agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni199Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-09-2007, 23:29   #61
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Zenfree,
Yapraksız olanında kök çürüklüğü gibi görünüyor. Çok mu su verdin? Bilirsin ya bu mevsim çiçekler yorgun olur biraz vitamin takviyesi yapsaydın keşke. Bildiğim kadarı ile kök çürüklüğüne çare yok. Sardunyanın gövdesi kahverengileşti mi? Öyle ise sök at. Ben sana yenisini veririm.

lolla beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2007, 14:12   #62
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Arkadaşlar fazla sulamaktan oluyor.Bende 3 adet saksıyı kaybettim.Tabaklarında biriken su çürüme yapıyor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2007, 14:40   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Benim de bir saksım bu durumda,havalardan mı acaba?Çok fazla su vermedim.Belkide vitamin vermeliyim.

Gülgün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2007, 17:17   #64
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Elfogi'ye kesinlikle katılıyorum. Sardunyanın olduğu saksının altındaki tabakta su varsa iki gün içinde bitkiyi solduruyor. Sardunya için en güzel sulama yöntemi toprağının nemini elinizle kontrol edip, kuruysa yeteri kadar su vermek. Verdiğiniz su saksının altından çıkmayacak kadar olsun.
Zenfree kurtarır gibi görünüyor aslında. Ben olsam alttaki sarı yaprakları koparırdım (Sararmış yapraklara dayanamam )

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2007, 10:10   #65
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 4
Benim sardunyamın da tüm yaprakları sararmıştı
O fotoğraftaki sardunyanın tüm sarı yapraklarını kopardım (yani neredeyse hepsini), vitamin takviyesi yaptım. Ve şimdiki hali işte burada.

Yaklaşık bir ayda bu hale gelebilmiş. Artık sarı yaprak çıkarmıyor, ama yaprakları hala çok küçük çıkıyor. Yine de ümitliyim Bakalım ne zaman tam düzelecek.

Bu arada hala tomurcuk çıkarmaya çalışıyor, ama çiçekleri pek canlı değildi, ben de yine kopardım tüm tomurcuklarını. Yapraklarını iyice büyütsün bakalım. Sonra çiçek açar artık. Tabi bu durumda çiçekleri için önümüdeki yılı beklememiz gerekecek galiba

Eklenen Resimler

lolla ve sinbas beğendi.
Fatma E. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2007, 11:26   #66
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Benimki de düzeliyor Sevgili GLCN. )
Yapraklar yeşillenmeye başladı. Toprağına yarım çay kaşığı demir gübresi serpmiştim. Galiba onun faydası oldu.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2007, 17:29   #67
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-07-2007
Arkadaşlar pembe beyaz ebruli sakız sardunyamın yaprakları sonbaharda yaprak döken bitkiler gibi sararmaya başladı. Önce o yaprakları temizledim. Tekrarladı ben de o dallarını budadım. Yanlış mı yaptım bilmiyorum. Geçen sene normal sardunyamı kışın içeri aldığımdan hiç yaprak dökmemişti. Acaba mevsimden dolayı mı sararıyor yoksa anormal bir durum mu? Büyük yapraklar sararırken dipten küçük küçük yeni yapraklar çıkıyor.

kaleydeskop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2007, 12:06   #68
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Kalydeskop normal bir durum mevsim itibarıyle. Ben de sararan yaprakları hemen temizliyorum, küçük yapraklar daha çabuk büyüyüp gelişiyor.
Büyük sardunyalarımın yapraklarının bazıları sararmaya başladı fakat yanlışlıkla kırdığım sakız sardunyamın diktiğim dalı acaip derecede keyifli kocaman yemyeşil yapraklar veriyor.
Eskilerin enerjisi kalmadı sanırım

Eski 24-03-2008, 23:19   #69
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Benim sardunyalarımın yapraklarında sararmış gibi benekler oluşuyor bir tanesinin de yaprakları sanki kenarlarından yakılmış gibi aşağı doğru kıvrılıyor, mantar gibi şekli oluyor yaprakların. böyle olan yaprakları kopartıyorum ama önemli bir hastalıksa ilerleyeceğinden korkuyorum. Budanması gerektiğini bilmiyordum sardunyaların hepsi en az bir yıllık çiçekler, 3 yıllık olan da var hiç budanmadılar ondan olabilir mi acaba?

feneradasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 08:46   #70
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Sardunyalarınızda pas hastalığı olabilir.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2008, 13:16   #71
Ağaç Dostu

limon's Avatar

feneradası ben bu mevsimde pas hastalığı olacağını sanmıyorum. Eski büyük yaprakların beneklenip, sararması, kızıllaşması normal. Onlar dökülecekler, yenileri gelecek. Siz eğer tam solmalarını beklemeden o yaprakları dalının dibinden keserseniz, taze yaprakların gelişini hızlandırırsınız. Budama işi tercih meselesi.

