agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Bahçem için sarmaşık önerileri (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/4764.htm)

karakedi 09-01-2006 12:40

Bahçem için sarmaşık önerileri

binayı sarabilecek ve hızlı büyüyebilecek hep yeşil ve bodrumu sevecek ..
ne tavsiye edersiniz?.

Erguvan Muhibbi 09-01-2006 22:32

Mor salkım

karakedi 10-01-2006 11:05

erguvan abim,
o hep yeşil değil ki...
ama muhteşemdir..
(var ondan)

Cihangir 11-01-2006 19:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karakedi
binayı sarabilecek ve hızlı büyüyebilecek hep yeşil ve bodrumu sevecek ..
ne tavsiye edersiniz?.

Bu bodrum, binanın bodrumu mu ? :) Böyle olunca binayı içten sarar di mi ?Küçük harfla başlıyor ya, bir karışıklık olmasın.. Yok eğer Bodrum diyorsanız, tamam karakedi bilir.. Değilse, yosun diyecem valla !! :D

karakedi 11-01-2006 19:31

:PPPPPP
peki düzgün yazalım o zaman.. Bodrum

malina 11-01-2006 20:00

Buradan gözünün kestirdiğini sor istersen :)

Cihangir 11-01-2006 20:09

Binayı sararsa, sinek yapar, yılan gelir.. -mez mi ?
Böyle binalar gördüm, çok güzel oluyor.. Benim balkonumda da bir sarmaşık var, kışın yeşili kalmıyor.. Resmen ağaç gibi oldu gövdesi.. Taşınırsam, onu götürmek çok zor olacak.. Yine de tohumlarından aldım her ihtimale karşı.. İki tane kumrumuz var.. Balkonumuzu sahiplendiler.. Ben balkonda otururken gelip yanıbaşımda geziyorlar.. Beni bile kabullenmiş yavrular.. Anneleri anlattı herhalde "bak yavrum, şu balkonda oturan adam var ya, yufka yürekli, size bişeycik yapmaz, yaz sıcaklarında su verir" diye.. Her sene yavrular bize kalıyor, anne baba gidiyor.. Onlara bırakırım belki.. ;)

malina 11-01-2006 20:34

Alıntı:

Binayı sararsa, sinek yapar, yılan gelir..
Çok korktu :)

Cihangir 11-01-2006 20:41

Korkmaz di mi ? :p

karakedi 11-01-2006 20:50

malicim onun kaşkoldan haberi yokki...hahahahahaha

karakedi 12-01-2006 00:02

binaya 4 yerden hedera 1 yerden mor salkım ve 1 yerdende gül sarmaya başladı ama hedera hariç hepsi kışın yaprak döküyor hedera ise yavaştı da,,başka ne olabilir diye meraklanmıştım...daha 2 köşem var.. sanırım 10 yıl sonra süper olacak...

Erguvan Muhibbi 12-01-2006 21:58

Bir Tarafa da başka bir renk gül düşün derim

Cihangir 13-01-2006 00:09

Ben olsam, binanın bir köşesine de, şöyle taşlardan, doğal kayalardan bir minik şelale yapardım.. Şelalenin altına küçük bir havuz, birkaç balık.. Havuzun hemen dibine, biraz daha yükseğe sarmaşıktan bir de kamelya.. Kamelyanın tavanına biraç kanarya & bülbül.. Balıkları seyrederken, kuş seslerine şelalenin sesi ve serinliği karışacak.. Kapatın gözlerinizi.. Hayal edin.. ;)

Mine Pakkaner 14-01-2006 05:37

Ben size iki sarılıcı bitki önereceğim , birisi hanımeli, hem çok hızlı, hem herdem yeşil, hem de mis gibi kokulu, bir diğeri ise bir yasemin türü,yıldız yasemin deniyor halk arasında, size latincesini de yazayım ki fidanlıkta doğru çeşidi bulabilesiniz;rhyncospermum jasminoides (trachelospermum).Bu da hızlı, herdem yeşil,bol çiçekli ve yoğun kokulu bir sarmaşık. 10 yıla kalmadan süper olurlar umarım.

sezinci 16-01-2006 12:38

Renkli bir görünüm istiyorsan ipomea veya passiflora türlerini öneririm.

