agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Bahçe Duvarı Örnekleri (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/22806.htm)

furkan yıldız 17-12-2010 11:54

Bahçe Duvarı Örnekleri

4 Eklenti(ler)
Merhabalar
Bahçemize düşündüğümüz bazı duvar örneklerini sizlerle paylaşmak istedim. Belki de duvar yaptırmak isteyen üyelerimize fikir verebilir. Bildiğiniz güzel örnekler varsa onları da görmek isteriz

Alper1111 17-12-2010 18:10

Önümüzdeki yaz resim üçteki gibi bir uygulama yapmak istiyor ancak sprey boyalardan çekiniyorum. Konuyu takip ediyor olacağım.

aysahay 17-12-2010 19:00

3. resimdeki çok sade ve güzel görünüyor..

furkan yıldız 17-12-2010 19:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Alper (Mesaj 727871)
Önümüzdeki yaz resim üçteki gibi bir uygulama yapmak istiyor ancak sprey boyalardan çekiniyorum. Konuyu takip ediyor olacağım.

Çekinmekte fazlasıyla haklısınız Sayın Alper
Sözde grafiti yaptıklarını söylüyorlar ama tarihi eserler dahil birçok şeyi mahvediyorlar. Kocaeli'deki üniversite yıllarımda da İstanbul'daki gibi çok fazla bu tarz yazılar olduğunu hatırlıyorum

limon 17-12-2010 19:47

5 Eklenti(ler)
Eklenti 184682

Eklenti 184683

Eklenti 184684

Eklenti 184685

Eklenti 184686

Yücel Canpolat 17-12-2010 19:56

Merhaba benim favorim 5. mesaj birinci ve beşinci resim,duvarı gösteren taşların derz aralıklarıdır.

furkan yıldız 17-12-2010 19:57

son resimdeki çok güzel duruyor sayın Limon
taş ve ahşap uyumu çok güzel

limon 17-12-2010 19:59

4 Eklenti(ler)
Eklenti 184687

Eklenti 184688

Eklenti 184689

Eklenti 184690

limon 17-12-2010 20:08

Sevgili Furkan, tam da bu sıralar araştırdığım konu üzerine başlık açmışsın. Taş ve ahşap uyumu gerçekten çok güzel oluyor ancak kaliteli ve dayanıklı ahşabın maliyeti oldukça yüksek oluyor. Ekonomik ama dayanıklı ahşap araştırıyorum bakalım bulabilecek miyim. :)

Yücel Canpolat 17-12-2010 20:20

Arkadaşlar ben de biraz taş ve ahşaba karşı ilgi duyuyorum Sayın limon'un dediği gibi dış mekanda kullanılablecek ahşap(teak,lareks,ireko dişbudak v.b)çok pahalı, ancak,yürüyüş yolları,çeşitli dekor amaçlı(oturma grupları hariç)kullanımlarda travers satın alınabilir eğer D.D.Y.Ankara Genel Müdürlüğü'ne yazıyla baş vurursanız gerekçe bildirilerek satın almanıza izin verirler,cevap verme süreleri on günü geçmez:)

furkan yıldız 17-12-2010 20:34

Sevgili Limon Ve Yücel abicim dediğiniz gibi ahşap maliyetleri biraz yüksek
Geçen yaz ahşap veranda yaptırırken bayağı bir araştırma yapmıştık. Maliyet olarak 2.500 tl'den 8.000'e kadar rakamlar vardı bizde ortalarda bir rakama yaptırdık. Duvar planımı da evin 2. erkeği büyük oğlu annesinin gözbebeği olarak sözümü dinletir gerçekleştirebilirsem üst bölümü ahşaplı olmasına özen göstereceğim :)

Yücel Canpolat 17-12-2010 20:50

Furkan Kardeş bahçe duvarı son derece kritik bir konudur çok iyi araştıma yapmanızı tavsiye ederim taş duvarın gözüken kısmını taşıyan alt kısmı bilesiniz, yani temel,,yapılan bir taş duvar da çıkabilecek bir aksiliğin telafisi yoktur bilesiniz.

furkan yıldız 17-12-2010 21:03

Sevgili Yücel abicim,
Bu konuyu acı bir şekilde tecrübe ettim maalesef. Geçen seneki Silivri ve Çatalca'daki selleri hatırlarsınız. Bizim yerimiz Çatalca'da ve bahçe uzun olduğu için evin girişinde ve aşağısında olmak üzere 2 adet demir bahçe kapısı var. Aşağı kısımdan sel suları gelmiş ve kapıyı yapan ustaların demesine göre 1.5 ton taş blok varmış kapının temelinde. Fakat selde kapı ile birlikte bütün olarak o koskoca taş bloğu 50 metre sürüklemişti sel suları. Babamla da duvar olurdu olmazdı diyaloğu bu yüzden yaşanıyor :)

limon 17-12-2010 21:06

Yücel Bey'in de yazdığı gibi bahçe duvarının da altyapısı çok önemli ve maalesef ki o da, hele bir de büyük bir bahçeyi çevreleyecekse oldukça maliyetli. Bazen her işin elimden gelmesini çok istiyorum. :)

Eser İlhan 17-12-2010 21:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Yücel Canpolat (Mesaj 727948)
Arkadaşlar ben de biraz taş ve ahşaba karşı ilgi duyuyorum

Yücel Bey, ben de tam sizin bu başlığı görüp görmediğinizi düşünüyordum ki, biraz daha aşağıda mesajınıza rastladım. 5 no.lu mesajdaki birinci resim bana sizin yapmakta olduğunuz duvarı düşündürdü...

sontekrar 18-12-2010 12:16

merhaba bende bahçemin etrafını çevirmek istiyorum ama bu konuda hiç bilgim yok maliyeti düşük olan bir malzeme önerebilirmisiniz

Yücel Canpolat 18-12-2010 13:01

Sayın Eser,ahh nerede 5 nolu mesaj 1.resimdeki duvarı yapmak o ustalar yüzyıl öncesinde kaldı,taş duvarın güzelliği taşı dizen ustanın maharetidir, en kötü taşı verin ustaya eğer usta ise harikalar yaratır,bizler ancak hazır işlenmiş taşı yerine koyabiliriz ne derece güzel olur o da belli değil.

