agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Bahçe düzenlemede meyva ağaçları ve sebzeler (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/9623.htm)

sabah 17-07-2008 13:27

Bahçe düzenlemede meyva ağaçları ve sebzeler

Çeşitli nedenlerle bahçemde sebze ve meyva ağacı yetiştirmek istemiyorum. Ancak gerek güzellikleri nedeniyle gerekse tadımlık olarak bir iki örnek bulunsun da istiyorum:rolleyes:.

Yetiştireceğim meyva ağaçları da bahçe düzenlemesinin bir parçası olsun istiyorum.

Bu konuda önerilerinizi almak ve deneyimlerimizi paylaşmak isterim.
  • Biz meyva ağacı olarak bodur elma ve şeftaliyi tercih ettik. Ağaçların birkaç yıl içinde meyve vermeleri, çok büyümemeleri bizi memnun etti.

• Çitlerde böğürtlen çeşitlerini yaşatmaya çalışıyoruz.

• Maviyemiş ve frenk üzümleri de yaşatmayı başarırsak umuyorum isteklerimize cevap verecek.

• Bu ayki bağbahçe dergisinde (www.ngb.gen.tr/bagbahce) görünce aklıma geldi enginar da çok hoş görünen bir sebze. Acaba küçük bir göbekte yetiştirmek nasıl olur?

• Süs kabağının da bahçe düzenlemede kullanıldığını duymuştum.

limon 17-07-2008 14:32

Bence Nar Ağacı da oldukça güzel bir meyve ağacı. Çiçekleri güzel, kışın yaprak dökmüyor, meyveleri uzun süre üzerinde kalabiliyor. Hem sizin istediğiniz gibi bodur kalıyor.

Malta Eriği'nin de yaprak rengi ve formunu seviyorum. Bende olmadığından ne kadar büyüyebileceğini bilmiyorum ama bu kış dikeceğim meyve ağaçlarından birisi.

Todor 17-07-2008 15:37

Feijoa ağacı, meyve ağacı olmasına rağmen peysajda kullanılan bir bitki. Hastalıklara dayanıklı, gösterişli açan çiçekleri, geç donlara yakalanmayışı, her dem yeşil oluşu olumlu özellikleri. Meyve için en az iki ağaç gerekiyor olması ise dezavantajı.

İğde, muhteşem kokusu ve sarkık yapısı ile bahçemde en sevdiğim ağacım. Birazda hızlı büyüdüğü için seviyorum galiba.

Vişne, hem ilaç, özel bakım istemeyişi, hem de erken yıllarında vermeye başladığı kuşları cezbedici meyveleriyle, bahçenize hareket katarken evinizin reçel, likör, komposto ihtiyacını rahat rahat karşılayacaktır.

Toro42 18-07-2008 09:47

Bende Ters Dut ağacını önermek isterim.
Hem meyvesinden yararlanırsınız.
Hem de fazla yer kaplamaz diğer dut ağaçları gibi...

sabah 14-08-2008 11:42

Öneriler çok hoş. Ankara ve özellikle bizim bölgenin soğuklarını düşünerek seçim yapmak gerekecek.

İğde rengi ve yapraklarını da beğendiğim bir ağaç. Keşke çit çevresine çalı gibi olanlardan dikseymişim diyorum, hem çiti örterdi hem de hoş görünürdü. Şimdi de göknar ve sedir bulunan bir köşeye dikmeyi düşünüyorum, arkada onların yeşilliği ile iğdenin rengi hoş olur. Yalnız yer hesabı yapmam gerekiyor. :rolleyes:

Vişne de cazip geldi. Bu arada bodur kirazları da arkadaşlardan duyunca araştırıp ikisinden birini seçeyim diyorum.

Nar ve malta eriği benim de beğendiklerimden. Yalnız Ankara'da şehir içinde yetiştiklerini görüyorum da şehir dışında pek görmedim.

