agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni197Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2018, 15:19   #781
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kafkas Kızı Mesajı Göster
Sırf bu soruya cevap bulabilmek için bu siteye üye oldum. Üye olmada önce de takip ediyordum ama soruma en doğru cevabı siz verirsiniz diye üye olayım dedim.

Arkadaşlar balkonumda 6 tane sardunya var, çiçek bakımında daha yeniyim. Sardunyaların solmuş çiçeklerini ve sararmış yapraklarını kesmem gerektiğini böylelikle daha çok çiçek vereceğini öğrendim ama neresinden keseceğimi bilmiyorum.

Lütfen yardım edin ben çürümüş çiçekleri ve sararmış yaprakları nasıl ve neresinden keseceğim?
Sardunyanın çiçeği geçince dipten beş santim yukardan kesiyorum .Yaprağı da aynı şekilde yapıyorum .Sonra kalan kısım kuruyunca tamamen koparıyorum.Hem telaş yapmayın sardunya nazsız bir çiçektir .Bol çiçekli günler

sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2018, 16:39   #782
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sardunya18 Mesajı Göster
Sardunyanın çiçeği geçince dipten beş santim yukardan kesiyorum .Yaprağı da aynı şekilde yapıyorum .Sonra kalan kısım kuruyunca tamamen koparıyorum.Hem telaş yapmayın sardunya nazsız bir çiçektir .Bol çiçekli günler
şimdi çiçeklerin olduğu daldan uzayan bir sapı oluyor, bir de bunun ucunda çiçek tanelerinin kendi kısa sapları oluyor. ben daldan gelen saptan 5 cm kalacak şekilde keseceğim doğru mu anladım?

teşekkürler, bilgi verdiğiniz için.

Kafkas Kızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2018, 15:38   #783
Ağaç Dostu

sardunya18's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kafkas Kızı Mesajı Göster
şimdi çiçeklerin olduğu daldan uzayan bir sapı oluyor, bir de bunun ucunda çiçek tanelerinin kendi kısa sapları oluyor. ben daldan gelen saptan 5 cm kalacak şekilde keseceğim doğru mu anladım?

teşekkürler, bilgi verdiğiniz için.
Evet daldan uzayan sapından bahsediyorum doğru anlamışsınız .Hatta kurumuş yaprakları dibinden de alabilirsiniz. İyi günler

sardunya18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2018, 11:30   #784
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2018
Çiçekçiden aldım bu sardunyaları, kendim belki yapamam diye çiçekçideyken küçük saksıdan büyüğüne aldırdım. Vallahi bebek gib baktım bunlara ama sonra kötüleşmeye başladılar. En iyisi size sorayım dedim. Bu sardunyalarımın nesi var arkadaşlar? Benim kendi tahminim çok su verirsem çürür diye biraz az su verdim sanırım ve susuzluktan kurudu gibi sanki. Ama önemli olan sizin fikirleriniz. Balkonumda bu şekilde sabahtan öğleden sonraya kadar güneş alıyor. Böyle güneş alması iyi mi? Acaba diğer güneş almayan balkonuma mı götüreyim? Bu kuruyan dallar susuzluktan mı? Besin vereyim mi? Başka yere alayım mı? Bana bi çare söyleyin lütfen. Canım acıyor bu sardunyaları böyle gördükçe.

Kafkas Kızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2020, 17:40   #785
Yeni Üye

Doğa.dostu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2020
Sardunyalarımdaki kızarmalar

Merhaba,
Foruma yeni üye oldum ve ilk kez yorum yapacağım. Fotoğraf yüklediğimi sanıyorum umarım başarılı olmuşumdur. Sizlere bir sorum olacak. Yaklaşık 1 hafta önce komşumun verdiği 2 adet sardunyayı diktim ancak yaprakları kızarıp ortaları koyulaşmaya, gövdesi de kırmızıya dönmeye başladı. Sardunyalar balkonda duruyor, balkonumsa öğleden sonra direkt güneş alıyor.(sardunyalar 1 haftadır kapalı hava nedeniyle pek güneş almadı). Böyle olmalarının sebebi nedir, ne yapmalıyım yardım ederseniz çol sevinirim onları kaybetmek istemiyorum

Eklenen Resimler

Doğa.dostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2020, 11:21   #786
Yeni Üye

Doğa.dostu's Avatar

Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğa.dostu Mesajı Göster
Merhaba,
Foruma yeni üye oldum ve ilk kez yorum yapacağım. Fotoğraf yüklediğimi sanıyorum umarım başarılı olmuşumdur. Sizlere bir sorum olacak. Yaklaşık 1 hafta önce komşumun verdiği 2 adet sardunyayı diktim ancak yaprakları kızarıp ortaları koyulaşmaya, gövdesi de kırmızıya dönmeye başladı. Sardunyalar balkonda duruyor, balkonumsa öğleden sonra direkt güneş alıyor.(sardunyalar 1 haftadır kapalı hava nedeniyle pek güneş almadı). Böyle olmalarının sebebi nedir, ne yapmalıyım yardım ederseniz çol sevinirim onları kaybetmek istemiyorum
Bir cevap verecek olan yok mu?

