agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni9062Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2008, 23:25   #361
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Teşekkürler arkadaşlar.
Sayın Hüsnüyusuf, bu sardunyayı geçen bahar Antalya sera sardunyası diye almıştım. Fazla boy atmadan çiçeklendiğini söylemişti satıcı. Gerçekten de öyle. Odunsu kısımdan aldığım çelik bu şekilde büyüdü.

Çeliği diktikten sonra her hafta hümik asit içeren " Sim Organik" marka bitki besini verdim. Tomurcukları gördükten sonra haftada bir sıvı sardunya gübresine döndüm. Bir defa da limon tuzu verdim. Her gün suluyorum. Bir de gözlemediğim derin saksıdaki sardunyalar daha keyifli oluyor.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 13:00   #362
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
uzun derinliği az saksılarda sardunyalar istediğiniz gibi gelişemiyorlar. Sakızların kökü pek derine inmiyor onlar olur. Normal sardunyaların kökü oldukça geliştiği için, uzun derin olmayan saksılarda ancak belli bir büyüklüğe ulaşıyor. Ancak büyük yuvarlak derin saksılarda çok daha gelişip, bol çiçekleniyorlar. Sardunya gübreyi de çok seviyor, suyu da, güneşi de.

polemos ve sardunaki beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 15:41   #363
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
Evet sevgili limon bu sene derin saksılara ektim. O yüzden çoştu bütün sardunyalarım. Bir de güvercin gübresi verdim. Maşallah yüzümü güldürdüler. Artık saksılarla baş edemez oldum. Yoğurt kovalarını cassati sprey boyayla boyayıp kullanıyorum.

cyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 10:20   #364
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Teşekkürler arkadaşlar.
Sayın Hüsnüyusuf, bu sardunyayı geçen bahar Antalya sera sardunyası diye almıştım. Fazla boy atmadan çiçeklendiğini söylemişti satıcı. Gerçekten de öyle. Odunsu kısımdan aldığım çelik bu şekilde büyüdü.

Çeliği diktikten sonra her hafta hümik asit içeren " Sim Organik" marka bitki besini verdim. Tomurcukları gördükten sonra haftada bir sıvı sardunya gübresine döndüm. Bir defa da limon tuzu verdim. Her gün suluyorum. Bir de gözlemediğim derin saksıdaki sardunyalar daha keyifli oluyor.
Cevabınız için teşekkürler.Ben birşey daha sormak istiyorum.Şu an elimde NPK 20 20 20 sıvı gübresi var.Sardunyalar için uygun olur mu? Saygılarımla...

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 09:13   #365
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Dün akşam sardunyalarımı yeniledim. Daha dorusu uzayan dalları kesip tekrar toprağa ektim, üzerlerindede çiçekleri vardı, tomurcukları, umarım yanlış birşey yapmamışımdır, inşallah tutarlar, çok üzülürüm, birde çiçeklilerdi ya ondan, bakalım bol su verdim, vitaminli, yarın öbürgün belli olur.

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 20:57   #366
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Turuncu sardunyası olan var mı? Lütfen birisi "EVETTT" desin...

İki hafta önce Koçtaş'a gittim.Turuncu bir sardunya gördüm,ne zamandır peşindeyim...Turuncu ama öyle fosforlu gibi duran turunculardan değil,gayet pastel bir tonu var.turuncu sardunya

Bir tane kalmış,rafın en arkasında...Uzanıp alayım falan derken,Arda bey birden yanımdan uzaklaşıp koşmaya başladı(oğlum olur kendisi).

Bir sardunyaya bakıyorum,bir Arda'ya...Arda koşuyor uzaklaşıyor,sardunya yerinde duruyor,bir metre ilerimde..Arda koşuyor,gözden kayboluyor...Sardunya orada...Arda..Sardunya...

Neyse,"döner alırım" diyorum,oğlmunun peşinden gidip,bahçe mobilyaları reyonunda salıncakta Arda'yı yakalıyorum.Deli gibi eşimi arayıp buluyorum,çocuğu verip geri dönüyorum...tam bir şok...Sardunya yok!!!

