agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Dekoratif malç (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/9105.htm)

tugo 05-06-2008 14:38

Dekoratif malç
 
Dekoratif, renkli malçın bahçenin görünümüne güzellik katacağını zannediyorum.

Biliyorsunuz toprağı nemli tutma, yabani otların gelişmesini yavaşlatma, toprağa organik madde aktarma gibi olumlu yönleri de var.
Ancak yurt içinden temin edebilecek bir kaynak bulamadım.

Genelde boyanmış ağaç yongaları, lastik parçaları (daha çok oyun alanları için), renkli çakıllar, bazı yosun türleri kullanılıyor.

Ağaç yongalarını kına vs gibi zirai/gıdasal boyalarla boyasak bir netice elde edebilirmiyiz?

Ayrıca hangi tür ağaçların yongaları bitkilere zarar verebilir, bu konuda bilgisi, uygulaması olan arkadaşımız varmı?
Saygılar

http://www.anlscape.com.au/page/decorative_mulches.html

sabah 14-08-2008 11:11

Bahçede çim yapılacak alanı azaltmak ve özellikle nem ile ilgili yararlarından dolayı biz de bahçede malçlama yaptırmak istiyoruz.

agaclar.net'de Ağaç kabukları ve Talaş başlığı altında tartışılmış ancak pek deneyimlerden söz edilmemiş.

Bahçesinde malçlama yapan var mı?

Malçlama malzemesi aldığınız yerler nerelerdir?

Tamtutulma 14-08-2008 11:29

Kınayı bilmiyorum ancak soğan kabuğuyla kaynatarak renklendirme yapabilirsiniz.

üzüm 14-08-2008 14:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 268370)
Bahçede çim yapılacak alanı azaltmak ve özellikle nem ile ilgili yararlarından dolayı bizde bahçede malçlama yaptırmak istiyoruz.

agaclar.net'de Ağaç kabukları ve Talaş başlığı altında tartışılmış ancak pek deneyimlerden söz edilmemiş.

Bahçesinde malçlama yapan var mı?

Malçlama malzemesi aldığınız yerler nerelerdir?

Eğer bahçenizde yeterli miktarda ağaç, çalı varsa dal öğütücüler iyi bir çözüm. Ayrıca mısır, ayçiçeği gibi tek yıllık sert gövdelileride bu aletlerle kıyabilirsiniz.

tugo 14-08-2008 22:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 268370)

Bahçesinde malçlama yapan var mı?

Malçlama malzemesi aldığınız yerler nerelerdir?

Ben bir sitenin kırpılmış budama artıklarını kullanıyorum. Dekoratif görünümü yok ancak faydalı olduğuna inanıyorum. Bu arada çok şaşırdığım bir olay, çevredeki sokak kedilerinin herhalde çoğu ev kediliğinden terk olduğu için, malçı çok sevdiler, özellikle eşinmeye geliyorlar ve çok mutlular.

Boyalı dekoratif malç bulamadım.
Ancak http://www.bahcelife.com/tr/urunler.html adresinden çeşitli büyüklüklerde kırpılmış, doğal renginde çam ağaçı kabukları aldım. Bir müddet sonra renkleri soluyor. Yanlış hatırlamıyorsam 70 litrelik torbası, yerinde 7,- YTL.

tugo 14-08-2008 22:31

Yukarıda belirttiğim her iki malç türünde de malç yüksekliğini 15-20 cm gibi tutmama rağmen yabani otlar yine de boy gösteriyorlar. Ancak daha az ve çok göze batar şekilde olduklarından temizlenmeleri daha kolay oluyor.

sabah 15-08-2008 09:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tugo (Mesaj 268560)
..malç yüksekliğini 15-20 cm gibi tutmama rağmen yabani otlar yine de boy gösteriyorlar.

Kaynaklarda malç yuksekliği 10cm'i aşmasın diye yazıyordu. Köklerin oksijen alımını engellermiş, bitkileri gerekenden derine ekilmiş gibi etkilermiş.

malina 08-01-2010 22:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tugo (Mesaj 268558)
Boyalı dekoratif malç bulamadım.
Ancak http://www.bahcelife.com/tr/urunler.html adresinden çeşitli büyüklüklerde kırpılmış, doğal renginde çam ağaçı kabukları aldım. Bir müddet sonra renkleri soluyor. Yanlış hatırlamıyorsam 70 litrelik torbası, yerinde 7,- YTL.

