agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Bahçede duvar dibine ne ekilir (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/22119.htm)

WM1TR 14-09-2010 10:25

Bahçede duvar dibine ne ekilir

Merhaba,

Bahçe duvarını kapatmak için bir bahçe bitkisi arıyorum. Zira evin salonu duvara bakıyor ve ben bu görüntüyü güzel bir bitki ile kapatmak istiyorum.
Mümkün olduğunca yani olabilirse yıl boyu yeşil olsun, sadece duvarı kaplasın (duvarın yüksekliği 140 cm) duvarı birkaç cm geçerse daha iyi, ama öyle 2-3 metre filan olmasın istiyorum. bir de duvardan bahçeye doğru yani eve doğru yayvan bir gelişim yapmasın ki bahçeden de kaybetmeyeyim istiyorum.

Benim düşüncem, sık budama yapmak koşuluyla ladin ağaçları? hem duvarı yer mevsim yemyeşil kaplamış olurum, hem de budama ile ağacaın yüksekliğin ayarlamış olurum. ne dersiniz? ya da bodur meyve ağaçları, kiraz, elma vs?

ya da sizin başka öneriniz var mı?

Emre Albayrak 14-09-2010 10:35

Ladin önermem.. Mazılar şık durabilir ama gelişimini enine de yapacağı için biraz bahçenizden yer. Ama toprağı kazıp plastik membranla kaparım diyorsanız sizin için en güzel çözüm bambudur. Hem zarif durur, çabuk büyür ve diğer türlerden daha kolay adapte olup çok zor ölür. istediğiniz yerden budayabilirsiniz hem.

Jezebel 14-09-2010 10:41

1 Eklenti(ler)
Ben Boston ivy ' yi öneririm ,çok güzel bir örtücü , estetilk bir görünümü var .

Parthenocissus tricuspidata

Eklenti 170382

;)

WM1TR 14-09-2010 11:01

hızlı cevaplarınız için çok teşekkür ederim. mazı, bambu, boston ivy, çok güzel seçenekler
Emre bey özelinizden bambu çeşidini sordum, bir de şimdi aklıma geldi bu bambu çeşidini bambuyu istanbuldan bulabileceğim bir adres varsa yazabilir misiniz?

Emre Albayrak 14-09-2010 11:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi WM1TR (Mesaj 694200)
hızlı cevaplarınız için çok teşekkür ederim. mazı, bambu, boston ivy, çok güzel seçenekler
Emre bey özelinizden bambu çeşidini sordum, bir de şimdi aklıma geldi bu bambu çeşidini bambuyu istanbuldan bulabileceğim bir adres varsa yazabilir misiniz?

Çalıştığım fidanlıkta var. Çengelköyde. Ama pek çok başka fidanlıkta da bulabilirsiniz..

WM1TR 14-09-2010 11:22

ne tesadüf ben de çengelköyde ikamet ediyorum ;)
özelden fidanlığın adını ve adresini verirseniz yüz yüze görüşmek isterim.

drizz 25-01-2011 12:09

Merhaba
neden leylandi düşünmüyorsunuz?

metintekin143 25-01-2011 12:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 694197)
Ben Boston ivy ' yi öneririm ,çok güzel bir örtücü , estetilk bir görünümü var .

Parthenocissus tricuspidata

Eklenti 170382

;)

resim deki bitki iyi fikre beziyor bende katılıyorum.

metintekin143 25-01-2011 12:22

ismini bilmiyorum ama bir de beyazlı sarmaşık tarzı bitki vardı sanırım oda hoş olur.

Safranlı 03-05-2011 12:00

Amerıkan sarmasıgı düşünebılırsınız
duvara kendı tutunur ve yakrakları çok güzel renk alır

zbk74 19-06-2011 23:41

istanbulda begonvil yetişirmi bilmem ama pembe ve beyaz uyumu çok hoş duracağına eminim..birde borazan çiçeği ve amerikan sarmaşığı duvarı kaplamak için alternatiflerden sadece birkaçı...

mlh 31-07-2011 12:49

bence duvar dibine amerikan sarmaşığı da iyi oluyor.

ali benan 04-01-2012 13:31

evet benimde aynı sorunum var çeşme de ki bahce duvarlarım için öneriler için teşekkürler ayrıca sormak istediğim bir bitki var Jezebel in yazısında ki resim deki olabilrmi bilmiyorum sonbaharda kızıl bir hal alıyor ufak ufak da taneli bir yapısı çıkıyor ortaya sonbahar ve kış aylarında

resimli önerirseniz sevinirim

saygılarımla

mrduran 04-01-2012 22:01

Merhaba efendim,

Bence üyemiz Orhan Özbilgiç' in sayfasına bakın, o da sizin gibi duvar kapatmak için araştırmalar yapmış idi. Çözümleri de görsel olarak güzel bence.

