agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   bir bahçe için kolları sıvadık... (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/15127.htm)

mephistopheles 21-04-2009 10:29

bir bahçe için kolları sıvadık...

çalıştığım firmanın bahçesini elden geçirelim, ağaçlandıralım istedik.
gönüllüyüm dedim ama anlamam da bu işlerden...

fabrika, akyazı da; oldukça sulak buralar. neler yetişir pek bilmiyorum.

işe kullanabileceğimiz alanların krokisi çıkartmakla başlayacağım. sonrası için yardımınıza ihtiyacım olacak.

mephistopheles 21-04-2009 10:32

ağaç listesi çıkardım; kimisinin buraya uygun olduğunu biliyorum da bazıları için tereddütlerim var:

manolya,
mandalina,
salkım söğüt,
kiraz,
karabiber, (sulak yerde yaşar mı emin değilim?)
iğde,
erguvan,
mimoza,
tespih ağacı,
gül ibrişim,
akasya,
açelya,
leylak...

mephistopheles 21-04-2009 15:27

civarda bir fidanlık bulduk, Sefer beyinmiş...
verdim listemi, karabiber ağacını duymamış yaşar mı yaşamaz mı soruşturacak.
yarın toprağın analizini de yaptıracağız. :)

manolya varmış ellerinde, 5-6 yaşında bulabirmişiz belki. :)

ahmetmut 21-04-2009 15:47

Kiraz ve Vişne olabilir bence. Aslında bina girişlerine ofislere falan saksıda kamkat'da koyabilirsiniz

tabiat 21-04-2009 16:01

Arazi ve iklim bilgisi olmadan tavsiyede bulunmak zor tabii ancak bazı önerilerim olabilir. Ağaçları dikerken verdiğiniz dikim aralığına dikkat edin. Büyüdüklerinde içiçe girmesinler.
Dikine taçlanan ağaçları servis yolları, tesis girişi gibi yerlerde, enine taçlanan ağaçları ise daha geniş alanlarda değerlendirin.
Eğer bahçede oturup soluklanacak bir köşe planlanıyorsa, kokulu , koyu gölge veren ya da renkli ağaçları çevresinde bulundurmaya gayret edin.Motivasyonu artırır, yaşama sevinci verir.
Sulama işini en baştan organize edin.
İlk etapta aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin.

mephistopheles 22-04-2009 14:00

ahmetmut, tabiat çok teşekkür ederim ilginize, :)

Akyazı çokça yağış alan, sulak bir yer, hemen yanımızdan dere geçiyor üstelik. Ama 2-3 metreden önce su çıkmıyor.

Toprak bugün analize gitti, bakalım bu hafta içi sonuç gelir sanırım.

Önerdiğiniz gibi dikine taçlanan ağaçları tesis etrafı ve giriş yolu için düşündük. Leylandi ve mazı alternatifimiz. Küçük bahçe bordürü olarak şimşir var eskiden kalma.

Kamkat sordum bugün 115 TL fiyat verdiler, gerçi çok güzel ve olgundu ama biraz pahalı geldi. Yine idari binanın içine çok uygun olur sanırım.

Bahçenin yapımına çok geç karar verdiğimiz için, leylandilerin taşınması zor olabilirmiş; bu hafta içinde sayı ve bahsettiğiniz gibi sulama organizasyonunu tamamlayıp, diğer ağaçlara ve çiçeklere geçeceğiz.

Kiraz, Nar, Ayva ilk konuştumuz meyve ağaçları. :)

mephistopheles 22-04-2009 14:07

TOPRAK YAPISI
Akyazı'nın ova bölümü Akarsularla taşınan maddelerin birikmesiyle oluşan genç topraklardan meydana gelmiştir. Toprakların özellikleri ırmak yataklarından uzaklaştıkça değişir. % 90 dan fazlası kahverengi olan topraklar % 18 oranında alüvyon topraklarla kaplıdır, ilçe toprakları Mudurnu Çayının kollarının beslediği verimli ovalar ile güneyde Samanlı dağlarının uzantıları olan yükseklikler ve ormanlıklar ile kaplıdır. Eğim güneyden kuzeye doğrudur.

İKLİM
Akyazı İlçesi'nde Sakarya ili'nin iklim özelliklerine sahiptir. Bölge hem Marmara ve hem de Karadeniz ikliminin özelliklerini taşır. Bol yağış alan Akyazı da Kış mevsiminde yüksek kesimlerde yağışlar genellikle kar şeklindedir. Sakarya bölgesinde mevsimin ilk karı Akyazı'nın yüksek kesimlerinde görülmektedir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ
Kuzey Anadolu kıyı dağlarının uzantısı olan Samanlı dağlan zengin bir orman örtüsü ile kaplıdır. Başta kayın olmak üzere gürgen, kavak, kestane, ıhlamur, çınar, akağaç ve meşe başlıca ağaç türlerini oluşturur.

Akyazı'nın Güneydoğusundaki Keremali dağı ile Göktepe orman serileri kayın ve meşe topluluklarından oluşur. Bu ormanlardan kerestecilikte yararlanılır. Akyazı'da kerestecilik ve yan ürünleri sanayii bir hayli gelişmiştir.

fikreteren 22-04-2009 21:33

Karabiber bende vardı.1-1,5 mt boyunda taban suyuna yakın olduğu için kışın yaşamadı.Tenekede iken iyi.

ahmetmut 22-04-2009 23:41

Satış ilanlarında kamkatları Mutlu Kutlu 20 ila 60tl arasına satıyor. Bir bakın isterseniz. Ayrıca çok güzel gül çeşitleri de satıyor bu arkadaşımız. Gül de ekebilirsiniz...

Kumkuat (kamkat) çeşitleri:

fortunella obovata - iri ve yuvarlak kumquat:
Meyvesiz fidan: 40 tl (60-100 cm boyda) meyve vermeye hazır.
Meyveli gelişmiş fidan: 60 tl (80-120 cm boyda)

fortunella margarita - oval normal kumquat:
Az meyveli fidan: 20 ytl (30cm- 50cm boyda)
Meyveli fidan: 30 ytl (30-50cm boyda)
Formlu az meyveli fidan: 40 ytl (50-80 cm boyda)
Çok meyveli formlu büyük fidan: 60 ytl (80-120cm)

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=12916

karagoz 08-05-2009 22:33

hayırlısı olsun

limon 08-05-2009 23:27

2 haftada neler oldu merak ediyoruz? Çalışmaların fotoğraflarını çekip bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Saksılı Leylandileri yazın ortasında bile sorunsuz dikiyorlar. Yerden sökümlerinse hemen her mevsim riski var diye biliyorum. Neden olmaz dediler merak ettim?

Çiçek açan sarmaşık türlerine de yer verin derim.

sasahin 08-05-2009 23:53

Mandalina kışları donabilir, mimoza ve karabiberi araştırmak lazım, diğerlerinde bir sorun yok Adapazarında tesbih ağacı hariç hepsinden gördüm, alev ağacı, oya ağacı da düşünülebilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024