Alıntı:

sayın site yetkilileri önce yeni yılınızı kutlar sağlık mutluluk ve başarılı işler dilerim.

sitenizde bizim ürünümüz olan çam kabuğu karalanıyor.birileri bahcelife den dekoratif çam kabuğu aldıgını ve bu ürünün bir sene son renginin attıgını yazmış bu kesinlıkle yanlış ve yalan.

bizim ürünümüz kesinlikle natureldir renk atmaz.
çünkü biz boyama yapmıyoruz o yazan her kimse amacı ürün karalamak.

ben ferudun özmen almanyada 15 yıl boyunca bu işi yaptım artık türkiyede yapıyorum ve ben yüzumu kara çıkartacak bir işi yapmam.lütfen dikkatinize. sizlerde istemezsiniz yaptıgınız bir işin birleri tarafından sorumsuzca kötü seyler aslı olmayan seyler yazmasını.ve bu yazı sizin sitenizde uzun zamandır var. oysa ben ürünümü satmaya başlamadan önce görmüstüm.yalnız sizin sitenizden başka yerdede gördüm onlar kaldırdı artık göremiyorum sanırım bunu yazan aynı kisi oda kişiler.anlayışınıza teşekür ederim saygılarımla.

ferudun özmen /bahcelife
Gelen bilgiyi buraya ekliyorum...

kuzen38 01-11-2012 23:59

Amerikada kaldığım zamanlarda en çok ilgimi çeken olay dekoratif malçlard. her renkte ağaç altlarına, bahce musluk altlarına kullanılıyor. özel bir ağaç secip kullanmıyorlar bu işiçin, yani sadece çam kabugu degil kullandıkları.

örnegin yemyeşil bir new jersey eyaletinde kesilen her ağaç icin 10 agac dikimi oldugunu soyleyenler var. bu kesilen agaclar özel bir makinede parçalanıyor ve bildigimiz malç oluyor. diyelimki evinizin arkasinda bir agaci keseeksiniz, bu iş için firmayı cagiriyorsunuz onlar agacı kesiyor ve siz bu agacın odunundan faydalanmayacaksaniz direkt yanlarında getirdikleri makineyle agaci malç haline getiriyorlar. yani taşımayı öyle yapmak zorundalar. ayrıca toplanan yapraklar gübre amaçlı ve bu malçlar daha sonra ihtiyaciniz varsa size üzretsiz veriliyor belediye tarafindan.

istanbulda floryada bir serada gördüm renkli olanlarını, onun dışında acikcasi görmedim. fakat muhtesem bir olay, benim gibi yabani ot düsmanları için birebir :)

gilan 19-04-2013 01:32

Güler Abla'nın konuyla ilgili mesajı burada da bulunsun:

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 1140596)
. . .
Bu çam kabukları boy boy, en ufakları adeta öğütülmüşler torflarda kullanılıyormuş.
Biraz daha iri olanları orkide ile uğraşanlar talep ediyorlarmış. Ondan sonra gelen daha irileri de peyzaj da kullanılıyormuş.
Ben ilk defa bunları Ödemiş'te fuarda görmüştüm. O zaman adres almıştım ama sonra bu adresi bulamadım, herhalde yazdığım kâğıdı attım.

Daha sonra da İstanbul'da fuarda gördüm. Fuarda öğrendiğime göre ot çıkmasını istemediğiniz alanlarda kullanılıyor.

Ehh tam benlik diye düşündüm. Gül çanakları için çok işime yarar dedim. Zira her sene çanaklardaki otları yolmak büyük zaman alıyor.
Malçlama adına da kullanabilirsin ama ben bunları çanaklarda daim bırakmak istiyorum.

