agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Sardunya (Pelargonium)
(https)

Beğeni Düzeni9062Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2008, 19:56   #331
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sardunyalarım açmaya başladı.
Fotografları galeriye ekledim.
http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=16183&c=524

http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=16184&c=524

http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=16185&c=524

http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=16186&c=524

Eklenen Resimler

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2008, 10:59   #332
Ağaç Dostu

fatmadundar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2007
Galeri: 82
.Benim ilk çiçeğim beyaz sardunyaydı,annem vermişti ama geçen yaz ben onu kaybettim, çünkü kırmızı bir sardunyayla aynı saksıdaydı. Canım sardunyama noldu diye düşündüm durdum hep, acı gerçeği ağaçlar.net'e üya olunca anlamış oldum. [/QUOTE]

Sevgili Ardabora pek anlayamadım. Aynı saksıda olunca ne oluyormuş Bununla ilgili okuduğun bilgi nerede. Ben de okumak isterim.

fatmadundar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2008, 11:08   #333
Ağaç Dostu

crocus_07's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2008
Sardunyaseverler merhaba yazılanların tamamına yakınını okudum hepinize deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Burdaki fidanlıklarda muhteşem sardunyalar var koca bir sera sardunya dolu hepsi çiçek çiçek Teras'ta yeni çiçek yetiştirmeye başlayan acemi bir çiçeksever olarak 3-4 saksı aldım şimdilik muhteşemler en kısa zamanda resimlerini çekip burda sizinle paylaşıcam tek korkum Antalya'nın korkunç sıcaklarında sardunyalarım ve diğer bitkilerimin ölmemesi ne yapıcam bilmiyorum sanırım deneyim kazanmadan olmuyor

esmer pirinci ilk defa burda duydum ve sodayı ben sardunyam için özel sıvı bitki besini kullanıyorum ama esmer pirincide denicem mutlaka patır patır çiçek açıyorlar kuru yapraklarını ,çiçeklerini sürekli temizliyorum

anlamadığım toprağı nasıl çapalayacağım saksıda bu işlemi nasıl yapıyorsunuz zaten yaprakları çiçekleri toprağı görünemez hale getirip saksıyı dolduruyor

birde şunu merak ediyorum ben küçük saksıda aldığım sardunyaların saksılarını büyültüp toprak ekleyerek değiştirdim burda okuduklarımdan hersene saksının toprağının yenilenmesi saksının fırçalanması gerekiyor deniliyor bu çok yorucu olmazmı bir sürü saksı var

ayrıca eski toprak kalıp gibi oluyor tüm kökleri sarıyor köklere zarar vermeden bu toprağı nasıl temizliyoruz köklerde budanıyor mu nasıl??

çok soru sordum ama deneyimli olan arkadaşlardan bu konularda cevap alırsam çok minnettar kalacağım
Sevgiler..

Düzenleyen crocus_07 : 21-04-2008 saat 09:52
crocus_07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2008, 14:59   #334
Ağaç Dostu

Maude's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2008
Galeri: 4
İşte bahsettiğim sardunyalarım . Açtılar ve ben henüz tomurcuğu bile yokken seçtiğim bu sakız sardunyalarımın renklerine bayıldım.

Eklenen Resimler

hira ve sardunya aşkı beğendi.
Maude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2008, 10:08   #335
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Saksıdaki sardunyalarımın toprağını uzun bir çivi veya kalem çapındaki bir sopayla 3-4 cm.'lik üst yüzeyini kabartacak şekilde karıştırıyorum. Saksı değişimi yapacağım zamanda ana köklerini fazla zedelemeden özellikle alt ve yanlarıdaki toprağın gevşeyip dökülmesini sağlıyorum, yeni saksıya dikiyorum. Tamamen topraktan temizlemek gereksiz (toprak sağlıklı ise). Saksının fırçalanmasının nedeni herhalde saksı daha önce kullanılmışsa hijyen içindir.

polemos beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 15:49   #336
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Buda benim yeni sardunyam, aldığımda tomurcuktaydı, açtı şimdi.

Name:  Resim 003.jpg
Views: 2638
Size:  29.2 KB

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 15:53   #337
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
crocus 07,
Saksı ile gönderme, hem zarar görür hem de ağırlık yapacağından kargo ücreti farklı olur.
Saksıdan çıkart toprakları çok temizleme biraz ıslat ve kök kısmını poşet ile sar, boyuna uygun bir kututa koyup etrafını kağıt ile beslersen sağ salim adresine ulaşır.

