agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni9062Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-09-2010, 16:10   #1531
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2010
tohumdan yetiştirdiğim sardunyaların bazılarının son hali....

Eklenen Resimler

erol21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2010, 14:29   #1532
Ağaç Dostu

sinan yavuzz's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2010
sardunyalarımdan görüntüler

Eklenen Resimler

sinan yavuzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 01:11   #1533
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2007
bende balkonumdan sardunyaları paylaşayım

Eklenen Resimler

avcı66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2010, 20:47   #1534
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
SARDUNYA(PELARGONIUM)

Yetiştirilmesi ve üretilmesi çok kolay bir süs bitkisidir. Sardunyalar kırmızı, pembe, beyaz

ve daha bir çok renkli çiçekleriyle bahçeleri ve balkonları süsleyen en çok yetiştirilen süs

bitkilerindendir. Ayrıca sardunyaların 150 ayrı çeşidi mevcuttur.

SARDUNYA BAKIMI

Sardunyalar, yaz dönemindeki muhteşem görünümlerini ufak bir bakım ve özenle kış

boyunca da koruyabilir. İlk soğuklar kendini göstermeden önce sardunyalarınızı kaldırarak,

serin ve oldukça kuru bir sera ya da kış bahçesinde muhafaza edin. İlk bahar geldiğinde

sardunyalarınız; su, sıcaklık ve ışık ile birlikte tekrar canlanacaktır.

YETİŞME İSTEKLERİ

Sıcaklık: En iyi gelişmesini 15 derece dolayında gösterir. Kışın, sıcaklğın 7-10 derece olan

yerlerde muhafaza edilmelidir.

Işık: Sardunyalar bol güneşli yerlerde iyi gelişme göstermektedir.

BAKIM ÖNLEMLERİ

Saksı değiştirme: Her yıl Mart ayında yapılır. Saksı değiştirilecek olan bitkinin toprağı

hafifçe nemlendirilir. Bitki kök boğazından tutularak ters çevrilir. Toprağın dağılmamasına

özen gösterilir. Yeni dikeceğimiz saksıya kullanacağımız karışımdan bir miktar konulduktan

sonra bitkimiz, köklerinin dışarıda kalmamasına özen göstererek dikkatlice yerleştirilir.

Üzerine yine karışımdan konularak hafifçe bastırılmalıdır. Saksı tam ağzına kadar doldurul-

mamalı saksının en üst kısmı ile toprak arasında yaklaşık 1cm. boşluk bırakılmalıdır.

GÜBRELEME

Yetiştirdiğimiz bitkileride yüksek kalitede ürün elde etmek için gübreleme yapmamız gerek-

mektedir. Nisan - Eylül ayları arasında haftada bir kere 3g/1 kompoze gübre verilmelidir.

SULAMA

Büyüme ve çiçeklenme dönemlerinde (Mart-Eylül) bolca sulanmalı, çok sıcak havalarda su

püskürtülmelidir. Çiçeklenme bittikten sonra fazla su verilmemeli, saksı toprağı orta dere-

cede nemli, hatta biraz kuru tutulmalıdır.

AVRUPA ÇİÇEKÇİLİK GÖNÜL HANIM'IN BİLGİ NOTLARIDIR.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 18:29   #1535
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2009
benim sardunyalarım halen dışarda duruyor.sizce ankarada onları içeri alma zamanı geldi mi?sanki bana halen hava iyi gibi geliyor.birde geçen yıl içeri camların önüne koymuştum yaprakları sararıp döküldü yeni çıkan filizlerde çok cansız ve cılızdı.gerçi baharda dışarı koyunca toparlanıp yaz boyunca çiçeklerini coşturdular.bu yıl üstü kapalı ama açık bir balkona koysam donarlar mı onları kaybetmek istemiyorum

bynpol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 18:53   #1536
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bynpol Mesajı Göster
benim sardunyalarım halen dışarda duruyor.sizce ankarada onları içeri alma zamanı geldi mi?sanki bana halen hava iyi gibi geliyor.birde geçen yıl içeri camların önüne koymuştum yaprakları sararıp döküldü yeni çıkan filizlerde çok cansız ve cılızdı.gerçi baharda dışarı koyunca toparlanıp yaz boyunca çiçeklerini coşturdular.bu yıl üstü kapalı ama açık bir balkona koysam donarlar mı onları kaybetmek istemiyorum
Ankarada üstü kapalı, açık bir balkonda donarlar. Kışın kuru havası olan, hafif serin bir yere alınmaları tavsiye ediliyor.