Daha evvel, yani geçen sene sonunda 4 x 1.5 luk bir alanda bulunan yerde deneme mahiyetinde kullandım. Bu alanda güllerim vardı ve altlarında çok ot çıkıyordu. Önce otları temizledim, toprağı biraz çapa ile hafifçe havalandırdım. Sonra tırmıkla düzeltip, biraz yumuşak silindir çektim. Daha sonra da 6 cm kalınlığında 25 x 60 (hafif irice) çam kabuklarından döşedim.
Gülleri kök kısımlarından kabuklar üzerinden suluyorum. Güneş almadıklarından toprak hemen kurumuyor ve sık sık sulamak da gerekmiyor. Güneş almadığı için ot da çıkmıyor. Bu sene geldiğimizde bu alanda hiç otlanma olmamıştı. Halbuki diğer çanaklarda çok ot vardı.
Beni düşündüren tek şey güllerde külleme olur mu? Ama onu da deneyerek öğreneceğim.
Şimdi 30 torba daha aldım. Bir torba 70 litre geliyor, torbası ağır değil. Fiyat değişebiliyor. İlk aldığımı 10.- TL den almıştım, şimdi yerini buldum, torbasını 8.- TL den aldım.
Balkon önünde 25 den fazla gül var. 20 m uzunluğunda bir alanı döşeyeceğim.
Şu yağmurlar durur da toprak kazılmaya elverişli olursa, önce otları iyice temizleyip (kökten tabii) yine hafif bir çapa ve silindirle düzeltip sereceğim. Torba üzerinde 6 cm lik kalınlık yeter dese de ben 10 cm kalınlığında döşemeyi düşünüyorum.

Eğer bu alanda da istediğim sonucu alabilirsem, o zaman keyfim gıcır olacak.
Hem görsellik için hem de ot yolma derdinden kurtulmak için pek çok yerde kullanırım diye düşünüyorum.


YeniGine 19-04-2013 01:46

Sevgili gilan; harikasın... Takip ediyorum, konuyla ilgili bir bilgiler vereceğini bekliyor idim. Ve diyecektim ki Sevgili Güler Hanım da sayfasında malç ile paylaşımlarda bulunuyor, bilgileri göz ardı etmeyelim... Gözünden kaçmamış... Sağol. Ben de takipteyim bakalım.

gilan 19-04-2013 03:26

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1141018)
. . .
Ben her yıl meyve ağaçlarının bulunduğu bölümü de belletiyorum, çam kabuklarını yaydığımda belleme nasıl olacak diye düşündüm şimdi.
Yoksa artık o bölümü belletmekten vaz mı geçsem:confused:


Sevgili Adalet Yağcı'nın bu sorusu beni de düşünmeye sevketti ve konuyu biraz araştırdım. Daha önce bir bahçenin hikayesinde her sene bir kamyon kabuk aldıklarını okumuştum. Demek ki ağaç kabuğu işi tek seferlik değil, her sene yenilenen bir süreç.

İnternette bulduğum ağaç kabuğu kullanımıyla ilgili püf noktaları:

* Kabukları bitkinin gövdesine doğru yığmayın. Eğer bitkinin gövdesi malçın içinde kalırsa oluşan nemli ve sıcak ortam nedeniyle küflenme ve böcek zararı artar.

Eklenti 392099


* Malç kalınlığı 7.5-10.5 cm'yi geçmesin. Malç uygun kullanımda toprağın nemi tutmasını sağlar fakat eğer malç kalınlığı fazla olursa nemi emeceği için sulama suyunun toprağa ve bitkiye ulaşmasını engeller. Ayrıca kalın malç örtüsü böceklerin yuvalaması için de uygun ortam oluşturur. Baharda yeni bir tabaka malç uygularken geçen seneden kalan malçın tamamını ya da bir kısmını kaldırarak kompost yapımına ekleyin.

Eklenti 392100


* Çok iri taneli (2.5cm'den iri) malç kullanımı yabani ot çıkışını engellemekte daha az işe yarar çünkü yabani ot tohumları ve de güneş ışığı malçın boşluklarından sızabilir. Ayrıca ufak boyutlu bitkiler iri malç tanelerinin yanında görsel olarak kaybolurlar.

Eklenti 392101


Kaynak: Proper Use of Bark Mulch: Gardener's Supply

gilan 19-04-2013 03:27

Acaba yıllarla çürüyüp toprağa karışan çam kabuklarının pH'a etkisi nasıl oluyor...

FatihBahce 19-04-2013 06:51

Fıstık çamı reçinesinin bitkileri zehirleyici bir etkisi var. Bu nedenle;

Fıstık çamı kabukları reçinesi uçana kadar en az 1 yıl bekletilmeli veya açıkta beklemiş kabuklar kullanılmalıdır. Temin edilen ağaç kabukları kullanılmadan önce 30 dakika buhar banyosuna tutulmalı veya ıslatılmış kabuklar fırında yanmayacak şekilde ısıtılarak dezenfekte edilmelidir.

