agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Pratik Bilgiler, Mutfak Malzemeleri ve Aletleri (http://www.agaclar.net/forum/pratik-bilgiler-mutfak-malzemeleri-ve-aletleri/)
-   -   Defne Koryürek "Ne yiyorsak, oyuz"" (http://www.agaclar.net/forum/pratik-bilgiler-mutfak-malzemeleri-ve-aletleri/23241.htm)

malina 31-01-2011 12:45

Defne Koryürek "Ne yiyorsak, oyuz""

Defne Koryürek

NTV "Sıcak ve Taze" programı

Videolar:

Ekmek yapımı (Ekşi mayalı)

Tavuk suyu hazırlama

Gıda Saklama (Erik Turşusu)

Ispanaklı, peynirli Piruhi

Elmalı akıtma

livadi 31-01-2011 15:04

Seyretmesi çok keyifli, sanırım yapması da öyledir.
Doğal beslenme konusunda imkanlar ölçüsünde azami dikkati gösteren, hazır gıdalardan sıklıkla kaçınan biri olarak düşünmeden edemiyorum;Günlük sütü, üreticisini bildiğimiz dolmalık fıstığı, organik yumurtayı, tavuğu nereden bulacağız, bulsak bunlara sahip olabilmek nasıl bir bütçe gerektirir ve nüfusumuzun nekadarı - değil bunlara- bunların organik olmayanlarına ulaşabiliyor?
Keşke böyle yaşamak mümkün olsa...
Yine de videolar çok güzel, gerçek besin kavramı çok güzel...

amatör hobici 31-01-2011 15:16

Sn. livadi

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi livadi (Mesaj 749921)
Seyretmesi çok keyifli, sanırım yapması da öyledir.
Doğal beslenme konusunda imkanlar ölçüsünde azami dikkati gösteren, hazır gıdalardan sıklıkla kaçınan biri olarak düşünmeden edemiyorum;Günlük sütü, üreticisini bildiğimiz dolmalık fıstığı, organik yumurtayı, tavuğu nereden bulacağız, bulsak bunlara sahip olabilmek nasıl bir bütçe gerektirir ve nüfusumuzun nekadarı - değil bunlara- bunların organik olmayanlarına ulaşabiliyor?
Keşke böyle yaşamak mümkün olsa...
Yine de videolar çok güzel, gerçek besin kavramı çok güzel...

Hiç yoksa bir yerlerden başlamak lazım diye düşünüyorum. İmkanı olmayanlar balkonlarında maydanoz.tere.roka, nane hatta taze soğan bile yetiştirerek suni gübresiz, hormonsuz bir takım gıdaları almış oluruz. Hem elimizin altında hazır olur ve bir şeyler yetiştirerek başarmak duygusunu tatmış olur. Selamlarmla

Kiraz 31-01-2011 16:34

Programları çok beğendim. Uzun zamandır hazır ekmek almıyorum ve ekşili maya ile devam etmeyi düşünüyor ama erteliyordum. En kısa zamanda başlayacağım.

Tariflerin doğallığı, mantığı ve pratikliği ve tabii ki Sn. Defne Koryürek'in anlatımı çok güzeldi, keyifle izledim. "Ne yiyorsak, oyuz" sözü yapılacak çok şeyi anlatıyor.

livadi 01-02-2011 08:01

Sayın amatör hobici size katılyorum, en azından imkanlar ölçüsünde iyiyi seçme hakkımızı kullanmalıyız tabi, ama böyle en doğruyu görünce, yapabildiklerimiz az geliyor insana...

"Ne yiyorsak oyuz sözü"çok güzel, aslında daha da genelleştirirsek, "ne tüketiyorsak oyuz" da diyebiliriz.Tüketim bilincimiz sadece kendi hayatımızı değil, dünyadaki yaşamı da etkiler...

malbman 01-02-2011 09:31

Alıntı:

"ne tüketiyorsak oyuz" da diyebiliriz. Tüketim bilincimiz sadece kendi hayatımızı değil, dünyadaki yaşamı da etkiler...
Kesinlikle çok doğru Sayın livadi. Zaten kanıtları da ortada değil mi? Kendimizi her şey yerine koyup dünyayı tüketmedik mi? Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı olarak orta yerde duruyor.

livadi 01-02-2011 10:10

Hırsımızla dünyayı tüketiyoruz...

backyard 09-01-2012 19:06

ben en çok çikolata tüketiyorum

memet 09-01-2012 19:09

Aaa backyard.

backyard 09-01-2012 21:59

evet o benim :)

kendimin agaclar.net sloganını buldum

"agaclar.net'in mutfağında başladığım yayın hayatıma, yine mutfakta devam ediyorum"

neyse bak çikolatanın yanında bir de fazla kelime tükettim :))

ayhat 08-06-2012 12:20

geçen gün erik turşusu kurdum, güzel olduğunu duydum gerçekten tadına bakan var mı? Merak ettim de.

gül- 08-06-2012 16:47

Merhaba,
Acaba konunun başlığını ne üretip yiyorsak oyuz desek nasıl olur. Çünkü tükettiğimiz gıdalar bizim kontrolümüzde değil ama biz yinede güven duyup yiyoruz. Oysaki kendi otokontrolümüzü kendimiz sağlayıp kendi üretimimizi de kendimiz yapıp ondan sonrada ne üretip tüketiyorsak oyuz desek ne kadar anlamlı olur acaba… fabrikalarda üretilen ürünlere eklenen katkı maddeleri, tarlalarda üretilen ürünlere atılan kimyasallar, çevreyi kirleten etmenler, hayvanlardan sağlanan gıda ürünlerine uygulanan sağlıksız ilaçlar vb. gibi onca olumsuzluğa rağmen yinede piyasaya sunulanı her halikarda tüketiyoruz. Aslında genellemeye bakıldığında sanki toplum olarak üretimden daha çok tüketimci bir durum sözkonusu. Böyle olunca da piyasadaki her şeyi sık dokuyup eleyemiyoruz. Onun için de imkanı ve zamanı olanların küçük çapta da olsa kendi üretimlerini kendilerinin yapmasını, işte o zaman kendi ürettikleri ürünlerle başkalarının ürettikleri ürünler arasındaki farkı daha iyi anlayacaklarını umuyorum… ancak o zaman ne yiyorsak oyuz diyebiliriz çünkü şu aralar gündemi de göz önüne alırsak gerçekten üretimci olmamız şart sanki…

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024