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 16:23   #338
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Tam da yeri. Sardunyayı iyice suladıktan sonra Paptyam'ın da dediği gibi saksıdan çıkarın, birkaç kat poşete geçirin, bitkinin toprak üstü kısmının dibinden sıkıca bağlayın poşeti, toprak dağılmasın yolda. Bitkinin boyuna göre bir pet şişeyi en dip kısmından kesin. Dikkatlice bitkinin üzerine geçirin, bitkinin gövdesi ve yaprakları şişenin içinde kalacak, hava alması içinde kapağı açık bırakılacak. Şişenin kesik yeri, toprağını poşete sardığınız bitkinin, poşetli yerine denk gelmelidir ki, bitki sallandıkça **** düşünce şişenin içinde oynamasın. Tam o kesik yerden sıkı sıkı şişeyi ve poşetli kısmı koli bantıyla iyice sarıp sarmalayın. Birleşsinler. Şimdi güvenle bir koliye koyup **** öyle oldugu gibi kargoya verebilirsiniz. Bu yöntemle bitki yerden yere vurulsa da bitkiye birşey olmaz.

polemos ve kupecim beğendi.
Eski 25-04-2008, 08:59   #339
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Koç Taş'tan aldığım sakızlarım tuttu. Şimdi tomurcukları patlamak üzere.

Sardunya bölümünü baştan sona okudum ama yinede sıvı gübre konusunda teredütte kaldım.
Aldığım Anadolu marka sardunyalar için özel bitki besini nezaman kullanmaya başlamalıyım. Okuduğum yazılarda tomurcukluyken kullanananların tomurcuklarını kaybettikleri yazıyordu. Diğer yandan yaz boyu kullananlarda var. İki arada kaldım. Sizce neyapmalıyım

polemos beğendi.
zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2008, 23:07   #340
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeonka Mesajı Göster
Koç Taş'tan aldığım sakızlarım tuttu. Şimdi tomurcukları patlamak üzere.

Sardunya bölümünü baştan sona okudum ama yinede sıvı gübre konusunda teredütte kaldım.
Aldığım Anadolu marka sardunyalar için özel bitki besini nezaman kullanmaya başlamalıyım. Okuduğum yazılarda tomurcukluyken kullanananların tomurcuklarını kaybettikleri yazıyordu. Diğer yandan yaz boyu kullananlarda var. İki arada kaldım. Sizce neyapmalıyım
Sayın Zeonka, haklısınız. Tomurcuk kurumasıyla ilgili sorulara henüz yanıt bulamadık. Ancak çok sıcak havalarda kuruduklarını düşünüyorum. Sakız sardunyalarında meydana geliyor bu kuruma. Kurumanın olduğu dönemlerde de yarparklar küçücük kalıyor, sukkulent bitki gibi etli bir görünütü alıyor.

Baharda ve sonbaharda böyle bir sorunla karşılaşmadım. Ağaçlar dergide Mine Hanım'ın Gönül Basel'le yaptığı söyleşide sardunyaları çok bol suladığı yazıyordu. Ben de bu yazıdan yola çıkarak iki haftda bir sıvı sardunya besini vermeye ve bol sulamaya başladım. Ayda bir defa da limontuzlu suyla suluyorum. Çok çok tomurcuk var. Bakalım nasıl sonuç alacağım.

polemos ve kupecim beğendi.
Eski 26-04-2008, 12:52   #341
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Aşırı sıcaklarda sıvı besin verince kuruma olmuştu geçen yıl . Bahar aylarında herhangi bir terslik olmuyor .
Önümüzdeki yıl sıvı besini dahada seyreltip koymayı planlıyorum . Yani besini verdikten sonra toprağı kurutmamayı başarmalıyım ,bence sıcaklardan dolayı bitki suyu hızla emiyor bir kısmıda buharlaşıyor .Buharlaşma nedeniyle sıvı gübre içindeki suda hızla kayboluyor. Bu sefer besin neredeyse seyreltilmeden bitkiye dökülmüş gibi oluyor . Buda bitkiyi şoka sokuyor gibi geliyor bana .
Geçen gün oturdum bunlara ne oluyor böyle diye düşünürken şimşekler çaktı beynimde .Buldum diye kendi kendime çığlık atmışım .Allahtan evde kimse yoktu ,çenelerinden kurtulamazdım gene