Freddy'nin kabusu gibi...İnanamıyorum ya...O turunucunun tonundan nerde bulucam ben şimdi?

İki karış suratla eşimi bulmaya gidiyorum.Bir yandan da gözlerimi açmış,elinde ya da alışveriş sepetinde turuncu sardunya saksısı olan birileri var mı diye bakınıyorum.Ara da bul..

kupecim beğendi.
ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 13:34   #367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Merhaba,
Sardunyalar güneşi sever sık sık sulayıp solmuş çiçeklerini temizlemeniz gereklidir. Böylece çiçeklenme daha uzun devam eder. Bir de kalınlaşmış dallardan koparıp güçlendirmeniz gerekir. Kopardığınız dalları da batırısanız çok kolay çoğalırlar. Kış boyunca dışarıda kalabilir, ama kar ve dondan korumanız gerekir.

sardunaki beğendi.
necibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 12:50   #368
Ağaç Dostu

Maude's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2008
Galeri: 4
Henüz tomurcuğu bile yokken aldığım dört adet sakız sardunyasının üç tanesinin çiçeklerini #1250 ve #1259 nolu mesajlarımda paylaşmıştım. Dördüncü de sürpriz yaptı ve o da hiç beklemediğim çok güzel bir renkte açıyor. Onu da paylaşmadan yapamadım .

Eklenen Resimler

Maude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2008, 20:35   #369
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

İnternette okudum ama nerede okudum bilmiyorum..Sardunyanın,mavi ve sarı haricinde her renk ve tonda çiçek açan bir bitki olduğu yazıyordu...

Sizin çiçekçi sanırım turuncu rengi bilmiyor...

Geranium 'Maverick Orange

Eski 11-05-2008, 15:51   #370
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Sayın Ceromaya,resmini çekebilir misiniz turuncu sardunyanızın?..

Bu arada internette arama yaparken çok ilginç sardunya resimlerine rastladım.Bu türlere sahip olanınız var mı acaba?

sardunya1

sardunya2

sardunya3

Ayrıca katmerli sardunyaların değişik renkleri de var...

katmerli1

katmerli2

katmerli4

katmerli3 (bu renk sayın BENBEN1967'de vardı sanırım..)

Eski 11-05-2008, 16:44   #371
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Galeri: 12
Sevgili ardabora, cumartesi günü Kozyatağı Bauhaus'ta hem pastel hem de pastel olmayan renkte çok sayıda turuncu sardurya gördüm, fiyatları da 2.5 YTL.
Bu arada biraz flu ama bendekinin resmini de gönderiyorum. Ardından bir de pembe-beyaz benekliyi göndereceğim ki onu hiç bir yerde görmüyorum. Geçen yıl bir fidanlıkta bulmuş ve kapmıştım

Eklenen Resimler

hira, sardunaki ve kupecim beğendi.
esen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2008, 20:00   #372
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Normal sardunyanın turuncusundan bende de vardı ama ne olduysa artık yok. Oldukça canlı turuncuydu ama ben turuncuyu çok sevmeme rağmen sardunyanın turuncusunu sevememiştim. Mesela Begonyanın Turuncu çiçeklisine bayılırım. Sardunyanın turuncusu biraz mattı sanki pek tarif te edemiyorum ama turuncunun da tonları var değil mi ? Sakızın turuncusunu ise hiç görmedim. En çok pembe tonlu sakızlar oluyor.

Eski 11-05-2008, 21:40   #373
Bitkisever

ceromaya's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2007
uzman16; en azından turuncu sakız sardunyanın bende olmadığını söyleyebilirim ardabora'nın aradığı sardunyayı bulalım önce, sonra onu da buluruz inşallah

ardabora; aslında siz aradığınız rengi buraya ekleyebilirseniz daha çabuk netice alırız kanaatindeyim. Çünkü GLCN'nin dediği gibi ton ton turuncu var. Böylece o muydu bu muydu diye polemiğe girmeye de gerek kalmaz.

Düzenleyen ceromaya : 11-05-2008 saat 22:10 Neden: ek bilgi
ceromaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2008, 22:10   #374
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Bir önceki sayfada, resim vermiştim.turuncu sardunya Fakat bu renk istediğimin daha canlısı...Benim bahsettiğim daha mat bir ton...