Amerikan sarmaşığını, azgınlığı nedeni ile tercih etmeyen üyelerimiz de var.

Şahsi fikrim ise; duvara meyveli ve çiçekli bitkiler iyi olur gibi:))).

Saygılarımla lütfen.

yesimucer 17-01-2012 18:06

Bambu ve okaliptüsle ilgili derin şaibeler var, forumda ilgili başlıklarda tartışıldı,
bambuyu çok beğensem de vazgeçmiştim, benim önerim, peyzaj ve bahçe düzenleme bölümünde Nuri Mürver hocayı takip etmeniz, duvar içine nişler yapılmış ve petunya ekilmiş, sarkan bitkiler de denenebilir, basit, pratik, ekonomik, hem de size farklı çözümler bulmak için zaman kazandırır.
Kolay gelsin..

Jezebel 04-06-2012 15:36

1 Eklenti(ler)
İzmirin yaz sıcağında serinliği arttırmak için diktiğim Parthenocissus tricuspidata (Boston ivy).Eklenti 304507

Bahçe içine diktim ancak amaç bahçenin dış duvarına sardırmak.
Sonbaharda aldığımda üzerinde 3-5 yaprak vardı.

şehnaz 04-06-2012 19:53

Nerden aldığınızı öğrenebilirmiyim ?

Jezebel 04-06-2012 21:27

Tepecik Doğumevi' nin karşısında iki fidanlık var, onlardan birinde 4-5 bitki vardı.
Satıcılar ne olduğunu bilmiyorlar, hatta o kuru dal gibi ( bakımsızlıktan) görünen bitkiyi niye beğendiğimi anlamadılar.
Siz yapraklarını iyice inceleyin netten, ki fidanlıkta bulabilin;)
Saygılar ve kolay gelsin.

şehnaz 04-06-2012 21:41

Teşekkür ederim , alabilirsem bende evimizin duvarlarına tırmandırmaya niyetliyim . İzmirin kavurucu sıcağından biraz olsun saklanalım :)

Jezebel 04-06-2012 21:48

Bulamazsanız haberim olsun, dalından çok çabuk köklenyor, saksıdan toprağa aktarırken bir dal kırıldı, diktiğim saksıda köklenmiş. Bonsai olacak;)
Sonbaharda size de bir dal kırabilirim;)
Fidanlıktakiler en az 3 yaşında, hızlı gelişiyorlar.
Buca beledyesinin bulunduğu caddede bir evi sarmıış sarmalamış.
Çok beğeniyordum, daa... cezaevinin tam karşısında, dal kırmaya cesaret edemedim ;)

şehnaz 05-06-2012 14:39

Çok teşekkür ederim bulamassam teklifinizi memnuniyetle kabul ederim .

siyim 14-08-2017 09:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel (Mesaj 979262)
Bulamazsanız haberim olsun, dalından çok çabuk köklenyor, saksıdan toprağa aktarırken bir dal kırıldı, diktiğim saksıda köklenmiş. Bonsai olacak;)
Sonbaharda size de bir dal kırabilirim;)
Fidanlıktakiler en az 3 yaşında, hızlı gelişiyorlar.
Buca beledyesinin bulunduğu caddede bir evi sarmıış sarmalamış.
Çok beğeniyordum, daa... cezaevinin tam karşısında, dal kırmaya cesaret edemedim ;)

Sayın Jezebel, Boston ivy'niz hala duruyorsa sizden bir çelik almam mümkün mü?

nilufers 14-08-2017 12:16

selamlar,

Takip ettiğim kadarıyla Boston ivy ve "amerikan üzümü" yaprak dökerler, yaz-kış yeşil olan Hedera sarmaşığıdır, ben yasemin terci ettim duvar için, hem yaprak dökmez hem de mevsiminde çiçek açar :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024