Ters dut da aklımızda. Bakalım yer hesabı sonunda elimizde ne kalacak, ona bağlı. :rolleyes:

sabah 14-08-2009 13:52

1 Eklenti(ler)
Bir bahçede kabak ile yapılmış süslemeyi çok beğendim.
Eklenti 98018

sabah 14-08-2009 13:55

2 Eklenti(ler)
Enginarın çiçeğinin güzelliği biliniyor. Yapraklarının da devasalığı, rengi de hoş.

Bahçe düzenlemesinde kullananlardan örnekler:

Eklenti 98019 Eklenti 98020

selim_50 14-08-2009 14:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 480716)
Enginarın çiçeğinin güzelliği biliniyor. Yapraklarının da devasalığı, rengi de hoş.

Bahçe düzenlemesinde kullananlardan örnekler:

Eklenti 98019 Eklenti 98020

sayın saah;
geriye ne kaldı, :p ,gene hepsini diktiniz, bir adet de armut ağacı dikin bari, çiçekleri güzeldir
kolay gelsin

jineop 14-08-2009 14:07

2 Eklenti(ler)
Merhaba,
Nette görüp hoşuma gitmişti. Lahana ve latinlerle bir düzenleme.Ve diğer ,

sabah 14-08-2009 14:15

Yalnızca meyva bahçesi olmasın aynı zamanda seyirlik de olsun -tercihim o yönde- denildiğinde hepsini dikme şansınız olmuyor. Yoksa hepsini dikerdik.:rolleyes:

Sebze bahçelerinde bir adet sebze olur mu? Genelde olmaz ama sebzeyi güzelliği için kullananların bahçesinde bir adet de olabilir. :rolleyes:

sabah 14-10-2009 09:37

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tturt (Mesaj 504503)
2006 yılının kasım ayında eşim yer elması kabuklarından yer elması olduğunu duymuş bizde kabukları toprağa aralıklarla koyduk. Hatta saksılardan birinin içerisine de koymuşuz.

2007 yılı mayıs, haziran aylarında saksıda ve toprakta bazı saplar yanlarından yapraklanarak uzuyor biz nasıl bir çiçek olacak diye merak ediyoruz tıpkı ayçiçeğinin sapı gibi. Unutmuşuz da yer elması diktiğimizi. Neyse yaz geçti sap ve yapraklar duruyor bizde koparıp atmıyoruz merakla bekleyişe devam. Yanılmıyorsam kayınvalidem yer elması olduğunu söyleyince aklımıza geldi.

Ekim ayında çok güzel sarı çiçekler açtı. çiçekleri geçince de toprağın altından yer elmaları toplayıp afiyetle yedik.

Artık her yıl kabuklarından dikiyoruz hem ekim ayında güzel çiçekler oluyor hem de yer elması yiyiyoruz.

Eklenti 107972

tturt 14-10-2009 12:04

Sayın Sabah,
Çalı formunda olan ve Ankara'nın sert ikliminden de zarar görmeyecek goji berry'de düşünebilirsiniz. Birde nacizane önerim çıplak köklü almayın dikmeyi düşündüğünüz ağaçları her şeyi tam yaptım diye düşünsek de tutmayabiliyor. Köklü saksıda almak biraz daha fiyatlı olsada, çıplak köklü tutmadığı zaman hem üzüntü hem de daha masraflı olabiliyor.
Enginarın çiçeğini bu sene ilk kez komşumda gördüm gerçekten çok güzel.

hassoman 27-10-2009 21:18

5 Eklenti(ler)
Bir fikir vermesi için, Pintung Tropikal Çiçek ve Tarım Fuarı'ndan bazı görüntüler ekledim.
Belki deneyenimiz çıkar... :p

Diğer bilgiler şöyle:
Pingtung County is a county in Southern Taiwan. Pingtung County is officially administered as a county of Taiwan Province of the Republic of China.

translate.google'nin bana söylediği şu:
Pingtung İlçesi Güney Tayvan bir ilçesidir. Pingtung İlçesi resmen Tayvan Eyaleti Çin Cumhuriyeti bir ilçe olarak yönetilmektedir.
İngilizcesi iyi olan daha anlaşılır olanını tercüme ediversin gari:o

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024