agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Peyzaj, Bahçe Düzenleme (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/)
-   -   Ağaçların yer değişimi (http://www.agaclar.net/forum/peyzaj-bahce-duzenleme/1510.htm)

bonsaisever 07-07-2006 09:33

Ağaçların yer değişimi

Alıntı:

Merhaba,

Üzerlerinde meyvesi olan bir kaç ceviz ve kestane ağaçlarına zorunlu olarak yer değiştirmemiz gerekiyor. Yol çalışmalarından dolayı yoksa iş makinelerinin altında kalacaklar. Ancak mevsimin buna uygun olmadığını biliyorum. :( Ağaçları bu sonbahar dikmiştik ve fidanları aldığımızda iki senelikti. Ağaçları en az hasarla ne şekilde çıkartabilirim? 2 seçeneğim var.

1. bilinen yöntemle yani kürek vs. ile kenarlarından dikkatlice kazarak
2. **** kepçeyle geniş bir toprakla çıkarttırmak suretiyle

hangisi daha uygun olur sizce?

ve birde ağacı çıkarttıktan sonra tekrar toprağa dikmem mi uygun olur yoksa ağaç dikme zamanına kadar saksıda bekletmem mi? :(

bu pazar günü bu işlemi gerçekleştirmem gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim
Yer değişimini toprağı ile birlikte alıp yapıyoruz. Bakın
Bonsai de saksıya alınacak ağaç, saksıya alındıktan sonra bir aya yakın gölgede bekletilir.
Benimki size bir fikir versin diye yazıldı.
Siz yer değişimi yapacaksınız konunun uzmanı arkadaşların cevap vermesi gerekiyor.

malina 07-07-2006 09:49

http://www.agaclar.net/galeri/showim...p?i=2035&c=362

Park ve Bahçeler Müdürlüklerinin böyle taşıma araçları var...
Fotoğraflar erguvan muhibbinin çektikleri...

souLshah 07-07-2006 09:52

bonsaisever, ilgin ve fikir verdiğin için teşekkür ederim.
pazar gününe kadar tüm fikirlere açığım bu konuda :)

malina, evet o araçları bende biliyorum ancak şu an itibariyle o araçların bizim bahçeye girme imkanı yok (büyük ve pahalı olduğunu sanıyorum) yol çalışması yapan dozerler ile çıkarttırmayı düşünüyordum ? sizce uygun olurmu ?

teşekkür ederim :)

malina 07-07-2006 10:03

Ağacık köklerini 1.5 - 2 m çaplı çıkarabilirseniz, derinlik de 2 m civarı olmalı sanırım, sorun yaşanmaz gibi geliyor...

Ağaçların gövde kalınlığı ve boyları ne kadar?

souLshah 07-07-2006 10:20

Daha çok yeni sanırım 7-10cm ve 1,5-2mt civarındalar.

teşekkür ederim :)

ve sanırım o kadar geniş olduğu için tekrar toprağa dikmemde bir sakınca yoktur.

malina 07-07-2006 10:37

Bu boyutlara yakın çıkarabiliyorsanız sakıncası yok. Mevsimlerin önemli olduğu dikimler, çıplak fidanlar için geçerli...

lucky1 05-06-2007 00:11

haziran ayında yapraklanmış ağaç yer değişimi

merhaba Arkadaşlar
Bu ayda yani haziran ayında yapraklanmış ağaç
a- vişne
b- malta eriği
ağaçlarına zarar vermeden yer değişimi yapabilirmiyim? Yapabilirsem yer değişimi esnasında nelere dikkat etmeliyim?
İlgilenen arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Selamlar

sukranayalp 05-06-2007 08:45

Sn Lucky1 Kasım, Aralık, Ocak, Şubat aylarında yapabilirsiniz.

lucky1 05-06-2007 10:41

Merhaba Sukranayalp
ilginiz için çok teşekkür ederim. Daha önce komşu bahçesinden bana kökü ile birlikte ağaç getirmişti ve sorun olmamıştı. gene yaz ayı idi. Onda fazlalık varmış. Bendeki ağaçlar fazla olmadığı için kaybetme korkusu yaşamamak için foruma sormuştum. Ama ben gene yazdığınız gibi aralık ,ocak ayını beklemek niyetindeyim.
tekrar selamlar

sukranayalp 05-06-2007 11:45

Kaç yaşında fidan olduğunu ve büyüklüğünü + dayanıklılığını yazabilir misiniz? Ayrıca üzerinde şu an meyve olması gerekir. Eğer ortalama 10 yaşındaysa. Meyvesi var mı? Onu da yazın.

lucky1 05-06-2007 15:53

Üzerinde herikisinin de meyvası yok. Sadece yapraklanmış. Yaşları vişne için 2 malta eriği için en fazla 3-4 senelik

cemal.S 05-06-2007 15:57

Merhabalar !

