agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Evimin bahçesinde neler yetiştirebilirim? (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/2187.htm)

Mahmut Leventoğlu 26-10-2006 09:41

Sevgili Mine Pakkaner,
Benim ve Kardeşimin Karamürsel Yalakdere beldesinde Dere kenarında bir hobi ev -bahçemiz var. Henüz bahçeye birşey ekip dikmedik .Sadece iki yıldır sürdürüyoruz.Dere de yaz kış suyumuz var,fakat hala toprak tahlili bile yaptırmadık.Sadece köyün yaşlılarınından tavsiyeler dinliyoruz.Yalakdere nin fasulyesi meşhur. bende Kalamata zeytinin merkezinin Karamürsel olduğunu duymuştum dolayısı ile 10-12 adet zeytin fidanı aldım ve hala tenekelerde dikilmeyi bekliyor. Ayrıca her gittiğim yerden de zamanla tohumlar toplamışım.Ne yapacağımızı ne dikeceğimizi şaşırdık.2,5 dönümlük bir bahçe 20 yıldır hiçbirşey dikilmemiş gübre bile atılmamış bir toprak.

Sizden ve üyelerden ricamız hadi bizi yönlendirin de bu bahçede hem ekolojik hem bilimsel hemde yöreye uygun birşeyler yetiştirelim, hemde yöre insanına örnek olalım.Hatta hatta müsait zamanlarınızda köyümüze gelin sizleri konuk edelim.Bahçemiz ve çevresinin fotograflarınıda yollayacağım.
Selamlar
Mahmut Leventoğlu

Mine Pakkaner 26-10-2006 11:13

Mahmut Bey,
Ya kendiniz burası meyvelik, burası sebzelik, burası çiçek yetişştireceğim alan, burada bir minik seram olsun, burası kış bahçem gibi bir düzenleme yapmalısınız ya da bir uzmandan profesyonel destek alıp bununla ilgili bir tasarım, proje yaptırmalısınız.

Önce bir iş planı çıkarırsanız daha kolay hareket edersiniz. Zeytinlerinizi de artık dikin. Tohumlarınız için ekim yastıkları yapın. Hepsinin belli saklama süresi var, çimlenme gücünü kaybederler. Sulama sisteminizi kurun. Yetiştireceğiniz meyveleri tespit edin herbirinden birkaç tane alın. Köyün yaşlılarını da dinleyin, tecrübeleri çok şey öğretir.

Mahmut Leventoğlu 26-10-2006 11:22

Sevgili Mine Hanım ,
İlginize çok teşekkürler.Öncelikle sulama sistemini kabaca kurmuştum. Şu anda faal. Bahçe içinde dereden su bastuğum 3 adet musluğum var.Köyde profesyonel yardım alamıyoruz. Çünkü Ziraat müh. **** teknisyeni yok.En iyisi yaşlıları dinlemek galiba.

kürekçi 26-10-2006 11:54

Ağaçmış, sebzeymiş, meyveymiş boşverin gitsin. O kadar alana güzel bir triplex, yanına garaj, ön bahçeye güzel bir çardak ve köpeğiniz için büyük konforlu bir klübe, arka bahçeye de 10 metrelik bir havuz yapın. E arada boş kalan yerleri biraz çimlendirebilirsiniz canınız yeşillik görmeyi çok arzu ediyor ise.:dilli:
Damarlarımda Türk kanı dolaşıyor ne yapabilirim:)

Şaka bir yana keşke benim de öyle bir yerim olsa da ben de keyfime göre minik ormancıklar, bataklıkçıklar, sebze bahçecikleri ve bir köşeye de hayvanlarım için yer ayırırdım...Oofff of çok çalışmam lazım çoook:(

Mahmut Leventoğlu 27-10-2006 09:46

Söylediklerin doğru. Canım Türkiyem malesef böyle. Bir bilenlere soralım dedik sende böyle yaptın kardeşim. :))))

Todor 30-10-2006 05:31

Sn Mahmut Leventoğlu, Karamürsel pazarında ama esas olarak perşembe günleri kurulan Altınova pazarında bahçenizde yetişebilecek her çeşit meyve ağacının fidanını bulabilirsiniz. Hem çeşit olarak hemde sağlık olarak satılan fidanlarada güvenebilirsiniz. Kasım ayından itibaren pazarlarda fide satışları başlar.

Eğer Yalova tarafına giderseniz yol üzerinde ki sağlı sollu bir çok seradan ihtiyacınız olan olmayan bir sürü bitki alabilirsiniz.

