agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Topiary Sanatı - Bitkilere form vermek (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/2839.htm)

bonsaisever 18-05-2006 20:17

Topiary Sanatı - Bitkilere form vermek

Topiary

İlk kez eski Roma bahçelerinde uygulanan bir budama sanatıdır. Süslü ve geometrik şekillerde budanmış bitkilere topiary denir. Zarif yapılı çalılar bu iş için en uygundur. Hayvan ya da herhangi bir bitki yahut cansız bir maddeyi andıran şekillerde, çok ilginç ve değişik budamalar yapılabilir. Bizim kültürümüzde pek rastlanmayan, batıya özgü bir sanattır.

bonsaisever 18-05-2006 21:17

4 Eklenti(ler)
Biraz resim :)

Eklenti 1419

Eklenti 1418

Eklenti 1417

Eklenti 1416

Şule 18-05-2006 22:55

Bu kadar da olmaz ki.:p Bu insanoğlunda da ne marifetler var.

arsakay 19-05-2006 08:32

Topiary adını ilk defa duyuyorum.

Boğa çok güzel olmuş :)

backyard 19-05-2006 08:45

ben o motorsikleti istiyorum :(

qitted 22-05-2006 15:07

Bahçe Budama Teknikleri

http://www.agaclar.net/forum/../gale...1148302500.jpg

İşte budur :D

http://www.agaclar.net/gallery/agac.php?id=4272

qitted 25-05-2006 10:12

1 Eklenti(ler)
Mesela :)

malina 25-05-2006 11:31

1 Eklenti(ler)
Darıca'daki Hayvanat ve Botanik Bahçesinden

Eklenti 1544

serengeti 03-01-2007 16:26

Topiary Sanatı - Bitkilere form vermek

Aranıza yeni katılmış biriyim, Önce herkesin bayramını kutluyor Yeni yılında da umutlarımızın yeşerdiği bir yıl olmasını diliyorum,
Çok güzel bitki formları görmeye başladım bitki derken örneğin, ağaçlardaki top top şekiller ve hayvan fügürleri kullanılmış ağaç **** çit bitkileri gibi bu formların tellerle yapıldığını duydum,formlar ne tür bitkilerde ve bu tel olayı nasıl uygulanıyor bu konuda bilgisi olanlardan bilgilerini paylaşırlarsa çok sevinirim.:o

memet 03-01-2007 16:31

bitkiler derken, küçük ağaçlar yani bonsaileri mi kastediyorsun..
yoksa bahçe bitkileri mi
daha ayrıntılı olabilirsen daha kolay yardım alabilirsin..

Todor 03-01-2007 16:53

Eğer sorduğun resimde görülen gibi ise, bu topiary denen biçim verme sanatı.

http://z.about.com/d/goflorida/1/0/L...ersprings4.jpg

plankton turşusu 18-04-2007 19:42

ben de makaseller filmini hatırladım bunları okuyunca. Orda da Edward kırpıyordu ağaçları, saçları :))

Aslında süslemek için doğal olanı değiştirmek pek işime gelmiyor göz zevkim açısından ama bu çalılar cidden muntazam ve muazzam duruyor.

gözi 19-05-2007 02:34

topiari sanatının tarihcesiyle ilgili daha detaylı bilgiye nerden ulasabilirim acaba ??? yardımcı olursanız sevinirm

Metin Y. 10-07-2007 16:26

5 Eklenti(ler)
Amerika'dan...

evrim 17-07-2007 08:10

gerçekten çok güzeller

gerçekten hepsini de çok beğendim. bende de bir kaç güzel topiary resmi vardı . bugün bulup eklemeye çalışacağım.

Derya Özen 17-07-2007 08:28

Ankara Altınpark'dada çok güzel örnekleri var. Yol boyunca, dinazor, tavşan, kuş, uçak, penguen, geyik vs. bir sürü hayvan şekli var, fotoğraflarını çekebilirsem, yüklerim.

Metin Y. 14-08-2007 13:13

1 Eklenti(ler)
BU örnekte İngiltere'den

sermin 04-03-2008 18:12

ben daha fazla bilgiyi nerden bulabilirim

sermin 04-03-2008 18:13

topiayle ilgili bilgiyi:D nerden bulabilirim

denizakvaryumu 04-03-2008 22:13

http://img122.imageshack.us/img122/7...mage004ht3.jpg

Tek kelime ile muhteşem.

caretta 05-03-2008 13:33

1 Eklenti(ler)
internetten..

caretta 05-03-2008 13:44

2 Eklenti(ler)
internetten 2 ..

sermin 06-03-2008 11:44

merhaba ben topiaryle ilgili daha fazla bilgi istiorum ama internetten bulamıom bana yardımcı olurmusunuz

sermin 10-03-2008 23:21

bana çavap vermeyen herkese teşekkür ederim ben topiaryle ilgili bir cok bilgiyi ingilizce kaynaklardan türkceye cevirerek buldum ve ögrenmek isteyen sorabilir memnuniyetle size yardım edrim

Ophrys 10-03-2008 23:53

Öğrendiklerinizi bizlere aktarırsanız seviniriz.

hassoman 15-03-2008 10:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sermin (Mesaj 213531)
bana çavap vermeyen herkese teşekkür ederim ben topiaryle ilgili bir cok bilgiyi ingilizce kaynaklardan türkceye cevirerek buldum ve ögrenmek isteyen sorabilir memnuniyetle size yardım edrim

Ben alınganlığın yaşlılara öz olduğunu sanırdım... Bakıyorum gençler de öyleymiş. Moralimi düzelttiniz, teşekkür ederim...:D
Konuya karşı ilgisiz kalındığını nereden çıkardınız? En azından ben ha bire o site senin, bu site benim tıkladım durdum. Önce modelin bir iskeleti yapılıyor... Sonra ona göre bitki biçimlendiriliyor. İyi de bitki iskelete nasıl yerleştiriliyor, onu saptayamadım. Sonra hep aynı tür bitki kullanılıyor. Bu bitki nedir? (Cahilliğim çıkmasın diye yazmıyorum ne sandığımı)... Neden?.. Ama bu yarım yamalak bilgilerle ortalığa dökülemezdim değil mi?

