agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-08-2008, 10:58   #1
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Dekoratif kuyular için fikir ve fotograflar

Bu aralar kuyu açtırma işi le uğraşıyorum ve bunun sonucunda arsamda kullanacağım kuyuya eskiden evlerin avlularında olduğu gibi bir kuyu görüntüsü kazandırmak istiyorum.

Bu konuda fikir verebilecek, fotograf gönderebilecek arkadaşlar var ise burada paylaşmak isterim. Aşağıda beni bulduğum birkaç eski kuyu fotografı var.

Eklenen Resimler

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 11:09   #2
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

bir kaç tane daha fotograf

Eklenen Resimler

Eski 20-08-2008, 11:12   #3
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

bunlar da var, sizler de paylaşırmısınız bu konudaki deneyimlerinizi

Eklenen Resimler

Eski 20-08-2008, 13:28   #4
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Kuyuların üzerine neden çatı yapılır?

2.mesajınızdaki 2.fotoğraf bana bir kaç fikir verdi. Kuyu açtırmayı düşünmüyorum ama o şekilde bir nilüfer havuzu ne güzel olur diye düşündüm. Üzerinde de aynı ordaki gibi bir bakır kova sarkan bir çiçek türü çok güzel olur. Şİmdi yapmak istediklerim listesine bir şey daha eklendi

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 13:49   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Üzeri çatı ile örtülür ki, son baharda yapraklar kuyunun içine düşmesin. Kapak yapılır ki, susuz yaz günlerde yabani hayvanlar, böcekler, sürüngenler düşmesin. Birde çocuk faktörü var tabi, onun için kilit de takılır.

Benim kuyumun şu anda dekoratiflikle uzaktan yakından alakası yok. Zaten bahçenin hiç kullanmadığım uzak bir köşesinde. Fakat ileride orayı adam etmeyi planlıyorum.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 14:12   #6
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Bir anda insanın aklına neler geliyor değimi Sevgili Limon, sizin nilüfer havuzu fikri gerçekten hoş olabilir.
Kuyulara çatı yapılma nedenlerinden birini de bir yaşlı amca etrafta çok fazla güvercin olduğundan, çıkrığa tüneyen güvercinler içeri pislemesinler diye yaptığını söylemişti.
Todor Sizin kuyunuz birincil işlevini o kadar iyi yapıyorki dekoratif olmasa da olur bence, hatta yaşam alanınızın içine sahte bir kuyu yapıp dekoratif bir öge katabilirsiniz.

Eski 20-08-2008, 14:15   #7
Ağaç Dostu

Ayşe's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Bahçede kuyu olayı hep korkutur beni. Bahçesinde kuyusu olan komşu evlerde oynayarak büyüdük biz. Eve girene kadar annemin yüreğinde yağ kalmazdı.

Üzeri derme çatma şeylerle örtülmüş (ki bu şekilde örtülmese daha iyi olur. En azından orada kuyu olduğu görülebilir bu durumda) kuyular çocuklarımız açısından hala kabusumdur. Her ne kadar kuyu ağzı yerden yüksekte de olsa, üzeri kapatılıp, kilit vurulmadıkça güvenli gelmiyor bana.

Bu sebeplerden dolayı, ikinci resimdeki üstü kapalı tarz, hem dekoratif hem gönül rahatlatıcı.

Düzenleyen Ayşe : 20-08-2008 saat 14:19 Neden: sözcükte eksik harf
Ayşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 19:52   #8
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
İnanın küçük çocukları olan evler için kuyudan çok korkuyorum yazmıştım önceki yazımda sonra olumsuz bir yazı gibi görününce silmiştim Çocukluğumuzda bu tür kötü haberleri çok duyduğumuzdan çok korkarım kuyulardan. Hele WYZX'in de yazdığı gibi üzeri derme çatma şeylerle örtülüyse ve yer seviyesindeyse daha korkunç. Belki biraz da korku filmlerinin de etkisi olmuştur

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2008, 22:35   #9
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Aslında kuyumuzu farklı bir görüntüye sokmak istememin nedenlerinden biri de kenarlarını yükseltmek, bunu yapınca da ortada sadece kuru betondan oluşan bir görüntü olmasın istedim.
Her ne şekilde olursa olsun kuyuların ağzı açık veya çocuklarca açılabilecek şekilde bırakılmamalı.!!!!

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024