını daha kolay almasını sağlar.

Busende beğendi.
Eski 15-10-2012, 02:16   #274
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Sakız sardunyadan çelik alırken nelere dikkat etmeliyiz? Malum dalları daha ince ve yaprakları küçük. Köklendirmeyi başardığım katmerli sardunyaların gövdeleri daha kalındı. Çelik almayı düşündüğüm bitkinin dalları daha ince. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2012, 19:56   #275
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Alıntı:
Maalesef önceden yapraklı olan ikinci çeliğin kök boğazında çürüme tespit ettim. Çürüyen bölgeyi kesip tekrar diktim ama pek umudum yok açıkcası. Sanırım su fazla geldi. Yaklaşık 7-8 günde bir vermiştim halbuki
Toprak ıslak değil nemli olsun,üzerine poşet geçirin.Açık havada(pencere dışı,balkon vs.) dursun.Günde birkaç saat poşeti açarak havalandırın.İstanbul'da iç mekanda tutmaya gerek yok,dışarıda dursun. Ben geçen yıl bu yöntemle yaklaşık 20 çelik köklendirdim,çelikleri Kasım ayında dikmiştim.İçlerinde sakız da vardı,ceylan da,bildiğimiz eski tip sardunya da.

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2012, 19:09   #276
Ağaç Dostu

Talking

Alıntı:
Sakız sardunyadan çelik alırken nelere dikkat etmeliyiz? Malum dalları daha ince ve yaprakları küçük. Köklendirmeyi başardığım katmerli sardunyaların gövdeleri daha kalındı. Çelik almayı düşündüğüm bitkinin dalları daha ince. Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.
Sayın polemos sakız sardunya'larda çelik alırken öncelikle uç çelik yani uç sürgünlerden alınmalı çelikler 7/ 8 cm olmalı dikilecek çelik torflu toprağa dikilmeli dikilen saksı öncelikle en fazla pet bardaklar kadar olmalı, çünkü küçük saksılarda köklenme daha çabuk olur.
Sardunya çelikleri 4 / 5 cm toprağa gömülmesi gerekir, sulamaya dikkat edilmelidir.
SARDUNYA'DA ÇELİKLE ÜRETİM
Sardunyalarımızı saksılara veya viyöllere çelikleme yaparkan önce çeliklerimizi sağlam ve sağlıklı sardunyalardan almamız gerekir, tercihimiz önce uç çelikler olmalıdır,almış olduğumuz çelikler 7 - 8 cm olmalıdır, uzun çelik her zaman köklenmesi zor olur.
Sardunya çeliklerini dikeceğimiz toprak 1 avuç orman (torf) toprağı,1 avuç ince dere mili, 1 avuç yanmış bir kaç yıllık çiftlik gübresi, 1 avuç da ince un gibi çam odunu talaşı bu 4 lü karışımdan hazırladığımız harcı saksı veya viyöllere doldurulur,kurşun kalem kalınlığında bir cisimle delikler açılır,bu deliklere çelikler yerleştirilerek dipleri(toprak) iyice sıkıştırılır ve bolca sulanarak dikim tamamlanır,bir dahaki sulama toprakğı işaret parmağımızla kontrol ederek nemli olup olmadığını her gün bakarız bu mevsimine göre sulama zamanı değişir 3 günde olur 15 günde olur ,torak kurumadan sulanmaz üzeri kuru gibidir ama saksı içi nemlidir onun için parmakla kontrol etmemiz gerekir,yaz dönemlerinde köklenme oluncaya kadar yarı gölgede kalması yararlıdır, ortam sıcaklığı 19 - 21 derece olduğunda 15 - 17 günde köklenme yapmaya başlar 20 - 22 günü geçerde köklenme olmazsa bu köklenme olmayacak ve çöp diyebiliriz, gövde(yapraksız) çeliklerinde köklenme 20 -23 güne uzayabilir, viyöllere çelikleme yapacak isek 5 -6 cm çelik daha uygun olur çünkü yuvalar küçük ve dar olduğundan.
Çeliklerimizin köklenme esnasında sulama yaparken kesinlikle yaprak ve gövdelere su değdirmemeye özen göstermeliyiz, çünkü yağmurlama sulama bazı hastalık oluşumuna ve hastalığın hızla yayılmasına sebep olur,yaprak lekesi,sardunya pası, kurşuni küf gibi.

maki01, Tika, Ana gibi ve 1 kişi beğendi.

