agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler
  • 5 Gönderen Başbahcivan
  • 2 Gönderen _kardelen_
  • 8 Gönderen Zühre Demir
  • 4 Gönderen Cymbelina
  • 2 Gönderen dağçiçeği
  • 1 Gönderen Cymbelina
  • 6 Gönderen seyfi0505
  • 4 Gönderen Cymbelina
  • 2 Gönderen maki01
  • 2 Gönderen maki01
  • 1 Gönderen Cymbelina
  • 2 Gönderen seyfi0505
  • 1 Gönderen Tika

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2010, 20:42   #1
Ağaç Dostu

Zühre Demir's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2010
Galeri: 32
Sardunyada budama

Arkadaşlar, ben bugün sardunyalarımı (üstelik nasıl budayacağımı bilmeden) budadım. Fotoğraflara bakıp acaba doğru mu yoksa hatalı mı budadığımı söyleyebilir misiniz? Daha mı dipten budamam gerekiyordu? Üstatlara duyurulur...

Name:  100_6206.JPG
Views: 35093
Size:  43.6 KB Name:  100_6218.JPG
Views: 33251
Size:  41.1 KB

Zühre Demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2010, 20:59   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zühre Demir Mesajı Göster
Arkadaşlar, ben bugün sardunyalarımı (üstelik nasıl budayacağımı bilmeden) budadım. Fotoğraflara bakıp acaba doğru mu yoksa hatalı mı budadığımı söyleyebilir misiniz? Daha mı dipten budamam gerekiyordu? Üstatlara duyurulur...

Eklenti 129056 Eklenti 129057
Sayın arkadaşım biraz yüksek kalmışlar 4 -5 göz yani yaprak yeri kalsa daha dolu dolu olurlar.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 01:53   #3
Ağaç Dostu

Zühre Demir's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Başbahcivan Mesajı Göster
Sayın arkadaşım biraz yüksek kalmışlar 4 -5 göz yani yaprak yeri kalsa daha dolu dolu olurlar.
Sayın Başbahcivan, daha mı dipten budamam gerekiyor, anlayamadım. Kusuruma bakmayın, budama işlerinden pek anlamam da...

Eski 09-03-2010, 20:48   #4
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Başbahcivan, daha mı dipten budamam gerekiyor, anlayamadım. Kusuruma bakmayın, budama işlerinden pek anlamam da...
Doğrudur değerli arkadaşım biraz daha aşağıdan budamalısınız ve budama yaparken 45 derece açılı yani hafif yan kesin, çünkü kesilen yerde su damlacıkları kalmamasını önler su damlacıkları kalırsa bitkide çürük oluşumu olur,bu budama yötöntemi her bitki için kaçınılmaz bir kuraldır.
KOLAYGELSİN

Eski 24-03-2010, 09:56   #5
Ağaç Dostu

_kardelen_'s Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2009
Galeri: 2
Benim güzel ceylanım epeyce gelişti. Kışı sağsalim atlattı. artık dallarını taşıyamıyor. bağlamam gerekecek. Resmini yüklüyorum, budama yapmak gerekir mi yardımcı olursanız sevinirim.
Name:  2010-03-23 18.30.30.jpg
Views: 33088
Size:  45.1 KB
Akşam üzeri telefonla çektiğim için biraz kötü çıktı.

sardunaki ve Şuleee- beğendi.

Düzenleyen _kardelen_ : 24-03-2010 saat 09:58 Neden: resim eklemeyi unutmuşum :)
_kardelen_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 16:48   #6
Ağaç Dostu

Zühre Demir's Avatar

Sayın Başbahcivan'ın talimatları doğrultusunda dipten budadığım sardunyalar, odunsu yapıya sahip olmalarına karşın her bir yerinden sürgün verdi. Ortaya çıkan bolca çeliklerin ise hepsi tuttu, yeni saksılarında çok sağlıklılar. Budama ve çelikleme mevsimi için en uygun zamandayız sanırım. Sevgiler...

Name:  100_6254.JPG
Views: 36206
Size:  38.7 KB Name:  100_6259.JPG
Views: 36561
Size:  35.3 KB

Eski 27-03-2010, 19:44   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Başbahcivan'ın talimatları doğrultusunda dipten budadığım sardunyalar, odunsu yapıya sahip olmalarına karşın her bir yerinden sürgün verdi. Ortaya çıkan bolca çeliklerin ise hepsi tuttu, yeni saksılarında çok sağlıklılar. Budama ve çelikleme mevsimi için en uygun zamandayız sanırım. Sevgiler...

