agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   saksı dekorasyonları (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/29475.htm)

Andora 20-12-2012 11:12

saksı dekorasyonları

Durgun kış mevsimini saksılarımıza makyaj yaparak geçirelim :D

Andora 20-12-2012 12:13

Çalışmalar şimdilik yerli ve yabancı internet sitelerinden alıntı, yapanların ellerine sağlık. İlerleyen zamanlarda kendi emeklerimizi de bu başlık altında paylaşabilmeyi umuyorum.

Aşağıda sıralananlar onestroke (tek darbe) tekniği ile boyanmış toprak saksılar. Saksılar toprak çünkü zemini mat ve pürüzlü olduğu için boyayı tutma kapasitesi yüksek. Bu tür çalışmalar için ihtiyaçlarımız toprak saksı, akrilik boyalar, bir kaç tane onestroke fırçası ve hayal gücü...

Andora 20-12-2012 12:21

1 Eklenti(ler)
Başlayalım mı ?

Bu arada aşağıdaki fotoğraftaki örnek plastik saksı üzerine uygulanmış gibi görünüyor, bu çalışma için parlak zeminlere boyanın tutunmasını sağlayan hobi mediumlarından kullanılmış olabilir diye düşünüyorum ya da effect boya...

Tura 20-12-2012 12:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Andora (Mesaj 1071702)
Başlayalım mı ?

Buyurun lütfen...

Sizi takip edeceğim.

Andora 20-12-2012 12:26

2 Eklenti(ler)
İç mekanda kullanılacaklar için ev içindeki dekorasyonumuza uygun renkler seçebiliriz.

Andora 20-12-2012 12:30

4 Eklenti(ler)
onestroke çalışmalara devam...

Andora 20-12-2012 12:42

2 Eklenti(ler)
Zemini boyamak için en kolay boyama yöntemlerinden biri de sügerle tamponlamaktır. Eğer üzerine ikinci bir renk ile doku vermek isterseniz en iyi sonucu gözenekli yapısından dolayı deniz süngerleri ile alırsınız. Aktarlarda cilt bakımında kullanılmak üzere minik boyları satılıyor.

Andora 20-12-2012 12:53

2 Eklenti(ler)
Daha pratik bir yöntem de dekupaj yapmaktır, özellikle galvaniz saksılara yapılan uygulamaları çok şık buluyorum. Sevdiğiniz resimleri kesarek dekupaj tutkalı ile saksıya yapıştırabilirsiniz. Kuruduğunda dekupaj tutkalını bu sefer resmin üzerine sürerek koruma sağlamalısınız. En üste de biraz vernik oldu mu suya da dayanır.

Benzer uygulamaları kağıt peçeteler ile de yapapilirsiniz. Beğendiğiniz deseni makas ile dikkatlice kesip çıkarın, peçetenin diğer katlarını ayırarak en üst katını saksıya yerleştirip peçete tutkalı ile yavaş yavaş tamponlayarak yapıştırın.

Eğer peçete tutkalım bozulmadı ise belki bunu bu akşam denerim :)

Andora 20-12-2012 13:06

5 Eklenti(ler)
Bir başka malzeme de killer ve hamurlar. Çoğu hava ile kuruyor.

Andora 20-12-2012 13:08

1 Eklenti(ler)
Kaktüsler için pek sevimli bu örnekler...

Andora 20-12-2012 13:10

5 Eklenti(ler)
Kumaşlar...

Andora 20-12-2012 13:12

1 Eklenti(ler)
Bu deseni çok sevdim.

Andora 20-12-2012 16:11

5 Eklenti(ler)
bugüne ait son örnekler...

Andora 21-12-2012 07:49

3 Eklenti(ler)
Madem bir başlık açtın, o halde üzerine düşeni yapacaksın değil mi ? İstanbul'da dün yaşanan kar mücadelesinden payıma düşeni almama ve perşembenin yorgunluğuna rağmen dün akşam kurduk tezgahımızı, geçtik başına. Elimizden gelen kadarını yaptık, beğeninize sunuyoruz, bir faydamız dokunursa ne mutlu...

Efendim, düşündüm taşındım, tüm memleketin karlar altında olmasından da feyz alarak saksılarımı kardanadamlarla süslemeye karar verdim. Yoksa bu tercihimin kardanadam figürünü saplantılı şekilde seviyor olmam ile hiç alakası yok :D

Resimleri yaptığım sıra ile ekleyeceğim. Malzemelerimiz daha önce de bahsettiğim gibi saksı, makas, renkli fotokopi resimler, fırça ve dekupaj tutkalı. Daha kolay bir uygulama olması nedeni ile kağıt dekupaj yapacağız.

Uygulayacağımız resmi makas yardımı ile dikkatlice kestik, fırça yardımıyla arkasına tamamen dekupaj tutkalı sürdük ve bekletmeden hızlıca saksılarımıza yapıştırdık. İşimiz bu kadar mı? Hayır değil, tutkalımız iyice kuruyacak, ardından resimlerin üzerine de yine fırça yardımı ile tutkal süreceğiz ki vernik attığımızda resmin renkleri bozulmasın ve yine tamamen kuruyacaklar. Son olarak sentetik bazlı bir vernik ile resimlerin üzrerini vernikleyeceğiz ki su ile temastan dolayı bozulma olmasın. Resimler işin ilk basamağı olan kesip yapıştırma işlemine aittir.

