agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Eğimli Araziler İçin Alternatifler (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/8710.htm)

limon 02-05-2008 12:35

Eğimli Araziler İçin Alternatifler

5 Eklenti(ler)
Bir arkadaşımızın sorusu üzerine çektiğim fotoğrafları, örnek olabilir diye sizlerle paylaşmak istedim.
Eklenti 36175

Eklenti 36176

Eklenti 36177

Eklenti 36178

Eklenti 36179

limon 02-05-2008 12:42

5 Eklenti(ler)
Eklenti 36180

Eklenti 36181

Eklenti 36182

Eklenti 36183

Eklenti 36184

aslan_k 02-05-2008 16:09

Eğimli Araziye Ev Teraslama Tavsiyesi

4 Eklenti(ler)
Sevgili Limon ben işi biraz daha büyütüp soracağım.Ekteki fotolardaki arazimin eğimli olan kısmına ev yapmayı düşünüyorum burada sanırım istinat duvarı veya ona benzer birşeyler yapmam gerekecektir değilmi?
Ayrıca eğimi fazla olan yerlerde de teraslam vb gibi çalışmalar yaparak nasıl bir değerlerndirme yapabilirim. Bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var.
Sevgiler

limon 02-05-2008 19:33

Sn.Aslan ben bu konuda profesyonel değilim. Sadece ilgimi çeken konular olduğundan gözlemlemeyi seviyorum. Profesyonel arkadaşlarımız, daha doğru bilgilendirecektir sizi.
Ben de sizin için bir kaç örnek fotoğraf çekip fikirler vermeye çalışırım.

aslan_k 04-05-2008 19:08

Eğimli Araziye Ev vw Teraslama Tavsiyesi

Teşekkürler Sn. Limon, bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar vardır mutlaka aramızda tavsiyelerinizi bekliyorum..

Harun Parlak 04-05-2008 19:34

Selamlar Sayın aslan_k arazinizin yamaç kısmına yani zirveye ev yapmak istiyorsunuz sanırım.

Bunun için bir etüt gerekli arazi yapısı toprak kaykanmı taşlımı temel hangi seviyede bulunuyor zemin sertliği vs incelenmeli buna göre karar verilmeli buradan resme bakarak kesin şu şekil yapılmalı diyemeyiz.

Öğle zemini bozuk araziler vardırki sadece istinat duvarı yapmak ta yetmez kazık sistemi gerektrebilir.
Öğle sağlam zeminler vardırki yamaç olmasına rağmen taçlık kayalık sağlam bir zemindir.
Hiç istinat duvarı gerektirmez.
Açıkcası araziyi görmek lazım. Kolay gelsin.

ardabora 05-05-2008 22:26

Sayın limon,ilk resimdeki gri yapraklı bitkinin adı nedir? Fidanlıklarda satılıyor mu? Hiç dikkatimi çekmedi ama rengi felaket güzel. Bu aralar gri yapraklı ne varsa beni cezbediyor da..:)))

üzüm 05-05-2008 22:59

Santolina olabilir mi?

ardabora 06-05-2008 00:12

santolina-lavantin...bildiğimiz lavanta yani, öyle mi?

Ferda Ülkümen 06-05-2008 00:33

Sevgili ardabora
Lavanta ile lavantin aynı bitki değil,
Lavantin - Asteraceae (Papatyagiller) familyasından, sarı çiçekli bir bitki.
Lavanta ise Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasından.

limon 06-05-2008 00:34

Lavanta diye hatırlıyorum. Henüz çiçek açmadılar ama hazırlığa başladılar.

Ferda Hanım'ın yazısını okuyunca çok ta emin olamadım şimdi. Çiçeklenince bir daha fotoğraflarım. Lavanta çok ta sitede, sanki sarı çiçek açan (lavantin) da
vardı. Emin olamadım.

Ferda Ülkümen 06-05-2008 00:41

Gülerin, içinde çin karanfili olan lavantin sepeti:

http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=164

Ferda Ülkümen 06-05-2008 00:48

1 Eklenti(ler)
Bu da çiçekli hali:

ardabora 06-05-2008 00:54

Sevgili ferda teşekkürler,aklım karışmıştı benim de..Geçenlerde çiçekçide lavanta gördüm,gayet uzundu boyları. Benim beğendiğim demek ki Güler hanımın bahçesindeki lavantin. Bordur de yapılabiliyor bu bitkiden,beğendim..Peki bu bitkinin türkçe bir ismi var mı yoksa lavantin diye mi istiycez?