Eklenti 131871 Eklenti 131872
Tam zamanı sayın arkadaşım aslında 1 ay önce budama yapılırsa daha sağlıklı olur, güle güle büyütün kolaygelsin.

Eski 13-01-2013, 21:58   #8
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sardunyaları budamak için en uygun ay ya da aylar hangileridir arkadaşlar? Sardunya dayanıklı olduğu için sanki aslında budama her zaman yapılabilirmiş gibi geliyor.

Yukarıdaki mesajlar haricinde, örneğin 45 derece açıyla kesmek dışında ne gibi püf noktaları var? Nelere dikkat etmeliyiz? Toprak üstünde yaklaşık kaç santimlik kısmı kalmalı?

Ve budamayı her sene mutlaka yapmalı mıyız?

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 00:36   #9
Ağaç Dostu

dağçiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2011
Sevgili Cymbelina sardunya uzmanı olmamakla birlikte ,okuduğum ve duyduğum bilgileri yazmak istedim. Umarım faydası dokunur.
Sardunya çok arsız ve dayanıklı bir bitki. En uygun budama vaktini sormuşsun. Bence budama güzel form alması için ve tazelenmesi için yapılmalı. Okuduğum bir yazıda iki ya da üç yılda bir sonbaharda yapılabileceği yazıyordu. Ama çok çok önemli olmadığı yazın bile budanabileceği yazıyor.
Bunun haricinde dikkat etmemiz gereken bir ayrıntı varmı bilmiyorum.

Cymbelina ve sardunaki beğendi.
dağçiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2013, 00:42   #10
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Teşekkür ederim))

O halde her sene budamaya gerek yok mu acaba?

Bahardan önce de budasak bir sorun olmaz herhalde, emin olamıyor insan, nasılsa sardunya dayanıklıdır diye düşünsem de. Bir süre daha bekleyeyim ben gene de

Tika beğendi.
Eski 18-02-2013, 16:33   #11
Ağaç Dostu

seyfi0505's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Teşekkür ederim))

O halde her sene budamaya gerek yok mu acaba?

Bahardan önce de budasak bir sorun olmaz herhalde, emin olamıyor insan, nasılsa sardunya dayanıklıdır diye düşünsem de. Bir süre daha bekleyeyim ben gene de
Sayın Cymbelina Mart ayında rahatlıkla budama yapabilirsiniz Sayın bahçıvanın budama şekli sert bir budama olmuş kuvvetli sürgünler ve çiçek verir onun daha yumuşak şekli biraz daha yukardanda budayabilirsiniz insan eli gitmiyo kıyamıyor budamaya ama daha sonra makas elinde kesecek yer arıyor.Saygılar

seyfi0505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2013, 16:40   #12
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Çok teşekkür ederim Sayın Seyfi0505))

Aynen katılıyorum, ben de kıyamıyorum kesmeye Ama bu yıl artık yapmak zorundayım

Eski 25-02-2013, 10:05   #13
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Arkadaşlar, az önce sardunyayla ilgili başka bir sayfayı inceliyordum. Orada bir arkadaşımız, bir dalı budamış. Budama yaptığı dalın o üst kısmına da mum damlatmış, o kısmı kapatsın diye sanırım. Bunu ilk kez gördüm.

Budanan kısımdan hava almasın, hastalık kapmasın diye böyle bir uygulama şart mıdır? Mutlaka yapmalı mıyız?? Yapmasak da olur mu?

Eski 25-02-2013, 14:26   #14
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Yapmasak da olur sevgili Cymbelina. Aşağıya doğru eğimli keserseniz, kesim yerine gelen su nedeniyle oluşabilecek çürümelere engel olmuş olursunuz. Yağmur ya da su bu eğimle aşağıya hızlıca süzülecektir.

