agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Pratik Bilgiler, Mutfak Malzemeleri ve Aletleri (http://www.agaclar.net/forum/pratik-bilgiler-mutfak-malzemeleri-ve-aletleri/)
-   -   Gazoz kapağı kapatma aleti (http://www.agaclar.net/forum/pratik-bilgiler-mutfak-malzemeleri-ve-aletleri/22786.htm)

Sevgi Durul 17-09-2010 15:01

Gazoz kapağı kapatma aleti

1 Eklenti(ler)
Dometesleri robottan geçirip, bir litresine 1 çay kaşığı tuz ilave edip soda şişelerine dolduruyorum. Kışın kullanması pratik, bir şişesi bir kullanımlık.

Eklenti 184339

Ayrıntılar için:
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=162

tuya 21-09-2010 12:31

merhaba sayın sDurul yaptığınız domats sosu dikkatimi çekti tek kullanımlık olması çok iyi ama kapaklar tekrar nasıl sıkışıyor özel bir formülü varmı yoksa açtığımız sodanın kapağını tekrar hiç bir işlemden geçirmeden kapattığımızda sıkışıyormu şimdiden teşekür ederim

Sevgi Durul 21-09-2010 12:52

Sayın tuya, kapakları kapatmak için basit bir alet var, onu kullanıyorum. Ben teşekkür ederim.

fatma sunay 14-11-2010 16:46

Merhaba SDurul soda şişeleri iyi fikir fakat kapaklarını nasıl bir aletle kapatıyorsunuz. Nerden bulabilirim yardımcı olursanız memnun olurum.Bizde bayağı soda tüketimi var. Şimdiden teşekkür ederim.

Sevgi Durul 14-11-2010 20:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatma sunay (Mesaj 715735)
Merhaba SDurul soda şişeleri iyi fikir fakat kapaklarını nasıl bir aletle kapatıyorsunuz. Nerden bulabilirim yardımcı olursanız memnun olurum.Bizde bayağı soda tüketimi var. Şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Fatma Sunay, basit, kollu bir aletle, soda şişeleri kapatılıyor. Benimki epeyce eskidi, bir ara fotoğrafını yüklerim. Burada mutfak araç ve gereçleri satılan dükkanlarda bulunuyor.

fatma sunay 15-11-2010 16:01

Sayın SDural resmini yüklerseniz çok memnun olurum. Bende mutfak araçları satan dükkanlarda nasıl birşeye bakacağımı bilmiş olurum. Bugün biraz dolandım ama öyle bir alet yok dediler.

Sevgi Durul 15-11-2010 16:14

Benim gazoz kapağı kapatma aletim biraz eski. Çirkin bir görüntü olacak, ama en kısa zamanda çekip, yüklemeye çalışayım.

Sayın sakagun'dan rica edelim. Onda yenisi var. O eklemezse, ben eklerim.

fatma sunay 08-12-2010 15:39

Sayın SDurul gazoz kapatma aleti için Sayın Sakagunden cevap gemedi. Bende hala aranıyorum.

elek 08-12-2010 16:04

Fatma Hanım bağlantıda değişik tiplerini görebilirsiniz. Temel mantık kapağın çapına göre ayarlanmış tüp ya da uygun uzunlukta halka gibi bir aparatı kapakla birlikte şişenin ağız kısmına kadar geçirmek, kapağın açık tırnaklarını düzleştirmek. Kullanmadığınız el tipi portakal sıkma makinanız varsa (genelde büfecilerin kullandığı tip) birkaç basit modifikasyonla kendiniz bile yapabilirsiniz.

fatma sunay 11-12-2010 20:43

Sayın Elek verdiğiniz linki inceledim bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim. Enazından nasıl bir alet bakacağımı şimdi daha iyi anladım.

Sevgi Durul 15-12-2010 00:44

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatma sunay (Mesaj 715999)
Sayın SDural resmini yüklerseniz çok memnun olurum. Bende mutfak araçları satan dükkanlarda nasıl birşeye bakacağımı bilmiş olurum. Bugün biraz dolandım ama öyle bir alet yok dediler.

Sayın fatma sunay gazoz kapağı kapatma aletini gecikmeli olarak yüklüyorum.