Aslında sayın Esen'in turuncu sardunyasının alttaki çiçeği de aradığım turuncunun tonunda ama sanırım ışık oyunu yüzünden pastel bir tonda görünüyor,üst çiçeği daha fosforlu...

Turuncuyu buldum da tonunu arıyorum,bakar mısınız?

Eski 12-05-2008, 10:34   #375
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Resimdeki turuncu sardunya top sardunya sakız değil yani .Sakız sardunyasının turuncusu yok .Aynısından bende vardı bir zamanlar .

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 11:25   #376
Ağaç Dostu

GLCN's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Galeri: 15
Bu linkte arzu hanımda olan aradığınız kavuniçimi?Bendekide bu renk daha acmadıkları için resim ekleyemiyorum..

http://www.agaclar.net/galeri/showim...&searchid=4287

GLCN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 12:01   #377
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2008
Merhaba - Bir soru - Yönlendirmenizle bir ağacı kurtarabilirsiniz.

Merhaba,

Forumun her bölümü ilgi çekici, ancak en fazla okuduğum sardunyalar başlığı. Yeni üyeyim ve tanıtım bölümünde bana dair kısa bilgi bulabilirsiniz.

Sardunya sevenlere bir sorum olacak, yardımcı olursanız sevinirim. Arka bahçemdeki ağaçtan dolayı balkon gölge oluyor, gün boyunca. Dolayısıyla burada sardunya gelişmiyor, büyümüyor. Ancak ben burada da sardunya yetiştirmek istiyorum.

Çözüm 1; Ağacı kesmek.
Riskleri ise çok; 1. Ağaçlar.net'ten daha ilk mesajda ihraç edilmek. 2. Yazın güneşten dolayı hanımdan sürekli fırça yemek. 3. Komşular tarafından müdaheleye maruz kalmak. 4. Ağacı keserken , ağaç altında kalıp diyar değiştirmek. ( Daha kötüsü bud urumda bunu hakettiğini düşünmek ) 5. Ağaca konan güvercin ve serçelerin yarattığı vicdan azabı ile ruhsal çöküntüde bir ömür geçirmek.

Çözüm 2 ; Ağaçlar.net sardunyasevenlere "Gölgede yetişen sardunya türü var mı?" diye sormak.

Saygılar, sevgiler.
Revolver

kupecim beğendi.
revolver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 19:54   #378
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Bu sardunyaları Halıdere de deprem den hemen sonra çekmiştim.Daha sonra bu ev ve sardunyalar Deprem fotografları sergimde ve Bayındırlık Bakanlığı sergilerinde Simge ev ve afiş olarak kullanıldı.

Ev üzerine düşen görevi yerine getirmişti(Korumacılık). Bu evin çevresindeki bütün betonarme yapılar yıkıldı ama bu ev ayakta idi.Geleneksel usulde yapılmış bir evdi. Deprem esnasında saksılar bile olduğu yerlerde kalmıştı.

Eklenen Resimler

milaca2010 ve sardunaki beğendi.

Düzenleyen Mahmut Leventoğlu : 12-05-2008 saat 21:35
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2008, 21:30   #379
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BENBEN1967 Mesajı Göster
Katmerlilerin içinde 1 numara hariç hepsi bende var . Ama o yukardakilerden yok , onlar nasıl birşey öyle ilk defa görüyorum .Gözlerim yuvalarından fırladı resmen .
Evet ben de ilk kez gördüm bu çeşidini..Gerçi ben çoğu çiçeği burada ilk kez görüyorum ya,cehalet işte ne yaparsın...

Katmerli sardunyadan bende de vardı geçen yıl,kırmızı..Hani şu ilk sayfalarda "Mine hanımım teyzesinin sardunyası" resmi gösterilen sardunya...Maalesef yakından hiç resmini çekmemişim geçen sene.İşin kötüsü geçen yaz tüm büyük sardunyalarımı bahçeye ekmiştim.Bütün kış bahçede kaldılar ama şubat ayındaki kar yüzünden hepsi dondu.Derken bu baharda yine yeşermeye başladılar,diplerden minik minik.Şimdi tepelerindeyim,dilerim katmerli kırmızı sardunyam hala yaşıyordur,o kadar çok sardunya ekmiştim bahçeye ki hangisi hangi renk bilmiyorum,açınca görücez.