Geçenlerde çiçekçiyle aramızda şöyle bir diolog geçti:

-sizde bodrum papatyası var mı?
-yok abla bodrumun papatyası olmuyor,çeşme papatyası var.

:D:D:D

üzüm 06-05-2008 10:19

Santolina -Lavantin daha baharatlı kokar yanılmıyorsam. Kısa bordür yapmaya çok uygun. Genellikle lavanta adı altında satıyorlar, satıcıda bilmiyor ne olduğunu. Lavanta'ya göre yaprakları daha top top oluyor. Fide zamanı fidanlıklarda bulunabiliyor. (galiba isim karşıklığa yol açan neden; bir zamanlar pamuk lavantası diye adlandırılmış olması)

majezik 04-08-2008 15:15

Merhabalar.....Bende bahçemde lavantinlerden bordür yapmak istedim ama başaramadım.Sonbaharda ektim bu vakite kadar güzel bir çit oluşmadı. Kimi büyüdü kimi küçük kaldı çokta bakımsız bir görüntü oluştu. Eğer hatayı nerde yaptığımı bulup düzeltemezsem .Söküp yeni bir bordür yapmam gerekecek. Lavantinlerin yetişmesi ile ilgili bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlardan yardımlarını rica ediyorum.

Güler 04-08-2008 16:54

Bakımı çok kolay olan bir bitkidir, miss gibi de kokar.
Kolayca form verebilirsiniz. Siz şimdi onları bir karış kalana kadar budayın ve bol bol su verin. İstediğiniz boya gelince form vermeye başlayın.

majezik 05-08-2008 11:58

Sayın Güler..
Teşekkürler..Bana suyu sevmez dediler . Bende sulamıyordum. Hatam o demekki ...Sonbaharı beklemeden mi budayayım? Gerçi neresini budayacağım oda ayrı konu eciş bücüş bişiler. Bu konularda acemiyim becerebilirsem fotoğrafını ekleyeceğim...

sukranayalp 06-08-2008 09:18

Sn MeyveliTepe,
Traversler, Devlet Demiryolları tarafından ihale ile satışa çıkarılıyor.

İstanbul'dan satış yapan firma adı arıyorsanız; Kavacık-Acarlar'da Turkuaz Fidancılık ve yine aynı yol üzerinde Nur Yapı (aynı zamanda taş da satmaktadır) satışını yapıyor.

Tanesini biz peyzaj mimarlarına 35-40 YTL 'den satıyorlar. Özel alımlardaki fiyatını bilmiyorum.
Değişik kalitelerde oluyor. Kimisi çok çatlaklı ve eskimiş oluyor, ancak hem fonksiyonel, hem estetik hem de doğal bir malzeme. Az eğimli bahçeler için ideal bir malzeme. Kullanımında da toprağa gömülen kısmını yalıtım tabakası ile kaplamak dayanıklılığını arttırıyor.

Toprağa gömülmedikten sonra ahşap malzemeye sadece güneş zarar verir, çatlamalara neden olur. Toprağa gömülürse, bu durumda çürüme başlar. Limon2un da gönderdiği fotoğrafta bu uygulamayı görüyoruz.

sukranayalp 06-08-2008 09:34

Sayın aslan k,
Eğimli kısma ev yaptırmayı düşündüğünüze göre, ilgili belediyenin tapu-kadastro bölümüne başvurark bir harita mühendisini sahaya çağırmanız gerekiyor.
Yapacağı çalışma ile sahanın plankotesi çıkarılacak.

Plankote: Sınırları belli olan arazinin tesviye eğrileri, üzerindeki mevcut her türlü doğal ve suni yapılar (ağaç + ev gibi...) 100.00 birimini esas alarak, kot değerleri ile gösteren plana denir.
Bu çalışma yapıldıktan sonra projelendirme çalışmaları başlayacaktır. Zemin etüdü de projelendirme çalışmaları kapsamında kalır.

