agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni199Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-06-2007, 16:55   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2007
Ben Aranizda Yeniyim Bana Yardim Edermisiniz?

Benim siyah-bordo katmerli sakız sardunyam var ve yıllardır ilk defa tırtıl yapraklarını yemeğe başladı.Tırtıları görür görmez el ile topladım ve domates yapraklarından solüsyonu yaptım .sorum bu solüsyon sardunyalarda etkilimi nekadar süre yapmam lazım zannedersem tırtıllanma zamanı ,solüsyonu pet şişeye koydum 3 gün oldu yapalı taze olması gerekirmi?Nekadar süre bu solüsyonu kullanabilirim?Birde çiçek fazla vermesi için sıvı besin aldım daha beter yaptı çiçekler yandı doğal olarak ne verimde çiçekleri çoğalsın? AllaH SİZDEN RAZI OLSUN ÇÜNKÜ İNGİLİZCE BOTANİK KİTAPLARINI OKUMAKTAN YORULMUŞTUM

SABUN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2007, 17:55   #32
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
AllaH SİZDEN RAZI OLSUN ÇÜNKÜ İNGİLİZCE BOTANİK KİTAPLARINI OKUMAKTAN YORULMUŞTUM )

Sabun;
Noktalardan sonra boşluk bırakırsanız okumamız daha kolay olur
Tırtıllarla ilgili bilgim yok, bekleyin diğer arkadaşlar size yardımcı olur.
Ama Çiçeklenme döneminde fazla besin vermek çiçeklerde dökülmeye neden oluyor sanırım.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2007, 09:43   #33
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2007
Galeri: 4
Herkese merhaba,
Benim de pembe-beyaz ebruli açan sardunyalarım var. Sürekli çiçek açıyorlar ama yaprakları hiç sağlıklı görünmüyor. Sürekli sararıyorlar. Ayrıca son zamanlarda çiçeklerinin ebruli rengi de kayboldu gibi. Çok soluk ve çok cansız çiçekleri var. Kapalı balkonumdaydı, açık balkona çıkardım, birşey farketmedi.

İşe yarar mı diye çiçek gübresi verdim. Başka ne yapabilirim bilemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

cennetinkrllg beğendi.
Fatma E. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2007, 10:15   #34
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Acaba kapalı balkonunuzda, sıcaklardan etkilenmiş olabilir mi? Besin de vermişsiniz, biraz bekleyin bakalım ne olacak. Köklerini zedelemeden topraklarını değiştirebilirsiniz, daha sonra belki. Fazla güneşten hoşlanmıyorlar.

Korkmayın toparlanmazlarsa, bir süre sonra, ben size o renkten bir sardunya dalı gönderirim.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2007, 19:51   #35
Eski Üye

acemi bitkici's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2007
Sardunyada Sorun

Herkese selam

Bugün bir çiçekçiye gittim ve ordan 15 cm kadar bir sardunya aldım yalnız sardunyamın yapraklarının bazılarında yaprağın 4 te 1 i sararmış, kurumuş.Acaba bitki kendini yeniler mi, değiştireyim mi yoksa ilaçmı almalıyım?

Teşekkürler.

acemi bitkici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2007, 22:28   #36
Ağaç Dostu

FIRUZAN's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2007
sardunyalarımın topraklarına arı dadandı

balkonumdaki guzelim sardunyalarimın saksılarının içine arılar surekli gidip gelip duruyorlar gecen senede bütün topragın içini oymuslardı ve tum ciceklerim bozulmustu hatta topraklarını atmamıstım ve onlara bir sey ekmek ıstedım icinde sarı sarı yumurtalar bulmustum ve hepsini attım bu konuda lutfen beni bilgilendirir misiniz konu cok acil tesekkurler.

FIRUZAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2007, 13:39   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Acemi bitkici, sardunyanızda böcek yoksa, dalı gevrek ve yeşil ise, sararan yaprakları elinizle sap dibinden koparın. Başka bir şey yapmanıza gerek yok.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2007, 10:50   #38
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Sardunya hastalıklarına ek

Tatil dönüşü sardunyamın tüm yaprakları dökülmüştü. Şimdi heryerinden yeni yapraklar çıkıyor, ama yapraklar sapsarı ve küçük.

Bu arada sardunyam sanırım açmaya da çalışıyor. Tomurcuk var gibi üstünde.