Düzenleyen Başbahcivan : 11-02-2013 saat 22:37
Eski 19-03-2013, 02:00   #277
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Bir sorum olacak:

Sardunyayı budadığımız zaman, çıkan dallardan çelik ile üretim yapmak istersek, elimizdeki dalın epey uzun olduğunu düşünün. Bu şekilde uzun bir dalı ortadan ikiye kesersek tek daldan 2 çelik elde etmiş olur muyuz??

Kullanacağımız çelikte en tepe kısmında mutlaka yeşil birkaç yaprak olması şart mıdır?

Diyelim çelik dalımızı ikiye kestik, tepe yeşil yapraklı olan parça zaten bir çelik, onu dikebiliriz. Peki yapraksız ve bu durumda her iki uçtan da kesilmiş olan, kalem gibi olan ikinci parça da çelik olarak kullanılabilir mi?

Örnek olması için bu sayfadaki 269. mesajdaki ilk resime bakabiliriz, onun gibi yapraksız kalem gibi bir dal düşünün, üstten ve alttan verev kesilmiş bir parça. Böyle bir parçayı çelik olarak dikersek yaşar mı, tutar mı sizce?

Şimdiden teşekkür ederim.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 15:03   #278
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Denemedim ama açıkta kalan uc korunabilirse köklenmesi gerekiyor. Deneyip bizlerle de paylaşır mısın

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2013, 16:11   #279
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Ben açıkçası bu sonuç veren birşeyse yapmayı düşünüyorum.

Dün resim aradım söz ettiğim şekli anlatabilmek için ama bulamadım. O yüzden o 269. mesajdaki resimi örnek verdim.

Ama anlaşılmıştır sanırım. Ne bileyim, başka bitkilerde de hani, dalı kesiyorlar, uzun kalem gibi, yapraksız, alttan ve üstten kesilmiş bir dal parçası düşünün. Diğer çoğu bitkide bu çelik parçaları kökleniyor çoğunlukla. Sardunyada da olabilir mi diye düşündüm.

Henüz denemedim Sevgili maki01, ama denemeyi düşünüyorum. O zaman kadar da, daha önceden denemiş bir arkadaşımız varsa belki cevap verir.

Bunu denediğimde mutlaka olumlu ya da olumsuz burada bahsederim zaten

İnsanlık için küçük, benim için büyük bir adım olur Başka bir çiçekle ilgili bir başka denemem var zaten, biraz daha bekliyorum, onu da ilgili başlıkta yazarım herhalde.

Bu arada sizin açıkta kalan uç dediğiniz yer hani benim daha önceden sorduğum o mum damlatılmış kısımı diyorsunuz herhalde değil mi?

Eski 19-03-2013, 19:46   #280
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Bu arada sizin açıkta kalan uç dediğiniz yer hani benim daha önceden sorduğum o mum damlatılmış kısımı diyorsunuz herhalde değil mi?
Evet Mum damlatılmasa da aşırı nemden etkilenmediği sürece kısa sürede kuruyup yaralı bölgenin üzerini örtüyor sevgili Cymbelina. Büyük bir çeliği bir kaç parçaya dikerek çoğaltmanın da ( çelik aldığımız dallar gibi ) köklenerek yaşama tutunması lazım.

Gülde ya da yetiştirdiğim pek çok çiçek türünde bu işlem yapılabildiğine göre , sardunyada olmaması için bir neden göremiyorum.

Cymbelina beğendi.
Eski 24-04-2013, 19:07   #281
Ağaçsever

inas80's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2013
How to take pelargonium(geranium) cuttings - YouTube Çelik ile cogaltma yontemi cok iyi anlatim..ingilizce ama gayet anlasilir sekilde.umarim faydasi olur..

maki01 ve Selim orhan beğendi.
inas80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 13:11   #282
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2013
Sardunya aldım yeni. Çelikten çogaltmak istiyorum.çicekli sapını kesmek istemiyorum diğerlerinde de tomurcuk var.neresinden kesicem ben şimdi çeliği??

Düzenleyen maki01 : 27-04-2013 saat 17:22 Neden: Nokta, büyük harf :)
yaprak7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 17:21   #283
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Sonbaharda çelik alman daha uygun olur sevgili yaprak7, sardunyanın büyümesini bekle derim

Eski 27-04-2013, 17:28   #284
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Kendi capimda bi video izleyerek yaptim. Sardunyalardan birini hediye vereceğim.birisine o yuzden kendime celikten cogaltayim dedim Resmini gostereyim bakin olmus mu ?

