agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Az güneş alan Fransız Balkonu (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/9121.htm)

HULKAD 06-06-2008 15:46

Az güneş alan Fransız Balkonu

Sevgili Bitki çiçek Daha Doğrusu Doğaseverler

Ben Uzun Süre Bitkileri Sadece Seyrettim Ve Güzel Kokularını Içime çektim

Evlenmeden önce Annem Ilgilenirdi Evlendikten Sonra Hem Ev Müsait Değildi Hem De Bakamayacağımdan Koktuğum Için Hiç Canlı Bitkim Olmadı Evimde

şimdi Yeni Eve Taşındım Ve Evim çiçek Ve Bitkiler Için çok Uygun...

2 Fransız Balkonum Var Ve Mutfak Balkon Terasımı Yakşalık 10 M2 Boyadan Boya Camla Kapadım.. Sera Gibi Oldu Yani.. Kışın Dışarıdaki Bitkileri Içeri De Alabilirim

Salonum 40 M2 Oldukça Geniş çok Fazla Eşya Yok.. Güneş Almıyor Sadece Güneş Batarken Batan Güneş Yandan Salondaki Fransız Balkonuna Geliyor

Arkadaki Yatak Odasındaki Fransız Balkon Ise Sabah Güneşi Alıyor

Mutfak Terasım ( Camla Kapattığım ) öğleden Sonra Saat 2 Gibi Güneş Aşmaya Başlıyor Akşam Saat 7 Ye Kadar Sürekli Güneş Altında.. Güneşlik Storlarım Da Var Ayrıca..

Sizden Ricam Hiç Bitki Yetiştirmemiş Birisi Için Nerden Nasıl Başlayabileceğimi öğrenmek Isterim..

Mesela Mutfak Balkonuma Internetten öğrendiğim Kadarıyla Sarkan Sardunya Ve şeker Begonya Olur Gibi Geliyor..

Ama Tamamen Bilgisizim ..

Sizlerin Sayesinde Bu Işi Başaracağıma Inanıyorum

Ilk Etapta Eğer Uygunsa Azar Azar Sizlerin öndereceği Fidan **** Tohumlarla Başlamak Istiyorum

Sevgi Vew Saygılarımla

Hülya Yıldız

Koyu yeşil 06-06-2008 16:01

Merhaba başlangıç için tohum yerine fide tercih etmenizi öneririm.
Sardunya doğru seçim. Bol güneş gören balkonunuz için mercan iyi bir seçenek olacaktır. Sarı ve kırmızısını aynı saksıya ekerseniz hoş olur. Açıkçası ben çok fazla mevsimlik çiçeklere itibar etmem benimle uzun yıllar birlikte olacak bitkileri tercih ediyorum. Sabah güneşi alan balkonunuzda pek çok bitki mutlu yaşar. Çilli begonya, menekşeler, mum çiçekleri sabah güneşine bayılır. Ortancada az biraz sabah güneşiyle keyifle büyür, tabi büyük bir saksı içinde. Passiflora (çarkıfelek) sarmaşığını öğleden sonra güneş alan balkonunuzda yetiştirebilirsiniz ya da begonvil de olabilir. Tabii kaktüs çeşitleri de mümkün güneşli balkon için.
Salonunuzda da yeşil salon bitkilerini rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.
İhtiyacınız olan her bilgiyi sitemizden bulacaksınız. Öğrenerek ve paylaşarak, aramıza hoşgeldiniz ;)

ahmeter 06-06-2008 16:18

çiçek sevgisi

hoş geldiniz çok güzel bir uğraş benim size tavsiyem evvela bu hususda kütüphanenizi zenginleştirmek cünkü endoğru bilğiyi bu kitaplarda bulacaksınız ben size şimdilik 2 kitap tavsiye ediyorum 1 çiçek üretim tekniği Prof .dr. Fuat tANRIVERDİ 2 - HASAT YAYINEVİ çiçekçilik prof Aslı korkut aynı zamanda mesela remzi kitab evinde ak merkez veya profiloda remzi kitab evi buralarda ciçek le ilğili reyonlar var buradan seçebilirsiniz okuyarak bilğinizi artırabilirsiniz solan çicek ınsanı üzüyor başarılar dilerim iyi günler