Plumbago 16-01-2006 18:26

Bodrum'un hemen her evinde oldugunu sandigim Gelin Duvagi (Bougainvillea glabra) aslinda gayet guzel bir goruntu olusturur. Normal sartlarda kisin yaprak dokmek gibi bir sorunuda olmuyor. Bunun disinda afrika yasemini (Rhyncospermum jasminoides) ve hanimeli (Lonicera tataricum) zaten tavsiye edilmis. Carkifelek turleri (Passiflora sp.) bolgenin dogal bitki ortusunde olmasina ragmen dikime hazir halde bulmaniz biraz zor. Celik alabilirseniz degerlendirebilirsiniz. Bunlar disinda beyaz yasemin (Jasminum officinalis) ve acem borusu turleri (Campsis sp.) degisik renkte cicekleriyle bahcenize renk katabilir.
Biraz zor bir secim olacak.. kolay gelsin :)

karakedi 18-01-2006 15:16

begonville bilmem kaç denemeye rağmen olmadı çünkü güneşi çok seviyor ben ise adeta bir minik orman evinde yaşıyor gibiyim..her taraf ağaç ve yazın tam istediğim gibi gölgelik ve serin...yazlar feci sıcak oluyor ama bizim ev bodruma göre serin..begonviller gelişmedi gölgede...sanırım hanımeğli ve ya beyaz yasemin e aklım kaydı..
herkese tavsiyeleri için çok teşekkür ederim.

andro_it 18-01-2006 18:44

Çocukluğumun geçtiği BOĞAZ evleri geldi aklıma.
Sarmaşık ve Hanımeli derim ben :)

Vildan Sönmez 18-01-2006 20:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karakedi
begonville bilmem kaç denemeye rağmen olmadı

Merhaba Karakedi,
Benim de Datça' başarısız bir begovil denemem var.Belki 10 yıllık bir fidan,30 santimi geçemiyor ama hala yaşıyor.Oysa Hanımeliyi herhangibir dalını (biraz kartlaşmış olacak ),ekerek kolayca yetiştirebilirsin.Büyümesi de çok yavaş değildir.Hanımeli en eski çiçekli sarılıcılarımızdan.Eh sana da gölgesinde mis kokularla beraber demli çayını yudumlamak kalıyor......

karakedi 18-01-2006 22:52

iyi fikir...hanımeli dikiceğim..bahçede başka bir yerde var oradan...önce suda bekleticem köklenince ekicem..sagolun..

Vildan Sönmez 18-03-2006 13:48

yeterince güçlü bir dalsa köklendirmeden de ekebilirsin.

moonlight 02-09-2006 10:43

Yasemin ve hanımeli güzel bir tercih fakat.Yasemini rüzgardan korunaklı bölgelere dikmen gerekiyor.

Likaba 30-03-2007 17:54

Dayanıklı bir sarmaşık cinsi??

Merhaba :)

Kaçkar dağlarında 2000 metre yükseklikte yetişebilecek ve kışın yapraklarını döken bir sarmaşık türü arıyorum. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler:)

Eagle 13-06-2007 16:43

Sarmaşık önerileri istiyorum

2 Eklenti(ler)
Selamlar arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım ve forumdaki 2-3 günlük gezintimden sonra bu ilk mesajım.

Ankara'da İncek tarafında bahçeli bir evim var, bahçede şu an erik, kiraz, dut, leylak, ıhlamur, süs eriği, güller ve bir kaç çam ağacı var. Bir de duvar kenarlarında sarmaşıklar var.

Ankara daki su sorunu nedeniyle bu sene de çim ekme ve sebze projelerimi rafa kaldırdım. Ancak size kısaca sormak istediğim 2 sorum var. Öncelikle evin bulunduğu yerin kış mevsiminde Ankara dan birkaç derece daha soğuk olduğunu belirtmeliyim :(

Bir de sulama sorunum var, ancak hafta sonları gidip sulayabiliyorum. Programlanabilir sulama sistemini yapan firma tam olarak çalıştıramadı :mad:

1- Geçen sene kaya sarmaşığı ve amerikan sarmaşığı (isimde yanılmıyorsam) ve bir tane hanımeli dikmiştik, ama son derece yavaş büyüyorlar. Hızlı büyüyen, görüntüsü ve kokusu güzel sarmaşık ne dikebilirim ?

