agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Pratik Bilgiler, Mutfak Malzemeleri ve Aletleri (http://www.agaclar.net/forum/pratik-bilgiler-mutfak-malzemeleri-ve-aletleri/)
-   -   Kurtlu sevenler/sevmeyenler (http://www.agaclar.net/forum/pratik-bilgiler-mutfak-malzemeleri-ve-aletleri/6864.htm)

Selahattin Yılmaz 15-12-2007 00:21

Kurtlu sevenler/sevmeyenler

Sevgili limonun yazısından sonra anladım ki yalnız değilim. Görelim başka kimler var.

Kurtlu bir elmaya mı rastladım kurtçucuğun kıvrım kıvrım kıvrılmasına aldırmadan ve onuda fazla rahatsız etmeden etraflıca yuvasına zarar vermeden ayırır o kısmın dışındaki tezmi alanı seve seve yerim.

Kurtlu bir cevize mi rastladım güzelce üflerim, bıcakla tamizleyebilrisem tanizlerim gayet lezzetlidir yerim.

Kurtlu bir incire mi rastladım yenecek tarafını bırakmamıştır atarım :D. Ha kuşların oyduğu incirlere bayılırım onlardan geriye kalanlar çok lezzetlidir

Kurtlu bir kiraza mı rastladım yenecek yer varsa yerim değilse kurdun olsun.

Yaprağı yenen, damarlarının üzerinde kıvrı kıvrım o masum tırtıllar dolaşan lahana, marul, ıspanak, soğan vs. süper lezzetlidir onların alanı onlara kalan kısımlar benimdir yerim.

****** özellikle böyleleri seçmiyorum ama karşıma çıktığındaki tavrım bu şekildedir bu da böyle biline...

Sizler ne alemdesiniz?

İklimsiz 15-12-2007 00:37

Aynı sizin gibi düşünüyor ve davranıyorum Selahattin bey:)

Filiz 15-12-2007 12:29

Erikte de daha sulu olmasına yol açıyor sanki.. Ama Selahattin bey, bir gün ısırık aldığım erikte kurdun yarısını görmüştüm. Kafa dalgın meyve yememek gerekiyor :D

Oğuzhan 15-12-2007 16:57

Selahattin Abi size katılıyorum.Kurtlu severim.:)
Kurtlarıda atmam bir kenarda biriktiririm.Balıklarıma yem olur :)

A.Şahin 15-12-2007 19:57

Bir de kurtlu erikler daha çabuk olgunlaşıyor. Diğerleri yeşilken kurtlular kızarabılıyor:(

Buket Aknar 15-12-2007 20:08

Tüm bunlara bağlı olarak işte size bir bilmece: Bir elmada bir kurt bulmaktan daha kötü ne olabilir?

İklimsiz 15-12-2007 20:18

Tabi ki yarım kurt;)

Harun Parlak 15-12-2007 20:19

Yarım kurt bulmak olabilir.)

zenfree 15-12-2007 23:59

Asla yemem.:eek:

Buket Aknar 16-12-2007 11:06

Tabi ki "yarım kurt" çünkü diğer yarısını siz yemişsiniz !!!! Etli Elma !!!!

Sercanoral 17-12-2007 00:03

Sevgili arkadaşalr tüm doğal meyvelerin içinde kurt vardır ve de çok besleyici bir özelliğe sahiptir. Geçen sene okulumuzun bahçesinden topladığımız kirazların çoğu kurtluydu ve hem lezzetlidi hemde protein bakımından zengin idi:D

hassoman 17-12-2007 01:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sercan_17 (Mesaj 185487)
Sevgili arkadaşalr tüm doğal meyvelerin içinde kurt vardır ve de çok besleyici bir özelliğe sahiptir. Geçen sene okulumuzun bahçesinden topladığımız kirazların çoğu kurtluydu ve hem lezzetlidi hemde protein bakımından zengin idi:D