Yalakdere'de ziraat mühendisi var diye biliyorum. Toprak tahlilinide ona yaptırabileceğinizi zannediyorum. Tarım ilçe müdürlüğüde size bir çok konuda yardımcı olacaktır.

Bende Altınova/Karadere köyü yakınlarında oturuyorum. Bazı konularda yardımcı olmaya çalışırım.

Önerebileceğim, ağaç dikeceğiniz bölgeyi krizma (derin sürüm)yaptırmanız. Fiyatı bir dönüm için 100 YTL civarında. Pazarlık yapın.

Saygılarımla

malina 30-10-2006 19:08

Hobi Bahçesi projemiz var biliyorsunuz... Bugünkü konuşmalardan sonra eski yazdıklarınıza göz gedirirken buraya da baktım. Dedim ki sizin orayı da hobi/eğitim amaçlı çalışmalar yapılacak yerlerden biri mi ilan etsek?

İSTANBUL İÇİNDE KULLANABİLECEK AĞAÇ VE ÇALI TÜRLERİ

Ligustrum japonica (Japon kurt bağrı)
Lagerstromia indica (Oya ağacı) Ağaçcık
Cornus (Kızılcık) Ağaçcık
İlex aquifolium (İngiliz çoban püskülü) Ağaçcık
Aesculus hippocastanum (Beyaz çiçekli At Kestanesi)
Jacoranda (Brezilya gül ağacı)
Acer platonoides (Çınar yapraklı Akçaağaç)
Betula pendula (Salkım huş)
Carpinus betulus (Adi gürgen)
Fagus orientalis (Doğu Kayını)
Cercis siliquastrum (Erguvan)
Celtis australis (Çitlenbik)
Platanus orientalis (Doğu Çınarı)
Tilia argentea (Gümüşi Ihlamur)
Quergus robur (Saplı Meşe)
Quergus rubra (Kırmızı Amerikan Meşesi)
Robinia pseudo-Acacia (B. Çiçekli Yalancı Akasya)
Albizzia jülibrissin (Gülibrişim ağacı)
Magnolia grandiflora(Büyük çiçekli manaolya)

MEVSİMLİK ÇİÇEKLER

Kışlık Mevsimlikler :

VİOLA (Menekşe)
Dikim zamanı : Ekim
Çiçeklenme dönemi : Ekim-Kasım
Işık isteği : Açık güneşli alanlar. Yarı gölge ortamlarda da bulundurulabilirler.

PRİMULA (Çuha çiçeği)
Dikim zamanı : Eylül-Ekim
Çiçeklenme dönemi : Ekim zamanına ve sıcaklığa bağlı olarak Kasım ortalarından Mayıs'a kadar çiçeklenirler.
Işık isteği : Yarı gölge yerlerde iyi gelişirler.Ancak güneşli ortamlarda da zarar görmeden bulundurulabilirler.

BRASSICA (Süs lahanası)
Çiçeklenme dönemi : Hava sıcaklığı 15 C derece'ye düştüğü zaman orta yapraklar renklenmeye Başlar.
Işık isteği : Güneşli yerleri sever.

BELLİS PERENİS (Şeker tabağı)
Çiçeklenme dönemi : Kasım-Mayıs ayları arasındadır.
Işık isteği : Güneşli ya da yarı gölge ortamlarda yetiştirilebilir.

Yazlık Mevsimlikler :

BEGONİA (Çiçek Begonya)
Dikim zamanı : Nisan ayında dikilir.
Çiçeklenme dönemi : Nisan-Kasım
Işık isteği : Yarı gölge yerlerde iyi gelişirler.

İMPATİENS (Cam Güzeli)
Dikim zamanı : Nisan
Çiçeklenme dönemi : Nisan-Kasım
Işık isteği : Aydınlık - Yarı gölge yerlerde.

SALVİA (Ateş Çiçeği)
Dikim zamanı : Nisan
Çiçeklenme dönemi : Nisan-Ekim
Işık isteği : Bol ışıklı ve güneşli ortamları sever.

TAGETES (Kadife Çiçeği)
Dikim zamanı : Çiçeklenme dönemine kadar bahçeye dikim yapılabilir. En uygun dikim zamanı Nisan ayıdır.
Çiçeklenme dönemi : Nisan-Ekim
Işık isteği : Gölge yerleri pek sevmez ve iyi yetişmez; güneşli ortamlara dikilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024