Andora 21-12-2012 07:51

4 Eklenti(ler)
Daha büyük olan 2. saksımız...

Andora 21-12-2012 07:59

4 Eklenti(ler)
Bu büyük saksıda başka bir stil uygulayarak resmi çerveli olarak kullanmadım, en zahmetlisi bu çalışma oldu ama bence en güzeli de bu oldu :D

Bu arada 3. ve 4. fotoğrafa dikkat etmenizi rica edeceğim. 3. fotoğrafta da açıkça görüldüğü üzere resim çok girinti çıkıntı barındırdığından yapıştırma sırasında zarar gördü. Parmağıma bulaşan tutkal, resmi hava kabarcığı kalmadan yapıştırabilmek için elimle tamponlarken, tutkal nedeni ile yumuşayan kağıdın bir bölümünü soyup aldı. 4. fotoğrafta ise ilgili alanın tamir edilmiş son görüntüsü bulunuyor. Bunu niye mi anlattım, dekupaj işi yapacaksanız resimleriniz asgari 2 nüsha olmalıdır ki benzer durumlarda tamir şansınız olsun...

Andora 21-12-2012 08:01

4 Eklenti(ler)
Minik saksılara devam...

Andora 21-12-2012 08:04

2 Eklenti(ler)
Son bir gayret ile son 3 minik saksıyı da hallettik...

Andora 21-12-2012 08:06

2 Eklenti(ler)
Ve artık kurumak üzere beklemeye başladılar, işte dün akşamın tüm ürünleri:D

Tura 21-12-2012 08:15

Elinize sağlık.

Pek şirin...çok güzel görülüyorlar.

Doğayla Barış 21-12-2012 14:51

Merhaba sayın Andora;
Bu son derece keyifli ve estetik çalışmanızı özellikle açıklamalı bir şekilde paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. :-)
İlgiyle takip ediyorum. Kolay gelsin. Saygılarımla.

delete61 21-12-2012 22:06

Çok güzel olmuşlar ellerinize sağlık. Çiçeklerinde ekilmiş olduğu son dokunuşu da bizlerle paylaşırsanız çok memnun oluruz.

Asiye 22-12-2012 20:01

1 Eklenti(ler)
Pazen kumaşlar oldum olası beni cezbetmişlerdir.
Kolaylıkla yıkayıp tekrar takılabilen saksı örtülerim
Eklenti 356689

Asiye 22-12-2012 20:45

1 Eklenti(ler)
Eklenti 356705

laydogmus 09-04-2013 12:56

Ne kadar güzel çalışmalar , herbirine bayıldım. Benim büyük saksılarımın dışındaki boyalar yer yer döküldü , kazıyıp yeniden boyanmalı .. :o
Yukarıda gördüğüm kumaş yapıştırma yöntemi çok hoş ve pratik geldi bana.
Asıl bu plastik saksıları kumaş ile kaplamayı denemek lazım , tutkal ile yapışır mı acaba ?

Andora 15-04-2013 08:10

Hobi mağazalarında satılan kumaş yapıştırmaya uygun bir ürün tercih etmelisiniz, hiç yoksa peçete tutkalı deneyebilirsiniz. Çünkü sadece yapıştırmakla bitmeyecek, uygun olmayan bir tutkal kumaşın görüntüsünü bozabilir, ayrıca kumaş kuruduktan sonra aynı tutkal ile kumaşın üzerine de kat geçerseniz kuruduğunda vernik atabilirsiniz, bu da size saksınız tozlandığında nemli bez ile temizleme şansı verir. Umarım yardımı dokunur.

canannuman 24-05-2013 15:43

Bu sene bende ahşap işine merak sardım ama siz MAAŞALLAH bayağı tecrübelisiniz. Diğerleri yapılabilir ancak One stroke da illaki bir el marifeti şart. Tebrik ederim.
Kumaşlarda çok yaratıcı.
Hazır hamurdan mı yaptınız minik evleri yoksa siz mi hazırladınız beyaz tutkal ve nişasta ile acaba?
Harikalarınızın devamını dilerim.

canannuman 05-06-2013 09:37

mosaicos del Tony. mis macetas - YouTube

Birde böyle bir şey gördüm buda çok hoşuma gitti, gerçi siz bilirsiniz bunuda sanırım.

Cymbelina 05-06-2013 17:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi canannuman (Mesaj 1159984)
Hazır hamurdan mı yaptınız minik evleri yoksa siz mi hazırladınız beyaz tutkal ve nişasta ile acaba?
Harikalarınızın devamını dilerim.

Sevgili Canan hanım, sözünü ettiğiniz hamur ile ilgili bazı mesajlar yazmıştık şurada:

http://www.agaclar.net/forum/uyeleri...lari/31695.htm

loveforlife 15-06-2013 22:34

3 Eklenti(ler)
Geleneksel sanatlarımızdan ebruyu da saksılarımızı süslemede kullanabiliriz. Bunun için doğrudan saksıların üzerine uygulama yapabileceğimiz gibi, kağıtlara uygulama yaptıktan sonra bu kağıtları saksıların üzerine yapıştırıp daha sonra yat verniği sürerek koruma altına almamız da mümkün.
Eklenti 417987

Eklenti 417988

Eklenti 417989

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024