Eğer fidanlar sökülü durumda ise acilen kök budaması yapılıp büyükçe bir saksıya alınması gerekir. Yok eğer sökülmemiş yerinde ise Şükranalpe bende katılıyorum. Beklemekte fayda var. Çevrenizi gözleyin herkes yaparken sizde taşıma işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

lucky1 05-06-2007 21:14

herikinize de teşekkür ederim.
Selam ve sevgilerimle

cemal.S 06-06-2007 10:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lucky1 (Mesaj 113834)
herikinize de teşekkür ederim.
Selam ve sevgilerimle

Bizleri mutlu ettiniz haberiniz ola.

Sevgiyle kalın.

sukranayalp 06-06-2007 10:59

Sn Lucky 1,
Bu şartlar altında kolları sıvamaya başlayın.

Sökülecek fidanların dibini ve yeni dikilecekleri yeri güzelce sulayın ki toprak yumuşasın ve bir gün bekleyip ertesi gün fidanın merkezinden 50 cm. yarıçaplı daire çizerek bu alanı dikkatlice belkürek ile kaldırın. Her bir dikim çukurunu da 60 cm. çaplı, 40 cm derinlikte olmak üzere açın ve içine 2-3 er avuç yanmış koyun gübresi + torf karışımını dökün.

Pusula ile veya güneş yönüne göre bahçenizde yön tayini yapın. Bir yönü ana yön olarak belirleyin. Fidanın kuzey yönüne (diğer yönler de olabilir) ip bağlayarak veya kalem ile boyayarak gövde üzerinde yön belirten bir işaret koyun.

(belkürek : normal inşaat küreğinin daha sivri burunlu olanı; toprakta bununla çalışmak küreğe nazaran daha kolaydır)
(Malta eriğinin kökü derin değildir. Vişne ise derine gider.)
( Malta eriğinin dalları gevrektir. Çabuk kırılır. Bu yüzden söküm öncesinde dalları germeden lider dala doğru toplayabilirseniz iyi olur.)

Belkürek ile toprağı kaldırma esnasında sağdan sola veya soldan sağa düzenli ilerleyerek yapın.Bir ordan bir burdan yaparsanız köklere zarar verme ihtimaliniz artar.

Belirttiğiniz yaşlarda malta eriği için 45 cm. derinlik, vişne için 65 cm. derinlik yeterli gelecek kanısındayım. Ama toprağınızın tipi nedeniyle daha derinlere uzamış ana kök uzantıları varsa bunları kesmek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle yanınızda kuvvetli bir budama makası bulunsun.Ve bir yardımcıya da ihtiyacınız olacak.

Kök oynar hale geldiğinde fidanı sağa-sola, öne-arkaya silkeleyerek kökü rahatlatmaya çalışın.
Bunu kökleri muhafaza ederek çıkarmak için yapıyoruz.
Bu işlem sırasında kök çevresindeki toprak da kök etrafından uzaklaşacaktır. Ama başka çaremiz yok.(Elbette en fazla 2-3 belkürek hamlesi ile toprağı dağıtmadan bu sökümü gerçekleştirmeyi isteriz ama tahminlerim böyle olmayacağını söylüyor.)

Tahminlerime göre toprak kitlesi dağılmış , yaklaşık 30 cm derinlikte ana kökleri olan 2 adet fidanı çıkardınız.
Dikim çukurlarımız da hazır.

Söktüğümüz fidanları geciktirmeden üzerlerindeki yön göstergesi ile bahçedeki yön çakışacak şekilde dikim çukuruna güzelce oturetun. Köklerin üstüste binmemesine , çukurun içinde kıvrılmamasına dikkat edin. Tüm kökler torf+ yanmış gübre karışımının üzerine bir örtü gibi yayılmalı. (bunları fidanın kendi toprağını kaybettiğimizi düşünerek yazıyorum)

Eğer söküm yaparken fidanın kendi alt toprağı ile üst toprağı ayırarak yapabilmişseniz; üst toprağı güzelce ufalayarak fidanın kök çevresine , alttan çıkanı da üst kısma doldurun. (Üst toprak mikroorganizma faaliyetleri açısından daha değerli ve havalanmış, bu nedenle de suyu tutma kapasitesi fazla olan topraktır.)

En hassas noktamız : sökümünü yaptığımız fidanların kök boğum seviyelerini yeni dikimde de tututurmaktır. Bunu sadece siz uygularken ayarlayabilirseniz.Kök eski haline nazaran toprak seviyesinden ne aşağıda kalmalı ne de yukarı çıkmalıdır. Bu nedenle ilk çukur doldurumunda toprağı gevşek tutmakta fayda vardır.

