agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Bahçedeki yağmur suyu deposundan gelen pis kokulara çözüm var mı? (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/21938.htm)

Yılmaz Yalçın 17-08-2010 10:00

Bahçedeki yağmur suyu deposundan gelen pis kokulara çözüm var mı?

Arkadaşlar,

38 dairenin olduğu apartmanımızın bahçesinde yağmur suyu atık deposu var.Bu depo çatıdan ve bahçeden yağmur suyunu biriktiriyor.Deponun foseptik çukuruna ya da başka bir kanala gideri yok.Üzeri örtülü ve içini açıp bakamadık..Sorun şu; sabahları kapıcı apartmanın bahçesini sularken bahçeye pis bir koku (lahım kokusu gibi) yayılıyor ve bahçe katında oturanlar bu kokudan rahatsız oluyor.Sorunu nasıl çözebiliriz?

selim_50 17-08-2010 10:12

sayın yalçın;
galiba deponun içinde bir bataklık oluşmuş, tek çare açıp temizlemek

Yılmaz Yalçın 17-08-2010 10:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 (Mesaj 684331)
sayın yalçın;
galiba deponun içinde bir bataklık oluşmuş, tek çare açıp temizlemek

Temizlemek çare mi yeniden aynı sorunlar oluşmaz mı ilerde?

denizakvaryumu 17-08-2010 10:40

http://www.emturkey.com/cevredeemkullanimi.htm

selim_50 17-08-2010 10:41

depoyu açtırdıktan sonra istediğiniz zaman açabileceğiniz bir kapak yaptırın, ilerde aynı sorunlar oluşacaktır, istediğiniz zaman kapaktan girip temizleme ve ilaçlama yapabilirsiniz,
birde deponun yosunlaşmaması için özel boyalar var, depoyu boyatırsanız faydası olur

Yılmaz Yalçın 17-08-2010 10:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 (Mesaj 684339)
depoyu açtırdıktan sonra istediğiniz zaman açabileceğiniz bir kapak yaptırın, ilerde aynı sorunlar oluşacaktır, istediğiniz zaman kapaktan girip temizleme ve ilaçlama yapabilirsiniz,
birde deponun yosunlaşmaması için özel boyalar var, depoyu boyatırsanız faydası olur

Teşekkürler Selim Bey,
Tavsiyenize uyacağım.Peki atık yagmur suyunu direk foseptik çukuruna versek ve sulamayı da o kuyudan yapmaz isek sorun kökten çözülür değil mi?

Yılmaz Yalçın 17-08-2010 10:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 684338)

Sevgili Denizakvaryumu,

Teşekkür ediyorum.Peki deneyen oldu mu acaba bu yöntemi netice nedir?Apartman yönetimine bunu önereceğim ama kesin çözüm olcak mı bilmiyorum.

denizakvaryumu 17-08-2010 11:05

Sn.Dogasever'le bağlantı kurun derim.
Belediyelerle ilgili olarak yapılan uygulamaları size gönderebilir.

fizban 17-08-2010 11:11

Bizde de yağmur suları birikiyor ve sulama bu su ile yapılyor.Rahatsız edici bir koku ile de karşılaşmadım şimdiye kadar.

Hatta genelde çiçeklerimi o su ile suluyorum. Koku olsa kesin algılardım.

Sulamayı yağmur suyu ile yapmayıp şehir suyu ile yapmayı önersen bile masraf olacak diye karşı çıkabilirler.

Temizleyecekler. Aklıma başka çare gelmiyor. Koku mikrop sağlık v.s tarzında bir öneri ile gidersen bir çaresini bulacaklardır.

Gelişmelerden haberdar edersen sevinirim.

ek:

Kirletme yasağı:
Madde 8 – Her türlü atık ve artığı, çevreye zarar verecek şekilde, ilgili yönetmeliklerde belirlenen standartlara ve yöntemlere aykırı olarak doğrudan ve dolaylı biçimde alıcı ortama vermek, depolamak, taşımak, uzaklaştırmak ve benzeri faaliyetlerde bulunmak yasaktır.

www2.cevreorman.gov.tr/yasa/k/2872.doc

Yılmaz Yalçın 17-08-2010 11:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fizban (Mesaj 684358)
Bizde de yağmur suları birikiyor ve sulama bu su ile yapılyor.Rahatsız edici bir koku ile de karşılaşmadım şimdiye kadar.

Hatta genelde çiçeklerimi o su ile suluyorum. Koku olsa kesin algılardım.

Sulamayı yağmur suyu ile yapmayıp şehir suyu ile yapmayı önersen bile masraf olacak diye karşı çıkabilirler.

Temizleyecekler. Aklıma başka çare gelmiyor. Koku mikrop sağlık v.s tarzında bir öneri ile gidersen bir çaresini bulacaklardır.

Gelişmelerden haberdar edersen sevinirim.

Teşekkürler Sevgili Fizban,
Bakalım br çözüm bulmak için uğraşıyoruz inşallah buluruz:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024