agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni9062Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2012, 17:59   #2191
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Sardunya hakikaten direkt güneşi sevmez mi? Bu konuda net bir bilgim yok, buradaki e-dergide sardunya ile ilgili bir makaleyi okudum geçenlerde, yanlış hatırlıyor olabilirim ama sanki orada da güneşi sever diyordu??? Sabah güneşi mi öğleden sonra akşama kadar olan güneş mi daha iyi olur?? Sanki direkt güneşi sevmiyorlar????

Bir de, geçen hafta sardunyalarımdan bir tanesinde bir sorun oldu. 1,5 - 2 gün kadar kısa bir zaman diliminde 5-6 tane yaprağında entersan bir kızarma oldu, açık kırmızı bir renk aldı yapraklar, önce kenarlarında sonra tamamen tüm yaprak tuhaf koyu turuncu- kırmızımsı bir renk aldı, korktum hemen o yaprakları toplayıp attım. Aradan bir kaç gün geçti, ben de üstünde durmadım. Dün aynısı bir yaprakta gene olmuş, bir başka yaprakta da kızarma başlangıcı vardı, hemen ikisini de alıp attım. Saksıda veya yapraklarda parazit, böcek türü birşey göremedim (çok şükür). Yanında duran diğer 2 sardunyada bu hadise olmadı. Bahsettiğim şey bildiğimiz normal sararma değil ama. Bilen biri varsa bilgi almak isterim, şimdiden teşekkürler.

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 18:09   #2192
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Yanlış anlaşılmasın benim verdiğim cevap sayın Anzac'ın saat 11'den batana kadar güneş alıyor dediği mutfak penceresi önüne koymayı düşündüğü sardunyalar içindi.

Sardunyayı açık havada sabah güneşi alan bir balkona koyabilirsiniz, Güler abla sardunyalarına böyle yapıyor ve forumdan öğrendiğim bilgi de bu yönde.

Benim sabah güneşi alan balkonum olmadığı için öğlen ve öğlen sonrası güneşinden zarar görmemesi için balkona tül çektim. Güneşi filtre edip yakıcılığını azaltmaya çalıştım, geçen sene işe yaradı bu yöntem ve üç sakız sardunyama bu şekilde yazı atlattım. Sardunya öğleden sonra güneşinde de yaşar ama çok yakıcı ve fazla olmamak kaydıyla. Bir de havadar yer önemli sardunya için. Ev içinde de yetişiyorlar ama üyelerin balkonlarına, bahçelerine baktığınızda dışardaki sardunyaların coştuklarını görebilirsiniz.

Cymbelina beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 18:19   #2193
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Yanlış anlaşılmasın benim verdiğim cevap sayın Anzac'ın saat 11'den batana kadar güneş alıyor dediği mutfak penceresi önüne koymayı düşündüğü sardunyalar içindi.

Sardunyayı açık havada sabah güneşi alan bir balkona koyabilirsiniz, Güler abla sardunyalarına böyle yapıyor ve forumdan öğrendiğim bilgi de bu yönde.

Benim sabah güneşi alan balkonum olmadığı için öğlen ve öğlen sonrası güneşinden zarar görmemesi için balkona tül çektim. Güneşi filtre edip yakıcılığını azaltmaya çalıştım, geçen sene işe yaradı bu yöntem ve üç sakız sardunyama bu şekilde yazı atlattım. Sardunya öğleden sonra güneşinde de yaşar ama çok yakıcı ve fazla olmamak kaydıyla. Bir de havadar yer önemli sardunya için. Ev içinde de yetişiyorlar ama üyelerin balkonlarına, bahçelerine baktığınızda dışardaki sardunyaların coştuklarını görebilirsiniz.
Haklısınız Sayın Suz-i Dilara ama ben sabah güneşi seven çiçekler bölümünde bile sormuştum bu soruyu, inanın şaşırdım, kafam karıştı. Benimkiler de pencere önünde, penceredeki cam güneş ışığının ısısını yükseltiyor elbette, pek güneş almayan pencere önünü de sevmediler. Taşınmadan önceki evimizde çok iyilerdi Nedir bu sardunyanın güneş isteği, ne yapmalıyız??

Bir de şu kırmızılaşmaya bir çözüm var mı?

Eski 09-06-2012, 18:35   #2194
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Sayın Cymbelina

Sarduyalar güneşi sever direk,yarı güneş veya yarı gölge fark etmez, benim coğu sarduyalarım sabahtan güneş batana kadar direk güneş altında .