Yücel Canpolat 18-12-2010 13:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sontekrar (Mesaj 728161)
merhaba bende bahçemin etrafını çevirmek istiyorum ama bu konuda hiç bilgim yok maliyeti düşük olan bir malzeme önerebilirmisiniz

Sayın sontekrar,bahçenizin etrafını en ekonomik olarak beton direklere fens teli ugulamak sureti ile maliyeti düşürebilirsiniz,taş duvar oldukça maliyetli olur.

sontekrar 18-12-2010 13:40

cevap verdiğiniz için teşekkür ederim

Uzaylı 18-12-2010 14:45

İçi beton, yüzey kaplaması taş olsa maliyeti düşürmez mi? Köyleri gezerken keşfettim. Torbalı Dağteke köyünde, şifalı kaynak suyundan dolayı doktorlar oralarda villalar yapmış. Bahçe duvarları, aslında köyün nerede ise bütün duvarları bu taşlarla kaplı idi. Köyün her yerinde doğal olarak plaka gibi çıkan bu taşlardan dolu zaten. Bu taşın ekonomik ama şık olduğunu düşünüyorum. Gerçekten ekonomik gelir ise, biz bu taşlarla pek çok şeyi yapmayı düşünüyoruz.

Yücel Canpolat 18-12-2010 15:47

Sayın Uzaylı bahçe duvar uzunluğu ile harcanacak para doğru orantılı,beton duvar ve yüzey kaplaması, normal ucuzlukta olan taş duvardan daha pahalıya gelecektir,betonun iki yüzeyi düşünülürse(iç ve dış yüzey)kaplama alanı iki katına çıkacaktır,ayrıca yapacağınız duvar yüksekliğine göre beton içerisine demir donatı koymak zorundasınız bahsettiğim sebepler fiyat artırıcı sebeplerdir.Karar duvar yapacak olan arkadaşlara aittir,tabi ki benim gönlüm taştan yana:)

Güler 18-12-2010 18:18

Bana sorarsanız duvarlar çok maliyetli, hem öyle koca koca yüksek mi yüksek duvarları ben sevmiyorum.
Yurt dışında şatolarda görüyoruz yüksek duvarları, bahçeli evlerde genelde çitler var.
Eğer düşünce hırsızlığa karşı ise, yine de çare olmayabilir. Köpek almak daha akıllıca bu durumda.

cigdoos 18-12-2010 18:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 728295)
Bana sorarsanız duvarlar çok maliyetli, hem öyle koca koca yüksek mi yüksek duvarları ben sevmiyorum.
Yurt dışında şatolarda görüyoruz yüksek duvarları, bahçeli evlerde genelde çitler var.
Eğer düşünce hırsızlığa karşı ise, yine de çare olmayabilir. Köpek almak daha akıllıca bu durumda.

Kesinlikle haklısınız 2 yaşında çin aslanım var bahçeye kuş dahi konamıyor duvar çok maliyetli üstelik.

Uzaylı 18-12-2010 19:30

Biz de çitle uğraşıyoruz bu aralar. Ancak çit altından hayvan girmesin diye çit tellerinin alt kısmını da tutacak şekilde kısa betonla çevirmeyi düşünüyoruz. Çirkin beton görüntüsünü de kapatmak için taşla kaplayalım diye düşünmüştüm. Bu bahsettiğim plaka halinde taşlarla çok fikirler geldi aklıma bahçe içi ve çevresinde bütünlük olur diye düşündüm.

furkan yıldız 18-12-2010 20:25

Sevgili cigdoos senin çin aslanı kuşlara iyi bir çözüm olmuş fakat benim rottweiler güzeli canım kızım yabancılar, kedi-köpek özellikle de tavuk düşmanı kuşlarla pek arası yok bakmıyor bile :(

Sevgili Uzaylı ablacım beton görüntüsü için kartonpiyer beton kaplamaları var maliyetleride düşük. Eğer arzu edersen babam bir ara onlardan bakıyordu senin için araştırabilir fiyatlarını öğrenebilirim

Uzaylı 20-12-2010 21:57

Sevgili furkan yıldız kardeşim; Teşekkür ederim. Bir fikir verebilir ama sizi yormayayım. Bu sene yapamayız gibi görünüyor.:(

furkan yıldız 21-12-2010 22:14

Sevgili Uzaylı ablacım lafımı olur
www.discepheizalasyon.net/.../TR/sove-nedir/
Bu linktekinden bakın enişte beyle birlikte, yaptıracak olduğunuz zaman bilgi verirseniz yeter. Babam bu tür konularda piyasayı didik didik eder kaliteli ve uygununu bulur zehir hafiye :)

hozat 21-12-2010 22:57

1 Eklenti(ler)
Denizden topladığı taşlarla bu duvarı komşum ördü.

Eklenti 185231

limon 21-12-2010 23:27

Şu sanatkar komşunuz mu? Yaratıcılık O'nun içinde var gördüğüm kadarıyla.

furkan yıldız 21-12-2010 23:27

sevgili Hozat
denizden taş toplamaya başlasak iyi olur :) çok güzel örmüş ellerine sağlık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024