agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Sebze bahçesinde yabancı ot mücadelesi (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/19449.htm)

yolac 27-02-2010 21:23

Sebze bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Sayın Arkadaşlar,
300m2 kadar bir sebze bahçemde ,bu bahar ekeceğim sebzeleri ekmeden acaba yabancı otlarla nasıl mücadele etmeliyim ki;bu sene artık domates ve biberlerimi yabancı otların istilasından kurtarabileyim.
Galiba, bahçeyi sürünce ot büyümemesi için ilaçlama yapılıp sonradan sebze ekmeliymiş.Fakat bazı ilaçlar da maydanoz,dere otu vb.gibi şeylerin de yetişmesine mani olurmuş.
Bu konuda bilgisi olan ve biber patlıcan domates maydanoza zarar vermeyecek;fakat yabancı otu yok edebilecek ilaç tavsiye edebileceklere
şimdiden teşekkür ediyorum.

Lilium 27-02-2010 21:49

Bahçenizde çok yıllık otlar çok yoksa bence herbisit kullanmayınız, şayet varsa da illah kullanmak zorunda iseniz, iyice ilaçlayınız ve bir yıl farklı dönemlerde birkaçkez tekrarlayınız o yıl ekim yapmayınız.

akcan67 27-02-2010 22:30

Bahçenize malç uygulamasını isterseniz biraz araştırın.Eminim yabancı ot konusunda size faydası olacaktır.Hemen kimyasal ilaçları bahçenize sokmayın.

MeyveliTepe 27-02-2010 22:59

Sebze adaları yapmanızı, doğal malzemeden malç uygulamanızı tavsiye ederim. Böylelikle fide sayınız azalmadığı halde ilgilenmeniz gereken metrekare çok azalır. Kullanmanız gereken malç miktarı, su miktarı, gübre vs. de çok azalır. Dahası, ot bir problem olmaktan çıkar. Geçen yıl onca sebze arasından tek bir ot dahi yolma ihtiyacım olmadı.

agozce 28-02-2010 03:49

Büyük bahçelerde, ayrık otunu yoketmek için, en iyi yöntem turp ekmekmiş. Bu konuda bilgisi olan var mı?

Nasıl ekilir, ne zaman ekilir...

Turp meyve ağaçlarını nasıl etkiler ?....gibi.

yolac 28-02-2010 20:15

Sayın
Lilium,akcan 67,MeyveliTepe,agozce hepinize çok teşekkürler efendim.
Ancak MeyveliTepe, malç uygulamasında maydanoz,dereotu gibi bitkileri ekemeyiz herhalde,değil mi?

MeyveliTepe 28-02-2010 21:21

Maydonoz, dereoyu gibi bitliker zaten sık ekildiği için arasında yabancı ot pek çıkmaz. Kaldı ki isterseniz onlara da malç uygulanabilir.

tbozkoyun79 23-04-2010 11:25

Öncelikle Herkese Merhaba;
Bahçemde bu yıl malç uygulayacağım bu konuda sizlerin tecrübelerine ihtiyacım var,Yer Domatesine malç uygulanırmı,Domates büyüyünce bizlerde yatırma deriz kök üzerinde 30 cm toprakla kapatılır ve domates yatırılır bunu nasıl yapabilirim malçta.Yer domatesine malç yaptım diyelim siyah naylondan yapmayı düşünüyorum domatesi izerine yatırırsam zarar görürmü.
Hangi sebzeler malç uygulaması için uygundur...Malç uyguladım sadece sebzeyi diktiğim yermi açık kalacak başka yerden hava alması gereklimidir..Şimdiden teşekkürler...

tbozkoyun79 23-04-2010 11:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 587591)
Maydonoz, dereoyu gibi bitliker zaten sık ekildiği için arasında yabancı ot pek çıkmaz. Kaldı ki isterseniz onlara da malç uygulanabilir.

Öncelikle Herkese Merhaba;
Bahçemde bu yıl malç uygulayacağım bu konuda sizlerin tecrübelerine ihtiyacım var,Yer Domatesine malç uygulanırmı,Domates büyüyünce bizlerde yatırma deriz kök üzerinde 30 cm toprakla kapatılır ve domates yatırılır bunu nasıl yapabilirim malçta.Yer domatesine malç yaptım diyelim siyah naylondan yapmayı düşünüyorum domatesi izerine yatırırsam zarar görürmü.
Hangi sebzeler malç uygulaması için uygundur...Malç uyguladım sadece sebzeyi diktiğim yermi açık kalacak başka yerden hava alması gereklimidir..Şimdiden teşekkürler...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024