2- Haziranın ortalarına geldiğimizi ve bu haftasonu da sıcaklığın 30 dereceyi geçeceğini dikkate alırsak, görüntü ve kokusu güzel ne tür çiçekler dikebilirim ?

Bahçenin geçen seneki resmini de aşağıya ekliyorum. Yabani otlar dışında pek bir değişiklik yok. İlk resimdeki alan 12x12 metre, ikincisi ise 12 x 3 metre.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Sevgi, saygı....

sabah 14-06-2007 11:53

Merhaba,
Benzer koşullardaki bahçe deneyimime dayanarak bir iki tavsiyede bulunabilirim.
- Amerikan sarmaşığı ilk yıldan sonra çok hızlı yayılıyor ve bu sefer nasıl kontrol etsem deniyor.
- Sıcağa dayanıklılık açısından haziran ve sonrası çiçek açan kadife çiçeğini -kokusu vardır- ve mevsimlik bodur papatyayı tavsiye ederim.
- Bahçenizde yeşil etkisini artırmak için, özellikle duvar yakınlarına, bodur ardıçları da düşünebilirsiniz.
İlk yıllar için biraz sabır her zaman gerekli :-)
Kolay gelsin.

heDera 14-06-2007 13:25

Bahçenizin duvar kenarlarına hanımeli`de dikebilirsiniz çiçek açtıklarındada mis gibi bahçeye koku yayar.:)

Eagle 15-06-2007 13:38

Sabah ve heDera,

Yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum. Aslında forumdaki bir çok kişiye de teşekkür etmem gerek, çünkü işime yarayacak epeyce bilgi edindim burada, ama hala geziniyorum. Gören de botanik bahçesi filan tasarlıyorum zanneder !

Bildiklerini paylaşan herkese çok teşekkürler....

DevrilgenKayik 15-06-2007 16:38

Ben bu sene kafayi yedim, bir suru cicek tohumu aldim. Eger henuz cimi dusunmuyorsan- ki bence hic fena fikir degil, bu cicek tohmlarindan serpme atilanlarini deneyebilirsin. Ben seneye cimlerimin bir kismini bozup kendi tohumdan ciceklerimi yetistirmeyi planliyorum. Cicek tohumlarinda o kadar cesit var ki, bazilari sadece 1 cesit, bazilari tek karisik beyaz cicek veya dogal gorunumlu daginik cicek ortusu verecek tohumlar. Tabi artik seneye kaldi bu ama cok guzel ve dogal olacagini tahmin ediyorum.

Amerikan sarmasigi onerisine de katiliyorum, sonbaharda cok guzel renklendirme yapiyor. Ama devamli yesil olsun da diyorsan yer yer amerikan yer yer herdem yesil sarmasik dikebilirsin. Biz oyle yaptik. 2 m. aralikla diktigimiz sarmasiklar, yaklasik Ankara havasinda olan bizim bolgede (Corlu) yaklasik 4 senede duvarlari kapadi. Kolay gelsin

betula23 14-09-2007 00:21

Merhabalar Eagle bende İncek'te oturmaktayım.Bizim buralarda -20 C ve +35 C ye uyum sağlayabilen bitkiler seçmek zorundayız.Susuzluk problemini de göz önüne alırsak işimiz baya bir zor :( Ben peyzaj teknikeri olarak istediğim bahçeyi ne yazıkki oluşturamıyorum dediğim gibi materyal çok az inceğe göre...Tek memnun kaldığım bitki Mavi ladin :)

hebip 18-10-2007 01:29

Hayvanların yemediği sarmaşık türleri hangileridir?

Sevgili üyeler.
620 m2 bahçemin etrafını telle çevirdim. Artık inek ve koyunlara kurban etmeden istediğim bitkiyi yetiştirebilirim diye düşünüyorken,çitlere sarmaşık ekemeyeceğimi söylediler. Çünkü hayvanları beslemek dışında hiç bir işe yaramazmış.İnek ve koyunların yemeyeceği bir sarmaşık türü bilen varsa lütfen yardımcı olsun.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024