agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Pratik Bilgiler, Mutfak Malzemeleri ve Aletleri (http://www.agaclar.net/forum/pratik-bilgiler-mutfak-malzemeleri-ve-aletleri/)
-   -   Yumurta kabuğu deyip geçmeyin (http://www.agaclar.net/forum/pratik-bilgiler-mutfak-malzemeleri-ve-aletleri/26019.htm)

amatör hobici 15-01-2012 17:04

Yumurta kabuğu deyip geçmeyin

Yumurta kabuğu ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yumurta kabuklarıyla cildinizi canlandırabileceğiniz gibi bahçenizi gübreleyebilir ve hatta çaydanlık, tava ve tencerelerinizi de temizleyebilirsiniz.

Reader's Digest dergisinde yer alan habere göre işte yumurta kabuklarının cildiniz, eviniz, bahçeniz için faydaları:

Yüzünüze sürebilirsiniz: Cildinizin yeniden tazeliğini sağlamak için temiz, kurumuş yumurta kabuklarını havanda ezin. Bu tozu biraz yumurta akıyla karıştırın ve yüzünüze sürün. Bu maske yüzünüzde kuruduktan sonra yüzünüzü iyice yıkayın.

Tencerelerinizi kabuklarla temizleyin: Yumurta kabukları çaydanlıkları, tencere, tavalarınızı ve termoslarınızı temizlemek için harika bir toksik olmayan bir temizleyicidir. Güçlü bir temizlik için yumurta kabuklarını biraz sabunlu suyla karıştırıp kullanın.

Kanalizasyonların tıkanmasını önler: Mutfak lavabonuzun süzgecinin içine birkaç parça yumurta kabuğu yerleştirin. Bu kabuklar fazla katı maddelerin delikten aşağıya inmesini engelleyecektir. Ayrıca kabuklar yavaş yavaş kırıldığında borularınızı doğal olarak temizleyecek.

Bahçenizi gübreleyin: Kalsiyum ve diğer mineraller bakımından zengin olan yumurta kabukları bahçenizin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Yumurta kabuklarını küçük parçalar haline getirin ve bunları gübre olarak kullanın.

Tahriş olan cildinize iyi gelir:İçinde elma sirkesi bulunan bir kaba bir yumurta kabuğunu yerleştirin ve birkaç gün içinde bırakın. Kaşınan cilt ya da küçük cilt tahrişlerinde bu karışımı sürebilirsiniz.

Fidelerinizi yumurta kabuğunda yetiştirin: Yumurta kartonunu boş, temiz yumurta kabuğu yarımlarıyla doldurup drenaj için her birinin altına delik açın. Sonra her kabuğun içine biraz toprak doldurun ve birkaç tohum atın. Tohumlar dikilmek için yeteri kadar büyüdüğünde alttaki yumurta kabuğunu kırın ve onları kabuklarla birlikte toprağa dikin. Çünkü yumurta kabukları toprakta biyolojik olarak parçalanabiliyor.

Bahçenizdeki bitkileri böceklerden korur: Kemirici kurtları ve salyangozları tarım ilacı kullanmadan uzaklaştırmak için yumurta kabuklarını kırın ve sebzelerinizin, çiçeklerinizin etrafına serpin.

mandalinci 16-01-2012 06:12

Ölümden başka her derde deva yani. Aspirin gibi .

Teşekkürler paylaşım için.

Cumhur Tonba 16-01-2012 09:49

amatör hobici,
Çok harika bir başlık olmuş. Teşekkürler.

yesimucer 16-01-2012 11:26

Yumurta kabuklarına tohum ekme fikrine bayıldım, çok pratik

aydın 16-01-2012 16:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi amatör hobici (Mesaj 899843)

Fidelerinizi yumurta kabuğunda yetiştirin: Yumurta kartonunu boş, temiz yumurta kabuğu yarımlarıyla doldurup drenaj için her birinin altına delik açın. Sonra her kabuğun içine biraz toprak doldurun ve birkaç tohum atın. Tohumlar dikilmek için yeteri kadar büyüdüğünde alttaki yumurta kabuğunu kırın ve onları kabuklarla birlikte toprağa dikin. Çünkü yumurta kabukları toprakta biyolojik olarak parçalanabiliyor.

Viyol almaktan vazgeçebilirim. ;)

Verdiğiniz bilgiler çok kıymetli. Teşekkürler...

seazone 16-01-2012 17:16

Çok güzel bilgiler çok teşekürler.

Zafer ALV 29-02-2012 16:20

Bilgiler için teşekkür ederim.
Bende havanda toz haline getirip solucanlarıma ve kompostun içine katıyorum,yakında toprak değişimi yaptığım saksılara da toprak karışımlarına ekleyeceğimm azar azar.

dünyam1 29-02-2012 18:03

teşekkür ederiz bilgiler için..

sakagun 01-03-2012 13:21

1 Eklenti(ler)
Hemen denedim.

limon_sever 01-03-2012 13:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakagun (Mesaj 918718)
Hemen denedim.