Hadi şimdi, bizi cezalandırmayı bırakın da şu öğrendiklerinizi bizimle paylaşın...

sermin 25-03-2008 15:16

Topiary yetişkin ağaçlara ve ya çalılara küp, küre, obelisk, hayvan şekillerinde birbirine sokulmuş tarzda şekil verme sanatıdır. Bu sanat orijinalin de roma döneminde ortaya çıkmıştır.

Roma döneminde topirius anlamında bahçıvanların süslemesi demektir. Bu güne kadar gelişerek günümüze ulaşmıştır. Bu sanat Karanlık çağda bile hayatta kalmayı başarmış ve daha sonra rönesans döneminde İtalya da tekrar gün ışığına çıkmıştır. Fransa Hollanda ve çoğunlukla da İngiltere bu topiary sanatına oldukça düşkündürler.

Sadece belirli bitkiler topiary için uygundur. en ideal bitki yavaş büyüyen ve sürekli budamaya dayanıklı olandır. Ve tekrar filiz verebilen bir bitki olmalıdır.
Özellikle daha küçük topiarylerde küçük yaprakların körpe bir köşesi ile sık bir yüzey oluşturulması gerekir.

Kış mevsimi topiary ağacı ya da çalısına zarar verebilir bu yüzden topiary bitkisi soğuğa dayanıklı olmalıdır.

topiary için uygun bitkiler
orsuk ağacı,
katran ağacı (hemlok ağacı),
çoban püskülü,
ardıç, defne,
biberiye,
körfez defnesi,
leylandi,
limoni servi,
monteri,
şimşir,
ligustrum,
sarılıcı gül,
orman sarmaşıgı
Portekiz servisi

Eğer mümkünse topiary bitkisinin doğal şekli çeşitli veya özel olmasına dikkat edilmelidir.

Özellikle verilen şekiller:

browni (küre biçiminde) porsuk ağacı
sentinalis (obelisk-dikilitaş ki bu aşağıdan yukarıya doğru incelir) porsuk ağacı
hilii (piramit şekli) porsuk ağacı

Tabi ki diğer bitkiler porsuk ağacının verdiği sonuçlar gibi verimli olmaz. Her zaman yeşil kalan bitkiler hemen hemen topiary için uygundur ama bazen de kışın yapraklarını döken bitkiler de uygundur İngiliz akdikeni ve Avrupa kayın ağacı gibi.

Kalifornia kurtbağrından (ligustrum) güzel topiaryler çıkar ki o kışları bile çok soğuk olmadıkça her daim yeşildir.

Kışın yapraklarını döken bitkilerin dezavantajı elbette ki bahar gelinceye kadar ağacın çıplak kalmasıdır. Yapraklarını döken bitkiler yeşil olanlardan daha bereketli yetişir. Böylece bu bitkiler gelişimini kontrol altına almak için daha çok gayret gerektirir.
Daima yeşil kalan bitkiler topiary için uygundur.

Genelde bitkinize gençken şekil vermeye başlarsınız. Ama bir porsuk ağacına yaşlıyken bile oyarak şekil verebilirsiniz.
Çünkü , porsuk ağacı çok yoğun ve kalın bir şekilde büyür ve çabuk filizlenir, kendini çabuk yeniler.

İki bitkiyi bile yan yana sıralayabilirsiniz hatta birinin diğerinin içinden çıkmasını bile sağlayabilirsiniz. Buna örnek olarak yeşil bir hayvanın üstünde durduğu bir kaide olabilir.

Eğer topiary bitkisiyle ilgilenilmezse şeklinin üzerine yeniden filizlenir ve verilen şekli bozar. Bu dallar tüm bitkinin büyümesine katkıda bulunur ve gelişen gövdeyi kalınlaştırır. Ancak bunlar aynı zamanda ana gövdenin dirençliliğini de bozar. Burada karar vermek oldukça önemlidir. Bir filizin ya da zayıf bir bitkinin alabileceği kapasitede enerji alması gerekir. Dirençli bir bitkide bir tutam dal tek bir yaprağa ya da bir çift yaprağa dönüşür.

Bir bitki ulaşabileceği yüksekliğe geldiğinde artık ona şekil verme zamanıdır. Bitkinin ana gövdesinin uzunluğu o bitkinin yoğunluğuna, dirençliliğine ve yapraklarının büyüklüğüne bağlıdır.

Bitkiye şekil vermeye başlarken yukarıdan aşağı doğru çimdik çimdik budanır. Bu budamada hormonları sağlayan tomurcuklar ortaya çıkar. En dirençli yeni dallar sizin istediğiniz yerde, ana gövdenin tepesinde olacaktır.

sermin 25-03-2008 15:50

bende bu kadar bilgi :D daha fazla birşey ögrenirsem sizlere iletirim:)

kızılhisar 09-04-2008 16:59

topıary iskeleti hakkında bilgisi olan arkadaş varmı veya bunlar hazır satılıyormu

ibarahim 11-04-2008 23:46

Topiary konusunu öğrenmek istiyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024