Eklenti 184331

Eklenti 184332

umutyolcusu 15-12-2010 12:29

Kayınvalidem de duymuş bu aletin ününü.Yaza kadar şişe biriktirelim,fiyatı da ucuzmuş dediydi.Ben de merak etmiştim doğrusu nasıl bir şey olduğunu.Paylaştığınız için teşekkür ederim.Artık şişeleri değerlendirmek üzere, güzel bir alternatif öğrenmiş olduk.

fatma sunay 15-12-2010 20:08

Sayın SDurul sizi zahmete soktum teşekkür ederim. Şimdi enazından nearadığımı daha iyi bilmiş olacağım. Sayın Elekin verdiği linkteki adresiyazdım ordan alabilirim.

Delimus 15-12-2010 21:05

0.5 Su şişeleri kullanılsa sağlıksız mı olur ?

sakagun 15-12-2010 21:10

Ben kısa süre içinde tüketeceksem su şişesi de kullanıyorum. Ama cam şişeleri doldurduktan sonra kaynatabilme gibi bir avantajınız oluyor. Böylece daha uzun süre saklayabiliyorsunuz.

elek 15-12-2010 22:21

Soda-gazoz şişelerini sadece domates püresi için düşünmeyin, meyvenin bol zamanında kayısı suyu, üzüm şırası vb. hazırlayıp, kaynatıp kışa saklamak için de kullanabilirsiniz. Yalnız soda kapaklarını açarken ortadan bükmemeye, yalnızca tırnak kısımlarını kaldırıp açmaya dikkat edin. Yoksa kapak bu makinede tam şekil verilerek kapanmayacağından kaynatırken sızma yapabilir ya da saklanırken zamanla hava girişi olacağından içindeki gıda bozulur.

(Köy bakkalında yaz aylarında yeni kapaklar satılırdı, köydeki çocuklar da kış boyunca biriktirdikleri kapakları satarlardı kapağı eksik kalanlar için. Ama şehirde bunları el altında bulmak imkansız gibi. En iyisi şişeleri açarken biraz nazik davranmak :rolleyes: )

Sevgi Durul 15-12-2010 22:52

İyi ki hatırlattınız, sayın elek. Yıllardır, soda şişelerinde, erik, kayısı, vişne, şeftali gibi bazı meyvelerin de konservesini yapıyorum. Tek kişilik, artıp bozulma ihtimali yok. Ayrıca kapak biriktirmeye de gerek yok, bu kapakların yenisi satılıyor.

İtalyan eriği konservesi. Bahçe sayfamdan.
http://www.agaclar.net/forum/attachm...6&d=1280233311

Sevgi Durul 15-12-2010 22:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi umutyolcusu (Mesaj 726596)
Kayınvalidem de duymuş bu aletin ününü.Yaza kadar şişe biriktirelim,fiyatı da ucuzmuş dediydi.Ben de merak etmiştim doğrusu nasıl bir şey olduğunu.Paylaştığınız için teşekkür ederim.Artık şişeleri değerlendirmek üzere, güzel bir alternatif öğrenmiş olduk.

Biz bunu yıllar önce 5 milyon TL. ya almıştık. Şimdi ki 5TL. Yeni fiatı da çok pahalı değil. Geçenlerde bir yakınıma 25 TL ye almıştım. Sonuçta yıllarca kullanılacak.
Şişeleri değerlendirmek bir yana, kullanışlı ve pratik bir alet.

Sevgi Durul 15-12-2010 23:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Delimus (Mesaj 726938)
0.5 Su şişeleri kullanılsa sağlıksız mı olur ?

Pet şişelerden mi bahsediyorsunuz?

Delimus 16-12-2010 02:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 727032)
Pet şişelerden mi bahsediyorsunuz?

Evet.
Teyzem , buz poşetleri var , plastik torba içine su koyup donduruyorsunuz kalıp kalıp koparabiliyorsunuz, ona limon zamanı limon sıkıp dolduruyor yemeklerde o poşetten yırtıp yemeğinde kullanıyordu.Plastiğin zararı var ise bilemiyeceğim.

elek 16-12-2010 08:01

Sayın Delimus, limon suyu strik asit içerdiğinden uzun dönem saklamada bozulmadan kalabilir, kaynatma vb. bir yolla içindeki bakterilerin öldürülmesine gerek bırakmaz.

Ancak bu şekilde her plastik poşetin veya şişenin uzun dönem saklamada sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü plastiklerin üretiminde içinde bazı safsızlıklar kalır, üretim esnasında hammaddeye prosesi kolaylaştırılacak bazı malzemeler eklenir, hiçbirşey eklenmese dahi üretilen ürünün kalıptan ayırılmasını kolaylaştıran kimyasalların kullanılması gerekebilir. Burada kullanılan hammaddeden başlayarak, üretim esnasında kullanılan her kimyasalın gıda ile temas edebilirliğinin belirli otoriteler tarafından (Amerika'daki FDA gibi) onaylanmış olması gerekir. Bu onay verilirken de, temas edecek gıda malzemesinin içeriğine, bu plastiğin kullanma sıcaklığına göre (buzdolabı poşeti - fırın poşeti farkı gibi) ve kullanım ömrüne göre araştırma yapılır. Diğer kimyasal yardımcılar da benzer şekilde onay gerektirir.

