agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Pratik Bilgiler, Mutfak Malzemeleri ve Aletleri
(https)

Beğeni Düzeni84Beğeniler
  • 23 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen Ozlem A
  • 3 Gönderen abk
  • 2 Gönderen sevgihoca
  • 14 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen abk
  • 13 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen Ozlem A
  • 4 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen Ozlem A
  • 2 Gönderen YeniGine
  • 5 Gönderen YeniGine
  • 1 Gönderen Charlaux
  • 2 Gönderen YeniGine
  • 3 Gönderen Charlaux
  • 1 Gönderen Ozlem A

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-05-2016, 13:37   #1
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Yemek Takımı Koleksiyonu

Ağaçlar forumdaki yemekseverlerden cesaret alarak açmaya karar verdiğim bu başlıkta özellikle antika yemek takımlarına yer vermeye çalışacağım. Bana kalırsa yemek yapmak kadar güzel birşey daha varsa o da yemeği nasıl sergilediğimizdir. Beni yemek konusunda çok etkileyen bir isim olan Selin Kutucular'ın Hayat Ağacı prohramında güzel tabaklarla fincanlarla karşılaştım ve hayran kaldım. Yaşanmışlıklarla dolu onlarca güzel tabak çanaklar.

Kısa bir süre önce yakınımda çok güzel bir ikinci el dükkanı buldum. Burası bir yardım dükkanıydı dolayısıyla aldığım ürünler bir hobi olmaktanda öte bir şekilde insanlara yardım ediyordu. Olurda yolunuz İngiltere'ye düşerse vaktinizi bu dükkanlara ayırmalısınız. Oraya gelen ürünler yok pahasına satılıyor.İleride paylaşacağım tabaklardan bir tanesi otantik olduğunu belirten sertifikası ve özel kutusuyla beraber 24 lira 6 pound idi. Tl bazında bizim için ucuz 3-4 pound a sandviç alan İngiliz halkı için dahada ucuz. Burada yeni bir tabak almaya kalksanız o fiyata bulamazsınız belki Yardım dükkanları dışında Avrups'daki bit pazarları da koleksiyoncular için bulunmaz nimet. Bir euroya aldığım polaroid makinesi 30 40 euro ya satılıyor internette. Ama koleksiyon toplamayı seviyorsanız cepte kalan 29 euro da diğer parçalara gidiyor ya

Şimdi paylaşacağım ilk ürün JG Meakin'in 1950 yılında başlayan Romantic England serisinden.Esasen Amerikan müşteriler için hazırlanmış olan bu seri 1950-1980 dönemini kapsıyor. Döneminin ucuz sayılabilecek markalarından bir tanesi JG Meakin. Romantic England serisi İngiltere'nin tüm güzel yerlerini resmediyor çeşitli renk tabaklarında. 1950 setini arkasındaki logolardan anlayabiliyorsunuz.Görece yeni modelleri dishwasher safe olarak yer alıyor.Her ne kadar seri 30 yıl gibi bir süreyi kapsıyor olsa da çizgisi hiç bozulmadığından karma halde toplanılanilir. Şimdi paylaşacağım tabak Northamptonshire'daki Sulgrave Manor'u temsil etmekte. Her tabağın arkasında o mekana dair bilgiler de yer almakta (yüklediğim fotoğrafta Sulgrave Manor'un bilgileri mevcut) Yardım dükkanında karşılaştığım bu ürün serinin en eskilerinden. Kahverengi boğucu bir renk gibi gözüksede o boğuculuktan arınmış bir ürün. Romantic England serisinin parçalarına Ebay'den ulaşabilmeniz mümkün. Bu ürüne baktığımda insan o dönemin ucuzu bile bir ayrı güzelmiş dedirtiyor

Umarım paylaşımımı beğenmişsinizdir. Böyle böyle diğer setleride anlatmayı düşünüyorum sizlerde isterseniz.

Sevgiler

Eklenen Resimler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 15:19   #2
Moderatör

Giriş Tarihi: 08-05-2012
Harika, devamını bekliyoruz!

Charlaux ve YeniGine beğendi.
Ozlem A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 15:55   #3
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Siz paylaşın yeter ki, biz keyifle okuruz.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 18:25   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Güzel bir başlık.Merakla bekliyorum.

sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 21:34   #5
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

1751 yilindan beri satislari devam eden Royal Worcester'in 1990 yili NSPCC Christmas tabagi. Guzel bir tablo gibi Bu ROYAL WORCESTER NSPCC CHRISTMAS PLATES X 5 | eBay linke gore aslinda her bir tabagin hikayesi var. Ancak benim aldigim sadece sertifikasiyla geldiginden su an icin bir sir.