Ben normal sardunlayaların bodur ve bol çiçekli olmasını seviyorum. Bunun için her Şubat dipten buduyorum.

Fakat sakız sardunlayalarımın upuzun olmasını seviyorum. Mecbur kalmadıkça, bozulan dalların dışındaki uzun olanları budamıyorum. Düzenli göbreleme yapınca gayet güzel açıyorlar.

Eski 26-03-2008, 23:07   #72
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Teşekkür ederim cevaplarınız için. Solan yaprakları zaten koparıyordum şimdi bu işi günlük olarak yapmaya başlayacağım.
Bir de kök hastalığından bahsedilmiş, hastalığı teşhis etmek için bitkinin kökünü açmaktan daha kolay bir yol bilen var mı? Ben yeni kök çıkarmış mı onu anlayacak kadar aklımda tutabileceğimi sanmıyorum. Bir de bu hastalığa karşı alınabilecek bir önlem var mı?
Şimdiden teşekkürler

feneradasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 14:45   #73
Ağaçsever

LuNa's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan Mesajı Göster
Sevgili Sebo
Bir saksı İçin Bir çaykaşığı diblerine karıştırıyorsun.Daha sonra sulama yapıyorsun.Bu kadar.Prinçleri 15 gündebir tekrarlayabilirsin.

Selamlar Arkadaslar

Bende tam bir Sardunya delisiyim. Her sene balkonumda cesit cesit sardunya yetistiriyorum. Gecenlerde bir yerde okumustum sardunyalarin esmer pirinci cok sevdigini ve cok iyi geldigini. Gecen hafta sardunyalarimin topragina esmer pirinc katip topragini karistirdim hafif. Birkac günde sardunyalarinda epey gelisme gördüm. Fakat iki gündür basim sercelerle derde girdi. Saksilardaki pirincleri farkettiler sanirim iki gündür sardunyalarimi rahat birakmiyorlar, topragini eseleyip rahatsiz ediyorlar Ne yapicagimi sasirdim

gül01 beğendi.
LuNa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 16:30   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Saksılarınızın **** çiçeklerinizin etrafını misina ile gergin şekilde çervirin ,bir süre sonra kuşlar gelemeyeceklerdir )

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 11:56   #75
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Arkadaşlar benim sardunyamın yaprakları sararıyor habire. Üstelik çiçekçiden aldığımın ertesi günü sararmaya başladı, sorun benden kaynaklanıyor desem (aşırı sulama, soğuk falan) o da değil. Aynı gün aynı çiçekçiden aldığım diğer sardunyalarım gayet sağlıklı büyürken buna hastalık uğradı Ne olduğunu bileniniz veya tahmin edeniniz var mı?

Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 13:11   #76
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2008
Benimde sardunyalarımın yaprakları sararıyor,öğleden sonra akşama kadar güneş görüyor acaba ondanmı diye düşünüyorum.Bende aşırı sulamıyorum ama ne istiyor hala bilemedim.Acaba sabah güneşimi görse sadece.birde benimki beyaz bit oluyor arka yapraklarında doğal yöntemlerden birkaçını denedim ama kar etmedi.

müge35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 17:54   #77
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Arkadaşlar benim sardunyamın yaprakları sararıyor habire. Üstelik çiçekçiden aldığımın ertesi günü sararmaya başladı, sorun benden kaynaklanıyor desem (aşırı sulama, soğuk falan) o da değil. Aynı gün aynı çiçekçiden aldığım diğer sardunyalarım gayet sağlıklı büyürken buna hastalık uğradı. Ne olduğunu bileniniz veya tahmin edeniniz var mı?

Eklenen Resimler

Eski 30-05-2008, 18:24   #78
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Arkadaşlar benim sardunyamın yaprakları sararıyor habire. Üstelik çiçekçiden aldığımın ertesi günü sararmaya başladı, sorun benden kaynaklanıyor desem (aşırı sulama, soğuk falan) o da değil. Aynı gün aynı çiçekçiden aldığım diğer sardunyalarım gayet sağlıklı büyürken buna hastalık uğradı. Ne olduğunu bileniniz veya tahmin edeniniz var mı?
Dilaracım sardunyaların evin içindemi yoksa dışardamı duruyor,fotoda sanki evdeymiş gibi geldide

Eski 31-05-2008, 07:58   #79
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Müge Hanım, sardunyam önce balkondaydı, sararmaya başlayınca acaba yerini mi sevmedi? Diye sabah güneşi alan pencerenin önüne koydum.