Yaprakların sarı çıkması güneş almadığından olabilir mi? Tatile giderken banyoya bırakmıştım, sonra doğuya bakan kapalı balkona aldım, yapraklar sarı çıkınca da tüm öğleden sonra güneş alan açık balkonuma koydum. Sizce sardunyamın canlanması için ne yapmalıyım? Bana koyu yeşil yapraklı sardunyalar daha sağlıklıymış gibi geliyor.

Eski 30-07-2007, 17:26   #39
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Yer değişiminden dolayı sardunyanızın yaprakları sararmış.Sardunyalarınızı bol aydınlık bir yere koyun ve şimdilik yakıcı güneş ışığından koruyun.Sardunyaların bol çiçek vermesi ve sağlıklı olması için haftada iki kez çay suyu,haşlanmış yumurta suyu verebilirsiniz.

lolla beğendi.
Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 08:51   #40
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Benimki sarı-yeşil yaprak çıkartıyor.Neden olabilir.Saksı küçük .Hergün suluyorum.Tüm gün güneş görüyor.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 09:04   #41
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Besin eksikliği olabilir, hastalık olabilir, güzel izleyin, besin takviyesi yapın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 19:26   #42
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Teşekkürler Arzu Hanım, sardunyamı açık balkonda bol ışık alan biryere koydum. Umarım yakın zamanda eski haline döner.

Eski 05-08-2007, 01:41   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2007
beyaz sardunyamı kaybediyorum

İki ay önce almıştım fakat şu anda solmaya başladı ve ben ne yapacağımı bilmiyorum..Yardım ederseniz çok sevinirim..

bercem evindar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2007, 09:39   #44
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sevgili bercem aramıza hoşgeldin, sardunyanı çokmu suladın, saksısı küçük olabilir. Ayrıca sardunya güneşli aydınlık yerleri sever, seninki nasıl bir yerde duruyor?

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 12:54   #45
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Benim de bu sardunyam yaz başında bol çiçeklendikten sonra çiçeklerini dökünce yaprakları da solmaya başlamıştı. Solan tüm yaprakları kestim. Dallarını da 10 cm. kadar budadım. Çiçek açan bitkiler için olan sıvı gübreden verdim. İlk açan yaprakları beyazla açık yeşil arasındaydı. Besini alınca toparlamaya başladı. Ve şimdiki durumu.... (İki haftada toparladı)
Name:  6_Agustos 028.JPG
Views: 7679
Size:  63.3 KB

sardunaki beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 21:43   #46
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2007
selam ben aranıza yeni katıldım bu kadar çiçek seven varmış çok sevindim .Benim bir problemim var ceylan gözü denen sardunyalardan bir ay önce 4 değişik rek aldım tek sorunu7m tüm insektisit ilaçlarla ilaçlamama rağmet beyaz sineklerden kurtulamıyorum bir çaresi varsa sevinirim

avcı66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 22:46   #47
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Sayın Avcı66, ev yapımı ilaçlar bölümüne bir bakın isterseniz, işinize yarayacak şeyler bulabilirsiniz.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2007, 14:20   #48
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

sardunyamın azmi

Sardunyam bu haliyle çiçek açmaya çalışıyor. Heryerinden tomurcuk çıkardı. Ama çiçekler çok cansız açıyor. Yaprak çıkarmak yerine çiçek açmak istiyor sanki

Eklenen Resimler

lolla beğendi.
Eski 10-08-2007, 14:38   #49
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Bu sene sardunyalara birşeyler oldu sanli benimkilerinde son zamanlarda çıkan yaprakları sizinkiler gibi açık yeşil sarı...Ters giden bişeyler var ama ne?...

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2007, 14:40   #50
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bence sardunyanda çok ağır beslenme sorunu var. Acil önlem almalısın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2007, 14:48   #51
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Benim sardunyalarımda böyle ama değişik bir şey uygulamadım gübre falan da veriyorum sizin bir yorumunuz varmı?Ne eksik?

Eski 10-08-2007, 14:50   #52
Ağaç Dostu

Fatma E.'s Avatar

Gübre verdim bir hafta önce. Bütün yapraklarını dökmüştü ben tatildeyken. Güneye bakan balkonda bütün öğleden sonra güneş altında. Gübre vermek dışında yapabileceğim birşeyler var mı? Ayrıca bu aralar artan çayları da ona döküyorum.