Kök seviyesini ayrladıktan sonra kısmen doldurduğunuz çukurun üzeine ayklarınızla basarakl ve iki ayağınızın arasında fidanı sıkıştırarak döne döne dolaşmanız gerekir. Eğer bir parça dolan toprak çukura dğru gömülürse bu durumda dikim çukur açarken çıkan üst toprağı ufalayarak buraya doldurmanız gerekir. Dikim yaptığınız yerin dibinde çukur kalması -mesela 3-5 cm. gibi (yeterki kök boğumu seviyesini tutsun) çok iyi olur. Can suyunu tutacak bir çanak hazırlamış olursunuz.

Son olarak da bolca can suyu vermeniz gerekir. Genç fidalar olduğu için ve bulundukları yerler rüzgar alıyorsa, ya da dış şartlardan etkileniyorsa gergilerle en azından tek yönlü olarak bir duvara ya da kazığa bağlamanızda fayda olacaktır.

lucky1 06-06-2007 20:56

Sn. Sukranayalp
emeğin için sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Bir konu bu kadar teknik ve detaylı açıklanabilirdi. Çok makbule geçti.
Selam ve sevgilerimle

gkokturk 20-03-2008 20:38

Kiraz ağacının taşınması (transplantasyon)

Merhaba,

Google'da araştırma yaparken bu siteyi buldum ve üye oldum. Ağaçları ve doğayı çok seviyorum, bu nedenle aranıza katıldım.
Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Öğretim Üyesiyim. Küçük bir arsam var ve orada kendi çapımda çiçek ve ağaç yetiştirmeye çalışıyorum. Benim bir sorunum var. Arsamda büyük bir kiraz ağacım var. Benim bu ağacı 10 m. kadar ileriye taşıtmam gerekiyor. Ancak bunu nasıl yaparım bilmiyorum. Web'ten ağaç taşıma ile ilgili bir firma adı vs. bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Herkese iyi akşamlar.

Selahattin Yılmaz 20-03-2008 20:50

Hocam hoş geldiniz. Bu konuda belediye ile irtibata geçmenizi tavsiye ederim zira onların büyük ağaçları taşımak için ağaç söküm aparatları oluyor.

ilker_eroglu 30-06-2008 09:24

Bahçenizdeki ağaçları, başka yere taşımak gerekiyorsa

Mine Hanim,

Bahçe içerisinde ağac bulunmayan bir yere taşıma usuluyle yetişmiş ağacları taşıyarak dikmek mümkünmüdür.
Bu işlemin uygulanabilecegi ağaç türleri, uygulama yaşları ve ortamı nasıl olmalıdır.

Ve bu işlemin maliyeti ne kadardır.

Bilgileriniz için şimdiden tesekkür ederim.

Saygılarımla

İlker

Mine Pakkaner 01-07-2008 21:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ilker_eroglu (Mesaj 254229)
Bahçe içerisinde ağac bulunmayan bir yere taşıma usuluyle yetişmiş ağacları taşıyarak dikmek mümkünmüdür.
Bu işlemin uygulanabilecegi ağaç türleri, uygulama yaşları ve ortamı nasıl olmalıdır...

Kök yapısı izin veren bazı bitkilerin taşınması mümkündür. Ancak bunu uygun mevsimde yapmanız gerekir. Palmiyeler yazın, diğer ağaç ağaççık ve çalılar ise kışın taşınırlar. Yaprak dökenler mutlaka yapraksızken taşınır.

Burada yaşla beraber ziyade tür, form ve köklerin daha önce terbiye edilip edilmediği önemlidir. Kazık köklü bitkiler taşınmada çok iyi sonuç vermez.

Büyük bir ağacın taşınması için bir yıl önceden köklerin terbiyesine başlarız. Ağacın taç iz düşümünden bir metre geriye bir metre derinliğinde çepeçevre kanal açar, bu kanala torf ve kum karışımı doldururuz, burada yeni kılcal köklerin oluşmasını bekleriz. Bu işlemle ağacın kök yapısını küçültmüş oluruz. Eğere ağaç büyükse bir sonraki yıl tekrar bu kanalları gövdeye doğru yanştırırız. Bu şekilde sökülecek hale getiririz. Eğer arazide dikili fidanlar varsa dip kazan gibi bir aletle kök terbiyesi yapmak mümkündür.