Eski 27-04-2013, 17:41   #285
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Cepten resim yukleyemedim.bilgisayardan yukle diye bi yer cikiyor.yukleme sansim yok mu cepten ?

Eski 06-05-2013, 14:44   #286
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Bir sorum olacak:

Sardunyayı budadığımız zaman, çıkan dallardan çelik ile üretim yapmak istersek, elimizdeki dalın epey uzun olduğunu düşünün. Bu şekilde uzun bir dalı ortadan ikiye kesersek tek daldan 2 çelik elde etmiş olur muyuz??

Kullanacağımız çelikte en tepe kısmında mutlaka yeşil birkaç yaprak olması şart mıdır?

Diyelim çelik dalımızı ikiye kestik, tepe yeşil yapraklı olan parça zaten bir çelik, onu dikebiliriz. Peki yapraksız ve bu durumda her iki uçtan da kesilmiş olan, kalem gibi olan ikinci parça da çelik olarak kullanılabilir mi?

Örnek olması için bu sayfadaki 269. mesajdaki ilk resime bakabiliriz, onun gibi yapraksız kalem gibi bir dal düşünün, üstten ve alttan verev kesilmiş bir parça. Böyle bir parçayı çelik olarak dikersek yaşar mı, tutar mı sizce?

Şimdiden teşekkür ederim.
Sevgili maki01 ve diğer sardunyasever arkadaşlar,

Bu mesajımda bahsettiğim işlemi bir dalda uyguladım, hasta olduğunu düşündüğüm bir sardunya ama denemek istedim. Gözümüz aydın demek için henüz erken çünkü 1 hafta kadar oldu, olmadı. Ama inşallah tutar. Sonucu tekrar iletirim sizlere.

Bunu birkaç dalda daha denemeyi düşünüyorum şu an için.

maki01 beğendi.
Eski 06-05-2013, 20:04   #287
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Ben de denedim sevgili Cymbelina, sonuç olumlu. Gözlerden yeni sürgünler çıktı . Fotoğraf çekmek için yeni sürgünlerin büyümesini bekliyordum

Yarın bu mesaja fotoğraf eklerim...

Eski 07-05-2013, 00:39   #288
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Çok sevindim sizin de denemenize ve tutmasına İnşallah benimkiler de tutar.

Peki ben ne yaptım bilin bakalım? Bu mesajı yazdıktan sonra, gittim sardunyaların başına. Evin orta yerine bolca gazeteyi yayarsın (ev halkının tepkileri göze alınarak), hadi bakalım hem toprak değişimi hem budama, budamadan çıkanları da ayırıyoruz elbette Güya ben gözümü karartıp o dalları atacaktım ama kıyamadım

Tabi bu arada çelik keseyim, budayayım derken parmağımı da kestim, hem de maket bıçağıyla. Aferin bana yani. O da çok keskin oluyor ya biliyorsunuz, birden kanı görünce çok derin kesildi sandım, korktum, epey sızladı. Çok şükür ki büyük ve derin kesmemişim.

Neyse efendim, işte o çıkan dalları da tek parça uzun olunca ikiye kestim. Şimdi milyonlarca sardunya dalı doldu her yer. Yani milyonlarca değil elbette de bir sürü oldu.

Bunların bir kısmını yoğurt - peynir kabı artık ne bulduysam diktim. Bir kısmını da suya koydum. Her iki grupta da hem normal (tepesinde yeşil yaprağı olan) çelikler var hem de bu daha önce sorduğum üstü ve altı verev kesilmiş kalem gibi parçalar.

Unutmadan, bir üçüncü grup daha ayırdım denemek için. Gene alt ve üst kesilmiş 2 parçayı küçük pet şişeye diktim, şişenin üstünü de kapak gibi kapattım, sera gibi olsun diye. Buna ne dersiniz arkadaşlar? Bu şekilde de olur mu? Veyahutta, örneğin gene diktik ama üstünü şeffaf poşetle kapatmalı mıyız? Bunu bahsettiğim şekilde kalem gibi olan parçalar için soruyorum.