Eski 10-08-2007, 15:31   #53
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Aslında en iyisi Mine hanıma havale etmek ama, ben suyun kireçli olmasından kaynaklandığını tahmin ediyorum.
Toprağın üstünde beyaz kalıntılar var gibi geldi bana.
Karaboya kullanmalı suyun kirecinden kaynaklanan sorun için.
Çayın bir yararı olacağını sanmam. Zararı da olabilir. Boyacılardan alacağınız kara boyayı bir litreye bir kaşık olarak sulandırıp kullanın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2007, 15:31   #54
Yeni Üye

iron's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Benim sakız sardunyam da cicekci'nin sardunyası ile aynı durumda. Yeni yapraklar beyaz sarı renkte, tomurcuk veriyor ama çoğu kurudu ,açanlar ise çok zayıf.Demir içeren bir besin takviyesi yaptım onu da 15 günde bir verdim.(Fazlası zararlı olabilir diye düşündüm.)Çeşme suyu kullanıyorum, kireçli olduğu için de kaynatıp bekleterek verdim.Ancak bu şekilde sararması şu korkunç afrika sıcakları döneminde başladı.Tesadüf mü bilmiyorum.Önceleri sıcaktan etkilendiğini düşündüm bu yüzden de bir süre içeri aldım,sararan yaprakları kopardım.Ama o gün bugündür sararmasını engelleyemedim.Şu an balkonda eski yerinde ikamet ediyor.Kurumaya meyilli değil gibi ama keyifsiz.Marketten ilk aldığımda o kadar çok çiçek vermişti ki ben bile şaşırmıştım.Aynı marketten bir tane daha aldım ,O gelir gelmez yeni yapraklarda sararma yaptı.
Besin takviyesini haftada bir yapsam nasıl olur ,zarar verir mi?Ya da başka bir takviyeye mi ihtiyacı var acaba?
Eski sardunyalarım hiç bu kadar nazlı değildi,çelikler hemen tutardı,besin takviyesi hiç yapmazdım,verdiğim suyun kireçli olup olmadığını aklımdan bile geçirtmezlerdi.
Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum...

iron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2007, 16:39   #55
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili iron,
Bu mevsim genelde bütün çiçekler hatta çimler bile eskisi kadar güzel olmuyor. Daha doğrusu benimkiler öyle.
Kuruyan yapraklarını temizle, gece güneş iyice çekildikten sonra da yapraklarına biraz yaprak gübreli su fıs fısla, ben öyle yapıyorum.
Bu arada avcı66, ceylanların çok güzel. Güle güle seyret.

lolla ve fatma_nur beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2007, 17:24   #56
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Benim sardunyalarımda bir aydır çok kötü durumda.Eskilerin dediğine göre çürük ayındayız.Bu ayda sebzeler,ağaçlar ve diğer bitkiler en kötü zamanlarını yaşarmış.Bu ayda dikilen fidanlar çürürmüş **** çok zor tutarmış,çamaşırlar kurumaz nemli kalırmış.Ama merak etmeyin çürük ayının bitmesine üç dört gün kaldı.Bu arada Sayın Avcı ceylanlarınız bir harika.

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 11:40   #57
Yeni Üye

iron's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Tavsiyelerinize uyacağım sevgili Guler. Umarım toparlarlar,yaşamak için o kadar çaba veriyor ki ölürse bu çabaya yazık olacak.Tekrar koyu kırmızı ,sağlıklı çiçeklerini görmek için can atıyorum. Çürük ayını bir atlatalım bakalım.

iron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2007, 17:31   #58
Ağaç Dostu

oyaağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Merhabalar,
Demir sülfat sayesinde hayata geri dönen sakız sardunyam çiçek bile açtı. Sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü demir sülfatı sayenizde öğrendim. Bundan sonra sakızlarım ölmeyecek. Sağolun, varolun...

Eklenen Resimler

lolla ve sinbas beğendi.
oyaağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 18:27   #59
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sizce sardunyamın nesi var?

Bunu GLCN gönderdi bana. Çok özenle bakmaya çalışıyorum ama yapraklar sarardı.

Eklenen Resimler

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 21:29   #60
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Sevgili zenfree nedenini bilmiyorum ama benimkilerinde 2 saksının durumu böyle oldu.Diğerleri ile aynı yerde aynı şartlarda ama renkleri böyle.Bir tanesini budamıştım ölüyor diye yeni çıkan yapraklar canlı yeşil.Sanırım havalardan kaynaklanıyor düzelirler diye umut ediyorum..İlk defa bu sene basıma geliyor..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024