Eski 05-04-2020, 16:09   #787
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğa.dostu Mesajı Göster
Bir cevap verecek olan yok mu?
Eğer sardunyayı köksüz şekilde dikmişseniz direk güneş ışığı almamalıdır. Gölge bir yere almalısınız. üstüne poşet geçirerek sera etkisi yaratıp köklerin çıkmasına yardımcı olmalısınız.

Eğer köklü almışsanız çiçeğin kendini toparlayana kadar aydınlık gölge direk güneş ışığı almayacak bir yere almalısınız.

Hiç bir çiçek istisnalar hariç direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır. ciddi şekilde yapraklarda yanıklar oluşur. Sizin çiçektede bu tip yanıklar oluşmuş. O kızarmış yapraklar yakında kuruyacaktır.

Bitkinin bulunduğu yer soğuk ise oda sıcaklığında olan bir yere alın.

lolla beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2020, 19:36   #788
Yeni Üye

Doğa.dostu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Eğer sardunyayı köksüz şekilde dikmişseniz direk güneş ışığı almamalıdır. Gölge bir yere almalısınız. üstüne poşet geçirerek sera etkisi yaratıp köklerin çıkmasına yardımcı olmalısınız.

Eğer köklü almışsanız çiçeğin kendini toparlayana kadar aydınlık gölge direk güneş ışığı almayacak bir yere almalısınız.

Hiç bir çiçek istisnalar hariç direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır. ciddi şekilde yapraklarda yanıklar oluşur. Sizin çiçektede bu tip yanıklar oluşmuş. O kızarmış yapraklar yakında kuruyacaktır.

Bitkinin bulunduğu yer soğuk ise oda sıcaklığında olan bir yere alın.
Sardunyaları kökleri varken diktim. Bulundukları balkon akşam üzeri direkt güneş alıyor ama dikildiğinden bu yana hava kapalı olduğu için fazla etkilenmedi. O halde dediğinize uyarak arka cephedeki balkonuma taşıyorum sardunyaları. Orası direkt güneşi sadece sabahları çok az alıyor. Çiçekler ve güneş ilişkisi hakkında verdiğiniz genel bilgi için de teşekkür ederim Son olarak sulamasını 3 günde bir falan toprak iyice kupkuru olmadan, toprağın üzerinden yapıyorum doğru mu?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 05-04-2020, 23:23   #789
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

eğer köklü diktiyseniz bitki toprağa ve yerine alışma sürecine girmiştir. Eğer topraksız ve köklü ise kılcal köklerin toprağı iyice sarması beklenir.

Sulama saksı toprağı üstten 2 parmak kurumaya başlayınca yapılmalıdır. Düzenli sulama yapmak yerine, saksılarınızı toprak kurumaya başladıkça sulayın.

Eski 06-04-2020, 10:07   #790
Yeni Üye

Doğa.dostu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
eğer köklü diktiyseniz bitki toprağa ve yerine alışma sürecine girmiştir. Eğer topraksız ve köklü ise kılcal köklerin toprağı iyice sarması beklenir.

Sulama saksı toprağı üstten 2 parmak kurumaya başlayınca yapılmalıdır. Düzenli sulama yapmak yerine, saksılarınızı toprak kurumaya başladıkça sulayın.
Yerlerini değiştirdim dün, takipteyim. Yardımınız için teşekkür ederim.

