agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   mini yağmur orman (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/7056.htm)

kuçukamazon 02-01-2008 19:26

mini yağmur orman

merhaba,
ben bahçemde mini bir yağmur ormanı yapmak istiyorum, biliyorum izmirde tropik bitkiler yetişmez ama en azından bana bulabileceğim bitkiler önerirsiniz umarım...;)
not:mümkünse ağaç önermeyin çünkü zaten behçeme ağaçlar yüzünden nerdeyse hiç güneş ışığı girmiyor.Ama eğer muz gibi ağaçlar önericeksin neden olmasın:)güneş ışığınıda sorun etmeyin ben ne güneş ışığı istiyen bitkileri büyütüyorum şu an bahçemde:p

memet 02-01-2008 20:32

Yağmur ormanı adı üstünde, izmir'in kurak yaz aylarında, bir sorununuz olacak. Bitki seçiminden önce, bu konuyu çözmek gerek bence.

kuçukamazon 02-01-2008 20:35

biliyorum ama sorun değil bahçem zaten küçük ve yazın her gün suluyorum.

memet 02-01-2008 20:38

Sorun sulamaktan daha büyük bence. Yağmur ormanı , yani yüksek nem var. izmir'de bu yüksek nemi açık bir alanda sağlamak olanağı olmayacak.
Bunun yerine, iklime uyum sağlamış, ama yüksek nem ihtiyacı olmayan bitkiler kullanılarak, yağmur ormanı gibi sık bir bitki örgüsü düşünülebilir.

vyssera 02-01-2008 20:39

Tropik olması önemli değil, Rize'de de yağmur ormanı var. Bitki konusunda bişey diyemeyeceğim. Ne kadar büyüklükte bir alan düşündünüz. Alanda mevcut bitkiler var mı?

sukranayalp 02-01-2008 20:50

İçine güneş ışığı girmeyen ve her tarafı ağaçla kaplı bir bahçede yağmur ormanı olmaz. Olsa olsa gölge bahçesi ya da ışıksız bahçe olur.
Yağmur ormanlarının tipik özellikleri yaz-kış yeşil kalan büyük-yeşil yapraklara sahip ağaçlardan oluşmasıdır. Bunların da ilk başta yetişebilmeleri için sıcaklık ile birlikte güneşe yani ışığa ihtiyaç olmasıdır. Böyle bir bahçede - adı da üstünde ne muz yetiştirebilirsiniz ne de streletzia.
Toprak nemini muhafaza ettiğiniz sürece eğrelti, phormium, zantedeshia, aralya, fatsia, hedera, sheflera, aspidistra, bir parça daha aydınlık olan yerlerde kauçuk (ficus), canna, turunçgiller yetiştirebilirsiniz.

kuçukamazon 02-01-2008 20:51

evet, sayıyım;
-1 kauçuk
-2 kivi
-bir palmiye(henüz 5 yaşında)
-nar, erik, zeytin, limon ağaçları
-bir adet sarmaşık ama adını bilmiyorum
-yine türünü bilmediğim bir ağaç/çalı
-küfe çiçeği
-devetabanı(evet izmirde yetişiyor;))
-zambak
-leylak
-fil kulağı
-3 yukka
-tül çiçeği
-10 tane kasımpatı
-mum çiçeği
-fil kulağının başka bir çeşidi daha adını bilmiyorum,
-bambuda dikicektim ama dorumdaki yazıları gördükten sonra vazgeçtim,
-onlarca akşamsefası ve yabani bitki(bilerek sökmüyorum)
-manolya ama yaprak açmıyor ne yazıkki:(
-bir tanede kediler tarafından kırılmış ama şimdilerde yeniden filizlenen gül.
bilmiyorum başka bitkilerim var mı şimdilik aklıma gelenler bu kadar.

zaten tropik olması benim içinde o kadar önemli değil ama rizedeki yağmur ormanları tropik yağmur ormanları kadar gösterişli ve sık değil ben mümkünse geniş yapraklı ve sık bir orman(orman diyorum ben:)) istiyorum.bahçem çok büyük değil.

kuçukamazon 02-01-2008 20:55

şükran hanım haklısınız ama izmirse muz yetişiyor zaten:)ayrıca ben orman altı ya da dediğim gibi çalı görünümlü ağaçlar istiyorum.izmirdeki sıcaklık kışın bitkilerin büyümesini durdursada yazın büyümelerini sağlıycak sıcaklıkta zaten.hatta geçen gün bir alışvariş merkezinin bahçesinde hindistan cevizi gördüm!

sukranayalp 02-01-2008 21:01

İzmir'de muz yetişmez demiyorum ki. Muz için de aydınlık, güneş gören ortam gerekir diyorum. Sizin anlattıklarınızdan bahçenizin çok gölgeli bir bahçe olduğu kanısına vardım. Ona göre bir liste hazırladım.

kuçukamazon 02-01-2008 21:07

hayır muz için güneşlik yerim var, gülümün olduğu yerden limona kadar güneş görüyor.

vyssera 02-01-2008 21:07

Şimdi herkes kendi açısından bakacak, ben de bonsai açısından bakacak olursam, Bonsailerden küçük bir orman yapmanız mümkün. Çok gölgeyse ağaçlarınızı biraz budayarak yarı gölge elde edersiniz. Bonsailerinizin de işine yarar. Böylece sık, küçük, istediğiniz çeşit ağaçlardan küçük yağmur ormanınız oluşmuş olur. Aklınıza yatarsa, bonsai forumuna bekleriz.

sukranayalp 02-01-2008 21:08

Bol sayıda asplenium kullanabilirsiniz.

kuçukamazon 02-01-2008 21:10

asplenium nedir?

Sebahattin Sargın 02-01-2008 21:12

Sn. kucukamazon;

Bahçenizin fotoğraflarını çekip yayınlama imkanınız varmı? Bunu yaparsanız arkadaşlarımız daha kolay yardımcı olacaklardır. Ayrıca lütfen mesajlarınızı yazarken Türkçemizin imla kurallarına uyunuz.

Sevgiler ;)

kuçukamazon 02-01-2008 21:12

vyssera,

bonzai ye sabrım yetmez doğrusu ve bonzai çok bakım istiyor:)ama yinede tavsiyeniz için teşekkür ederim;)@sebahattin bey, dij. fotoğraf makinem yok ama çekmeye çalışıcağım.

sukranayalp 02-01-2008 21:15

Asplenium : bir çeşit salon eğreltisi.

kuçukamazon 02-01-2008 21:20

resimlerine baktım googledan, peki bu bitkiyi izmirde nerden bulabilirim ve bahçede yetişir mi(sera değil)?

sukranayalp 02-01-2008 21:28

Sizin anlattıklarınızdan kuytu ve korunaklı bir bahçe olduğunu çıkardım. Öyle ise kullanabilirsiniz. Belki kışalrı üst kısmı gitse bile yazın yeniden sürebilirler diye düşünüyorum. Mümkün olduğunca sizin amacınıza uygun tür yazmaya çalııyorum.

kuçukamazon 02-01-2008 22:11

evet tam da sizin tahmin ettiğiniz gibi bir bahçem var.başka hangi bitkileri öneririsiniz?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024