Eski 20-10-2010, 20:41   #1537
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Önemli bilgiler, püf noktaları... Herkes bunlara dikkat etmeli. Yoksa kayıplar ya da çelimsiz sarduşlar kaçınılmaz oluyor. Kayıplar yaşayan arkadaşlar inşallah bundan sonra daha dikkatli olurlar. Öncelikle Maki ablam tabii ki

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 20:50   #1538
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Orkuncuğum Füsun ablan da var sırada Sardunyalarımı bu bilgilerden sonra kesin alttan sulayacağım. Zaten Gönül hanımın serasında saksıların altlarında tabaklarda sular vardı. Toprağının yeterli suyu alıp almadığını parmağımızla kontrol ederek, tabağı altından alıyoruz.

Eski 20-10-2010, 22:14   #1539
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sardunyalar bizi üzdü belki , ama biz onlara zulüm edip mantar enfeksyonuna maruz bıraktık ve öldürdük ;(
Şahsen ben açgözlüğüm yüzünden aldığım bunca bitkiye yetişemeyip hortumla suladım .
Biz önce kendi hatalarımızı görüp , ayağımızı denk almalıyız .
İzmirde sardunyalar sokaklarda bile yetişiyor , tamam ama bizimkiler çok hassas hibritlerdi ,
sokak sardunyası değildiler .
Özeleştiri yapıp notlarımızı almalıyız .
Ben kendime zayıf not veriyorum .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 22:15   #1540
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Benim alttan sulamam çok zor. Zira hepiciği koca yağ,peynir tenekelerinde dikililer Saksı yüzü göremiyor zavallıcıklar

Eski 20-10-2010, 22:28   #1541
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sevgili Orkun sen zaten sardunya konusunda çok başarılısın Bunlar bizim gibi sınıfta kalanlara ya da yeni başlayanlara
Ben o aşırı sıcaklarda güneşte bıraktım 1
Hortumla sulamadım ama yine de hatalar yaptım ki mantar oldular 2
Sulamayı çok dengesiz yaptım( aşırı sıcaklarda ne yapacağımı şaşırdım) kök çürüklüğü oldular 3...
Başka yapılmayacaklar kaldı mı? Bilemiyorum?

Eski 20-10-2010, 22:29   #1542
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 73
Dikkat etmediğimi ya da yeterince ilgilenmediğimi düşünmüyorum. Bilgi eksikliğinden kaynaklanan nedenlerle kaybettim sardunyalarımı. Sardunya güneşi sever diye güneşe engel olmadım.

Kendi adıma çıkardığım en önemli ders, Temmuz ve Ağustos ayında tamamen gölge bir ortam sağlamak olacak. Havadaki nem oranına ise müdahele etmem olanaksız.

Bunların yanında ,menekşe başlığında söz edilen Megafol ya da benzer içerikli aminoasitler içeren besinle takviye yapacağım. Özellikle aşırı sıcak ya da soğuk havalarda bitkinin direncini arttırdığı söyleniyor. Botanika da "Çiçek Çoşturan"larda formül değişikliği yapmış. Aminoasit ve izelement ve de vitamin eklenmiş. Belki de ayrı bir takviyeye gerek kalmayacak.

Orkun'cum fena kızdırdın beni ) Anneciğinin deneyimleri ve takviyesi ile sardunyaların bu kadar güzel ve sağlıklı. Bir de kendi evindeki sardunyaları görelim