Duyduğuma göre Almanlar özellikle kurtlu meyva tercih ederlermiş. Çünkü kurtların varlığı o meyvanın kimyasal işlem (ilaçlama vs) uygulanmamış ağaçda yetiştiğinin deliliymiş. Ben de Ören'de yayla köylülerinin eciş büçüş salalatalıklarını, kurtlu meyvalarını tercih ederim. Kokuları ve tatları hemen kendilerini belli ediyor zaten. Rivayet doğruysa Almanlar biliyor bu işi

Sercanoral 17-12-2007 10:16

Sevgili hassoman bu dediklerinizin hepsi doğru. Gerçekten ilçlama yapılmamış ağaçların meyveleri kurtlu oluyor. Bizim okuldaki kirazlarda ilaçlanmaz ama tek sorun kurtludur. Gerçi kurtlu olmasıda pek fazla sorun yaratmaz:D

limon 17-12-2007 17:35

Alemsiniz arkadaşlar. Bir gün giremedim foruma yeni başlıklar açıp ta neşeli yorumlar yapmışsınız bile. Şahanesiniz vallahi ne diyeyim :)

Eskiden en huylandığım böceklerin içinde tırtıllar gelirdi. Taaki bir gün doğadostu bir Zıraat Mühendisine raslayana kadar. Sardunyalarımın yapraklarını yiyen tırtıllar için ilaç istediğimde, onların da yaşama hakları var. Bırakın yaşasınlar yiyecekleri kadarını yesinler, zaten havalar soğuduğunda kalmayacaklar demişti. Bunu o kadar sevecen bir şekilde söylemişti ki o gün bugün tırtıllara karşı sempatim arttı.

Kurduyla beraber bir meyve yiyemem. İçine bakarım, kurtluysa o benden önce sahiplenmiş derim ve olduğu yerde bırakırım :) Fakat delinmiş bir marul yaprağını, ıspanağı, karalahanayı güzelce yıkadıktan sonra hiç çekinmeden yerim.

Bu arada taze soğanın kurtlu olabileceğini bilmeden kimbilir kaç kurtlu soğan yemişsinizdir.
Aynı soğanın renginde zarların arasına gizlenmiş incecik soğan kurdunu duymayan muhakkak vardır. Ben de ilk duyduğumda çok şaşırmıştım. Sonra taze soğan alırken incelediğimde çoğunda kurt olduğunu görüp çok şaşırmıştım. (Zenfree taze soğan yemeyecek bundan sonra ;) )

Tabii bunlar gözle gördüklerimiz. Bir de görmediklerimiz????

eskimo 18-12-2007 14:42

Akapunktur doktoru diyet listemde kurtlu elma kabuğu suyu önermişti.
Pazardan ne kadar kurtlu elma varsa topladım.
Ailem misafirliğe geldiğinde elmalardan ikram edip
kurtlu meyvaların sağlıklı olduğundan bahsedince onları çok güldürmüştüm.

Dedem kurtlu meyva ve sebzeler için şöyle derdi;
''Kurt benim kadar olana kadar, ben deve kadar olurum''

Kurtlar, tırtıllar, kıvırçıktan çıkan kertenkeleler beni hiç rahatsız etmez,
ürünü temizledikten sonra gerisini yemeye devam ederim.

Hakan KINACI 18-12-2007 14:53

Burada kaç kişi ben kurtlu kiraz yemedim diyebilir?
Çoğumuz yemişizdir ve yemeğede devam edeceğiz ve belki bilmeyenler vardır meyvelerdeki kutlar siterildir.
Çünki onlar, sadece ve sadece meyvelerde bizim yediğimiz yerleri yerler, yere düşen kurt ölür.

