agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Çam ağacının altı.. (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/7657.htm)

caretta 19-02-2008 00:32

Çam ağacının altı..

1 Eklenti(ler)
Bahçemde çok sevdiğim büyük bir çam ağacı var.Geçen sene baharda altını çim ekerek güzel bir görünüş elde ettik.Yalnız geçen sene ki çimden bu sene eser kalmadı.Suladığımızda çamur içinde kalıyoruz.Bahçede oturma yeri de doğal olarak gölge olduğundan orası olmak zorunda.
Sizlere sormak istediğim;
Çam ağacından mı yoksa gölge olduğu için mi bir türlü orası çimi tutmuyor ve
ağacın altına basılabilecek kolaylıkta ne tarz bir yer örtücü ya da çim çeşidi kullanabilirim..?
Çok gölge olduğu için hiç bir şansım yoksa ayrık otu eksem daha mı iyi olur ..?

Emre Albayrak 19-02-2008 00:34

İbreli ağaçların altında çim genelde iyi yetişmez. Başka bir yer örtücü kullanmanızı tavsiye ederim.

caretta 19-02-2008 00:58

Sayın Emre Albayrak,

orası çok geniş olmadığı için ve resimden de görüldüğü üzere evin yan cephesi olduğundan üzerine sık basılabilecek bir alan.Emin olmak istediğim ayrık otu kullanırsam ilerleyen zamanda pişman olurmuyum?
Hızlı cevabınız için de teşekkür ederim :)

Emre Albayrak 19-02-2008 01:02

Sık basılan yeri kayrak taşı ile döşersiniz. Geri kalana da sitemiz dahilinde yer örtücüler başlığından gölgeye dayanıklı olanlarla örtersiniz. Çok da şık olur.

caretta 19-02-2008 01:10

İyi bir fikir :) Nedense taş döşersem topraktan vazgeçmiş gibi olacağım diye hiç düşünmemiştim aslında.Teşekkürler..

Emre Albayrak 19-02-2008 01:13

Kayrak taşı **** ahşaptan güzel doğal görünümlü döşemeler mevcut. Bence biraz kurcalayın.. Hem çamur belasından da kurtulmuş olursunuz..

caretta 19-02-2008 01:30

Ağacın altına daha sık ama yolun balkona doğru olan kısmına sadece sulama ve yürüme amaçlı doğal bir düzende kayrak taşı kullanmayı düşünüyorum aslında.
Ahşap her gün sulandığında ve çok sık üstüne basıldığında çabuk parçalanıyor.Kayrak taşını deneyeceğim..

Emre Albayrak 19-02-2008 01:36

Özel fırınlanmış ve cilalanmış ağaçlar var. Ben terasım kaplamak için araştırıyorum. Eğer kendime uygun olanı bulursam size de haber veririrm. Ahşap bakımı yapıldığından taş kadar sağlam ve dayanıklı bir materyaldir.

caretta 19-02-2008 01:48

1 Eklenti(ler)
Teşekkürler ama bahçenin yürüme yolu ve duvarları da taş döşeme, tarzını değiştirmek istemediğimden kayrak taşı düşündüm..

Emre Albayrak 19-02-2008 01:54

Kayrak taşı döşerken aralarını çok geniş tutmamaya özen gösterin ve aralarda dolgu malzemesi olarak çimento kullanmayın.. Şimdiden kolay gelsin..

caretta 19-02-2008 02:00

Uygulandığında resimlerim..Teşekkür ederim fikirler için..

limon 19-02-2008 11:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi emre albayrak (Mesaj 205873)
Kayrak taşı döşerken aralarını çok geniş tutmamaya özen gösterin ve aralarda dolgu malzemesi olarak çimento kullanmayın.. Şimdiden kolay gelsin..

Bu hatayı biz yaptık. Sık sık kullanılan bir yol ise kayrak taşının arası seyrek döşendiğinde baharda ve yazın sorun olmuyor fakat sonbahar ve kış mevminde çimler eski gürlüğünü kaybettiklerinden ve toprak yumuşadığından çamur sorunu oluyor. Ben de havalar biraz ısınıp toprak kuruyunca taşları söküp, birbirine yakın döşemeyi düşünüyorum. Ancak kayrak taşı döşerken (başta bunu bize söylememişlerdi) mıcırın çok incesini taşların altına yerleştirmek gerekiyormuş. Yoksa toprak yumuşayınca kayrak taşları üzerine bastıkça toprağa gömülüyor. Taşların çim biçme makinasına engel olmayacak şekilde toprak seviyesinden biraz yukarıda döşenmesi gerekiyor.

Biraz uzun oldu yazım ama benim başıma geleni siz yaşamayın isterim. Bir kez yaptıkran sonra geri dönüş daha zor oluyor. Kolay gelsin :)

caretta 19-02-2008 17:12

Sayın Limon, teşekkür ederim tecrübelerinizi paylaştığınız için..Buna çok dikkat edeceğim taşları döşerken :)

sukranayalp 21-02-2008 08:45

Limon arkadaşımız güzel bir noktaya değinmiş.

Tabana mıcır döşemek, çam ağacının altındaki bu zeminin iyileştirilmesi için en iyi çözüm olacaktır.
Ağacın çevresindeki söz konusu alanı 10 cm. derinliğinde sıyırıp tabana mıcır, onun üzerine de 3 cm. kalınlıkta dere kumu üzeri kayrak taşı kaplarsanız iyi bir iş çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz.

Dere kumunu inşaat malzemeleri satan yerlerde bulabilirsiniz. Kayrak taşının zemine daha iyi oturmasını sağlar.