Sevgili maki01 siz o çeliklerin üstünü şeffaf torbayla filan örttünüz mü yoksa açık mıydı?

dağçiçeği beğendi.
Eski 07-05-2013, 08:05   #289
Ağaç Dostu

s-bilge's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2012
arkadaşlar kesinlikle açık havada dışarda köklendirin. içerde çok zor oluyor. ben dışarıya çeliklerin diplerine buğday tanesi saplayarak köklendirdim. tomurcuk olanlar bile açtı. buğday tanesi saplamadıklarım da köklendi. biraz derine saplamak gerekiyor. en azından bir boğum toprağın altında derinlerde kalmalı. doğa ondan sonrasını hallediyor.

s-bilge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 10:21   #290
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Öncelikle geçmiş olsun sevgili Cymbelina, tetanoz aşısı yaptırmış mıydın? Sen yaptırdın mı dersen malesef yanıtım "Hayır" . Hep aklımda ama ihmal ediyorum.

agaclar.net 9. Kuruluş Yıldönümü toplantısında sevgili Başbahcivan'ın hediye ettiği sardunyalardan, Istanbul- Adana dönüşü sırasında kırılıp dağılanlardan geriye kalanlar çeliklerdi.

Atmayı düşünürken buradaki yazışmalarımız aklıma gelince denemek lazım diyerek öylesine dikmiştim. Nisan ayında balkonda gölgedeki bir saksıda köklenip yaprak bile vermeye başladılar

Sardunya çeliği köklendirmede sera ortamını bir kaç denesem de başarılı olamadım. Aynı tarih ve ortamda seralı, serasız yaptığım dikimlerde serada olanları hep kaybettim.

Çekim kalitesi için özür diliyorum. Ortam çok aydınlık olunca ekranı göremeden çekmek durumunda kaldım.

Name:  IMG_1965.jpg
Views: 28427
Size:  55.3 KB

Name:  IMG_1966.jpg
Views: 26759
Size:  64.9 KB

Bu miniş de İstanbul hatırası. Yoğun katmerli gibi duruyor. Belki de gül sardunyadır

Name:  IMG_1967.JPG
Views: 25716
Size:  65.8 KB

Eski 07-05-2013, 15:32   #291
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Sevgili maki01, çok sağolun.

Tetanoz aşısı olmadım, korktum ama şimdi birden, bıçağa gidip bir bakayım, paslı değildi diye biliyorum ama. Hay Allah, hiç aklıma gelmezdi. Bir şey olmaz inşallah.

Sizin çelikleriniz benim anlattığım gibi hem alt hem üstten kesilmiş, tepe kısmında yeşil yaprak olmayan parçalardı değil mi?

Bir de şeyi sorsam, bu şekilde kalem gibi diyeyim olan çeliği önce suda mı beklettiniz köklendirmek için yoksa direkt toprağa mı diktiniz acaba?

Sayın s-bilge, buğdayın nasıl bir işlevi var? İlk kez duydum. Besin olsun diye mi? köklendirmeyi mi hızlandırır?

Benim çelikler de budadığım saksıdakiler de evde henüz. Hemen keser kesmez dışarıya koymayayım dedim. Hava çok sıcak ama geceleri gene serin sonuçta. Ne bileyim bir hafta sonra filan çıkarayım diyorum.

s-bilge beğendi.
Eski 07-05-2013, 23:00   #292
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alttan ve üstten kesilmiş çelikler sevgili Cymbelina, ancak kırık dökük olsa 1 yaprakları vardı. Direkt toprağa diktim.

Tetanoz için bıçaktan çok kullandığımız topraktaki hayvan gübrelerinden korkmak lazım. Tetanoz oksijensiz ortamda gelişir. Pas ise malum metalin okside olmasıdır, yani pasın kendisi tetanoza neden olmaz diye biliyorum.

Cymbelina beğendi.

Düzenleyen maki01 : 08-05-2013 saat 11:47 Neden: Ekleme
Eski 08-05-2013, 10:28   #293
Ağaç Dostu

s-bilge's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2012
Alıntı:
Sevgili maki01, çok sağolun.

Tetanoz aşısı olmadım, korktum ama şimdi birden, bıçağa gidip bir bakayım, paslı değildi diye biliyorum ama. Hay Allah, hiç aklıma gelmezdi. Bir şey olmaz inşallah.

Sizin çelikleriniz benim anlattığım gibi hem alt hem üstten kesilmiş, tepe kısmında yeşil yaprak olmayan parçalardı değil mi?

Bir de şeyi sorsam, bu şekilde kalem gibi diyeyim olan çeliği önce suda mı beklettiniz köklendirmek için yoksa direkt toprağa mı diktiniz acaba?

Sayın s-bilge, buğdayın nasıl bir işlevi var? İlk kez duydum. Besin olsun diye mi? köklendirmeyi mi hızlandırır?