abk 18-12-2007 15:27

Yaşadığım şehirde her yıl kiraz festivali yapılır . Kirazlar olgunlaştıktan sonra yağmur yağarsa , kirazlar kurt yapar . Çevremdeki bir çok kişi kiraz yiyemez olur . Lisede biyoloji öğretmenim , kurtlu kiraz yeseniz ne olur ki, diye sorduktan sonra kendi açıklamıştı . Diğer besinleri yemekten farklı bir şey olmaz , vücudunuz kullanacağı maddeleri ayırır ve kullanır , demişti . O yıllardan beri kiraz kurtlu mu diye kontrol etmeden yerim . Ama bunu kimseye de söylemem, etrafımda kirazı tek tek kontrol eden insanları da bulundurmam . :p

lizard 14-04-2008 02:38

Benim de garibime giden bir konuyla bağlantılı sanırım geçen sohbet. Neredeyse 6-8 ay önce bahçeye attığım elma ve ayvalara baktığımda bugün bile sapasağlam olduklarını görmek beni hem düşündürmekte hem de üzmektedir. Belki yanlış düşünüyorum fakat toprakta bakterilerin bile yemediği meyveleri yemek zorunda kaldık en sonunda.
Kurtlu meyve herşeyden daha iyidir diğer arkadaşların da dediği gibi ilaçsız olduklarına işarettir. Fakat artık ne hikmetse marketlerde kurtlu meyve ve sebzeler pek bulunmuyor. Eskiden eciş bücüş bulunan meyve ve sebzeler artık tek bir fabrikadan çıkmış gibiler. Hepsi aynı boy ve görüntüde. İşin kötüsü hepsi de tatsız, kokusuz olmaya başlamıştı.

Yıllar önce Avusturya'dan kuzenim ve Avusturya'lı kız arkadaşı İzmir'e geldiklerinde kızın ilk dikkatini çeken şey salatalığın kokusu oldu. Hayretler içinde kalmıştı ve bana salatalıklara bu kokuyu vermek için ne yapıyorlar diye sorduğunda da ben hayretler içinde kaldım. Fakat artık üzülerek o noktaya gelmeye başladığımızı görüyorum.

Yaşasın kurtlu ve eciş bücüş meyve ve sebzeler :)

seyma30 15-05-2008 15:51

Merhaba arkadaslar.Lizard sana yürekten katiliyorum.Cok güzel yazmissin..

borulce 03-07-2008 16:02

Kurtlu olmaları daha çok tercih sebebi benim için..

Neden? Çünkü daha doğal.. Çünkü ilaçlanmamış.. Kimyasallarla alakadar olmamış..

Kesinlikle kurtlu olanlar..

siboş 03-07-2008 16:42

Kurt görünce korkarım ama kurtlar meyvenin en lezzetli yerini seçerler kurtlu yiyeceklerin daha lezzetli olduğunu güşünüyorm.

kuzen38 04-07-2008 17:07

İlginc bir konu başlığı olmuş, ben bu tip şeylere çok dikkat ederim besinlerde. Kısacası yemem. :)

Nariel 02-10-2008 22:46

Yıllardır hasret kaldığım alıç meyvesini ;

Eklenti 48615

Bugün doya doya yiyordum ki;

Isırdım baktım ısırdığım yere,

Yumurtalar ulaşmış birkaç bine.

Çıkardım ağzımdan diğer yarıyı,

"Oh" dedim, "ucuz kurtardık paçayı".

İştahla bir diğerine uzattım elimi,

O sırada bir kaşıntı tuttu dilimi.

"Yediklerim dişime takılmadan edemez,

Şimdi on kez fırçalasam da gitmez."

Derken yerinden çıktı o şey,

Aldım baktım, kıvrım kıvrım birşey..

Ürperip götürdüm tabakta kalanları içeri,

Bir ses geldi sanki tabaktan: "Oh, yırttım kefeni!"

tolgahann 02-10-2008 23:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nariel (Mesaj 293293)
Yıllardır hasret kaldığım alıç meyvesini ;

Eklenti 48615

Bugün doya doya yiyordum ki;

Isırdım baktım ısırdığım yere,

Yumurtalar ulaşmış birkaç bine.