Dere kumu, tuz barındırmadığından çevreye ve bitki köklerine de zarar vermez. Dere kumunu diğer inşaat kumundan tane büyüklüğü ve tanelerin farklı renklerinden çıkarabilirsiniz.

denizakvaryumu 21-02-2008 09:25

http://www.bas-tas.com/cimtasi.html

linkteki çim taşı da olabilir.

Renkli olanları da var.

http://www.birlikbeton.com/ciceklik-ve-diger/cim-tasi

sukranayalp 21-02-2008 11:30

Çim taşları ağır yapıları ile altta kalan toprağı daha çok sıkıştırırlar ve suyun hava ile temasını engellerler. Başka bir deyişle su sorunu yaratırlar.

Drenaj sorunu olan bir yerde çimtaşı kullanmayın.

caretta 21-02-2008 19:08

Sayın Denizakvaryumu ve Sayın Şükranayalp,

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ağacın altında şu an ferforje oturma grubu var ve ayakları taşların arasına girebilir..Bu yüzden çimtaşı benim için uygun değil.

şükran ünal 22-02-2008 16:15

Sevgili arkadaşlar, bizimde bahçemizde buna yakın bir sorunumuz var. Tek fark çamın altına ben yıllarca sebze ekerdim ve olurdu (ektiklerim domates, biber ve kabak) bir kaç senedir burada hiç sebze yetiştiremez olduk. yanı sanki kuruyup yanıyor gibi bir haller oluyor ektiklerimize. Hiç böceklenme veya hastalık olayına rastlamadık. Düzenli bir şekilde havalandırması bellenmesi ve gübrelenmesi yapılıyor. Bu sütunu okumadan önce kendi kendimize çam yapraklarının asiitliğinden ve az da olsa sebzelerin üzerine düşmelerinden olabileceğini düşünüp durdum. Ne derece doğrudur bilemiyorum ama çam her sene maşallah aldı başını gidiyor ve bizim bu alandan başka her yer çim olduğu için burayı sebzelik olarak ayırmıştık. Bu verimsizliğin nedeni son yıllarda çamın bu alanın üzerini tamamen kapatması olabilir mi? Alan 2,5mt. X 6mt. yamuk şeklinde ve çam bir ucunda 7-8 mt.yükseklikte oldu.Sabahtan ikindi ye kadar güneş buraya değiyor. Caretta arkadaşın mesajını görünce bende sizlerden bu konuda bildiklerinizi paylaşacağınızı düşünerek yazdım. Malum bahar geliyor ve artık sebze hazırlıkları başlayacakve bende çok büyük heveslerle bu işlere başlamak istiyorum. Hepinize sevgiler ve teşekkürler..

caretta 24-02-2008 05:00

Sayın Şükran Ünal, benim çim problemim çamın yarattığı gölgeden ama gerçekten çam altında şimdiye kadar sadece kaktüs,sukulent ve sardunya yaşatabildim.Diğer çiçek çeşitleri mutlaka problem çıkardı.Sebze bahçesinin orada sağlıklı olabileceğini sanmıyorum.Yine de bu konuda uzman olan arkadaşlar sizi bilgilendireceklerdir.

şükran ünal 25-02-2008 10:25

Bu arada benim yıllardır çam dediğim ağacın aslında sedir olduğunu biyoloji okuyan kızım konuyu aktarınca söyledi. Bu forumda hergün yeni bir şeyler öğreniyorum ve mutlu oluyorum.

caretta 25-02-2008 11:28

:)) Ne güzel demek ki sebzelerinizi ekmeye devam edebileceksiniz..

akinal33 08-05-2008 00:19

arkadaşlar kesin konuşmayayim ama iğne dikenli ağaçların yaprakları döküldüğünde çime zararı oluyor onun için başka bi çözüm bulmaya çalışın size önerim kaynaş dikimi yapın sonrasında istesenizde kurtulamassınız :D:D:D:D:D:D

caretta 17-05-2008 09:17

Sn.Akınal33, dikkatli okumadığınızı varsayıyorum :D:D
Şükran Hanımın ağacı zaten bir sedirmiş :D
Bende zaten çimden vazgeçip oturma grubu için kayrak taşı döşedim, kenarına da yer örtücülerden diktim..Şimdi güzelleşmesi için biraz bekliyorum.Daha düzenleme de henüz bitmedi..Biraz bitkilerim büyüsün öyle resmini çekeceğim..

kocaolgun 18-05-2008 13:44

oraya arap saçı tavsiye ederim

caretta 18-05-2008 13:50

Sn. Kocaolgun, arapsaçına bakacağım,teşekkürler..

caretta 24-05-2008 09:49

2 Eklenti(ler)
Düzenleme tam bitmedi ama bir fikir versin diye resim koymaya karar verdim.

Aynen Sn.Limon'un dediği gibi kayrak taşlarını aralıklı döşediğimizde hem masanın ayakları hem de su problemi nedeniyle hemen birkaç taştan sonra aralıklı döşemekten vazgeçtik..

Belki sık döşendiğinde çok doğal durmadı ama çamurdan kurtulduk.Hatta işi ilerletip bahçenin diğer tarafındaki balkona kapı açtırdık.Oraya kadar da çimtaşı döşedik ki sularken ve yürürken problem yaşamayalım.Böylesi daha iyi oldu çünkü yürüme yolunun her iki tarafına daha bitkiler dikebildik..

Kayrak taşının etrafına da yer örtücülerden diktik, onlar büyüdüğünde sanki taşlar doğal olarak ortada kalmış havası verecek :)

Diğer bir düzenleme de tam ağacın kökünün yanına küçük bir kaktüs bahçesi yapmayı düşünüyorum..Resimde yola bakan taraf oluyor..(sağ köşede)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024