Olması gerekenleri özetledim, ancak uygulamada her plastik üreticisinin buna dikkat ettiğini, gerekli denetimlerin-testlerin düzenli ve prosedürlere uygun olarak yapıldığını söyleyebilmek güzel memleketimizde oldukça zor. Herşey kitaba uygun olarak yapılmış olsa dahi, örneğin suyun saklanabileceği şekilde üretilmiş PET şişelerin içine farklı içerikte gıda koyup 1 sene saklamak istersem ne olur sorusunun cevabını da testleri yapılmadan veremeyiz.

Dolayısıyla en azından uzun dönemli saklama veya plastik ambalajın normal kullanım koşullarından farklı koşullarda kullanımı veya kaynatma gibi ısıyı oldukça yükseltecek bir işlem söz konusuysa, plastiği tercih etmemenizi öneririm.

fatma sunay 16-12-2010 16:22

Sayın Delimus ben pet şişelere domates püresi yaptım doldurdum sonuç hüsranla karşılaştım. Neticede pet şişelere sıcak dolduramıyorsunuz ağzınıda nekadar sıkı kapatırsan kapat gene olmadı hepsi bozuldu. Uzun ömürlü olmuyor.

Selahattin Yılmaz 16-12-2010 21:17

Bursa Tuzpazarında Karacabeyliler nalburiyede bu gazoz kapağı kapama aletinin gazoz kapağı açacağı kadar büyüklükte daha basit ve hesaplı bir modeli bulunuyor.

Sevgi Durul 16-12-2010 23:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Delimus (Mesaj 727080)
Evet.
Teyzem , buz poşetleri var , plastik torba içine su koyup donduruyorsunuz kalıp kalıp koparabiliyorsunuz, ona limon zamanı limon sıkıp dolduruyor yemeklerde o poşetten yırtıp yemeğinde kullanıyordu.Plastiğin zararı var ise bilemiyeceğim.

Zararlı olup olmadığı bir yana, dayanmaz.

furkan yıldız 21-01-2011 08:20

Durul ablacım meyve konservelerini nasıl bir işleme tabi tutup saklıyorsunuz ?

sakagun 21-01-2011 09:21

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi SDurul (Mesaj 716006)
Sayın sakagun'dan rica edelim. Onda yenisi var. O eklemezse, ben eklerim.

Mesajı yeni gördüm. Fotoğrafı ekledim.

Sayın SDurul'a daha önce şişeleri nasıl hazırladığını özel mesajla sormuştum. Sizinle de paylaşayım:
Erikler kaynatılıp blenderden geçiriliyor. Kayısı ve domatesler, çiğ olarak blenderden geçirilip şişelere dolduruluyor. Bu şekilde hazırlanıp, başka bir kapta, suda kaynadıktan sonra 15-20 dakika daha kaynatılan meyve sebze suları 1 yıldan fazla dayanıyor.

KAPTANzst 21-01-2011 09:59

Konu ilgimi çekti biraz araştırdım. Bu sayfada ilginizi çekebilecek başka aletlerde var
http://www.kume.com.tr/index.asp?act...=1080030180186

manolya 24-01-2011 09:48

Bu linkte gördüğüm gazoz kapağı kapatma aletinden sipariş verdim, 15 tl. Kapaklarda 210 adetlik paketlerde 5 tl.

http://www.dailymotion.com/video/xg1...aparaty_webcam

Sevgi Durul 24-01-2011 09:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaptanzst (Mesaj 745324)
Konu ilgimi çekti biraz araştırdım. Bu sayfada ilginizi çekebilecek başka aletlerde var

Sayın kaptanzst, teşekkür ederim. İyi ki bu linki bulmuşsunuz, yoksa fiatı abartmış gibi olacaktım.

elek 24-01-2011 10:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kaptanzst (Mesaj 745324)

Ben de teşekkür etmek istiyorum, çünkü ne zamandır aradığım birşeyi burada üstelik de uygun fiyata buldum, Cuma öğlen sipariş verdim-Cumartesi kargo bırakılmış. Özetle sitenin çalışmasından da memmun kaldım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024