Eski 12-05-2008, 21:57   #380
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Çok naziksiniz... Ben birşeye taktım ki gözüm hiçbir şey görmüyor, bu huyumdan inanın nefret ediyorum ama turuncuya takmış vaziyeteyim.Oysa hepsi ayrı güzel...

Bir yerde bir resim veya bir görüntü görüyorum,aşık oluyorum.. Mesela şu aralar bir de gri yapraklı çiçeklere takmış vaziyetteyim.Fare kulağı,artemisia,sinerarya,dam koruğu... pembe ve morla öyle güzel uyumları var ki...

Galeride bir resim görmüştüm ilk üye olduğum günlerde,şimdi o görüntüyü nasıl yakalarım diye düşünmekteyim.

sinerarya,cam güzeli,aslanağzı

Bu resimdeki mor çiçeklerin de ne olduğunu anlayamadım bu arada,bilen varsa adınız yazsın bir zahmet...Cam güzelini tohumları minicik olduğu için ekmedim,hazırı var nasıl olsa dedim.Hoş sinerryanın da hazırı var ama tohumdan yetiştirmeye çalıyorum,hala mini minicikler...Aslanağızları hala açmadı..Kısacası bu görüntüyü elde etmek için çiçekçileri ziyaret etmem gerek...

Velhasıl kelam,turuncu sardunyanın da böyle bir görüşte aşk şeklinde bir anısı var bende ama illa o pastel turuncuyu bulucam...

Düzenleyen ardabora : 12-05-2008 saat 22:00 Neden: resim ekleme
Eski 13-05-2008, 19:10   #381
Bitkisever

ceromaya's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2007
Vasfiye Hanım; bu bahsettiğim turuncu sardunya. Resim biraz koyu çıkmış, sizin örnek verdiğiniz renk gibi durmuş. Gerçekte biraz daha pastel aslında. Çelik alınabilecek kadar büyüklermiş bu arada; haberiniz olsun.

Eklenen Resimler

ceromaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2008, 21:43   #382
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Bugün çiçekçiye gittiğimde hem turuncu sardunya hem de beyazın içinde pembe renk barındıran sardunyadan buldum, her ikisini de aldım biraz önce de diktim bakalım ne olacaklar?
Beyazın içinde pembe barındıran bu mudur? Ben de Pazar günü kendisini görüp çok sevdim, artık benim Sakız Sardunya...

Name:  IMG_1586.JPG
Views: 3107
Size:  50.0 KB

sardunaki beğendi.
Eski 13-05-2008, 23:31   #383
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bu da benim beyazlarımdan bir detay.

Eklenen Resimler

sardunaki beğendi.
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 13:34   #384
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Arkadaşlar, dört tane, ayrı renklerde sardunya kökünü yuvarlak, geniş bir saksıya diktim. Bir mahsuru olur mu? Topraktaki besin dört köke de yeter mi?

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 15-05-2008 saat 17:28
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2008, 14:47   #385
Ağaçsever

LuNa's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu Mesajı Göster
Saksılarınızın **** çiçeklerinizin etrafını misina ile gergin şekilde çervirin ,bir süre sonra kuşlar gelemeyeceklerdir )

Cevabiniz icin cok tesekkürler.
Gecen gün hayvanlar (kuslar) kismina baslik acmistim bu dertten dolayi, sevgili malina sagolsun saksi topragina birkac tas koy eselicek toprak bulamayinca vazgeciyorlar demisti. Simdilik onu yaptim beklemekteyim. eger o ise yaramazsa sizin dediklerinizi de denicem. Umarim ikisinden biri ise yarar.