Yapraklardaki kızarmayı fotoğraflarsanız daha iyi olur görerek sonuca ulaşmak daha kolay, bir bilen cıkar.

adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 19:02   #2195
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Sardunyanın ısı, ışık şartları ev içinde veya dışarıya göre değişir. Ev içerisinde cam önünde bir yere koyarsanız ve güneş fazla olursa cam mercek etkisi yapar ve bitkilerinizi yakar.

Dışarıda durum farklı, açık hava ısıyı etkiler, dağıtır; üyelerin balkon, bahçelerini örnek gösterirken bu durumu kastettim. Sardunya açık havadan hoşlanır.

Benim balkonumda yaptığım uygulama kendi durumumuza özgü çözüm, güneş aşırı parlak, aşırı sıcak ve çok yoğun geliyor balkona. Bunu azaltmak istedim.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 10-06-2012 saat 19:19 Neden: İmlâ ve noktalama düzeltmeleri
Eski 09-06-2012, 19:25   #2196
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Bu mevsimde iç mekanda sardunya olmaz Cymbelina'cığım.
Yaprakları dalları uzar gider, çiçekleri zayıf kalır.

Sen çok zeki bir kızsın, bir çare düşün ve sardunyanı dış mekana al.

Cymbelina beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2012, 19:32   #2197
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Bence de bu mevsim sardunyaya ev içinde bakmak için uygun değil, kışın içeri alınabilir ancak.

Cymbelina beğendi.
Eski 09-06-2012, 22:34   #2198
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Bahçemdeki sardunyaların yapraklarıında kızarma olarak tarif ettiğiniz durum sürekli oluyor Sn. Cymbelina.

Siz forumda sorana dek bunu hiç düşünmemiştim, ama bitkiler üç senedir hallerinden memnun, bu bitkilerden aldığım çelikleri de rastgele nereye sapladıysam tuttu. Hastalık veya bitkinin gidişatını etkileyen bir durum olmadığını anlatmak istedim. Bakacağım ve görürsem bu kızarma durumunu, fotoğraflayarak ekleyeceğim yarın. Aynısı mı tespit yaparız.

Cymbelina beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2012, 19:15   #2199
Ağaç Dostu

Sn. Cymbelina,

sardunyanızın yaprağındaki renk değişikliği bu fotoğraftaki örneğe benziyor mu?

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2012, 19:34   #2200
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Sayın Hızır) (mı diyeyim?)
Çok sağolun resim için. Yüzde yüz emin olamadım, ekrana iyice yaklaşıp bile baktım Ama sanırım bu şekildeydi benimkide, sonrasında bu kızarma yaprağı tümden kaplıyor. Önce tek yaprakta oldu, sonra birkaç yaprakta birden. İkinci kez de tekrarladı dediğim gibi. Nedir ki bu? Niye olur? Hastalık mı? Ne yapmamız gerekir yaprakları toplayıp atmak dışında?

Tekrar tekrar bakıyorum resime, benimki de bu %90. Sizin sardunyanın türü değişik, yaprak şekli farklı, o yüzden kızarma sanki yuvarlak yuvarlak olmuş gibi geliyor ama iyice inceledim yaprağın şeklinden dolayı sanırım.

Tekrar teşekkür ederim size.

Düzenleyen Cymbelina : 10-06-2012 saat 19:39 Neden: ilave
Eski 10-06-2012, 19:42   #2201
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Son birşey ekleyeyim: Benim bahsettiğim sardunya yapraklarında bazen gördüğümüz (adını bilmiyorum, kusura bakmayın) kendiliğinden oluşan, hafif renk koyulaşması şeklinde olan harelenme diyebileceğim hadise değil. Tam anlatamadım da, sardunyaseverler bilir sanırım.

Eski 10-06-2012, 19:44   #2202
Ağaç Dostu

Açıkçası bütün sardunyalarımı tek tek gezdim ve bir tek bu sardunya üzerinde bulabildim örneklemek adına. Daha önce de çok gördüğüm bir durum bu.

Ben hiç ellemiyorum ve olduğu gibi, doğal haline bırakıyorum bitkiyi. Yaprağı kopararak almak görsellik açısından bir çözüm olabilir ama bu kızarıklığın asıl sebebini bilmiyorum. Belli ki bitkinin gösterdiği bir reaksiyon ama neye?

