agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   sarkıt saksı bitkileri (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/29901.htm)

nkutsay 19-01-2013 19:53

sarkıt saksı bitkileri

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Asagidaki fotografi bir haziran gunu Kanada'da cekmistim. Benzer cicek cumbusleri olusturmak istiyorum. Ama hicbir cicegin adini bilmiyorum.

Sizden ricam bu fotodaki ciceklerin isimleri ve bu tur bir saksida yetisebilecek cicek onerileri...

Eklenti 362865

Sevgi 19-01-2013 21:36

Öncelikle kolay gelsin. Kırmızı çiçeli sardunya, pembe çiçekler cam güzeli. Mavi olanın adını bende bilmiyorum.

Sarkıt saksı için gölge yerde duracaksa küpeli

Güneşli yerde duracaksa sardunya, petunya ve ilkbaharda 2 aylık çiçekli kalan acem halısı uygundur.

trilye 19-01-2013 21:37

Sayın nkutsay, saksıdaki resimdeki çiçeklerden kırmızı olan sardunya, mor olan ise lobelya sanırım. Pembe olan çiçeğin ise aklıma gelmedi. Bilen arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

Ayrıca sarkıt saksılarda sakız sardunya, petunya ve küpeli çok fazla kullanılan çiçeklerdir.
Sitede Güler Hanım'ın bahçesinde sarkıt saksılarda kullanılan çiçeklere örnek olarak çok güzel görüntüler bulabilirsiniz.

nkutsay 25-02-2013 01:02

Yanitlar icin cok tesekkurler. En cok da lobelyaya bayildim.

nkutsay 21-03-2013 18:03

Petunya tohumu aldim bugun (a 101'den 1.25 liraya). Umarim cimlendirebilirim. Her bitkiyi ayri cimlendirip sonra bu saksilarda aranje mi etmek gerekir?

ipektuğçe 22-03-2013 21:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay (Mesaj 1124783)
Petunya tohumu aldim bugun (a 101'den 1.25 liraya). Umarim cimlendirebilirim. Her bitkiyi ayri cimlendirip sonra bu saksilarda aranje mi etmek gerekir?

Bu sorunuzu cevaplamak isterim, ilgili başlıkta sorarsanız tabii. ;)

Petunya (Petunia)

nkutsay 22-03-2013 22:40

Eksik ifade etmisim. Her bitki derken her bitki cesidini demek istedim. Petunyaya ozel degil. Yani ilk resimdeki gibi bir uygulama icin saksiya hem petunya hem kupe hem de lobelya tohumu mu ekecegiz yoksa fidelestirip mi duzenleyecegiz?

ipektuğçe 22-03-2013 22:51

Bence önce fideleyip, sonra gerçek yerlerine geçirseniz karışıklık olmaz. İlk fotoğrafta cam güzeli, lobelya, küpe ve sardunya var sanırım. Cam güzeli, küpe gölge sever, sardunya ve petunya güneş sever. Arajman yaparken bunları da göz önünde bulundurmak gerekir diye düşünüyorum. Kolay gelsin...

almanyalı 22-03-2013 23:14

merhaba,

Yalnız o resimdeki normal saksı değil dikkat ettinizmi bilmiyorum ama kokos o.

Hindistan cevizi lifleri sıkıştırılıp tel içine konuyor benimde var bir tane aynından, hazır satılıyor bu lifler.
resimdeki gibi olması için kokosun aralarından parmakla oyup fideleri yerleştirmek gerek ki bu şekli alsın.
petunya, lobelia, verbana, küpeli ve sarkık sardunya çok hoş olur ama herbiri ayrı renk tabii.

sevgilerimle

ipektuğçe 22-03-2013 23:26

Evet bende de var bu saksıdan, hemde çok hafif bir saksı. ;) Ben hâlâ hangi bitkileri dikeceğime tam karar vermediğimden henüz kullanmadım. :rolleyes:

nkutsay 22-03-2013 23:28

Evet yapi marketlerde var o saksilardan. Ama oyarak fide ekmek aklima gelmezdi. Tesekkurler.

almanyalı 22-03-2013 23:39

merhaba,

Ben deldim heryerini geçen yıl hercai menekşe fidesi diktim
ordan biliyorum.
zaten zamanla kendini salıyor kokos lifi olduğundan fazla suda tutmuyor hergün sulamak gerekiyor.
bu yıl ne dikeceğime karar vermiş değilim hala..geçen yıl hercai güzel olmuştu, bu yıl papatya istiyorum ya bakalım.

nkutsay 22-03-2013 23:47

yapinca fotografini da koyun lutfen.

almanyalı 23-03-2013 00:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nkutsay (Mesaj 1125650)
yapinca fotografini da koyun lutfen.

merhaba,

Sevgili nkutsay, benim fidelerim henüz küçük ama size fikir versin diye yarın kokos saksımın resmini eklerim:)
sarkıcı begonya da çok durur, benim aklımda minik çiçekli türler var.

sevgilerimle

gilan 14-04-2013 07:52

Forumda size çok fikir verecek bir başlık var:

http://www.agaclar.net/forum/evdeki-...teras/4021.htm

nkutsay 14-04-2013 11:22

Tam da aradigim baslikmis. cok tesekkurler.

nkutsay 14-04-2013 11:25

aslinda bu konu da tasinabilirmis oraya...

belgi.info 08-07-2016 08:15

Telgraf çiçeği , mum çiçeği , sabah sefası

1 Eklenti(ler)
Okuldan aldığım Mum ve Telgraf çiçeği parçasını köklendirerek saksıya diktim, yanına sabah sefası tohumu da attım. Telgraf çiçeği 1 senede çoştu , mum çiçeği ve sabah sefası ise gün boyu güneş alsaydı çok daha da iyi olurdu.

belgi.info 05-03-2017 21:16

jüt ipi ile sarkıt saksı

Boş yoğurt kaseleri ve jüt ipi (kendir ipi , ince urgan) ile yaptığım sarkıt saksılar.Alt kısmı iple doldurmayınca ışık alıp çabuk yosun tutuyor. Kaktüs için oldukça uygun.

belgi.info 05-03-2017 21:25

jüt ipi ile sarkıt saksı yapımı

1 Eklenti(ler)
Boş yoğurt kabı ve jüt ipi (kendir ipi / ince urgan) ile sarkıt kaktüs saksısı denemesi.Kaktüs dışında çiçekler için alt kısmı doldurulmalı.Işık vurunca ve nem olunca hemen yosun tutuyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024