Yarin paylasacagim yemek takimi tarihini bilmedigim bir cay fincani ve pasta tabagi Bakalim o fincanin gecmisini ogrenebilecek miyiz Ogrenemesek bile yarin resmini yuklemis olurum.

Sevgiler

Eklenen Resimler

abk, Gül Batur, pria ve 11 kişi beğendi.
Eski 23-05-2016, 22:14   #6
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Gercekten de tablo gibi.
Yarin ki paylaşımınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 16:30   #7
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Simdi paylasacagim minicik set Seltmann Weiden Bavaria markasina ait.

Bir sure almakla almamak arasinda kararsiz kalmistim.Gecen haftada gordum kendisini yardim dukkaninda. Yardim dukkaninda isler biraz boyle yuruyor; pratik urunler daha hizli satilir boyle arkadaslarsa kararsizlarin arasindadir. Benim gibi iki uc gunde bir mekana ugruyorsaniz bazi urunlerde bir kumar oynayabilirsiniz. Cay setinin tabagi kirik oldugu icin tereddut etsem de deseni cok guzeldi.

3 Piece Place Setting Seltmann Weiden China Dishes Unknown Pattern - Set 2 | eBay - Buna cok benzeyen bir set. Hatta ayni bile diyebiliriz neredeyse (Ancak benimkisi hem daha ucuz hem daha guzel ). Yasini bilmiyoruz fakat marka 1910-2009 yilarri arasina dustugunden en yasli 107 en genc 7 yasinda. Bu tarz urunlerde fiyati uygunsa bile dusunmem lazim diyorum kendime. Toplamda 8 lira odedim ancak o da desenin guzelligine. Antikaysa o da isin hos bir suprizi olur degil mi

Eklenen Resimler

Düzenleyen Charlaux : 24-05-2016 saat 17:45 Neden: fotograf yuklendi
Eski 03-10-2016, 14:32   #8
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Herkese tekrar merhaba,

Tabaklarim Ingiltere'de kaldi ve bir kisminida paylasamadim hala ama en gec Ocak'ta yine sizlerle beraber olacaklar.

Benim toparladigim yerler belirttigim gibi daha cok ikinci el dukkanlar ve Ebay ancak guzel bir etkinligi gordum tavsiye de ederim. Taksim'de Cumhuriyet Caddesi'nin orada Antika Festivali adi altinda toplanmis antikacilari gordum. Kendime eskilerden kucuk birsey aldim ancak bu sanseseri karsilastigim icin antika tabak canak degildi. Fakat ne yalan soyleyeyim cok guzel fincanlar vardi.

Ilginenlere duyurulur )

Gül Batur ve YeniGine beğendi.
Eski 03-10-2016, 22:31   #9
Moderatör

Sayın Charlaux yolunuz düşerse Çukurcuma'da Tombak Antik'e de bakabilirsiniz.

Eski 06-10-2016, 23:31   #10
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Sayın Charlaux yolunuz düşerse Çukurcuma'da Tombak Antik'e de bakabilirsiniz.

Sn.Özlem A,

Normalde bütçem tabak çanak başı 40 lira olduğundan ya ikinci el ya Ebay i tercih ediyorum çünkü oralar piyasalaşmamış tek alanlar. Ebayde satıcısı teklif seçeneği sunmuşsa biraz daha alttan teklif veriyorum ve birkaç ürününü daha alıyoun bu sayede ciddi kar ediyorum. Beyoğlu Antika Festivalinde de gördüğüm kadarıyla insanlar biraz kazıklama peşinde. Antikacılarda o kadar pazarlığı sevmiyorlar (en azından oradaki ve Kadıköy'deki birkaç tanesi) . Fakat siz önerirsinizde Çukurcuma'ya gitmem mi En kısa zamanda görmem lazım.

Şimdi paylaşacaklarım yemek takımı değiller ama yemeke alakalılar dolayısıyla neden paylaşmayalım. Soldaki kutu eski bir kahve/ şeker kutusu imiş;yılını bilmiyorum ama eskilerde hep bir güzellik var belki yaşanmışlığındafır bilemeyeceğim. Sağdaki kutuysa Bremen'in ünlü çikolatacısı Hachez'in özdl çikolata kutusu. Ayı sevdiğimi çok iyi bilen arkadaşlarım bana özellikle almışlar. Bu arada demeden geçmeyeyim en sevdiğim,nazarımca da en lezzetli,en çikolata markadır.

Eklenen Resimler

Eski 07-10-2016, 10:43   #11
Moderatör

Çukurcuma'ya gelirseniz, haber verin biz de oradayız

Eski 07-10-2016, 23:32   #12
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Güzel bir başlık olmuş, gönlünüze sağlık.
Olur mu bilmem ama, bende de 70-80 senelik bir iki birşeyler var. Fotoğraflayıp paylaşayım inşallah...