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 10:09   #1543
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Galeri: 120
Sevgili Jezebel , sevgili Füsun hanım ,Gönül hanımından aldığınız bilgileri buraya aktardığınız için teşekkür ediyorum. Bana yakın olduğu için Gönül hanımla sık görüşüyoruz, bana bilgi notu vermediği için serzenişte bulundum, o da senin bu bilgilere ihtiyacın yok çiçeklerine gayet iyi bakıyorsun,hatta deneme bitkilerimi sana veriyorum ,yaşamaları için dedi.
Sardunyalarımı ve diğer bitkilerimi yazın güneş doğmadan sabah çok erken suluyorum, bende hortumla suluyorum ama çok az basınçla hemen diplerine döküyorum, toprağın tekrar hafif kurumasını bekliyorum, bana her hafta besin vermemi söylemişti bir tek onu ihmal ediyorum. Ama aklıma gelirse hayvansal gübre veriyorum. Yazın asla gün ortasında ve akşam sulama yapmıyorum, onu da rahmetli babamdan öğrenmiştim, çiçeklerini öldürürsün diyordu. Bu yaz sardunyalarım da kayıp yaşamadım ama sıcaklık , sevgili komşularımın ve müşterilerimin çelik alması bitkilerimin küçülmesine sebep oldular hiç gürleşemiyorlar, devamlı dalları eksiliyor.

Düzenleyen Fatoş : 21-10-2010 saat 23:37
Fatoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 10:28   #1544
Ağaç Dostu

Fatoş's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2009
Galeri: 120
Name:  DSCN3440.jpg
Views: 1946
Size:  59.8 KB
Name:  DSCN3389.jpg
Views: 1905
Size:  47.9 KB
Name:  DSCN3120.jpg
Views: 1992
Size:  67.9 KB

JOJOBA1 ve inas80 beğendi.
Fatoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2010, 14:16   #1545
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Yaz sıcağında kavrulup şimdide yayla soğuğuyla savaşan 3 sarduşumdan 2si açtı. Nasip olursa okulun heryerine baharda sarduş dikicem. Bunların dışında sınıfımda da2 sakızım var. Çiçekler Maki01 ablamın çatlamasına yetmeyebilir, sadece artçı etkisi yapacak sanırım

Eklenen Resimler

Ebrushka beğendi.
Eski 29-10-2010, 23:35   #1546
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Çok teşekkür ediyorum Sevgili nazlı06, benimkisi istemem ama yan cebime koy olacak tam

Sevgili acemifüsun,

Çok teşekkür ederim sevgili arkadaşım. Söylediklerini aynen uyguladım. Gönderdiğin çeliklerin hepsi serada canlandılar Hem çelik hem de bilgi paylaşımın için çok teşekkür ederim.

Sevgili acemifüsun, hormon kullanarak seraya almamı önermişti. Yolda biraz yıpranmış olmalarına rağmen 1 gün suda bekletip, daha sonra hormon tozuna batırarak cocopeat+perlit+ vermikulit karışımına diktim. 3-4 günde minik yaprakcıklar verdiler.

Nazar diye bir şey var mıdır bilmiyorum ama oğlum bebekken ne zaman içimden bile " Aman ne güzel, uzun süredir hastalanmadı" desem ertesi gün yataktaydı. Çiçeklerimde de benzer şeyler oluyor sanki

Eski 30-10-2010, 17:15   #1547
Ağaçsever

deniz90's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Sardunyalarımı ne zaman içeri almalıyım?

Ankara'da geceler soğumaya başladı. 4 dereceye kadar düştü. Gündüz ise sıcaklık 14 derece civarında. Sardunyalarımı ne zaman içeri alsam karar veremedim. Derece eksilere düşmedikçe birşey omaz diyorlar. Siz ne tavsiye edersiniz?

deniz90 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 17:55   #1548
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2010
Arkadaşlar çiçekleri fazla olmasada sardunyalarımın son halini sizlerle paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

inas80 ve Ebrushka beğendi.
türkansultan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 18:02   #1549
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Devamı

Eklenen Resimler

Eski 31-10-2010, 18:11   #1550
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Devamı

Eklenen Resimler

Eski 31-10-2010, 18:20   #1551
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Devamı

Eklenen Resimler

Eski 31-10-2010, 18:24   #1552
Ağaç Dostu

türkansultan's Avatar

Ceylanımın bu ayda bile bir tanede olsa açması beni mutlu etti.

Eklenen Resimler

Eski 31-10-2010, 18:46   #1553
Ağaçsever

deniz90's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Mutfak camımın önündeki sardunyalarım.