Ne tohumu ektiniz acaba? Bende yumurta kabuklarına marul ekmeyi düşünüyorum.

sakagun 01-03-2012 13:53

Biber ektim. Kırmızı, salçalık.

Safranlı 01-03-2012 14:54

çok güzel olmuş tebrık ederım

aydın 01-03-2012 15:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakagun (Mesaj 918745)
Biber ektim. Kırmızı, salçalık.

Ektiğiniz kapya biber mi?

Tohumları ekme zamanı geldi mi ki ? Görüntü olarak çok şık durmuş ;)

sakagun 01-03-2012 15:15

Evet, kapya biber. Havalar düzelene kadar fideleri serada tutacağım.

Safranlı 01-03-2012 16:27

içine solucan gübresi filan mı koydunuz yoksa torf mu

sakagun 01-03-2012 16:31

Torf.

maki01 01-03-2012 17:13

Yumurtayı kırdıktan sonra kabukta bir miktar bulaşık kalıyor. Kullanmadan önce yıkacak mıyız?

sakagun 01-03-2012 17:17

Ben yıkadım.

zekkayseri 01-03-2012 17:50

güzel bir fikir mutlaka denemem lazım

bozo.0606 01-03-2012 18:56

sayın sakagun sonuçları paylaşmaya devam edin lütfen , çok ilgi çekici.

sakagun 01-03-2012 19:21

Olur, paylaşırım.
Burada yumurta kabuğunun dibine delik delmekten de bahsetmişler.

sarin 01-03-2012 20:10

Bilgi için çok teşekkür ederim, mutlaka faydalanacağım.

Dansel 01-03-2012 20:25

Bayıldım,doğadan alınan doğaya gidiyor. Çok kolay uygulanacak bir şey,hem de bedava.

sakagun 12-03-2012 11:42

1 Eklenti(ler)
Daha önce ektiğim biber tohumları çıkmadı. Bugün başka yumurta kabuklarına şaşırtma yaptım.
En öndeki yumurta tam bir geri dönüşüm oldu. Yumurta kendi tavuğumdan. Toprak olarak çay posası kullandım. Tohumlar geçen sene kendi yetiştirdiğim bitkilerden. Sulamada da yağmur suyu kullandım. :)

cemo 12-03-2012 12:14

Harika olmuş Sakagun, kabuğa bitki adı yazmakta kolay.
Tohum ekmek için, biraz yumurta biriktirmeli şimdiden. Altına delik açtın mı kabukların.

sakagun 12-03-2012 13:55

Açtım. Kabuğu yumuşak bir zemin üzerine koyup içten doğru iğne batırırsanız çatlamalar olmaz.

denizkan 27-03-2012 12:55

Keşke yumurta kabuklarını makina ile kırsaymışsınız.

hberbul 27-03-2012 15:51

Yanacak çöpler poşeti,hayvanlara verilecekler poşeti,gazoz şişeleri poşeti,plastik kapak poşeti,tavuk tabağı peynir kapları(tohum ekmek için)bunlar da ayrı bir poşette birikiyor...Şimdi bunların yanında bir de yumurta kabuğu poşeti eşim artık deliriyor.Bunun için haftada çöpe bir poşet çöp atıyoruz herhalde.

nevsune 09-05-2012 09:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi amatör hobici (Mesaj 899843)
Kanalizasyonların tıkanmasını önler: Mutfak lavabonuzun süzgecinin içine birkaç parça yumurta kabuğu yerleştirin. Bu kabuklar fazla katı maddelerin delikten aşağıya inmesini engelleyecektir. Ayrıca kabuklar yavaş yavaş kırıldığında borularınızı doğal olarak temizleyecek.

Yıllardır evde mümkün olabildiğince kimyasal kullanmamaya çalışıyorum. Lavabolar tıkandığı zaman deliğe sirke karbonat döküp yine açılmazsa borusunu söküp temizleme yoluna giderdim. Bu boru sökme ciddi zor ve kirli bir iş olduğu için arada kaçamak 1-2 lavaboaç'lardan kullandığımı da itiraf edeyim. Yani yine kimyasala başvurdum istemesem de.

Bu yumurta kabuğu fikrini okuduktan sonra ilk fırsatta denedim ve gayet iyi sonuç aldım. Önce bir sular gitmiyor gibi oluyorsa da bir iki pompa yaptıktan sonra işler yoluna giriyor. Yumurta kırıkları boruları gerçekten temizliyor. Hararetle öneririm:)

sakagun 09-05-2012 10:13

Yumurta kabuğunu viyol yerine kullanma denemem pek başarılı olmadı. Plastik bardaklara şaşırttığım sebze fideleri daha iyi büyüdü. Sanırım yumurtanın içindeki toprak bitkinin köklerinin gelişmesi için yeterli olmuyor. Yumurta kabuğunda kullandığım çay posasının üst kısmı küflendi.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024