Benim çelikler de budadığım saksıdakiler de evde henüz. Hemen keser kesmez dışarıya koymayayım dedim. Hava çok sıcak ama geceleri gene serin sonuçta. Ne bileyim bir hafta sonra filan çıkarayım diyorum.
buğday çabuk çimlendiği için sardunyaya yapay kök oluşturuyor. hile yani. çeliğin dibine saplıyorsunuz. ama bu mevsimde buğdaysız da rahat tutar. çelikleri derine gömün. en az 2 boğum toprakta kalsın. benimkiler ankarada 15-20 gündür dışardalar. kesinlikle hemen dışarı alın. üstünü falan örtmeye gerek yok dışarda. kızgın güneşin altında kalmasın ilk etapta.

s-bilge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 23:46   #294
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Arkadaşlar yarın inşallah ben de benimkileri balkona atmayı düşünüyorum Yallah, hadi bakalım dışarı diyeceğim Tabi unutmazsam

Bu arada sevgili maki01 ve s-bilge, evet çeliklerin üstünü örtmeye gerek yok sanırım, daha doğrusu ben pet şişeye dikmiştim ya 2 tanesini birkaç gün arayla (aynı şişeye) ve kapatmıştım üstünü gene şişeyle, işte ilk diktiğim parçanın toprağa girdiği yerde küf veya küfümsü bir yapı oluştu - nemden ötürü. Derhal açtım ben de şişeyi.

Ezcümle, çeliklerin üstünü örtmüyoruz

Bir de şunu sorsam:

Hani asprini köklendirme amaçlı kullanıyoruz ya, sardunya çeliklerimizi de asprinli su ile sulasak köklenmeyi teşvik eder miyiz?

Ayrıca suda beklettiğim çeliklerimin suyuna asprin katayım mı sizce?

dağçiçeği beğendi.
Eski 10-05-2013, 11:00   #295
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Aspirinli su ile sulamanın köklenmeyi teşvik ettiği açık . Aklıma geldikce uyguluyorum. Yine oksijenli su karışımı da uygulayabiliriz.

Suda köklendirmede Aspirini hiç kullanmadım ancak satın aldığımız kesme çiçeklerin suyuna uzun süre solmaması için minik bir Aspirin attığımızı düşünersek neden olmasın sevgili Cymbelina

Cymbelina beğendi.
Eski 10-05-2013, 20:33   #296
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Tamam, asprinli su ile sulayacağım diktiğim çelikleri, suda olanlara da azıcık bir şey ezip atayım bakalım suya. Çok teşekkür ederim

Bir de bu dediğiniz oksijenli su uygulamasını nasıl yapmalıyız? Yeni dikilen çeliklere oksijenli su katılmış su ile sulama mı sevgili maki01?

dağçiçeği beğendi.
Eski 10-05-2013, 23:19   #297
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Ben çelikleri hemen dikmeyeceksem bir çay kaşığı oksijenli su ilave ettiğim suya koyuyorum sevgili Cymbelina. Diktikten sonra o su ile suluyorum.

Yine toprak yüzeyinde aşırı neme bağlı beyazlaşmai küflenme gibi şeyler oluyorsa oksijenli su kullanıyorum.

Eski 16-06-2013, 14:36   #298
Ağaç Dostu

yaprak7's Avatar

Nisanin sonunda diktigim parmak boyundaki iki celik cicek acmak uzere biri kirmizi idi ama pembe renk acacak cok ilginc renk degistirdiklerini bilmiyordum

Eski 30-07-2013, 10:41   #299
Yeni Üye

YaArc's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2013
Mayıs ayında diğer sardunyaların saksılarını değiştirirken 1 tane daldan çeliklendirme ile toprağa kaktım, tuttu fakat o zamandan beri çok az boy arttı. Sulama ve güneş durumları gayet iyi diğer sardunyalar büyüyüp çiçek açtı ama bu hiç boy artmadı nedendir acaba ?

YaArc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2013, 18:29   #300
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Benim pazardan poşet içinde tek kök aldığım sardunyalar tek tek kökünden çürüyüp gitti. En son birtaneside (en sevdiğim çilli ) aynı şekilde buzulunca bende uç kısmından kırıp bir saksıya batırdım onu. Şimdilerde tomurcuk çıkardı. Bu tomurcukları bitkinin kök yapabilmesi için kırmalı mıyım? Yoksa kendi haline mi bırakayım . Ne dersiniz ? Kök çürüklüğü hastalıktan oluşmuşsa bu ektiğim çelikte de başgösterir mi ?

Cymbelina beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024