Charlaux ve sevgihoca beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2016, 23:45   #13
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Hatta hemen bulup paylaşayım istedim. 1956 yılına ait çukulata kutusu, şimdi annemin düğmelerini saklıyorum içersinde.

Name:  el.jpg
Views: 806
Size:  54.6 KB

Name:  ey1.jpg
Views: 789
Size:  58.3 KB

Eski 07-10-2016, 23:54   #14
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Hatta hemen bulup paylaşayım istedim. 1956 yılına ait çukulata kutusu, şimdi annemin düğmelerini saklıyorum içersinde.

Eklenti 629585

Eklenti 629586
Sn.YeniGine,

Ne iyi ettiniz ne güzel bir çikolata kutusu. Eskilerdeki işçilik ve özen sanıyorum bugünlerde hiç bulamayacağımız birşey.

YeniGine beğendi.
Eski 07-10-2016, 23:59   #15
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Teşekkür ediyorum Sayın Charlaux, sayenizde... Ne yazık ki eskilerden hiçbirşeyi bulamıyoruz artık...
Bu çukulata kutusu, annemi istemeye geldiklerinde içi çukulata dolu imiş...

Teşekkür ediyorum, bu kutuyu ağaçlar nette paylaşacağım hiç aklıma gelmemişti...

Charlaux ve okursan beğendi.
Eski 15-03-2017, 20:30   #16
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Red face

Aslında yemek kitapları içinde ayrı bir başlık açmak en doğrusu olabilirdi ancak başlığı malzemeler ve pratik bilgiler bölümüne açtığım için sanıyorum çokta konunun dışına çıkmış sayılmam

Bahar tatili için geldiğim New Orleans'ta North Broad Street'in üzerinde Kitchen Witch adlı çok güzel bir yemek kitapçısı vardı. Antika,eski ve koleksiyonere ait yemek kitaplarına yer veren kitapçının oldukça geniş bir Creole (lokal) kitapları koleksiyonu var. Oldukça güzel eski basım kitaplara sahip olmalarıyla beraber kitap fiyatları makul (10 dolardan başlıyor). Tabii kitabın ne kadar zor bulunduğuyla paralel olarak kitap fiyatları da artış gösteriyor. Yaklaşık olarak 3 kitap vergisiyle beraber 60 dolar tuttu.

Çooo ama çok tatlı bir çiftin sahip olduğu bu dükkandaki beyefendi eskiden şefmiş; eşiyse kitaplar hakkında oldukça bilgili ve yemeği çok seven bir insandı. Bana hiç sıkılmadan yorulmadan kitapları anlattılar,kolay mı zor mu bulunur bunlardan bahsettiler. Çok bilgili oldukları için kendimi onların önerilerine bıraktım. Bizim onları önceden araştırdığımızı duyunca çok sevindiler. Türk Yunan mutfağı farklı mıdır değil midir sohbet ettik. Özel kitap var mı diye sorduğumda hep dürüst yanıtlar aldım;elbette kitapların artık internet sebebiyle bulunabileceğini belirtti hatta motları 'Biliyoruz kitaplar Amazonda daha ucuz'. Ama kitap ismini bilmeden belirtmeden kitap bulunmazdı bunun için önerilerini dinledim. Bir tane kitabı kendim buldum bir kısmında genel yemeklerde vardı ama çok genişti. Bir diğeri oradaki beyefendinin bana önerdiği diğeri ise eşinin önerdiğiydi. Onlar kendileride özel Creole baharatları hazırlıyorlardı;hiç gizli tarif değildi içeriğinide söylediler. Kendileri şirin torbada hazırlamışlardı. Aynı zamanda oldukça güzel,tarihi ama ucuz bir rest

Olurda New Orleans'a giderseniz Kitchen Witch'deki tatlı çifti ihmal etmeyin.

Eski 19-03-2017, 19:55   #17
Moderatör

Yemek kitapları için bir başlığımız var, ilgi görmemiş bir süredir. Önerilerinizi bekliyoruz

Önerdiğiniz yemek kitapları

Charlaux beğendi.
Eski 19-03-2017, 20:24   #18
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ozlem A Mesajı Göster
Yemek kitapları için bir başlığımız var, ilgi görmemiş bir süredir. Önerilerinizi bekliyoruz

Önerdiğiniz yemek kitapları
Sn.Ozlem A,

Cok tesekkur ederim. Kitaplarin icerigi ve mekan tarihi oldugu icin burada paylasmak belki daha uygun olur diye dusundum fakat elbette tarifleri ve kitap onerilerini uygun basliklardan surdurecegim.

Sevgiler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024