Kaynak

Adalet Yağcı 19-04-2013 10:29

Harika bilgiler için teşekkürler.

Alıntı:

Baharda yeni bir tabaka malç uygularken geçen seneden kalan malçın tamamını ya da bir kısmını kaldırarak kompost yapımına ekleyin.
İşte burada tükeniyorum :(
İşçi bulmakta zaten zorlanıyorum, bu işleri yapmak için benim gücüm yetmez ki :(
Ayrıca ekstra maddî külfet de cabası.

Güler 19-04-2013 10:32

3 Eklenti(ler)
gilan'ın bu güzel araştırmalarına teşekkür ederim.

Ben de ilk defa geçen sene kullandım bu ağaç kabuklarını. Kullanma amacım, görselliğinden ziyade çanaklardaki otlanmalardı.

Geçen sene kışa girerken çanak altlarındaki otları temizledikten sonra 5-6 cm kalınlığında döşedim ağaç kabuklarını. Bu sene geldiğimizde hiç otlanma görmedim.
Şimdi başka alanlarda da kullanmak istiyorum, aldığım neticeyi yine bu başlıkta paylaşırım.

İlk fotoğraf, malçlama yapmadığım gül çanaklarındaki ot durumu.
2-3. Fotoğraf ağaç kabukları döşenmiş gül çanaklarındaki görüntü.
4.....Fotoğraf da almış olduğum ağaç kabuk poşet üzerindeki bilgiler.


RenkliYonga 19-04-2013 10:53

malç denilen ağaç kabuğu veya cibs (cips) olarak geçen ağaç yongaların serildiği yerdeki yükseklikler şu şekilde olmalıdır.
3-5 cm: bitki altlarına
5-10 cm: yürüyüş yollarına
10-20 cm : çocuk oyun bahçeleri, otopark, büyükbaş hayvan çiftliklerine

Ağaç kabuğunu ithal etmek istediğimdeki bu konuda en iyisi (görünüm ve dayanıklılık) Fransanın kuzey bölgesinde bir kabuk türü. İthali yasak bir malzeme. İçerisinde ihtiva edebilecek zararlılardan dolayı. bu konuda Türkiye'de Bahçelife yerli olarak satışını yapmakta.

renkli agaç yonga olsun ağaç kabuğu olsun, zaman içerinde görünüm den dolayı (renkte matlaşma, yaşayan bir ürün sonuçta çürümeye başlayacak) ve çeşitli sebeblerden dolayı (rüzgar, kedi,köpek vs) seyrekleşme yapar. Bu alanların yenilenmesi eğer renk ise aynı renk veya farklı renklerle peyzaj çalışmanızı yaparsınız. renklerin matlaşması 3-4 seneyi bulur. çürüme ise renkli yongada 6-7 senedir.

Güler 19-04-2013 10:57

2 Eklenti(ler)Pinien Mulch

%100 ağaç kabuklarının parçalanıp fermente edilmesinden ve hümikasyon buharlama tekniğiyle dezenfekte edilerek içindeki olası hastalık ve antibakteriel virüslerden arındırılarak güçlendirici yan element katkıları ile eksik olan mineraller tamamlanarak granül haline getirilmesinden oluşmuştur.
(cümle aynen kopyalanmıştır, virgülsüz, noktasız. ;))

Fidan dikimlerinde tohum yatağı hazırlanmasında bitkinin kök bölgesinde uygun ortam oluşturarak saçak kök oluşumunu teşvik eder

Toprağı yumuşararak canlılığını arttırır kendi bünyesi dışında toprakta bağlı halde bulunan besin elementini de bitkiye kullandırır
Toprağı nemlendirir ve nemli kalmasını sağlar.
Kış aylarında bitki köklerinin soğuktan etkilenmesini önler

Uygulamadan önce yabani otların kökleriyle alınıp temizlenmesi gerekmektedir.
Yılın her ayında uygulanabilir.
Uygulama sonrası yağmurlama sulama yapılmalıdır.
Kesinlikle böcek üretmesine neden olmaz, koku yapmaz.

72.3 % Organik madde
0.33 % Organik Azot
0.04 % tuzluluk
Naturel Madde yan etkisizdir.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020