Eski 31-05-2008, 08:33   #80
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Sardunya dışarıyı sever, helede sabah güneşine bayılır.Yerinden değildir bence onun başka sorunu vardır.Çok sulama birde alt yapraklarını kontrol et bit varmı.sevgiler dilara

Eski 02-06-2008, 10:30   #81
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Müge Hanım bilgiler için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yapıyorum, sabah erkenden kalkıp güneş gören pencereyi açıyorum ve hasta sardunyamı güneş dönene kadar oraya öğleden sonra da balkona çıkarıyorum, yapraklarını da kontrol ettim bit yok, sulamayı da azalttım bakalım sonuç ne olacak?

Eski 02-06-2008, 18:59   #82
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Müge Hanım, sardunyam önce balkondaydı, sararmaya başlayınca acaba yerini mi sevmedi? Diye sabah güneşi alan pencerenin önüne koydum.
Bunu ben de yaşıyorum.Özellikle yeni alıp saksınını değiştirdiğim bazı sardunyalarım adaptasyon güçlüğü çekerek bir çok yaprağını ve tomurcuğunu sarartıyor.Ama dikildiği yere çabucak alışıyor ve hemen yeni yapraklar ile bol bol tomurcuk üretmeye başlıyor.Korkacak hiçbirşey yok.Güle güle büyütün.

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2008, 19:01   #83
Ağaç Dostu

Emre Albayrak's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Sararan yaprakları uzaklaştırın ve toprağını biraz havalandırın efendim.. Sardunya kolay kolay ölmez.. Zamanla yeni yerine alışacaktır..

Emre Albayrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2008, 09:53   #84
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burcind Mesajı Göster
Bendede 2 saksı sardunya var hala bolca yaprak veriyorlar ama açmıyorlar açtırmak için besinmi kullansam acaba
Sevgili burcind,sardunyana çok su vermişsin herhalde; çok su verirsen yaprağa gider,az su verirsen de çiçeğe gider.Hemen hemen tüm çiçekli bitkilerin doğasında vardır bu olay.İstersen çiçekli bitkiler için olan sıvı besinden verebilirsin zararı olmaz yararı olur, fakat çok su verme derim.Sevgiler.

Eski 10-06-2008, 10:56   #85
Ağaç Dostu

Ayşe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Sevgili arkadaşlar çok sevdiğim katmerli mor bir sakız sardunyam var.kökünden yaklaşık 5 cm'lik kısmı kurumaya başladı,ancak 5cm. sonrası uca kadar henüz sağlam.Sürekli güneş alan bir yerde duruyor.Çiçeğimi kurtarmak için ne yapmalıyım? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Ayşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 11:02   #86
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
wyzx eğer kök kısmından çürümeye başladıysa fazla sudan olabilir.Bence sağlam yerinden hemen bir çelik alıp dikin.Fotoğraflamanız mümkünse daha net bir cevap verebiliriz

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2008, 12:14   #87
Ağaç Dostu

Ayşe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Teşekkür ederim Tubay,dediğiniz gibi fazla su zararlıysa olabilir çünkü 9 yaşındaki oğlum çiçekleri sulamayı çok seviyor.Bu yüzden bazen gerekli gereksiz hortumla bahçede geziyor.En iyisi sardunyalarımı oğlumun göremeyeceği bir yere kaldırmak ve o sardunyamdan hemen çelik almak.

Ayşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 23:35   #88
Ağaç Dostu

Mermaid's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gardenya Mesajı Göster
Bunlar da benim geçen seneden beri açsın diye gözlerinin içine baktığım kızlarımdan birkaçı.
Hepimizin çiçeklerine maaşallah..
Allah nazardan saklasın çok güzeller
benim kızlarım da çok güzeller di
Ama iki tanesinin yaprakları saramaya başladı.Çok üzülüyorum neden acaba bilgisi olan varmı? Yardımcı olursanız sevinirim

Mermaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2008, 09:52   #89
Ağaç Dostu

müge35's Avatar

A.öznur'cum,bir fotoğrafını görebilseydik keşke daha iyi olurdu.

Eski 14-06-2008, 12:51   #90
Ağaç Dostu

Mermaid's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi müge35 Mesajı Göster
A.öznur'cum,bir fotoğrafını görebilseydik keşke daha iyi olurdu.
Müge'cim fotografları ekledim umarım çözebiliriz sorunu şimdiden teşekkürederim. Ekte saglıklı sakızlarım var.Hasta olan sardunyalarımın yapraktan saksısı görünmüyordu. Nasıl oldu bilemiyorum bugün üçüncü günleri yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

sinbas beğendi.
Mermaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024