polemos beğendi.
BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2008, 14:35   #342
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Sn. zenfree ve BENBEN'e verdikleri bilgiler için çok teşekkür ederim.
Ben dün dayanamayıp birde yaprak gübresi aldım.
Güler hanım sardunyalarına 15 günde bir akşamları kullandığını yazıyordu. Acaba çiçeklerini nasıl koruyor fısfıslarken **** çiçeklerinede mi fısfıslıyor.

zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 16:08   #343
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2007
Arkadaslar ceylan sardunyaların celıkten uretılmesı nasıl oluyor? Dırek topraga koyuyorum suda bekletıyorum bır turlu tutmuyor acaba bir püf noktası varmı?Bilgi verirseniz cok sevinirim.Şimdiden tesekkur ederım.

beyaz orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 10:29   #344
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Cananlarım

Bahçemdeki cananların resimlerini çektim sizin için. Koyu pembe olanı en sevdiğim. Güzel değil mi?

Eklenen Resimler

sardunaki beğendi.
Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 12:06   #345
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Boyu uzayan sardunyalarıma ne yapmalıyım, birde sakız sardunyalarımda çok uzadı, hepside çiçekte şu an, uzayan dallara neler yapıyorsunuz bir de ne zaman?

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 12:32   #346
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Sardunyalarınızı kırıp toprağa dikerseniz hemen tuttukları göreceksiniz Ayhat. Böylece hem bir sürü sardunyanız olur hem de ana göde yeni sürgünlerle gençleşir.

Eski 30-04-2008, 12:47   #347
Ağaç Dostu

ayhat's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2007
Çok teşekkür ederim, bu işlemin zamanı hangi ay olmalı birde onu merak ediyorum.

ayhat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 13:10   #348
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Bence zamanı çok fark etmez, ama bahar en ideali olabilir tabi. Kırdığınız dallar tomurcuklu bile olsa zarar görmüyor. Tomurcuklar bir güzel açıyor. Toprağa yerleştirdiğiniz dalları güzelce sulayın.

Eski 30-04-2008, 14:58   #349
Ağaç Dostu

crocus_07's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayhat Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim, bu işlemin zamanı hangi ay olmalı birde onu merak ediyorum.
Sayın Koyu yeşilin dediği gibi sardunya en kaprissiz ve en bol çiçek açan bitkilerden biri kırdığınız dal çiçeklide olsa hemen tutuyor ben sardunyalarımın ölen çiçeklerini temizlerken yanlışlıkla kırdığım dalları bahçeye ekiyorum hemen tutuyor bol su vermeniz gerek

crocus_07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 15:58   #350
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
Bunlarda benim Datça daki sakız sardunyalarım. Bu sene bol çiçek vererek bizi sevindirdiler. Papağanımızın gübresinden verdim. Sanırım faydası oldu.

Eklenen Resimler

kupecim beğendi.
cyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 14:57   #351
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Artık tamamen açtı sardunyalarım..

Name:  Resim 003.jpg
Views: 2578
Size:  52.2 KB

Name:  Resim 004.jpg
Views: 2560
Size:  41.4 KB

Name:  Resim 005.jpg
Views: 2535
Size:  34.1 KB

sardunaki beğendi.
Eski 02-05-2008, 21:33   #352
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Kedi ve sardunyalar

Gördün mü hiç suyun yanmasını tuzda
Gördüm ben bu yaşam boyu iniltiyi
Büyük bahçelerin küçük içinde
Saksılardan birinde
Gördüm de
Uyurken uyandırılmış gibi
Beni bir sardunya büyüttü belki.
……………….
çitlenbik ağacının altından geçtim
frenk üzümlerinden bir iki salkım kopardım
dişlerimle sıyırdım
sardunya renginde ve sardunya tadında idiler
biri fotoğrafımı çekiyorkenki gibi durdum
azıcık gülümsedim
ve dünya bana gülümsedi
(Edip Cansever-Ben Ruhi Bey Nasılım)