Eski 12-05-2020, 19:54   #791
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2020
Merhaba

Ben çiçeklerle yeni ilgilenmeye başladım. Sorun şu ki çiçekler hakkında hiçbir bilgim yok. Sakız sardunya almak istiyordum ancak bulamıyordum. Geçenlerde çiçekçide görünce hemen aldım. Anlamadığım için de çiçeğin hasta ve yaşlı olduğunu eve geldikten sonra fark ettim. Hastalığının mantar olduğunu tahmin ediyorum ancak emin değilim. Bir de çelik alayım dedim ancak çelik alacak dalı yok sanırım. Hepsi çiçek sapı gibi. Resim yüklemeye çalışacağım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

derin35 beğendi.
Ebru_A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2020, 21:01   #792
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Sayın Ebru A,
Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla bitkiniz yaşlı ve hasta değil de yeni yerine uyum sürecinde gibi. Alışacaktır. Rengi de çok güzel. Güle güle büyütün.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 14:27   #793
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Sayın Ebru A,
Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla bitkiniz yaşlı ve hasta değil de yeni yerine uyum sürecinde gibi. Alışacaktır. Rengi de çok güzel. Güle güle büyütün.
Teşekkür ederim. Hasta görünen yapraklarının çoğunu kopartmıştım. Umarım dediğiniz gibidir ve çabucak toparlar kendini

Ebru_A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 15:41   #794
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2020
Merhaba, ben de foruma yeni üye oldum. Bitkiler hakkında derinlemesine bir bilgim yok. Birkaç hafta önce çiçekçiden sardunya aldım ve büyük beton saksılara diktim, 1 saksıya 3 tane olmak üzere. Dikmeden önce toprağı gübre ile karıştırdım ve dikerken köklerine zarar vermemeye dikkat ettim. Dikimden hemen sonra can suyu verdim ve daha sonra da toprak kurudukça suladım. 1 hafta sonrasında çiçeklerim çürük açmaya ve alt kısımlardaki yapraklar sararmaya başladı, halbuki aldığımda bitkide hiçbir sorun yoktu. Sağlıklı yapraklar da sanki yukarı doğru kıvrılıp kapanıyor gibi. Çok araştırdıysam da sorunu tam olarak ne anlamadım, lütfen yardımcı olun... Diktiğim saksılar büyük gelmiş olabilir mi ya da günün büyük bölümü güneş alıyorlar ondan olabilir mi? Sitedeki herkes aynı saksılara sardunya dikiyor ve gür çiçekleri var. Ayrıca kuru mayalı ve asprinli su ile de suladım birkaç defa canlanmaları için bir ihitmal ama henüz bir gelişme göremedim. Bitkinin şu anki halinin fotoğraflarını yükledim. Teşekkür ederim şimdiden

Eklenen Resimler

JELLYBEAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2020, 15:54   #795
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Beton saksılarınızın drenaj deliği var mı?
Sardunya dayanıklıdır. Durumu çok kötü görünmüyor. Alt yapraklarının sararması, dökülmesi sıkıntı değil.

Eski 25-05-2020, 22:36   #796
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Beton saksılarınızın drenaj deliği var mı?
Sardunya dayanıklıdır. Durumu çok kötü görünmüyor. Alt yapraklarının sararması, dökülmesi sıkıntı değil.
Merhaba,
Sanıyorum var öyle hatırlıyorum, daha önceki çiçek ekimlerimde bir sorun yaşamadım. Dediğim gibi apartmandaki herkes aynı saksılara ekiyor çok gür çiçekleri var, suyun birikim yaptığını sanmıyorum. Aynı saksılarda aloe verada yetiştiriyorum bir sıkıntı yaşamadım ama sardunya konusunda bilgili değilim

derin35 beğendi.
Eski 25-05-2020, 22:52   #797
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Sardunya yetiştirmekten çekinilecek son bitkidir diyebilirim. Nazsız, kaprissiz. Yer değişikliği şaşkınlığı yaşamıştır. Alışır. Durumu da kötü değil. Güle güle büyütün.

Eski 26-05-2020, 16:53   #798
Yeni Üye

Umarım öyledir, bazıları daha iyi durumda ama bir tanesi giderek kötüleşiyor gibi. Yaprakları kıvrılıp kapanıyor yukarı doğru... Neyin yanlış olduğuna dair fikri olan varsa yazsın lütfen

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2020, 11:21   #799
Yeni Üye

archangel_tr's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi JELLYBEAN Mesajı Göster
Umarım öyledir, bazıları daha iyi durumda ama bir tanesi giderek kötüleşiyor gibi. Yaprakları kıvrılıp kapanıyor yukarı doğru... Neyin yanlış olduğuna dair fikri olan varsa yazsın lütfen
Merak ettim son durum nasıl?

archangel_tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2021, 17:06   #800
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2021
Arkadaşlar merhaba kuzularıma çare ararken sitenizi farkettim çoçuklarım hasta olsa inanın bu kadar üzülürdüm sakız sardunyalarımın yapraklarında açık kahveregi renkde lekeler oldu ne yapmam lazım bana bi çare