Çıkardım ağzımdan diğer yarıyı,

"Oh" dedim, "ucuz kurtardık paçayı".

İştahla bir diğerine uzattım elimi,

O sırada bir kaşıntı tuttu dilimi.

"Yediklerim dişime takılmadan edemez,

Şimdi on kez fırçalasam da gitmez."

Derken yerinden çıktı o şey,

Aldım baktım, kıvrım kıvrım birşey..

Ürperip götürdüm tabakta kalanları içeri,

Bir ses geldi sanki tabaktan: "Oh, yırttım kefeni!"

sn nariel tebrik ederim çok güzel bi şiir olmuş.

limon 02-10-2008 23:46

:) Nariel, çok güzel bir yazı....

Daha çok ayva meyvesi kurtlu olur. Acaba çok mu faydalı bir meyvedir yoksa çok mu lezzetlidir? ;)

Nar ın çiçek tarafına da en çok kıskaç (kulağakaçan) böceği geliyor. Her meyveye gelen börtü böcek te farklı oluyor.

Nariel 03-10-2008 00:07

:) Hem komik, hem ürpertici, hem sevindirici bir olaydı..
Uzun zaman oldu ki yediğim taze fındıklardan bile kurt çıkmıyor, halbuki biz ona kurtlufındık derdik.
Nardaki kulağakaçanları biliyorum, bu yüzden yemeden önce çiçek kısmını çabucak kesip uzaklaştırmaya çalışırım ;)
Evet ayvalardan da eskiden kurt çıkardı bol bol, şimdilerde hiç kurt görmüyorum.

Filiz 03-10-2008 05:44

Dostum nariel
fırçalamışsın dişini
yazmışsın şiirini
peki filiz ne yapsın
atmış ağzına eriği
bir kurtmuş yarısını yediği

Atışmaları seviyorum :D

Todor 03-10-2008 06:55

Ağzımın içinde bir şey kımıldamadığı sürece hiç fark etmez, her şeyi yiyebilirim.

Balıkcı 03-10-2008 11:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hakan KINACI (Mesaj 185956)
Burada kaç kişi ben kurtlu kiraz yemedim diyebilir?
Çoğumuz yemişizdir ve yemeğede devam edeceğiz ve belki bilmeyenler vardır meyvelerdeki kutlar siterildir.
Çünki onlar, sadece ve sadece meyvelerde bizim yediğimiz yerleri yerler, yere düşen kurt ölür.

Ben, hiç kurtlu kiraz yemedim.;)

Niye mi? Çünkü içine bakmıyorum, baksam da görmüyorum, demek ki kurt yok, ben de kurtsuz yiyorum.:p
Çocuklar, bu kurtlu diye aynı tabaktan veya daldan aldıkları birçok kirazı atıyorlar ama olsun, onlar bilmez.:dilli:

Kemal Kutlu 05-10-2008 00:03

Ben ayırt etmem, kurtların içindeki protein ve minerallar insan vücudu için yararlı besinler.Hatta biraz iğrenç olacak gibi ama solucan'ın tadına bile baktım (Biraz topraksı koksada tadı eşsiz) Yaz aylarında ağustos böcekleri vardır bilirsiniz, kafamı bozarlar cır cır cır cır kafa ütülerler, çıkarım ağacın tepesine yakalar yerim.Onun cezasını öyle veririm, ama tadı çok glikozluydu şimdi olsa yine yerim :D

Şu an aç kalsak dünyada, hiç bir şey olmasa sadece bol böcek ve kurt olsa tercihiniz ne olacak merak ediyorum.Ben yinede şık vereyim.

a)Benim için farketmez, yeterki hayatta kalayım.
b)Böcek yiyeceğime, ölürüm daha iyi.

Sevgiler...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024