Yine de genel bir fikir vermemi isterseniz, burada hafriyat çalışması olmalıdır. Bina, bahçenin düzlendiği kota oturacağı için zaten betonarme olarak ortaya çıkacaktır. İstinat duvarları ise, bina bitiminden sonra üç yönden binayı kuşatacak şekilde yapılması muhtemel görünmektedir.

Güler 06-08-2008 10:14

Sevgili majezik, her zaman budayabilirsiniz. Kökünden bir karış yukarıda budayın ve sulayın, yeniden tazeleri patlayacaktır.
Benim bahçemdeki karanfil sepeti, ve çim alanın yamasında yarım daire şeklinde olanlar lavantin. Gerçi resimdeki hali daha budanıp form verilmemiş şekli, form verdiğinizde çok şık duruyor.

aslan_k 08-08-2008 08:26

Sn. Sükranayalp, yapılacak olan hafriyat çalışmları sanırım geniş bir alanı etkilieyacektir, burdan hareketle o bölgede ev çalışmaları başlayana kadar herhangi bir dikim peyzaj vb uygulamamak daha doğru olacaktır diye aklıma geldi siz ne dersiniz?

Sn Meyvelitepe, sizin istinat duvarları yaptırdığınızı biliyorum, hangi sistemli yaptırdınız ve neler gerekti.Benim aklımdan beton yerine taş duvar geçiyor, bu meşakkatli ve masraflı bir işmidir? Ustası varmıdır?

sukranayalp 08-08-2008 08:53

Evet aslan k.
Hafriyat makinesinin gireceği sahada, makinanın çalışma alanı içinde gerek sert peyzaj (duvar gibi) olsun, gerekse de yumuşak peyzaj (bitkilendirme gibi) olsun hiçbir şey yapmayın. Önce ev yapılsın.
Düz bahçede, hafriyat makinasının çalışma alanını engellemiyecek şekilde ağaç dikebilirsiniz.
Kolay gelsin.

limon 23-04-2012 11:24

5 Eklenti(ler)
Çok güzel eğimli bahçe uygulamaları buldum.

Eklenti 285839

Eklenti 285840

Eklenti 285841

Eklenti 285842

Eklenti 285843

limon 23-04-2012 11:29

4 Eklenti(ler)
İstinat duvarını şu şekilde değerlendireceğim. Koca bir duvara bakmaktansa hem işlevsel hem görsel hale getireceğim. Tabii ben buradaki gibi az değil daha bol ve renkli bitkiler kullanmak istiyorum. 1 aya bir şeyler çıkartırım sanıyorum.
Eklenti 285847

Bu uygulama da çok hoşuma gitti. Çit bitkisi kullanmak yerine Bodrum papatyalarıyla şöyle bir uygulama hiç fena olmaz.
Eklenti 285848

Doğa zaten o kadar güzel ki bir şey yapmalarına zaten gerek yok.
Eklenti 285849

Eklenti 285850

gilan 23-04-2012 21:51

Teraslı bahçelere derinlik katmak için hangi kata ne boy bitkiler dikilmesi gerektiğine dair bir yazı okumuştum. Evde bulabilirsem paylaşayım.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 952049)
1 aya bir şeyler çıkartırım sanıyorum.

Peki biz yapımına tanık olacak mıyız yoksa sonra mı göreceğiz? :)

limon 24-04-2012 09:17

Şimdiki halini fotoğrafladım, yapım aşamasını da fotoğraflayacağım ve bitmiş halini. Öncesi ve sonrası şeklinde...

Şu anki durum içler acısı ama ben baktıkça bitmiş halini görüp mutlu oluyorum. Mücadele etmeyi ve kendimden bir şeyler katmayı çok seviyorum. Umarım ortaya güzel bir şeyler çıkartabilirim. :)

gilan 20-06-2012 23:05

1 Eklenti(ler)
Eklenti 310780

gilan 04-10-2012 23:05

1 Eklenti(ler)
Eklenti 336353

http://media-cache-lt0.pinterest.com...DJjYNAAC_c.jpg

Nilüferce 02-02-2014 12:49

Bahçemizde eğimli bir bölüm var, oraya teraslar yapıp meyve ağaçları dikmeyi planlıyoruz. Acaba uygun olur mu ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024