Bitki açısından büyük bir sorun olmadığını düşündüğümden, üzerinde durmamak gerek derim. Yine de dünyada başka örnekleri ve şikayet edenler var mı bakılabilir. İnceleyip bir sonuca ulaşırsam muhakkak burada paylaşacağım. Acil bir durum olduğunu düşünmemekteyim.

Rica ederim

Cymbelina beğendi.
Eski 11-06-2012, 01:45   #2203
Ağaç Dostu

Sardunyalarımdan bir tanesinin üzeri bu şekilde tohum ile doluydu.

Eklenen Resimler

maki01, Hülya, almira ve 3 kişi beğendi.
Eski 11-06-2012, 20:24   #2204
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Bu yıl sardunyalar beni cok mutlu ediyor...

Eklenen Resimler

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2012, 20:29   #2205
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Sardunyaları Sayın zbk74 geniş bir saksıya dikin ben sardunyalar icin satılan sihirli topraga ekiyorum oldukca memnunum .
Gecen yıl bodur olan türler bu yıl aslına döndü sıgmaz oldular

zbk74 beğendi.
Eski 11-06-2012, 20:35   #2206
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zbk74 Mesajı Göster
sayın kelebek çalısı ve ahmeter öncelikle maşşallah. sardunyalarınızın çiçeklerinin yoğun açması neden kaynaklanıyor?bendeki sakızların çiçekleri 2-3 tanecik (yani tek dal çiçekte)oluyorlar dış mekanda havadar ve sabah güneşi alan yerde olmalarına rağmen çiçeklerindeki bolluğu yakalayamıyorum..bir öneriniz varmıdır bunun için?şimdiden teşekkürler..
Açıkçası özel bir muamele uygulamıyorum. Aşırı büyüdüklerinde ve boylandıklarında budama yapıyorum o kadar. Tamamen doğal sürecinde yaşamlarını sürdürmekteler. Sardunyaların en sevdiğim yönü, hiç bir özel isteğinin olmayışı.

jineop ve zbk74 beğendi.
Eski 11-06-2012, 21:43   #2207
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Sayın iris ve Sayın kelebek çalısı, bir konuda fikrinizi alabilir miyim? Geniş saksı demişsiniz Sayın iris, Sardunya (ve aslında diğer çiçekler için de) küçük saksı kullandığımızda, bitki kök gelişimi yapmak için, kök için çalışmak yerine enerjisini toprağın üstünde kalan kısmını geliştirmek için, çiçeklenmek için harcamaz mı? Yani çiçeklenme için küçük saksı daha iyidir gibi bir doğru var mıdır?

Bir de kök budaması yapıyor musunuz? Nasıl yapılır? Faydaları ne olur? Ne sıklıkta yapılır? Çok soru sordum ama son bir soru daha sorsam, burada bir yerlerde okumuştum. Sardunyada 1 litre suya 1 fincan soda koyup onunla sularsak çiçeklenme yapar mı? Soda denilen maden suyudur herhalde (yemek sodası diye bazen bahsediliyor).

Eski 11-06-2012, 22:33   #2208
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Bir bitkinin kökleri ne kadar cok ve saglıklıysa okadar güzel olur .
Gecenlerde izmirden gelen cilli sardunya tamamen saksıyı kökle doldurmuş bende onu daha geniş bir saksıya aktardım şimdi daha mutlu yeni sürgünler veriyor .
kök budamasını ben hic yapmadım saglıksız ise budanır yoksa neden bitkiyi sitrese sokalım? durup dururken

Cymbelina beğendi.
Eski 11-06-2012, 23:19   #2209
Ağaç Dostu

Sn. Cymbelina,

saksıda sardunya yetiştirme konusunda deneyim sahibi değilim. Bir saksı sakız sardunyam var, bir tane de yine sakız sardunyadan çeliklediğim başka bir sakız denemesi yapıyorum

Ama Türkiye' de bahçede yaz kış demeden, 50cm çapında 70 cm yüksekliğinde bir toprak saksı içinde yaşayan 7-8 yaşında bir sakız sardunyam var ki, ne kök budaması istiyor ne de bakım. Yani sardunyalar bir şekilde yaşamda kalmayı beceren bitkiler.

Sodyum bikarbonatın suyun ph seviyesini düzenleme amaçlı olarak kullanıldığını biliyorum fakat besin gibi kullanıldığını bilmiyorum.

Çiçek açmıyorsa bitkiniz ve birşeyler yapmak istiyorsanız illa ki, çiçek açan bitkiler için kullanılan sıvı besinlerden alabilirsiniz yapı marketlerin bahçe bölümünden veya supermarketlerin bahçe malzeme kısmından temin ederek, destekleyebilirsiniz sardunyanızı.