Hiçbir şeyin hiçbir şeyliği gibi bir şeydim. İşte ben
Hiç kimselerin tutmadığı oyunlara giderdim
Bir kedi ayaklarıma sürtünerekten geçerdi - ki benim yaşamımda
Her zaman bir kedi bulunur, onu ben
Bir imza gibi yazılarıma koyarım -
Ve duvarlar yumuşardı, sarkardı
Ellerimle ittiğim olurdu onları bu yüzden
Terlerdim
(Yine E.Cansever Pesüs)

Sardunya, çocukluğumuzun tanığı geçmiş günlerimizin çiçeğidir…
Çocukluk anılarının bir yerlerinde sardunya görüntüsü olmayanımız yok gibidir. Hepimiz sardunya tadında, sardunya renginde bir çocukluk yaşamadık mı? Hepimizi bir sardunya büyütmedi mi? Çocukluğumuzun sardunyaları anılarımızın derinliklerinde kalmış olan bir babaanne, bir anneanne, bir hala , teyze ya da bir komşu görüntüsü değil midir?… İşte bu yüzdendir ki sardunyalar aynı zamanda hüzün çiçekleridir.

Elbette kedi de çocukluğumuzun bir yerlerinde gezinir… Kedilerin çocukları pek sevmediğini, daha çok yaşlılara sokulduğunu fark ettiniz mi? Belki de bu yüzden ilerleyen yaşlarımızda hep ayaklarımıza sürünerek geçerler. Geçen kedi midir yoksa yaşlılığa daha doğru giden günlerimiz mi fark etmeyiz… Sardunyalarımı ve kedimi penceremin önünde bir arada gördüğümde işte bu duygular içinde olduğum için resimlerini çektim ve sizlerle paylaşmak istedim…
Oysa, sardunyanın botanik özelliklerini ve gereksinimlerini yazmak için konuyu açmıştım. Onu da daha sonra anlatırım artık. Üzerimdeki şu hüzün bir geçsin hele…

Eklenen Resimler

sardunaki beğendi.
hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 10:04   #353
Ağaç Dostu

Maude's Avatar

Sakız sardunyalarım pek güzel açtılar ...

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2008, 10:37   #354
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
sardunyalarım 1

Sardunyalar, benim en çok sevdiklerim..Uzun zamandır görüntüleyip paylaşmak istiyordum ama bir türlü zaman ayıramamıştım.Bahçemdekilerin bir kısmı..

Eklenen Resimler

sardunaki beğendi.
caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 10:44   #355
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

sardunyalarım 2

diğerleri..

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2008, 10:49   #356
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

sardunyalarım 3

sakızlar ve pembe sardunya

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2008, 13:17   #357
Ağaç Dostu

Maude's Avatar

Sevgili Hüsnüyusuf, teşekkürler. Ben daha hiç tomurcukları yokken almıştım Koçtaş'tan. Bana da sürpriz oldu renkleri. Bir tane de kırmızı beyaz alacalı var, fotoğrafını ekliyorum . Dört tane almıştım, dördüncüde de bol tomurcuk var, yakında açacak. Umarım farklı renk açar.

Eklenen Resimler

hira beğendi.
Eski 03-05-2008, 16:10   #358
Bitkisever

ceromaya's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2007
Bu kadar güzel sardunyaları bir arada görünce dayanamadım; bari benimkiler de aralarına katılsın.

Eklenen Resimler

ceromaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 20:44   #359
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Arkadaşlar sardunyalarınız çok güzel. Bir fotograf da benden. Şubat ayında çelik olarak dikmiştim. Çok güzel büyüdü ve çiçeklendi.

Eklenen Resimler

Düzenleyen zenfree : 03-05-2008 saat 21:18 Neden: yazım hatası
Eski 04-05-2008, 10:15   #360
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Sn. Zenfree,
kırmızı sardunyanız o küçük boyuyla nasıl çiçek açmış şaşırdım doğrusu.Benim de mart ayında aldığım bir kırmızı sardunyam var.Aldığımda çiçeği bitmek üzereydi.Eve gelince bir kaza geçirerek dalları kırıldı.Ben de hemen ektim tabi onları.Hepsi de tuttu çok şükür fakat kırılan çiçeğim sürekli yaprak çoğaltma derdinde.Bir türlü çiçek açmıyor.Çiçek açması için uyguladığınız özel bir formülünüz var mı?

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceylan, pelargonium, sakız, sardunya

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024