agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Dar bahçeler için tavsiyeler, örnekler (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/20367.htm)

sabah 19-04-2010 15:24

Dar bahçeler için tavsiyeler, örnekler

Dar bahçeler için geliştirmeye açık, çeşitli kaynaklardan derlenmiş tavsiyeler.
  • Dar bahçeyi düzenlerken bir parça daha dikkatli olmak gerekiyor.

• Öncelikle sıra halinde bitki dikmeyin. Bitkileri gruplayın ve arada boşluklar bırakın.

• Bahçede bitki gruplarının yay -S- ya da verev biçimde asimetrik yerleştirilmesi bahçenin daha geniş algılanmasını sağlar.

• Bitki çeşidi çok olmasın. Çok fazla renk ve biçimdeki bitkiler dar mekanda kalabalık ve karışık görüntü yaratabilir.

• Dikilen bitkilerin yükseklikleri farklı olsun. Eğer bu bölüme bakan pencereniz varsa pencereden görülen noktaya yüksek bitki dikilebilir.

• Eni dar büyüyen bitkiler tercih edilmeli. Sarılıcılar ve sarkıcı bitkiler iyi çözüm olabilirler.

• Bitkilerinize uygun bir heykel ya da obje ile bahçenizi ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

• Bahçede beklenmeyen bir pergola, büyük yapraklı bir bitki ya da büyükçe bir saksı sürprizi ile mekanın darlığını unutturabilir.

sabah 19-04-2010 16:33

1 Eklenti(ler)
Eklenti 137064

sabah 19-04-2010 16:38

1 Eklenti(ler)
Eklenti 137065
Fotoğraf:
www.linseysgardens.com

sabah 19-04-2010 16:42

1 Eklenti(ler)
Hoşuma giden bir düzenleme daha:
Eklenti 137066

Bu fotoğraf ve bahçenin yapımı bağlantıda verilmekte.
edenmakersblog.com

limon 19-04-2010 17:51

Çok güzel bir başlık olmuş Sn. Sabah. Örnekler de çok güzel.

sabah 20-04-2010 13:47

1 Eklenti(ler)
Beğendiğim ilginç bir uygulama daha.

Eklenti 137269

Kaynak: Tasarımlarını beğendiğim bir peyzaj mimarı

Kiraz 20-04-2010 13:58

Sevgili sabah, başlığın çok güzel. Buradaki fotoğrafta, bahsettiğin bir çok şey uygulanmış.

sabah 20-04-2010 14:17

Fotoğraflardaki düzenlemeleri görünce çim bahçeler çok tekdüze geliyor. :rolleyes:

-Bizde de çim var :rolleyes:-.

gilan 20-04-2010 16:32

1 Eklenti(ler)
Sevgili Kiraz, verdiğiniz resim çok etkileyici. :)
İzninle kaybolma ihtimaline karşı buraya da ekliyorum.

Eklenti 137496

Kiraz 20-04-2010 16:56

Teşekkürler sevgili Gilan.

İlk mesajda Sabah'ın yazdığı listeye göre gördüklerim:

"... sıra halinde bitki dikmeyin. Bitkileri gruplayın ve arada boşluklar bırakın. Hostalar bir grup, arkadaki saksılar ayrı bir grup yapılmış. Tüm saksılar yola tek çizgi halinde sıralanmamış.

Bahçede bitki gruplarının yay -S- ya da verev biçimde asimetrik yerleştirilmesi bahçenin daha geniş algılanmasını sağlar. Fotoğraftaki en belirgin şekil.

Bitki çeşidi çok olmasın. Çok fazla renk ve biçimdeki bitkiler dar mekanda kalabalık ve karışık görüntü yaratabilir. Çeşit çok ama aradaki büyük boşlukla ve yol taşlarındaki sade uygulamayla bunu dengelediğini düşünüyorum.

Dikilen bitkilerin yükseklikleri farklı olsun. Uygulanmış

Eni dar büyüyen bitkiler tercih edilmeli. Sarılıcılar ve sarkıcı bitkiler iyi çözüm olabilirler. Sarılıcı ve sarkıcıya uygun yer olmadığı için kullanılmamış ama ağaçlar ve ağaççıklar özellikle yayılım yapmayan türden seçilmiş.

Bitkilerinize uygun bir heykel ya da obje ile bahçenizi ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Arkada sanırım kullanılmış, net değil.

Bahçede beklenmeyen bir pergola, büyük yapraklı bir bitki ya da büyükçe bir saksı sürprizi ile mekanın darlığını unutturabilir." En güzel örnek hostalar olmuş.

hozat 21-04-2010 00:24

Sevgili Sabah,

teşekkür ederim, çok faydalanılacak bir başlık olmuş, kaybolup gitmesini istemem.

Sevgili Kiraz'ın takviye edici bilgilendirmeleri de bir çok kişinin işine yarayacaktır sanırım.

Sevgiler..

bahtiyar02 25-05-2010 20:17

Bu ne ya reklam arasımı.Adın sanın belli değil.Virüs olmasın

Emre İlhan 25-05-2010 20:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bcde916 (Mesaj 645969)
Nike Air Max 2010 Nike Air Max 2010, Nike Shox R4 Nike Shox R4, Nike Air Max Light Nike Air Max Light, Nike Dunk High Nike Dunk High, Nike Air Force One Nike Air Force One,

Sayın bcde316,Sen bizimle dalga mı geçiyorsun? Bugün görüntülediğim konuların çoğunda bu saçma şey.Biz doğayla ilgilenen ve doğa ile ilgili yorumlar yapan insanlarız.Şimdi bunun aslı ne ben anlamadım!!!!!!!!!!!!Virüsmüsün nesin anlayamadım.İsminide anlayamadım.:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2019