Cymbelina ve sardunaki beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 14:53   #15
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Sayın maki01, çok sağolun Hazır sizi yakalamışken bırakmam artık Birşey daha: Şimdi burada 6. nolu mesajdaki resimde çok net güzel görünüyor budama yapılıp kesilmiş kısım. Bizim sardunyalarda da bir ya da iki yerde, çok daha önceden budanmış yerlerde görüntü bu şekilde değil. O resimde mesela o iç kısım da gözüküyor ya. Bizimkinde öyle değil, böyle oyuk gibi duruyor içi ve kuru. Ama çok eskiden budandı orası, ne zamandı hatırlamıyorum. Öyle resimdekinin aksine, orasının oyuk gibi olması bir sorun mudur? Ya da sorun yaratır mı?

Öyle dursa birşey olmaz değil mi?

Bir de önceki mesajımda sorduğumu tekrarlasam. Budama her sene şart mıdır? Yoksa her sene yapılmasa da olur mu? Sorularımın hepsi bu arada normal sardunya içindir ve türü bodur da değil sanırım. Budamada yapıldıgında toprağın üstünde kaç santimlik kısım kalmalıdır??

Şimdi mesajlara tekrar göz attım Sevgili Dağçiçeği arkadaşım ve Seyfi0505 bey aslında değinmişler sanıyorum. Ancak gene de ekstradan katkısı olan olursa seve seve dinlerim

Şimdiden teşekkür ediyorum

Eski 25-02-2013, 15:22   #16
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Çok başarılı bir sardunya yetiştiricisi değilim sevgili Cymbelina. Adana'da kavurucu yaz sıcaklarında neredeyse tamamını kaybededip, yeniden edinerek sardunyadan vazgeçemeyenlerden biriyim.

Sardunyaların budanma nedeni, genellikle soğuk kış aylarında donla yüzyüze gelebilecek bölgeyi azaltmak, korumak . Görsel olarak da budanan sardunyalarda yan sürgünleri teşvik edip, dolu dolu bir görüntü elde ediyoruz.

Her sene budanmalı mı dersen , alan sınırın yoksa bence şart değil.

Çukurlaşan kesim yeri yukarıya bakıyor. Çukurda kalacak su zamanla bakteri üremesine neden olup çürütebilir diye düşünüyorum.

Sevgiler

Cymbelina ve pamuktopu beğendi.
maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2013, 15:33   #17
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Olsun, sardunyasever olmanız yeterli

Bu arada ben o 45 derece hadisesini de bilmiyordum önceden, artık bundan sonra ona da dikkat edeceğim.

Siz ve bilgi veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim. Sevgiler selamlar

maki01 beğendi.
Eski 26-02-2013, 01:24   #18
Ağaç Dostu

seyfi0505's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Arkadaşlar, az önce sardunyayla ilgili başka bir sayfayı inceliyordum. Orada bir arkadaşımız, bir dalı budamış. Budama yaptığı dalın o üst kısmına da mum damlatmış, o kısmı kapatsın diye sanırım. Bunu ilk kez gördüm.

Budanan kısımdan hava almasın, hastalık kapmasın diye böyle bir uygulama şart mıdır? Mutlaka yapmalı mıyız?? Yapmasak da olur mu?
Sayın Cymbelina yapmasanızda olur merak etmeyin hiç birşey olmaz bugüne kadar
ben hiç öyle birşey yapmadım ama denemek açısındanda yapabilirsiniz. Saygılar.

Cymbelina ve YeniGine beğendi.
seyfi0505 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 07:50   #19
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Sardunyaları her yıl budamanıza gerek yok.Kışın korunaklı bir ortamda tutuyorsanız budamasınız da olur.Sonbahara girerken ve ilkbahara girerken budama yapabilirsiniz.Budadığınız dalları da ekin,çok arsızdır.Tutarlar.
Budamak yerine gübreleyebilirsiniz.

Cymbelina beğendi.
Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2013, 10:10   #20
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Hmm, peki o zaman Çok teşekkür ederim Sevgili Tika ve Sayın Seyfi0505 Budanan kısımları da atmaya kıyamıyor insan zaten, mutlaka bir yerlere dikiveriyoruz.

Eski 25-08-2022, 21:49   #21
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Merhabalar, ceylan, ıtır, sakiz, klasik (beyaz somon açık pembe) Yetiştirmek istiyorum.
Çiçeklerimin cogunu sel sebebiyle kaybettim. Sardunya konusunu görünce yazmak istedim.
Budayinca atamayan olursa alırım. Ankarada ise elden alabilirim.��

cemre_77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024