HULKAD 06-06-2008 16:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Koyu yeşil (Mesaj 245208)
Merhaba başlangıç için tohum yerine fide tercih etmenizi öneririm.
Sardunya doğru seçim. Bol güneş gören balkonunuz için mercan iyi bir seçenek olacaktır. Sarı ve kırmızısını aynı saksıya ekerseniz hoş olur. Açıkçası ben çok fazla mevsimlik çiçeklere itibar etmem benimle uzun yıllar birlikte olacak bitkileri tercih ediyorum. Sabah güneşi alan balkonunuzda pek çok bitki mutlu yaşar. Çilli begonya, menekşeler, mum çiçekleri sabah güneşine bayılır. Ortancada az biraz sabah güneşiyle keyifle büyür, tabi büyük bir saksı içinde. Passiflora (çarkıfelek) sarmaşığını öğleden sonra güneş alan balkonunuzda yetiştirebilirsiniz ya da begonvil de olabilir. Tabii kaktüs çeşitleri de mümkün güneşli balkon için.
Salonunuzda da yeşil salon bitkilerini rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.
İhtiyacınız olan her bilgiyi sitemizden bulacaksınız. Öğrenerek ve paylaşarak, aramıza hoşgeldiniz ;)

MERHABA
Doğrusu ben de mevsimlikten ziyade uzun birlikteliklerden yanayım.Ama korkuyorum da.. Acaba beceremezsem ölürler mi diye..

sabah günesi olan balkona güneş direk geliyor ve öğlene kadar güneş alıyor. Acaba bu güneş zararlı mıdır hiç bir fikrim yok.. bu yatak odası balkonu aynı zamanda acaba buraya sarmaşık türü bir çikek olabilir mi? Özellikle 2 kişi yatak odası balkonunda eşimle oturup çiçek kokuları arasında çay içmek istiyorum :)

küçük küçük menekşelerim büyüdüler ve çiçek açtılar hem de hemen hemen hiç güneş almayan ( kuzeye baktığı için ) ama aydınlık olan salonda.. biyerlerden gördüğüm kadarıyla yapraklarını suya koydum biraz kök gibi bişeyoldu , sonra küçük bir saksıya yine ektim.. ama bu defa güneş alan balkonun çok az güneş alan kuytu köşesine koydum.. kendimce daha çok güneşe ihtiyacı olduğunu düşündüm..

şimdi 1 adet menekşeden 4 adet menekşem oldu.. ama 1 tanesi çiçekli.. ama onu öğle büyümüş ve çiçek açmış görmek çok büyük sevinçti..

HULKAD 06-06-2008 16:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter (Mesaj 245216)
hoş geldiniz çok güzel bir uğraş benim size tavsiyem evvela bu hususda kütüphanenizi zenginleştirmek cünkü endoğru bilğiyi bu kitaplarda bulacaksınız ben size şimdilik 2 kitap tavsiye ediyorum 1 çiçek üretim tekniği Prof .dr. Fuat tANRIVERDİ 2 - HASAT YAYINEVİ çiçekçilik prof Aslı korkut aynı zamanda mesela remzi kitab evinde ak merkez veya profiloda remzi kitab evi buralarda ciçek le ilğili reyonlar var buradan seçebilirsiniz okuyarak bilğinizi artırabilirsiniz solan çicek ınsanı üzüyor başarılar dilerim iyi günler

TEKRAR MERHABA

BU AKDAR HIZLI VE GÜZEL CEVAPLAR İÇİN TEŞEKKÜR EDEMEDİM.. HERKESE ŞİMDİDEN ÇOOOK TEŞEKKÜRLER

Elbetde okumak yapılması gerken şeylerin başında geliyor .. Fakat sizin gibilerin tecrübelerine de daha çok değer veriyorum açıkçası

İnternetde de o kadar çok bilgi var ki.. ama ben bu işe yavaş yavaş başlayıp ailemi geliştirmek niyetindeyim

sevgi ve saygımla

Koyu yeşil 06-06-2008 17:28

O zaman yatak odası balkonunuza yasemin, hanımeli **** diğer kokulu sarmaşıklardan alın. Hımm sabah güneşini gardenya da çok seviyor, mis gibi kokar hem. Melissa da hoş olabilir.. ne çok seçenek var. En iyisi hepsini alın :D

Tubay 06-06-2008 17:32

Aramıza hoş geldiniz.balkonlarınızın resimlerini görmemiz mümkünmü?Böylece alanı doğru kullanarak ne derinlikte ve ne boyutlarda saksı seçebileceğiniz ve bu saksılara neler dikebileceğiniz konusundada size yardımcı olmaya çalışırız

HULKAD 08-06-2008 13:05

Merhaba

Evet Ya...çok Doğru Söylüyorsunuz...en Kısa Zamanda Resimleri çekerim..
Ama Resmi Ekleme Konusunda Sizlerin Yardımınızı Rica Edeceğim

Bu Arada Yine Söylemeden Edemeyeceğim.

Daha Yeni Mesaj Yazamam Rağmen Yardımcı Olmak Için Gösterilen Ilginize Tekrar Teşekkür Etmek Istedim

Sevgimle

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024