Mine Tptr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2021, 19:03   #801
Yeni Üye

resim ekledim ama umarım başara bilmişmdir

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2021, 23:59   #802
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Tptr Mesajı Göster
resim ekledim ama umarım başara bilmişmdir
Eğer çiçeklerinizi güneş var iken sulamışsanız yaprağın üzerinde kalan su birikintileri mercek etkisi yapıp yaprağı yakmış olabilir. Öyle büyütülecek bir şey yok bitkinizde. Bitkinizi kaybetmezsiniz merak etmeyin. Sularken suyu yaprağa değdirmemeye özen gösterin. Ya da sulamayı sabah erkenden ya da akşam serinliğinde yapın. Toprağı çamur derecesine getirmeden sulayın.

Eski 06-05-2021, 14:27   #803
Yeni Üye

Teşekkür ederim Mahmut bey sularken dikkat etmeye çalışıyorum fakat benjaminim de ve şeflorada külleme tarzı bişeler görünce ilaçlama yapmıştım sardunyalarımada bulaşdı diye panikledim tavsiyeniz için tekrar teşekkur ederim

Eski 14-03-2022, 15:30   #804
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2022
Sardunya yaprağında kurt

Merhaba,
Benim de balkonda baktığım sardunyalarım vardı İstanbul' da. Çok da güzel durumdalar. DOn sebebiyle zarar görmesinler diye evin içine aldığımda, yaprakların yendiğini gördüm. 1 adet zararlıyı da ele geçirdim. Sardunyaların daha fazla zarar görmesini nasıl önleyebilirim?

Eklenen Resimler

biniciahmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2022, 20:33   #805
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2022
Merhaba,
Balkonda baktığımız sardunyalarımız var, fotoğraflarda gördüğünüz gibi siyah siyah lekeler çıkıyor dalında. Biraz araştırdım, forumdan da baktım ama buna benzer bir durum göremedim. Sebebi nedir ve ne yapmamız gerek ki tekrarlamasın

sardunyas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2022, 17:31   #806
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sardunyas Mesajı Göster
Merhaba,
Balkonda baktığımız sardunyalarımız var, fotoğraflarda gördüğünüz gibi siyah siyah lekeler çıkıyor dalında. Biraz araştırdım, forumdan da baktım ama buna benzer bir durum göremedim. Sebebi nedir ve ne yapmamız gerek ki tekrarlamasın
O siyahlar mantar hastalığına benziyor sanki. Eğer geceleri suluyorsan mantar olmuş olabilirler.
Gece sulamada ilerleyen vakitlerde havanın biraz soğuması nedeniyle mantar oluşumunu başlar. Bunu bende yaşadım ne yazık ki.

Eski 29-08-2022, 12:54   #807
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Köklenme döneminde sardunya

Merhaba, ilk kez sardumyam olacak, biraz araştırdım, çok zahmetli değil. Arkadaşımın kızı okulda çelikle etkinlik yapmışlar, bana da verdi. Şimdi ben bunların köklenip köklenmediğini nasıl anlarım? 3-4 gün oldu. Biraz fazla sulama yaparım genelde, sıcak yerdeyiz, toprak kuru değil, emin olamıyorum, yaprak sararması normal mi köklenme döneminde, sulama için iyice toprağın kurumasını mı beklemeliyim? İçerde gölgedeler, balkon çok sıcak ve aydınlık.

Eklenen Resimler

aras09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2023, 13:08   #808
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Benim 33 yıllık sardunyama da yeşil tırtıl musallat olmuş. Yaprakları perişan etmiş. Şimdilik iyice budadım. Bakalım kurtulabilmiş miyim?

lektem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2023, 10:40   #809
Ağaçsever

Naive green's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2022
Wink Sardunyaya neler oldu?

Sardunyadaki durum bu şekilde. Türü rushmoor orinoco. Çok da güzel oluyor açtığı zaman, tomur tomur. Ama başına ne gelmiş de bu hale geldi ve bu durumdan organik/inorganik olarak nasıl kurtulabiliriz?? Yardımcı olursanız çok sevinirim ♧

Eklenen Resimler

Düzenleyen Naive green : 29-09-2023 saat 17:06 Neden: Görsel düzeltme
Naive green Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2023, 11:45   #810
Ağaçsever

Naive green's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2022
Bu da aynı sardunyanın kök bölgesi.. Burada da hasar var. Ama sorunun ne olduğunu hiç anlayamadık.

Eklenen Resimler

Naive green Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024