Söküme en uygun olanlar oya, iğde, akasya, glediçya, süs eriği, çınar, zeytin, hatmi, gül, mazı, hurma, telli palmiye, çin yelpaze palmiyesi, ıhlamur, dişbudak, manolya, lale ağacı, erguvan, bazı akçaağaç çeşitleri, tespih, leylandi servisi, ardıç, kalem servi, sedir ağacı gibi bitkiler taşınır. Eğer ağaç veya çalı yeni dikilmişse taşıma kolay olur. Ancak bahçede uzun süreden beri yaşayan bir bitkinin yerini değiştirmek herzaman mümkün olmaz. O zaman ya yukarıda anlattığım işlemi yapacaksınız ya da söküm makinesi kullanacaksınız.

ilker_eroglu 01-07-2008 23:38

Mine Hanim,

Bilgilendirmeniz için cok tesekkür ederim.

İlker

Adalet Yağcı 07-08-2008 13:24

Sevgili Mine Pakkaner;

Ön bahçemi yeniden tanzim etmek istiyorum, şu anda ön bahçemde iki kiraz bir italyan eriği birde kayısı var.

Kiraz ağaçlarım ikibuçuk yaşında boyları iki metre civarında, kök çevresi 12 ve 13 cm.

İtalyan eriğim, üç yaşında boyu iki mt.çevresi 15cm.

Kayısım ikibuçuk yaşında boyu ikibuçuk mt. çevresi 19cm.

Bu ağaçlarımı arka bahçeme almak istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim, sökerken dikerken nelere dikkat etmeliyim.

Hangi mevsim bunun için daha uygundur, ağaçlarım henüz düzenli meyve vermiyorlar, ancak birkaç tane meyve oldu bu sene.

Cevabınız benim için çok önemli, ön bahçemin tamamını gül bahçesi olarak düzenlemek istediğim için bu değişikliği yapmak istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler ediyorum.

Sevgilerimle...

Mine Pakkaner 12-08-2008 16:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi adalet yağcı (Mesaj 266189)
...
Ön bahçemi yeniden tanzim etmek istiyorum, şu anda ön bahçemde iki kiraz bir italyan eriği birde kayısı var.

Kiraz ağaçlarım ikibuçuk yaşında boyları iki metre civarında, kök çevresi 12 ve 13 cm.

İtalyan eriğim, üç yaşında boyu iki mt.çevresi 15cm.

Kayısım ikibuçuk yaşında boyu ikibuçuk mt. çevresi 19cm.

Bu ağaçlarımı arka bahçeme almak istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim, sökerken dikerken nelere dikkat etmeliyim.

Hangi mevsim bunun için daha uygundur
...

http://www.agaclar.net/forum/showpos...postcount=1698

Yukarıdaki mesajı henüz geçen ay cevaplamıştım. Yapılacak işlemler sizin için de geçerli.

nariçi 20-11-2008 09:53

Kökten söküp başka yere taşıyan ağaçsöken araçlar var, iki yıl önce hastane bahçesinden (bina yapılacağı için) söktükleri mavi selvi ve çınarları park alanına diktiler 30-35 ağaçtan üç dört tanesi ancak tuttu. Çok dikkatsiz kökleri sarkarak götürüyorlardı.

Neslihan11 09-11-2009 09:33

bazı ağaçlarda yer değişimi yapmak istıyoruz ne zaman yapmalıyız biri süs eriği.ocak ayı uygun mu???

Neslihan11 09-11-2009 09:35

süs eriğinde yer değişimi yapmak istıyoruz ne zaman yapmalıyız???

alice 09-11-2009 10:04

Sonbaharda bitkinizin yaprakları tamamen döküldükten sonra, ilkbaharda gözler uyananıncaya kadar geçen sürede söküm yapılabilirsiniz.
Rüzgarlı havalarda ve toprağın donlu olduğu günlerde söküm yapmamalısınız.

alice 09-11-2009 10:11

Bitkilerin dinlenme dönemleri (Kış ayları) yerdeğişikliği için uygun zamandır.

Kaan903 10-01-2010 11:19

Arkadaşlar merhaba,
Benim de bir kaç sorum olacak:
1. 7-8 yaşında ceviz ağaçlarını sökerken, ağaçların çevresini ve dibini kaçar metre kazmak gerekir?
2. Fidanları söktükten sonra yeni yerlerine tekrar dikim için ne kadar süre bekletebiliriz? Bekletme koşulları ne olmalı?
3. Sökülen fidanları yeni yerlerine dikerken fidanın yeni yerine kolay tutması için kullanılabilecek ilaç veya gübre çeşitleri nelerdir?

quercuslover 12-01-2010 09:35

herkeze selam, 25-25 metre boyunda bir meşe ağacının yeri değiştirilebilirmi acaba? Bu konuda bilgisi olanlardan cevap bekliyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024