Agaclar.NET http://www.agaclar.net/?id=showthread&t=14274 adresinden alınmıştır.

18-07-2005 09:36

Ardıç (juniper)
 
Soru:
Merhaba. Birkaç ay önce bir ardıç (juniper) aldım ve içeriye koydum. Şimdi rengi soluk yeşil ve kahverengiye dönmeye başladı. Sanırım ağacım ölüyor. Ne yapmalıyım?


Cevap:
Bu yeni başlayanların birçoğunun karşılaştığı bir sorundur. Yeni bir ardıç alındığında o ağacın bir iç mekân ağacı olmadığı bilinmediğinden evin içine alınır ve uzun süre içerde tutulur. Eğer bir ardıcınız varsa ve içerde tutuyorsanız problem sizdedir. Serissa ve ficus'un aksine ardıç bir iç mekan ağacı değildir. Bunlar yılda bir uyuklama dönemi geçiren ağaçlardır (kışın). Eğer soğuk bir uyuklama dönemi geçirmezlerse ölecekler veya hastalanarak yeniden dinç hale gelemeyeceklerdir.

Ardıçlar ev içi ortamlarda iyi yetişmezler. Bütün bonsailer, Ficus, Serissa, Bougainvillea, Succulents veya Fukien Tea (bunlar tropikal bitkilerdir ve yılın hemen hemen her döneminde aynı iklim şartlarıyla karşı karşıyadırlar) gibi birkaç istisna dışında dışarıda tutulmalıdır. Onları sadece kışın çok soğuk dönemlerde veya sergilemek amacıyla birkaç günlüğüne içeriye almalısınız.

Ardıçların sağlığı aşırı sulama nedeniyle de bozulabilir. Aşırı sulamadan kaçının, çünkü bu ağaçlar sulamalar arasında hafifçe kurumayı severler. Diğer etkileyen faktörler böcekler, ışık, sıcaklık veya gübreleme olabilirler.

Eğer bir apartman dairesinde yaşıyorsanız ve ağacı içeride tutmaktan başka çareniz yoksa içeriye alın ama çok dikkatli olmalı ve gözünüzü üzerinden ayırmamalısınız. Eğer bitkilerine ne olup bittiğini haftalarca veya günlerce unutanlardansanız bu işi içeride beceremezsiniz demektir. Ardıcınızın iyi ışık aldığından, cereyan (hava akımı), ısıtıcı ve radyasyona maruz kalmadığından ve düzenli sulandığından emin olun. Eğer bitki yarı uyuklama dönemini (semi-dormant period) de geçirebilirse (umarım) gelişimini sağlıklı sürdürebilecektir.

Çeviren: eaktasgul@yahoo.com

Kaynak: http://www.bonsaisite.com/faqn1.html


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)
Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2022