Cymbelina beğendi.
Eski 12-06-2012, 22:24   #2210
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Gelişi güzel dikilirse uzar gider sardunya bir gölge bitkisi degildir .
Güneşi gördükce canlanır serpilir ne kadar güneş okadar cicek
Kaliteli toprak ve gübreyle desteklenirse cok güzel sardunya yetiştirebilirsiniz

Yazın birde aşırı sıcaklarda susuz bırakmayın, cicege dönmesi icin susuz bırakın deniyor ama bitkinin direnci zayıplıyor hastalıklara acık oluyor .
Tomurcuklara su degdirmemeye calışın tomurcuklar acmadan dökülüyor acmış cicege su gelince ömrü kısalıyor .
Dışardan alınan bitkiye ilk müdahale toprak degişimi ve üzerindeki cicek tomurlarını keserseniz bitki daha güzel gelişiyor ,şu ithal olan sardunyalar bitki bütün gücünü acmaya harcıyor.

adneser ve Cymbelina beğendi.
Eski 13-06-2012, 17:48   #2211
Ağaçsever

engin1981's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2010
arkadaşlar fotograftaki çilli top sarduyam bu haldeydi sonra çiçekleri geçti yeni gelenler bu şekilde açmadı. çiçekleri çok az küçük.neden olabilir acaba.10 günde bir sıvı besin veriyorum 7-8 saat güneş alıyor günde.

Eklenen Resimler

engin1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2012, 23:38   #2212
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Bu nun rengini cok seviyorum cok acık turuncu

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2012, 10:05   #2213
Ağaç Dostu

Tika's Avatar

Giriş Tarihi: 22-09-2008
Sevgili sardunya severler,bu gul gibi acan sardunyalari nereden aliyorsunuz? İnternet uzerinden siparis verebilecegimiz bir adres var mi?
Bir de su an kullanici adini hatirlayamadim bir uyenin sari renkli sardunyasi baska bir uyenin de mavi tonlu bir tane vardi.Siparis verilebilecek adresleri biliyorsaniz,paylasirsaniz cok sevinirim.
Herkese tesekkurler.

Tika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2012, 23:08   #2214
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Sayın tika gül sardunya yı türkiyede bulmanız biraz zor ,aslında katmerli top sardunya gül sardunyadan daha güzel hemde cicekleri daha büyük .

Sarı sardunyada sanırım izmirde olması gerek tanıdık biri varsa ona aldıra bilirsiniz .
sardunyaların neredeyse 100 ceşidi ve rengi var dipsiz bir kuyu gibi kışın korumakta ayrı cabası Allahtan türkiyede satışı yok halimiz nice olurdu
3 defa lila rengini aldım yaşatamadım şimdi nerede görsem kafamı ceviriyorum

Eski 15-06-2012, 10:23   #2215
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
"Avrupa çiçekçilik" irtibata geçer ve Gönül hanımla görüşürseniz ülke çapında gönderiyor.
Siyah lale adındaki üye yeni İstanbula istedi ve siyah/ mor sakızına kavuştu
Artık çok zor değil.

maki01 ve Tika beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2012, 19:20   #2216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Galeri: 1
Sayın çiçekseverler, kısa bir süredir takipte değildim.Hepinizin sardunyaları çok hoş.Bende bugün sardunyalarımla biraz vakit geçirdim ve resimlerini çektim.Makinamın tarihi yanlış kusura bakmayın.

Bunlarda sardunyalarımdan birkaçı.

Eklenen Resimler

lale123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2012, 20:34   #2217
Ağaçsever

engin1981's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2010
benim siyah beyaz ve renkli şekerlerim

Eklenen Resimler

engin1981 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 10:29   #2218
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Paylaşmadan duramıyorum.

Name:  DSC07661.jpg
Views: 2344
Size:  42.0 KB

Bağışlayın ama, çok güzel

Eski 18-06-2012, 12:59   #2219
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Arsızların arsızı çok seviyorum...

Name:  DSC07627.jpg
Views: 2813
Size:  42.0 KB

Ginkgo biloba ile komşu, o yüzden yapraklar sizi yanıltmasın, yer darlığından herkes içiçe yaşamak zorunda.

Eski 18-06-2012, 13:03   #2220
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Arsızların arsızı

Eklenti 310036

Çok güzel....

jineop beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceylan, pelargonium, sakız, sardunya

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024