LuNa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 15:03   #386
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Bahçemde en çok görmek istediğim çiçek sardunya. Geçen sene beni hiç üzmediler, susuzlukta problem çıkarmıyorlar, kışa kadar açıyorlar. Bu sene çok daha fazlasını çoğaltacaktım ama kışın havasızlıktan yarısı gitmiş.
Açanlar bana bu sene sürpriz yaptılar. Geçen sene renkler fazla çeşitli değildi, genelde uçuk pembelerim vardı ve çoğu yalınkattı. Bu sene renk çeşitleri artmış, koyu renkler çoğalmış ve çiçekler daha gür hale gelmiş.
Tozlaşmadan renk değişebileceğini okumuştum ama geçen seneden olması gerekmez mi? Beyazlarım çok azalmış, ayrı saksıda korumaya aldım.
Sanırım ölenlerin çoğu da yalınkatlardı, şu an çok az var.
Kırmızı sakızım, benekli pembe sakızım, biyeli sakızım yoktu (bu isimleri ben uydurdum). Sadece turuncu sakız yeni alındı. Fotoğraftakilerden başka koyu tonlar da var, komşumda da aynı şeyler oldu, açık pembe saksıdan bu sene koyu pembe çıkıyor.
Sonuç olarak ben bu sürprizden çok memnunum.Name:  biyelisakız.jpg
Views: 3570
Size:  54.1 KB

Name:  kırmızısakız.jpg
Views: 3690
Size:  53.5 KB

Name:  lekelipembesakız.jpg
Views: 3594
Size:  42.9 KB

Name:  pembesakız.jpg
Views: 3603
Size:  64.4 KB

Name:  yalınkat.jpg
Views: 3624
Size:  55.3 KB

kupecim beğendi.
Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2008, 21:54   #387
Ağaçsever

LuNa's Avatar

Bunlarda benim Sardunyalarim.

Hangi cins oldugunu bilmiyorum fakat. Burda sadece sarkan ve dik olarak adlandiriliyor sardunyalar.

Cicekleri cok hassas oyüzden biraz gicik oluyorum En ufak bir dokunmada **** hafif bir rüzgarda cicek yapraklari yerlerde.

Name:  sahibinden_HPIM1574.jpg
Views: 6791
Size:  18.4 KB

Name:  sahibinden_HPIM1576.jpg
Views: 3624
Size:  22.5 KB

Name:  sahibinden_HPIM1578.jpg
Views: 3646
Size:  24.7 KB

sardunaki beğendi.
Eski 16-05-2008, 21:56   #388
Ağaçsever

LuNa's Avatar

Bunlari da gecen gün gördüm ve dayanamayip aldim

Name:  sahibinden_HPIM1585.jpg
Views: 3482
Size:  18.2 KB

Name:  sahibinden_HPIM1580.jpg
Views: 3498
Size:  19.3 KB

Name:  sahibinden_HPIM1582.jpg
Views: 3469
Size:  19.4 KB

Name:  sahibinden_HPIM1584.jpg
Views: 3487
Size:  23.7 KB

sardunaki beğendi.
Eski 16-05-2008, 22:01   #389
Ağaçsever

LuNa's Avatar

Bunlarda sarkan sardunyalarim. Daha kücükler biraz daha büyüsünler cok güzel oluyorlar.

Bu saksidan toplam üc tane var. ücüde ayni renk ve cinslerde.

Name:  sahibinden_HPIM1589.jpg
Views: 3482
Size:  24.6 KB
Name:  sahibinden_HPIM1591.jpg
Views: 3497
Size:  23.9 KB
Name:  sahibinden_HPIM1592.jpg
Views: 3474
Size:  22.1 KB

Bunlarda beyazlarim.

Name:  sahibinden_HPIM1593.jpg
Views: 3462
Size:  26.2 KB
Name:  sahibinden_HPIM1594.jpg
Views: 3476
Size:  25.8 KB

sardunaki beğendi.
Eski 18-05-2008, 16:12   #390
Ağaçsever

aykutalp's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2008
Bu benim yeni sardunyam:

Name:  sardunya1.gif
Views: 3575
Size:  51.6 KB

Name:  sardunya2.gif
Views: 3617
Size:  51.0 KB

Yapraklarına su değmesin denmiş. Sularken ister istemez değecek. Dibindeki dalları koparayım mı?

aykutalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceylan, pelargonium, sakız, sardunya

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024