Eklenen Resimler

Ebrushka beğendi.
deniz90 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 19:30   #1554
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deniz90 Mesajı Göster
Ankara'da geceler soğumaya başladı. 4 dereceye kadar düştü. Gündüz ise sıcaklık 14 derece civarında. Sardunyalarımı ne zaman içeri alsam karar veremedim. Derece eksilere düşmedikçe birşey omaz diyorlar. Siz ne tavsiye edersiniz?
Yeriniz varsa içeri alın , yoksa sulamayı kesin ve naylonla sarıp sarmalayın .
Bursada anneciğim kışın sulamazdı ve balkonda tutardı , bazı dallar donsa da baharda kökten sürerdi .
Kolay gelsin .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 20:58   #1555
nil
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Herkese merhaba.

Geçen aylarda forumda sardunyaların asit toprak sevdiklerini öğrendim, bunun üzerine saksılarımı çok çok az limon tuzu konmuş su ile suladım. Ayrıca demir ihtiyaçlarını karşılamak üzere sulama kovasına bir sürü gazoz kapağı attım ve bunları sürekli orada tutarak (ve kovayı arada sırada revers ozmos suyu ile de doldurarak) sulama yaptım. Bu sayede sardunyalarım coştular, canlı renklerde iri ve bol çiçekler açtılar ve serin havalara rağmen hala da açıyorlar. Bu bilgileri sardunya severlerle paylaşmak istedim.

Sardunyayı çok severim ve ne yapıp edip her rengini edinmek gibi bir merakım var. Elbette buradaki herkes de benim gibidir... Bilmiyorum daha önce gören var mı, burada konuşuldu mu; eflatun ve mor renkli sakız sardunyası da varmış meğer, bu yaz Antalya'da buldum, bunu da meraklısına iletmiş olayım.

Sevgiler,

Nil

nil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 21:18   #1556
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nil Mesajı Göster
Ayrıca demir ihtiyaçlarını karşılamak üzere sulama kovasına bir sürü gazoz kapağı attım ve bunları sürekli orada tutarak (ve kovayı arada sırada revers ozmos suyu ile de doldurarak) sulama yaptım. Bu sayede sardunyalarım coştular, canlı renklerde iri ve bol çiçekler açtılar ve serin havalara rağmen hala da açıyorlar. Bu bilgileri sardunya severlerle paylaşmak istedim.
Nil
Merhaba Nil,

Revers ozmos suyunu açıklar mısın lütfen?

Eski 31-10-2010, 22:17   #1557
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Ablam bunun cihazlaeı var. Özellikle etonurlar için uygun suyu bunlarla sağlayan arkadaşlar var. Sanırım normal şebeke suyunu yağmursuyu gibi bir hale getiriyor.

Eski 05-11-2010, 16:27   #1558
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Benim çiçekler 1 ay önce soğuktan etkilenmişti.Yaprakları soğuktan kavruldu.Bende hava çok soğumadan eve aldım.Çoğunu fortmantonun üzerine koydum.6 pencerenin önüde dolu.Afrika menekşesi,mum,gloksinya var.Fakat bu sefer de sıcaktan etkilendiler.Geçen sene de aynı sorun olmuştu.Yeni taze sürgünler çıkarmıştı.Bahara dışarı çıkarınca hepsi öldüler.Ne yapacağımı şaşırdım.Bu sabah çimlerin üzerinde kırağı vardı.Dışarda dayanmaz gibi geliyor.Yardımlarınızı bekliyorum.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 22:09   #1559
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Sardunyalar kışın serin, karanlık, havası nemli olmayan kuru bir yerde durması gerekiyor. Evinizde ısıtılmayan bir oda ya da kiler gibi bir yer varsa oraya kaldırın. Kırağı sardunyalara çok zarar veryor.

Eski 16-11-2010, 15:23   #1560
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-01-2010
Merhaba arkadaşlar bende İstanbula dönmek zorunda olduğum için sardunyalarımın hepsini evin bodrum katına aldım.Almadan iki gün önce suladım üstündeki açan çiçekleri ve goncaların hepsini kestim. Uzun dallarıda budadım.Umarım bahara kadar sağlam kalırlar . Hersene aynı yöntemle içeri alıyorum. Busene erken döndüğüm için aklım çiçeklerde kaldı.

fatma sunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceylan, pelargonium, sakız, sardunya

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024